Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
28/06/2011

    Годишен отчет за дейността на Комисията за финансов надзор за 2010 г., Годишен финансов отчет на Комисията за финансов надзор за 2010 г. и Отчет за изпълнението на бюджета на Комисията за финансов надзор, № 120-00-31, внесен от Комисията за финансов надзор на 30 май 2011 г.
    На свое редовно заседание, проведено на 23 юни 2011 г., Комисията по здравеопазването разгледа и обсъди Годишен отчет за дейността на Комисията за финансов надзор за 2010 г., Годишен финансов отчет на Комисията за финансов надзор за 2010 г. и Отчет за изпълнението на бюджета на Комисията за финансов надзор, № 120-00-31, внесен от Комисията за финансов надзор на 30 май 2011 г.
    На заседанието присъстваха представители на Министерството на здравеопазването, Националната здравноосигурителна, съсловните организации в сферата на здравеопазването и на пациентските организации.
    Годишният отчет за дейността на Комисията за финансов надзор за 2010 г., Годишният финансов отчет на Комисията за финансов надзор за 2010 г. и Отчета за изпълнението на бюджета на Комисията за финансов надзор, ведно със Становище на Сметната палата за заверка на Годишния финансов отчет за 2010 г. на Комисията за финансов надзор и Одобрения от Сметната палата Одитен доклад № 0100004111 за извършен одит на годишния финансов отчет на Комисията за финансов надзор за 2010 г. са представени на Народното събрание на основание чл. 29 от Закона за Комисията за финансов надзор.
    В хода на дискусията, членовете на Комисията по здравеопазването изразиха следните мнения и становища, във връзка с фактите отразени в разглежданите отчети:
     Икономическата криза се е отразила негативно на дейността на субектите, върху които Комисията за финансов надзор упражнява контролни функции, но дружествата за доброволно здравно осигуряване реализират 10,2% годишен ръст на премийния приход.
     Показателите са наложили на Комисията за финансов надзор извода, че е налице силна конкуренция между дружествата за доброволно здравноосигуряване, участващи на пазара през 2010 г.
     Увеличил се е броя на здравноосигурените лица с 16,5 %, като е достигнал 207 хиляди души.
     Всички дружества за доброволно здравноосигуряване разполагат с достатъчно средства, с които да гарантират изпълнение на поетите от тях задължения.
     През отчетния период са били издадени 267 наказателни постановления, 7 от които на здравноосигурителни дружества, като в отчетите не са отразени най-често допусканите от тях нарушения.
     Дейността на Комисията за финансов надзор се финансира основно от приходи от глоби, такси, наказателни лихви, обезщетения и т.н., а не от републиканския бюджет, въпреки, че е държавен регулаторен орган.
     Необходимо е да се подобри сътрудничеството между Комисията за финансов надзор и Министерството на здравеопазването, тъй като тяхната съвместна дейност ще доведе до правилните и ефективни предложения за развитието на здравното осигуряване в България.


    Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За” – 11, „Против”- 2, „Въздържал се”- 1, Комисията по здравеопазването предлага на Народното събрание да приеме Годишния отчет за дейността на Комисията за финансов надзор за 2010 г., Годишния финансов отчет на Комисията за финансов надзор за 2010 г. и Отчета за изпълнението на бюджета на Комисията за финансов надзор, № 120-00-31, внесен от Комисията за финансов надзор на 30 май 2011 г. в частите им, по които Комисията по здравеопазването е компетентна.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:



    ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума