Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по икономическа политика и туризъм
Комисия по икономическа политика и туризъм
04/02/2016
    1. Представяне, обсъждане и приемане на законопроект за изменение и допълнение на Закона за тютюна и тютюневите изделия, № 502-01-99, внесен от Министерския съвет на 23 декември 2015 г. -- първо гласуване.
    2. Разни.
    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА И ТУРИЗЪМ




    П Р О Т О К О Л
    № 3

    На 4 февруари 2016 г., (четвъртък) от 14.00 часа в зала „Изток“, пл. „Народно събрание” № 2 на Народното събрание се проведе извънредно заседание на Комисията по икономическа политика и туризъм.
    Заседанието се проведе при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Представяне, обсъждане и приемане на законопроект за изменение и допълнение на Закона за тютюна и тютюневите изделия, № 502-01-99, внесен от Министерския съвет на 23 декември 2015 г. -- първо гласуване.
    2. Разни.

    Списъкът на присъствалите народни представители – членове на Комисията по икономическа политика и туризъм, и гости се прилага към протокола.
    Заседанието на комисията бе открито в 14.05 часа и ръководено от господин Петър Кънев – председател на комисията.

    * * *

    ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Уважаеми колеги, разполагаме с необходимия кворум.
    Откривам извънредното заседание на Комисията по икономическа политика и туризъм.
    Дневният ред ви е раздаден предварително. Той е следният:
    1. Представяне, обсъждане и приемане на законопроект за изменение и допълнение на Закона за тютюна и тютюневите изделия, № 502-01-99, внесен от Министерския съвет на 23 декември 2015 г. -- първо гласуване.
    2. Разни.
    Имате ли други предложения по дневния ред? Не виждам.
    Моля, гласувайте така предложения дневен ред.
    Гласували: "за" – 12, "против" и "въздържали се" - няма.
    Дневният ред се приема.

    Искам да ви съобщя, а вие сте информирани, че водеща комисия е Комисията по земеделието и храните. Тук между другото член на нашата комисия е и председателят на Комисията по земеделието и храните господин Румен Христов. Така че, ако имаме някакви въпроси, и към него ще ги отправим.
    Започваме по-експедитивно, защото знаете, че вчера заради дебатите по персоналните промени в Министерския съвет се отложи заседанието на комисията ни за днес, а днес от 14,30 часа има заседания на доста други комисии, където нашите членове участват. Затова ще ви помоля да бъдем по-експедитивни.
    Сега искам да прочета гостите ни:
    от Министерство на икономиката: Любен Петров – заместник-министър на икономиката, Симонета Бонева – началник отдел „Търговки механизми“ в Дирекция „Външноикономическа политика“ и Светослава Малчева – главен експерт в Дирекция „Външноикономическа политика“;
    от Министерство на земеделието и храните: Добринка Павлова – директор на Дирекция „Биологично земеделие и растениевъдство“ и Диана Филева – главен юрисконсулт в дирекция „Административно и правно обслужване“;
    от Българска стопанска камара: Кирил Желязков – главен директор;
    от Българска асоциация на тютюневата индустрия: Димитър Найденов, Ивелина Тодорова, Диляна Якова, Цанка Бочева – Кемалова и Лора Клайн;
    от Национална асоциация на тютюнопроизводителите: Анна Мирчева.

