КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
19/03/2011
Доклад за първо гласуване на законопроект за изменение и допълнение на Закона за медицинските изделия, № 154-01-20, внесен от Десислава Вълчева Атанасова и група народни представители на 17 февруари 2011 г.
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Относно: законопроект за изменение и допълнение на Закона за медицинските изделия, № 154-01-20, внесен от Десислава Вълчева Атанасова и група народни представители на 17 февруари 2011 г.
На свое редовно заседание, проведено на 10 март 2011 г., Комисията по здравеопазването разгледа и обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за медицинските изделия, № 154-01-20, внесен от Десислава Вълчева Атанасова и група народни представители на 17 февруари 2011 г.
На заседанието присъстваха заместник – министърът на здравеопазването,г-жа Гергана Павлова, изпълнителният директор на Агенцията за хората с увреждания,г-н Минчо Коралски, представители на Министерство на труда и социалната политика, Министерство на икономиката, енергетиката и туризма, Националната здравноосигурителна каса, на съсловните организации в сферата на здравеопазването и на пациентските организации.
Законопроектът и мотивите към него бяха представени от един от вносителите,г-жа Десислава Атанасова. Тя посочи, че предлаганите изменения и допълнения имат за цел създаването на нормативно основание за поддържане на единен списък на медицинските изделия, предлагани на пазара в Република България и заплащани с публични средства чрез Министерство на здравеопазването, Националната здравноосигурителна каса, лечебните заведения и Агенцията за социално подпомагане. Госпожа Атанасова поясни, че към момента в здравния и социалния сектор функционират различни информационни системи и регистри на търговци и производители на медицински изделия, които се поддържат от различни държавни институции и от лечебните заведения. Този факт прави практически невъзможно обобщаването на информацията и отчетността на регионално и централно ниво и изключително затруднява формирането на адекватна държавна политика в тази област. Подобна практика съществува в страни-членки на Европейския съюз като Германия, Франция, Италия и други.
В хода на дискусията, членовете на Комисията по здравеопазването отправиха конкретни въпроси по предвидените в законопроекта промени във връзка с целите за създаването на единен списък, съдържанието на понятието „продажна цена” на медицинско изделие и резултатите, които ще бъдат постигнати за решаването на съществуващите проблеми в областта на медицинските изделия от приемането на предлаганите изменение и допълнения.
Представителите на институциите запознаха народните представители със своите становища по предлагания законопроект, като от страна на Министерството на здравеопазването, Министерството на труда и социалната политика, Националната здравноосигурителна каса и Агенцията за хората с увреждания бе изразена подкрепа за създаването на единен списък на медицинските изделия, които могат да бъдат заплащани с публични средства, тъй като по този начин ще се гарантира ефективното и законосъобразно разходване на наличния финансов ресурс.
От страна на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма на заседанието беше изразена принципна подкрепа за необходимостта от намирането на решение на съществуващите проблеми по отношение на ефективното разходване на публични средства в областта на медицинските изделия, като бе посочено, че с цел постигане на пълно съответствие с разпоредбите на действащото европейско законодателство в тази област, при второ гласуване на законопроекта следва да се прецизират текстовете на някои от предложените разпоредби.
Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За” – 11, „Против” - 0, „Въздържал се” - 4, Комисията по здравеопазването предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за медицинските изделия,№ 154-01-20, внесен от Десислава Вълчева Атанасова и група народни представители на 17 февруари 2011 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА