Парламентарни комисии
Комисия по икономическа политика и туризъм
Комисия по икономическа политика и туризъм
27/04/2016 първо гласуване
Д О К Л А Д
№ 653-01-20 от 28.04.2016 г.
по проект за решение за вземане на акт от Препоръка № 204 на Международната организация на труда относно прехода от неформална към формална икономика, приета на 104-ата сесия на Международната организация на труда на 12 юни 2015 г. в Женева, № 602-03-6, внесен от Министерски съвет на 04.04.2016 г.
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА И ТУРИЗЪМ
Д О К Л А Д
по проект за решение за вземане на акт от Препоръка № 204 на Международната организация на труда относно прехода от неформална към формална икономика, приета на 104-ата сесия на Международната организация на труда на 12 юни 2015 г. в Женева, № 602-03-6, внесен от Министерски съвет на 04.04.2016 г.
Комисията по икономическа политика и туризъм на свое заседание, проведено на 27 април 2016 г., разгледа и обсъди проект за решение за вземане на акт от Препоръка № 204 на Международната организация на труда относно прехода от неформална към формална икономика, приета на 104-ата сесия на Международната организация на труда на 12 юни 2015 г. в Женева, № 602-03-6, внесен от Министерски съвет на 04.04.2016 г.
На заседанието присъства Гълъб Донев – заместник-министър на труда и социалната политика, който представи проекта за решение.
Широката разпространеност на неформалната икономика във всички нейни аспекти е основно предизвикателство за правата на работниците. Най-изявените проявления на неформалната икономика са : отказът за бъдат осигурени права на труд; липсата на достатъчни възможности за качествена заетост; неадекватна социална защита; липсата на социален диалог.
Неформалната икономика се обуславя от множество причини, най-вече от управленски и структурни проблеми.
Настоящата препоръка дава насоки на държавите-членки как да:
- улеснят прехода на работниците и икономическите обекти от неформална към формална икономика;
- насърчават създаването, запазването и устойчивостта на предприятията и достойния труд във формалната икономика;
- предотвратят изпадането на работа от формалния икономически сектор в неформалния.
За целите на Препоръката са получили определение термините „неформална икономика” и „икономически субекти”.
Препоръката е приложима за всички работници и икономически обекти в неформалната икономика, включително предприятия, предприемачи и домакинства.
За постигане на целта за създаване на качествени работни места във формалната икономика, държавите-членки следва да формулират и реализират националната политика по заетостта в съответствие с Конвенцията за политиката по заетостта, № 122, и да направят пълната, достойна, ефективна и свободно избрана заетост основна цел в тяхното национално развитие.
Държавите-членки следва да предприемат мерки за осигуряване на достоен труд, както и за зачитане, популяризиране и реализиране на основните принципи и права на работното място за лицата, заети в неформалната икономика.
Чрез прехода към формална икономика, държавите-членки следва да осигуряват социално осигуряване, закрила на майчинството, условия за достоен труд и минимална работна заплата за всички работници, заети в неформалната икономика.
Следва да се предприемат необходимите мерки, включително чрез превантивни мерки, приложение на закона и ефективни санкции, за справяне с данъчното укриване и избягване на плащанията на социални осигуровки, трудови закони, наредби.
Необходима е законова гаранция, че заетите в неформалната икономика могат да се ползват със свобода на сдружаване и право на колективно договаряне.
В становищата си Конфедерацията на независимите синдикати в България и Българската търговско-промишлена палата подкрепят проекта за решение.
Народният представител Димитър Байрактаров отбеляза, че в България много от легално работещите не получават възнагражденията си. Според него бизнесът дължи над 200 млн.лв. за трудови възнаграждения. В тази връзка в Препоръка № 204 съществуват празноти.
След гласуване с резултати: „За” – 12 гласа, без „Против” и „Въздържали се”,
Комисията по икономическа политика и туризъм прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да подкрепи проект за решение за вземане на акт от Препоръка № 204 на Международната организация на труда относно прехода от неформална към формална икономика, приета на 104-ата сесия на Международната организация на труда на 12 юни 2015 г. в Женева, № 602-03-6, внесен от Министерски съвет на 04.04.2016 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ПЕТЪР КЪНЕВ