    Преминаваме към точка първа от дневния ред: Представяне, обсъждане и приемане на законопроект за изменение и допълнение на Закона за тютюна и тютюневите изделия, № 502-01-99, внесен от Министерския съвет на 23 декември 2015 г. -- първо гласуване.
    Предлагам да започнем незабавно работа. Отново повтарям, не сме водеща комисия. Всички забележки и предложения, които имате за промени между първо и второ четене, можем чрез нашата комисия да ги внесем при господин Румен Христов – председателят на Комисията по земеделието и храните. Всъщност той е тук и всички предложения да бъдат отправени към другата комисия.
    Господин Петров, имате думата.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЛЮБЕН ПЕТРОВ: Благодаря Ви, господин председател!
    Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! През 2014 г. бяха приети Директива 2014/40/ЕС и Делегирана Директива 2014/109/ЕС, с които се регламентират изискванията относно производството, представянето и продажбата на тютюневи и свързани с тях изделия.
    Държавите членки следва да въведат в националното си законодателство разпоредбите на тези директиви в срок до 20 май 2016 г. и настоящият законопроект за изменения и допълнения на Закона за тютюна и тютюневите изделия е изготвен с тази цел.
    Въвеждането на новите изисквания относно производството, представянето и продажбата на тютюневите и свързаните с тях изделия налага значителни инвестиции и промени в процесите и технологиите на производство и опаковане на тютюневите и свързаните с тях изделия.
    Това от своя страна обуславя необходимостта законопроектът да бъде разгледан и приет във възможно най-кратък срок.
    Във връзка с изложеното предлагаме Комисията по икономическа политика и туризъм да приеме законопроекта за изменение и допълнение на Закона за тютюна и тютюневите изделия.
    Благодаря.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: И аз Ви благодаря, господин заместник-министър.
    Представителите на Министерството на земеделието, имате ли да добавите нещо по-различно от това, което е дадено в мотивите?
    Заповядайте, госпожо Павлова.
    ДОБРИНКА ПАВЛОВА (директор на Дирекция „Биологично земеделие и растениевъдство“ към Министерството на земеделието и храните): Благодаря Ви, господин председател! Нямаме какво да добавим към мотивите.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Господин Христов, може би Вие няколко думи ще кажете. Все пак Вие сте председател на водещата комисия – Комисията по земеделието и храните.
    РУМЕН ХРИСТОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин председател!
    Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми гости! Аз категорично смятам, че водеща комисия по този законопроект трябваше да бъде Комисията по икономическа политика и туризъм. Но, така или иначе, той е разпределен на Комисията по земеделието и храните, където беше обсъден много подробно, много широко. Имаше много сериозна дискусия. Най-важното обаче е, че предложенията, които се правят, са много малко на брой предвид на това, че в основата на изработването на законопроекта са участвали представителите на БАТИ (българска асоциация на тютюневата индустрия), които днес са тук, между нас.
    Всъщност двете неща, които бяха дискутирани и които заместник-министър Петров пое като ангажимент да влезе в режим на преговори с Министерството на икономиката, бяха участието на генно модифициран тютюн при изработването на цигари и начина на заплащане на Института по тютюна за многото функции, които му се вменяват. Истината обаче е, че голяма част от това, което се вменява да върши за в бъдеще, го върши и сега. Така че там проблеми няма.
    Нямаме време. Законопроектът транспонира европейска директива. Производителите трябва да пренастроят техниката си – вие по-добре разбирате за какво става дума, господин председател.
    Така че моето мнение – между впрочем, Комисията по земеделието и храните го одобри с подобаващо мнозинство - моето предложение е да приемем законопроекта и да вървим напред, защото най-вече бизнесът няма време да пренастрои своите мощности.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Благодаря Ви, господин Христов.
    Имат думата гостите и колегите – народни представители.
    Заповядайте, госпожо Кемалова.
    ЦАНКА КЕМАЛОВА (председател на Българската асоциация на тютюневата индустрия): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа! Казвам се Цанка Кемалова и съм председател на Българската асоциация на тютюневата индустрия.
    Ние наистина следим цялото транспониране на Директива 2014/40/ЕС в българското законодателство. Водили сме активна кореспонденция с Министерството на икономиката, провеждали сме срещи и с междуведомствената работна група, която беше определена за изготвяне на проекта на закон.
    Така че ние наистина подкрепяме внесения проект и нямаме бележки по него.
    Благодаря.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Благодаря Ви, и аз, госпожо Кемалова.
    Други колеги – народни представители?
    Заповядайте, госпожо Ахмедова.
    ФЕРИХАН АХМЕДОВА: Благодаря Ви, господин председател!
    Уважаеми господин председател, уважаеми колеги. Само кратък коментар ще направя, защото основният спор се проведе вече в Комисията по земеделието и храните.
    Коментарът ми е следният. Тъй като ние бяхме предложили преди доста време цялостен нов закон за тютюна и тютюневите изделия, като се позовавахме на същите директиви, които в момента променяме и заради директивите и бързаме. Когато имахме време, становището на Министерството на икономиката беше отрицателно. Само това ми е коментарът.
