Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по икономическа политика и туризъм
Комисия по икономическа политика и туризъм
01/06/2016 първо гласуване

    С Т А Н О В И Щ Е

    Относно: Отчет за осъществяване на процеса на приватизация и следприватизационен контрол през периода 1 януари – 30 юни 2015 г., № 504-00-23, внесен от Агенция за приватизация и следприватизационен контрол на 19 ноември 2015 г.
    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА И ТУРИЗЪМ


    С Т А Н О В И Щ Е

    Относно: Отчет за осъществяване на процеса на приватизация и следприватизационен контрол през периода 1 януари – 30 юни 2015 г., № 504-00-23, внесен от Агенция за приватизация и следприватизационен контрол на 19 ноември 2015 г.


    На свое редовно заседание, проведено на 1 юни 2016 г., Комисията по икономическа политика и туризъм разгледа отчета за осъществяване на процеса на приватизация и следприватизационен контрол през периода 1 януари – 30 юни 2015 г.
    На заседанието присъстваха Емил Караниколов – изпълнителен директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол и представители на граждански организации.
    Отчетът беше представен от Емил Караниколов, който отбеляза че през отчетния период са открити 8 процедури за продажба, от които 6 имота-частна държавна собственост, една обособена част от търговско дружество и едно дялово участие. Поради установяване на съсобственост за някои от имотите-частна държавна собственост и след оттегляне от областните управители на предложения за продажба са закрити процедурите за 4 имота-частна държавна собственост. От подлежащите на приватизация обекти отпадат три дружества, тъй като в приложение № 1 към чл. 3, ал. 1 от Закона за приватизация и следприватизационен контрол са включени „Аудиовидео Орфей“ ЕАД, гр. София, Национална агенция „Музика“ ЕООД, гр. София и „Агенция за дипломатически имоти в страната“ ЕООД, гр. София.
    В съответствие с чл. 11, ал. 2 от Закона за приватизация и следприватизационен контрол агенцията изготвя проект за изменение и допълнение на списъка на търговски дружества с държавно участие в капитала, при приватизацията на които се допуска плащане с непарични платежни средства. Проектът е одобрен от Надзорния съвет на агенцията и предвижда от списъка да се заличат 8 дружества, поради сключени вече приватизационни сделки или заличаване, след проведени процедури по несъстоятелност или ликвидация. За 9 дружества е направена промяна на наименования, на абревиатури и местоположение, както и актуализация на размера на държавното участие за продажба с непарични платежни средства, поради приключил процес на удовлетворяване на реституционни претенци и промени в капитала на търговски дружества. Увеличава се размера на държавното участие, за което се допуска плащане с непарични платежни средства от 10 на сто на 30 на сто от държавното участие в капитала на три дружества от списъка. Прави се предложение и за включване в списъка на пакети акции или дялове от капитала на 7 нови търговски дружества, с цел привличане на инвеститорски интерес към закупуването им.
    Към 30 юни 2015 г. агенцията е работила по ресурс от 15 мажоритарни пакета акции/дялове, представляващи дружества с над 50 на сто държавно участие в капитала и 6 пакета от дялове/акции, собственост на търговски дружества с над 50 на сто държавно участие в капитала в други търговски дружества. Ресурсът включва още и 62 търговски дружества с под 50 на сто държавно участие в капитала, за 23 от които съществуват проблеми, затрудняващи приватизацията им. Поради реституционни претенции и заведените по този повод съдебни дела, остава блокирана продажбата на миноритарното държавно участие в капитала на 34 дружества. Обособените части, собственост на търговски дружества с над 50 на сто държавно участие в капитала, подготвяни за продажба са 6. Агенцията работи по ресурс от 92 имота – частна държавна собственост, предложени за продажба от областни управители и ръководители на държавни ведомства, от които 66 са вече с открити приватизационни процедури. През първото полугодие на 2015 г. са предприети действия по подготовката за продажба на 64 обекта – 14 мажоритарни пакета и дялови участия, 30 имота - частна държавна собственост, 3 обособени части и 17 миноритарни пакета, собственост на държавата в капитала на търговски дружества.
    Съгласно приетия План за работа през 2015 г. агенцията предвижда да реализира продажбата на 30 обекта.
    През полугодието се подготвят и предлагат за продажба 34 обекта. За продажбата на 16 имота-частна държавна собственост и обособени части от капитала на търговски дружества са обявени публични търгове с явно наддаване; 16 миноритарни пакета и един мажоритарен пакет от акции са предложени на 34-тия централизиран публичен търг; един мажоритарен пакет е предложен за продажба на 19-ти неприсъствен публичен търг.
    Общо договорените плащания по осъществените две приватизационни продажби през отчетния период са в размер на 112 800 лв.
    По отношение на следприватизационния контрол са анализирани и приключени с констатации 46 отчета по 36 приватизационни договора.
    В резултат на осъществената дейност по следприватизационен контрол, през първото шестмесечие на 2015 г., в агенцията са приети плащания по цена и неустойки в размер на 2 913 668 лв.
    Общият брой на приватизационните договори с неизпълнени задължения по отношение на изплащането на цена към 30 юни 2015 г. е 189. Общият размер на задълженията по цена е 122 957 612 лева и 60 562 563 USD, включващи просрочени вноски и дължими лихви и неустойки.
    Към 30 юни 2015 г. договорите с останали неизпълнени задължения по инвестиционни програми са два, като очакваните инвестиции са в общ размер на 445 431 430 лв. и 100 500 USD.
    Общият брой на договорите, подлежащи на контрол по отношение на различни социални ангажименти и други задължения, включително и задължения за извършване на инвестиции е 101.
    Осъществено е процесуално представителство по 205 дела, от които 174 изпълнителни дела и 31 искови производства. Общо вземанията на агенцията по изпълнителни дела и искови производства, по които тя е ищец са в размер на приблизително 97 000 000 лева (главници, разноски и лихви). С оглед характеристиките на обезпеченията, вписани в полза на агенцията, реално събираеми са до 30 на сто от посочената сума на вземанията. По сметка на агенцията са постъпили плащания по влезли в сила осъдителни решения по 15 изпълнителни дела.
    Постъпленията от дейността на агенцията през отчетния период са в размер на 3 050 663, 33 лева. На основание чл. 9 от Закона за приватизация и следприватизационен контрол разходите за приватизация и следприватизационен контрол се извършват чрез бюджета на агенцията. Отчетените разходи за периода са в размер на 1 316 903 лв., представляващи 37,68% от утвърдения разходен таван. Средствата са използвани за заплати на персонала, с дължимите осигуровки върху тях и за материално-техническо осигуряване и финансиране на дейностите по приватизация и следприватизационен контрол.
    След представяне на отчета се проведе гласуване, което приключи при следните резултати: “За” – 11 народни представители, без “Против” и „Въздържали се”.
    Въз основа на гореизложеното Комисията по икономическата политика и туризъм предлага на Народното събрание да приеме:











    Проект!


    РЕШЕНИЕ:


    по Отчета за осъществяване на процеса на приватизация и следприватизационен контрол през периода 1 януари – 30 юни 2015 г.


    Народното събрание на основание чл. 84, т. 17 от Конституцията на Република България и чл. 87, ал. 10 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, във връзка с чл. 22д, ал. 1, т. 2 от Закона за приватизация и следприватизационен контрол


    РЕШИ:


    Приема Отчета за осъществяване на процеса на приватизация и следприватизационен контрол през периода 1 януари – 30 юни 2015 г.





    ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ
    НА КОМИСИЯТА ПО
    ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА
    И ТУРИЗЪМ:

    ДАНИЕЛА САВЕКЛИЕВА
    Форма за търсене
    Ключова дума