Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по икономическа политика и туризъм
Комисия по икономическа политика и туризъм
28/09/2016 първо гласуване

    Д О К Л А Д
    № 653-01-47 от 28.09.2016 г.

    Относно: законопроект за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс, № 654-01-84, внесен от Данаил Димитров Кирилов, Петър Владиславов Славов, Филип Стефанов Попов, Чавдар Георгиев Георгиев, Емил Димитров Симеонов, Кирил Петров Цочев, Мариана Георгиева Тодорова, Лъчезар Стаменов Никифоров, Янко Александров Янков и Станислав Димитров Анастасов на 7 юли 2016 г.
    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА И ТУРИЗЪМ


    Д О К Л А Д

    Относно: законопроект за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс, № 654-01-84, внесен от Данаил Димитров Кирилов, Петър Владиславов Славов, Филип Стефанов Попов, Чавдар Георгиев Георгиев, Емил Димитров Симеонов, Кирил Петров Цочев, Мариана Георгиева Тодорова, Лъчезар Стаменов Никифоров, Янко Александров Янков и Станислав Димитров Анастасов на 7 юли 2016 г.


    На свое редовно заседание, проведено на 28 септември 2016 г., Комисията по икономическа политика и туризъм разгледа законопроекта за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс.
    На заседанието присъстваха Вергиния Мичева – заместник-министър на правосъдието, Константин Райков – член на Комисията за защита на потребителите, Мария Янева – председател на Асоциацията на арбитражните съдилища в Република България и Васил Велев – председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
    Със законопроекта се предлага решаването на потребителските спорове да бъде изключено от обхвата на арбитражните съдилища, освен ако това не е уговорено между страните в писмена форма след възникване на спора. Освен това решенията, постановени в нарушение на тази разпоредба, се обявяват за нищожни.
    Законопроектът урежда създаването на регистър на арбитражните съдилища и контролът върху организацията на дейността им. Определят се изисквания, на които да отговарят арбитрите. Предвижда се възможност страните, които са избрали арбитражното производство при решаване на спорове, да следят хода на делото на интернет страницата на съда посредством код, които се получава от всяка от страните при образуване на делото.
    Заместник-министър Мичева изрази принципна подкрепа по законопроекта, но изказа резерви относно създаването на регистър на арбитражите и осъществяването на контрол върху дейността им от страна на Министерство на правосъдието.
    Константин Райков – член на Комисията за защита на потребителите, също подкрепи законопроекта и отбеляза, че систематичното място на предвиденото изменение в Закона за защита на потребителите е в глава шеста „Неравноправни клаузи в потребителските договори“, а не в глава първа „Общи положения“.
    В подкрепа на законопроекта се обявиха и от Асоциацията на индустриалния капитал в България като посочиха, че това е правилна стъпка в защитата на потребителските права, продиктувана от злоупотреби от страна на некоректни търговци.
    В свое писмено становище от Министерство на икономиката подкрепят законопроекта като отбелязват, че така ще се допринесе за засилване на защитата на потребителите, ще се гарантира правото на потребителите на справедлив съдебен процес и ще се обезпечи нуждата от правна сигурност чрез регулацията на арбитража по отношение на потребителските спорове.
    В свое писмено становище от Министерство на финансите посочват, че за целите на ефективната защита на правата на потребителите е необходимо създаването на административен орган, компетентен да разрешава споровете, по които едната страна е потребител, включително и чрез медиация.
    От Асоциацията на арбитражните съдилища в Република България не подкрепят законопроекта и считат, че изключването на имуществените спорове, страна по които е потребител, от арбитража ще има негативно отражение върху икономиката на страната, в това число и върху външнотърговските ни взаимоотношения.
    След представяне и обсъждане на законопроекта се проведе гласуване, което приключи при следните резултати: “За” – 13, без “Против” и „Въздържал се“ – един народен представител.
    Въз основа на гореизложеното Комисията по икономическа политика и туризъм предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс, № 654-01-84, внесен от Данаил Димитров Кирилов, Петър Владиславов Славов, Филип Стефанов Попов, Чавдар Георгиев Георгиев, Емил Димитров Симеонов, Кирил Петров Цочев, Мариана Георгиева Тодорова, Лъчезар Стаменов Никифоров, Янко Александров Янков и Станислав Димитров Анастасов на 7 юли 2016 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА
    И ТУРИЗЪМ:

    ПЕТЪР КЪНЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума