Комисия по енергетика
24/11/2016 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност, № 602-01-72, внесен от Министерски съвет на 08.11.2016 г
РЕ П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ЕНЕРГЕТИКА
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност, № 602-01-72, внесен от Министерски съвет на 08.11.2016 г
На заседание, проведено на 24 ноември 2016 г., Комисията по енергетика разгледа Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност, № 602-01-72, внесен от Министерски съвет на 08.11.2016 г.
На заседанието присъстваха представителите на Министерството на енергетиката: Николай Николов – зам. министър, г-н Николай Налбантов- директор Дирекция "Енергийни стратегии и политики за устойчиво енергийно развитие", г-жа Александрина Димитрова- началник отдел Дирекция "Енергийни стратегии и политики за устойчиво енергийно развитие", г-жа Валентина Илиева - държавен експерт дирекция "Енергийни стратегии и политики за устойчиво енергийно развитие"; от Министерство на регионалното развитие и благоустройство: г-жа Виолета Ангелиева – директор на дирекция „Технически правила и норми“, г-жа Гергана Благиева – директор на дирекция „Жилищна политика“ и г-жа Маргарита Томова – държавен експерт в дирекция „Технически правила и норми“; от Агенцията за устойчиво енергийно развитие: г-н Никола Цанков – гл. секретар; от Фонда за енергийна ефективност и възобновяеми източници: г-н Димитър Дуков – изп. директор.
Законопроектът беше представен от Николай Николов- зам.министър на енергетиката. Законът за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност e разработен във връзка с непълното транспониране на Директива 2012/27/ЕС относно енергийната ефективност и Директива 2010/31/ЕС относно енергийните характеристики на сградите в националното законодателство. За привеждане на закона в съответствие с разпоредбите на Директива 2010/31/ЕС е разширен обхватът на сградите подлежащи на задължително сертифициране чрез включването на всички сгради в експлоатация. Регламентирано е прилагане на изисквания за енергийна ефективност и енергийни спестявания при възлагане на обществени поръчки, както и при закупуването или наемането на сгради от публични възложители от централната администрация за доставка на продукти, свързани с потребление на енергия. С цел спазване честотата на задължителна периодична проверка за енергийна ефективност, регламентирана в Директива 2010/31/ЕС са извършени и промени в чл. 50, ал. 2 на ЗЕЕ, съгласно които същата ще се извършва в по-кратки срокове. Честотата на инспекциите е различна и е определена в зависимост от вида на използваното гориво и инсталираната мощност на водогрейните котли.
За транспониране в националното законодателство на Директива 2012/27/ЕС в преходните и заключителни разпоредби на проекта на закон, са направени промени в Закона за енергетиката, свързани с издаването, прехвърлянето и отменянето на сертификатите за произход електрическата енергия, произведена при високоефективно комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия. В законопроекта са направени изменeния и във връзка с постигането на националната цел за енергийна ефективност до 2020 г. Промените са извършени след анализ на изпълнението на националната цел за енергийна ефективност до 2020 г. по предложение на Агенцията за устойчиво енергийно развитие и предвиждат въвеждането на алтернативни мерки. Със законопроекта са направени и допълнения в правомощията на Министерски съвет и министъра на енергетиката във връзка с разработването и приемането на Национална програма за ускорена газификация. Програмата за ускорена газификация е включена в Енергийната стратегия на Република България, като мярка за повишаване на енергийната ефективност.
След представянето на законопроекта народните представители зададоха уточняващи въпроси. Народният представител г-н Делян Добрев попита дали има санкция, както и какъв ще е размерът ѝ, ако не бъдат подлoжени на задължително сертифициране всички сгради в експлоатация. Народният представител г-н Таско Ерменков зададе въпрос относно програмата за ускорена газификация и евентуалното включване на Комисията за енергийно и водно регулиране в процеса на реализация на програмата. По отношение на задължителното сертифициране на сгради г-н Ерменков предложи да се обмисли възможността за определяне на минимален праг от 250 м2, аналогично на сградите за обществено обслужване.
От Министерство на енергетиката, г-н Николай Николов, заместник-министър уточни, че не се предвижда налагане на санкции, ако сградите в експлоатация не бъдат задължително сертифицирани. По предложениeтo на г-н Таско Ерменков, от Министерство на енергетиката изказаха мнение, че в процеса на разработването на Националната програма за ускорена газификация ще се разчита на експертизата на Комисията за енергийно и водно регулиране. Относно определянето на минимален праг за задължително сертифициране за всички сгради беше пояснено, че изискването на Директива 2010/31/ЕС се отнася за всички сгради в експлоатация, като единствено за сградите за обществено обслужване е въведен минимален праг от 250 м2.
След приключване на дискусията и въз основа на проведеното гласуване, Комисията по енергетика, с 14 гласа „за”, 0 ”против” и 1 глас ”въздържал се” Комисията по енергетика предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроектa за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност, № 602-01-72, внесен от Министерски съвет нa 08.11.2016г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА КОМИСИЯТА
ПО ЕНЕРГЕТИКА
ДЕЛЯН ДОБРЕВ