Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по енергетика
Комисия по енергетика
23/06/2016 първо гласуване

    Законопроект за допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, № 602-01-30, внесен от Министерския съвет на 10.06.2016 г.
    РЕ П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ЕНЕРГЕТИКА

    Д О К Л А Д
    за първо гласуване
    Относно: Законопроект за допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, № 602-01-30, внесен от Министерския съвет на 10.06.2016 г.
    На заседание, проведено на 23 юни 2016 г., Комисията по енергетика разгледа законопроект за допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, № 602-01-30, внесен от Министерския съвет.
    На заседанието присъстваха представителите на Министерството на финансите: Фейзи Бекир – зам. министър, Людмила Петкова – директор на дирекция „Данъчна политика”, Ирена Христова и Искра Гърбелова - началници на отдели в същата дирекция и представителите на Националната агенция за приходите: – Васил Панов – директор на Дирекция „Контрол” и Мирослав Туев – началник на отдел „Методология на процеса и правни становища” в Дирекция „Данъчно-осигурителна методология”.
    Законопроекта беше представен от г-н Фейзи Бекир. Целта на законопроекта е предотвратяване на възможностите за злоупотреби чрез ефективна превенция и борба с данъчните измами в областта на данък върху добавената стойност. Предлага се механизъм, съгласно който, при осъществяване на търговия с течни горива, лицата се задължават да предоставят обезпечение в пари, държавни ценни книжа или в безусловна и неотменяема банкова гаранция за срок една година пред компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите. Режимът ще се прилага по отношение на търговците, които са рискови като лицата-вложители на течни горива в данъчни складове и лицата-посредници в търговията с течни горива. Предложените промени са продиктувани от високата степен на риск, идентифициран при търговията с течни горива, както и фактът, че в схемите за данъчни измами участват голям брой лица, което изключително много затруднява и намалява ефективността от административния контрол върху задължените лица. Данъчните измами с течни горива водят и до значителни загуби за държавния бюджет. Данните, от изготвения от НАП анализ на риска, показват тенденция на нарастване на щетата за бюджета от този риск – от 55 млн. лв. за 2013 г. и 99 млн. лв. за 2014 г. до 109 млн. лв за 2015 г. Предлаганият механизъм представлява и предпазна мярка за коректните икономически оператори от сделки с некоректни доставчици на течни горива, участващи в схеми за данъчни измами. Със законопроекта се предлага Националната агенция за приходите да създаде и да поддържа електронен публичен регистър, в който ще се вписват идентификационни данни за лицата, предоставили обезпечение, размерът на обезпечението и срокът на действие на обезпечението. Целта на предложението е да се осигури правна сигурност за получателите по доставки на течни горива, че техните доставчици са обезпечили задълженията си за ДДС и в случаите на укрит данък от доставчик претенцията на държавата да не бъде насочена към получателя по доставката. С цел да се осигури ефективност на предлаганата мярка се предвижда възможност да бъде прекратена регистрацията по ЗДДС на лице, което не е предоставило в пълен размер и в срок обезпечението, както и налагането на административнонаказателна санкция. Предвиден е едномесечен преходен период, съгласно който, лицата, за които се отнася режимът, следва да предоставят необходимото обезпечение.
    След приключване на дискусията и въз основа на проведеното гласуване, Комисията по енергетика, с 10 гласа „за”, 0 ”против” и 6 гласа ”въздържали се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, № 602-01-30, внесен от Министерския съвет на 10.06.2016 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕНЕРГЕТИКА

    ДЕЛЯН ДОБРЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума