Комисия по икономическа политика и туризъм
29/06/2016 първо гласуване
Д О К Л А Д
№ 653-01-31 от 30 юни 2016 г.
Относно: законопроект за изменение и допълнение на Закона за туризма, № 602-01-35, внесен от Министерски съвет на 22 юни 2016 г.
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА И ТУРИЗЪМ
Д О К Л А Д
Относно: законопроект за изменение и допълнение на Закона за туризма, № 602-01-35, внесен от Министерски съвет на 22 юни 2016 г.
На свое редовно заседание, проведено на 29 юни 2016 г., Комисията по икономическа политика и туризъм разгледа законопроекта за изменение и допълнение на Закона за туризма.
На заседанието присъстваха министъра на туризма – Николина Ангелкова, представители на Министерство на вътрешните работи, Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация, Българска асоциация на туристическите агенции, Асоциация на българските туроператори и туристически агенции и Българската стопанска камара.
Със законопроекта се предвиждат изменения в действащата уредба на Единната система за туристическа информация (ЕСТИ) като всички лица, извършващи хотелиерство, включително тези, които са започнали производство по категоризация, трябва да водят регистър за настанените туристи със състав на данните, утвърден от министъра на туризма и публикуван на интернет страницата на Министерството на туризма. Това задължение обвързва лицата, извършващи хотелиерство в места за настаняване, спадащи както към клас „А“, така и към клас „Б“ - семейни хотели, хостели, пансиони, почивни станции, къщи за гости, стаи за гости, апартаменти за гости, бунгала и къмпинги, включително в туристически хижи, туристически информационни центрове, туристически спални, ротели, ботели и флотели.
Въвежда се ново изискване за лицата, извършващи хотелиерство в места за настаняване от клас „А“, да водят регистър чрез централизирана информационна система, поддържана от министъра на туризма, достъпна чрез публично уеб-базирано или друго приложение за онлайн достъп или чрез избрана от лицето, извършващо хотелиерство, информационна система, отговаряща на изискванията на Закона за електронно управление.
Предвид по-голямата финансова тежест за хотелиерите, упражняващи дейност в обектите от клас „Б“ е предвидено те да могат да водят регистъра на хартиен носител по образец, утвърден от министъра на туризма.
Предвижда се улеснена процедура за обмен и обработка на данните от регистрите на настанените лица. Създава се директен канал за връзка между хотелиерите и ЕСТИ, без да е необходимо тази информация да се предава първо на общината и после повторно да се въвежда в ЕСТИ, което прави значително по-бърза процедурата по нейното предоставяне и намалява риска от грешки.
За местата за настаняване от клас „Б“, които не водят регистър в електронна форма, обменът на данни се осъществява чрез ежедневното им вписване в Единната система за туристическа информация посредством публично достъпен уеб или друг интерфейс. За тази цел лицата ще ползват публично достъпен интерфейс на централизираната система на ЕСТИ за директно вписване в нея. Изключение се предвижда за обектите, намиращи се в райони, за които липсва комуникационна свързаност, като за тях вписването може да се извършва веднъж седмично. Тези райони се определят от министъра на туризма и се публикуват на интернет страницата на Министерството на туризма въз основа на данни от Комисията за регулиране на съобщенията.
Информацията в регистрите за настанените туристи, постъпваща в ЕСТИ е разделена на две групи. Първата група включва данни за туристи от Република България и други държави-членки на Европейския съюз, държави – страни по Споразумението за Европейското икономическо пространство, както и Конфедерация Швейцария. Втората група включва данни за туристите - граждани на трети държави. По отношение на първата група туристи хотелиерите са длъжни да обменят информация единствено за броя им, датата на регистрация и датата на отпътуване. За втората група се предвижда предоставяне и запазване на данни, включващи както техния брой, така и идентифициращи данни в обем съгласно чл. 28, ал. 3 от Закона за чужденците в Република България - име, дата на раждане, гражданство, номер и серия на документа за самоличност. Данните за настанените туристи в единния регистър на ЕСТИ не са публични. Достъпът на общините, НАП и министъра на вътрешните работи е отдалечен, като обхватът на данните е ограничен съобразно установеното в закона за съответната категория лица. При технологична готовност и в условията на оперативна съвместимост може да се осигури автоматизиран достъп като вътрешна електронна административна услуга или чрез пряка свързаност по реда на Закона за електронното управление. Предвижда се осигуряване на достъп до системата и на председателя на Националния статистически институт.
Националният туристически регистър ще се разработва, изгражда и поддържа от министъра на туризма като Единната система за туристическа информация е част от Националния туристически регистър.
Предвидени са изменения в реда на водене на регистрите на туристическите обекти, категоризирани на територията на съответната община като регистрите стават неразделна част от електронния Национален туристически регистър. Променя се и режима на воденето им. Въвежда се възможност таксата за промяна на вписани обстоятелства в Националния туристически регистър да се плаща и по електронен път.
При неизпълнение на задълженията, свързани с регистрите за настанените туристи, са предвидени административни наказания. Размерът на санкциите цели да има превантивен и възпиращ ефект върху задължените лица, като се цели да бъде защитен общественият интерес, да се засилят мерките за сигурност и да се подпомогне борбата с тероризма.
В хода на дискусията заместник-председателят на комисията Димитър Байрактаров попита какви са очакванията от въвеждането на Единната система за туристическа информация. В отговор министърът на туризма Николина Ангелкова изрази увереност за ръст от най-малко 20 на сто от постъпленията, отчитани до момента.
Председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Благой Рагин изрази подкрепата си за законопроекта като подчерта, че приемането му ще доведе до намаляване на сивия сектор в туризма. Той изрази убеждението си, че държавата трябва да увеличи дела на средствата за реклама на страната ни в чужбина с поне 1 на сто от отчитаните в ЕСТИ постъпления.
Даниела Стоева – член на УС на Асоциация на българските туроператори и туристически агенции изрази мнение, че не трябва туристите да бъдат разделяни на две групи, а информацията подавана в ЕСТИ да бъде еднаква за всички.
След представяне и обсъждане на законопроекта се проведе гласуване, което приключи при следните резултати: “За” – 15 народни представители, без “Против” и „Въздържали се”.
Въз основа на гореизложеното Комисията по икономическа политика и туризъм предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за изменение и допълнение на Закона за туризма, № 602-01-35, внесен от Министерски съвет на 22 юни 2016 г.
ЗА ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА
И ТУРИЗЪМ:
ДАНИЕЛА САВЕКЛИЕВА