    А във връзка със сега разглеждания законопроект за изменение и допълнение от нас, тъй като същевременно има внесен законопроект за изменение и допълнение и от Министерския съвет, и от народни представители и те се припокриват в част от текстовете, според мен тези три законопроекта трябва да се гледат общо, защото в предходните текстове има членове, които са едно към едно еднакви и така поотделно няма как да се гледат в зала.
    Това ми е коментарът.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Благодаря Ви, госпожо Ахмедова.
    Има ли други желаещи за изказвания?
    Заповядайте, госпожо Кемалова.
    ЦАНКА КЕМАЛОВА (председател на Българската асоциация на тютюневата индустрия): Благодаря Ви, господин председател. Това, за което говори госпожа Ахмедова, касае по-скоро другия законопроект, който урежда отношенията, свързани с отглеждането на тютюн и производство на тютюневи изделия. А по тази директива, която се транспонира в националното законодателство, трябва до 19 май 2016 г. да бъдат въведени в страните-членки всички законови, подзаконови и административни актове, свързани с нея.
    Тоест, ние, индустрията, за да можем да работим, очакваме не само законът да бъде обнародван, но едва ли не ни трябват и правилникът, и наредбите по този закон.
    Наистина става въпрос за много големи инвестиции и за много време, което е необходимо, за да бъдат извършени те, защото става въпрос за смяна на опаковките. Ние след 19 май 2016 г. трябва да произвеждаме опаковки на тютюневи изделия, които да съдържат комбинирани здравни предупреждения. За да го направи това индустрията в цяла Европа, трябва да се поръчват валове, като производителите са двама или трима в Европа, трябва да се прави предпечатна подготовка. Само Булгартабак има на пазара над 50 асортимента и ние вече отдавна сме в закъснение. А за да можем да направим всичко това, защото има и специфични текстове, разполагане на текстове, никой не може да поеме риска да хвърли милиони, за да прави подготовка за опаковки, за които няма правно основание.
    Така че ние от БАТИ настояваме, ако може, този законопроект да мине отделно от другия, защото там наистина текат сериозни дебати – и политически – тъй като тук наистина индустрията няма да може да се справи с тази норма, ако тя не е навременна.
    Благодаря.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Благодаря ви, госпожо Кемалова. Разбрахме Ви. Може и ще мине.
    Заповядайте, госпожо Ахмедова.
    ФЕРИХАН АХМЕДОВА: Само да кажа две изречения.
    Напълно се присъединявам към това, което каза госпожа Кемалова и ще направим всичко възможно, както в комисия, така и в зала, това да тече много бързо.
    Само молбата ми е тези текстове, които се припокриват с предходния, вносителите да ги оттеглят, за да не стане колизия с тези текстове и по другите законопроекти, защото има едни и същи текстове. Затова вносителите могат само да ги оттеглят, тъй като ние не се явяваме вносител. Явяват се група народни представители и Министерският съвет. Те трябва да си го прегледат.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Благодаря Ви, госпожо Ахмедова.
    Господин Христов, за последен път Ви давам думата. Заповядайте.
    РУМЕН ХРИСТОВ: Имаме го предвид, госпожо Ахмедова. Ще оттеглим текстовете, които касаят свързаността на предишния законопроект, внесен от Министерския съвет, и този, който се внася пак от Министерския съвет. Така че законопроектът за тютюна, който касае най-вече производството, ще бъде отделен от тези два законопроекта.
    Но нека да бъдем наистина добронамерени спрямо колегите от преработвателната индустрия, които наистина нямат време, и да ускорим процедурата, господин председател.
    ПРЕДС. ПЕТЪР КЪНЕВ: Благодаря Ви, господин Христов.
    Колеги, преди да преминем към гласуване, да прекратим дебата, защото е безсмислено да продължаваме този дебат. Основният беше в другата комисия.
    Аз също искам да кажа нещо. Не знам защо този законопроект се гледа от Комисията по земеделието и храните. Той си е чист закон на Министерството на икономиката и на Комисията по икономическа политика и туризъм. Явно досието обаче е във Вашата комисия и затова е разпределен на вас.
    Второ, аз ще се въздържа по този законопроект и в пленарна зала ще го направя, защото считам, че това е поредната недомислица. Казвам го абсолютно отговорно. Това са пълни абсурди. Голяма част от вас могат да си представят за какви инвестиции става въпрос в преработвателната промишленост. Това са безумни инвестиции. Понеже това ми е занаятът, го знам. А това в никакъв случай няма да доведе до намаляване на тютюнопушенето.
    Спирам дотук и ви предлагам да преминем към гласуване.
    Моля народните представители да гласуват законопроекта за изменение и допълнение на Закона за тютюна и тютюневите изделия, № 502-01-99, внесен от Министерския съвет на 23 декември 2015 г.
    Гласували: "за" - 11, "против"- няма, "въздържали се" - 3.
    Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за тютюна и тютюневите изделия, № 502-01-99, внесен от Министерския съвет на 23 декември 2015 г., се приема на първо гласуване.
    Честито!

    Преминаваме към точка втора от дневния ред: Разни.
    Колеги, следващата седмица ще имаме заседание. Министър Лукарски ще бъде тук за блицконтрол.
    По първа точка ще приемем и Годишната програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2016 г.) на Министерския съвет. Тя е информативна.
    Поради изчерпване на дневния ред закривам заседанието.

    (Закрито в 14.20 часа)


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА
    И ТУРИЗЪМ:

    Петър Кънев


    Стенограф:
    Божидарка Бойчева
    Форма за търсене
    Ключова дума