Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по енергетика
Комисия по енергетика
05/02/2015 първо гласуване

    Законопроект за енергийната ефективност, № 502-01-7, внесен от Министерски съвет на 28.01.2015г.
    Д О К Л А Д
    за първо гласуване
    Относно: Законопроект за енергийната ефективност, № 502-01-7, внесен от Министерски съвет на 28.01.2015г.

    На свое редовно заседание, проведено на 05.02.2015г. Комисията по енергетика обсъди Законопроект за енергийната ефективност, внесен от Министерски съвет на 28.01.2015г.

    На заседанието присъстваха г-н Жечо Станков – заместник-министър, г-н Николай Налбантов – директор на дирекция „Енергийни стратегии и политики за устойчиво енергийно развитие и други представители на Министерство на енергетиката. От кабинета на зам.министър-председателя по европейските фондове и икономическа политика присъстваха г-жа Гергана Митрева – главен експерт и г-н Стефан Илиев – парламентарен секретар, от Агенцията за устойчиво енергийно развитие – господин Ивайло Алексиев – изпълнителен директор, от Фонда за енергийна ефективност и възобновяеми източници – господин Димитър Дуков – изпълнителен директор.
    От името на вносителя законопроектът беше представен от г-н Жечо Станков. Новият Закон за енергийна ефективност е разработен във връзка с транспонирането на Директива 2012/27 на Европейския съюз относно енергийната ефективност.
    От вносителите на законопроекта бе заявено, че политиката по енергийна ефективност и хоризонтална политика е необходимо да бъде интегрирана във всички секторни политики. В тази връзка са въведени правомощия на министъра на регионалното развитие и благоустройството, на министъра на икономиката и на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията да провеждат секторни политики. В законопроекта е регламентирано и разработване на национални планове за действие по енергийна ефективност и национален план за подобряване на енергийната ефективност, свързано със сгради – държавна собственост. Въвежда се изискване и към предприятията, които не са малки или средни, да се подлагат периодично на енергийни обследвания, и то поне веднъж в рамките на четири години. Изпълнението на новите изисквания, въведени с новия Закон за енергийната ефективност ще допринесе за повишаване на конкурентоспособността на икономиката, ще се намалят емисиите на парниковите газове и ще доведат до подобряване на жизнения стандарт на гражданите.
    В подкрепа на законопроекта за енергийната ефективност изразиха становища представителите от кабинета на зам.министър-председателят по европейските фондове и икономическа политика, и от Министерството на транспорта, информационните, технологии и съобщенията.
    Представителите на Агенцията за устойчиво енергийно изразиха подкрепа към новия Закон за енергийна ефективност, като споделиха мнение, че представеният законопроект въвежда изискванията на Директива 2012/27 ЕС от гледна точка на определянето на националната цел за енергийни спестявания, прилагането на схемата за задължения по енергийна ефективност.
    От Фонда за енергийна ефективност и въозбновяеми източници също дават положително становище с препоръки за прецизиране на частта, която регламентира дейността на фонд „Енергийна ефективност“.

    В хода на дискусията участие взеха представители от Камарата на инженерите е инвестиционното проектиране. Те изразиха несъгласието си с въвеждането на срок на валидност на удостоверенията за вписване в публичните регистри на лицата, извършващи обследване за енергийна ефективност и сертифициране на сгради и обследване за енергийна ефективност на промишлени системи, независимо от факта, че в законопроекта се предлага увеличаване на срока на валидност от 3 на 5 години. Обърнато бе внимание на необходимостта от законова регламентация на провежданите обучения за квалификация, като бяха дадени примери за съществуваща в момента практика.
    В хода на дискусията народните представители подкрепиха необходимостта от бързо приемане на законопроекта, като бе обърнато внимание и на стартиралата процедура срещу България за неизпълнение на задълженията си да транспонира в срок Директива 2012/27/ЕС.

    След приключване на дискусията и въз основа на проведеното гласуване, Комисията по енергетика с 17 гласа „За“, 0 гласа „против”, 0 гласа „въздържали се”, предлага на Народно събрание да приеме на първо четене Законопроект за енергийната ефективност, №502-01-7, внесен от Министерски съвет на 28.01.2015г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ЕНЕРГЕТИКА
    ДЕЛЯН ДОБРЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума