КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
14/07/2011
Д О К Л А Д
на Комисия по здравеопазването по чл. 99, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, относно изслушване на медицинските специалисти, работещи в Центъра за спешна медицинска помощ – гр. Варна, и тяхното становище за изготвената Концепция за устойчиво развитие на системата за Спешна медицинска помощ.
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
Д О К Л А Д
на Комисия по здравеопазването по чл. 99, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, относно изслушване на медицинските специалисти, работещи в Центъра за спешна медицинска помощ – гр. Варна, и тяхното становище за изготвената Концепция за устойчиво развитие на системата за Спешна медицинска помощ.
На свое редовно заседание, проведено на 14 юли 2011 г. Комисията по здравеопазването изслуша медицинските специалисти, работещи в Центъра за спешна медицинска помощ – гр. Варна, относно изготвената Концепция за устойчиво развитие на системата за Спешна медицинска помощ.
На заседанието присъстваха, заместник – министърът на здравеопазването д-р Кирил Добрев, медицински специалисти, работещи в Центровете за спешна медицинска помощ, представители на съсловните и пациентски организации в сферата на здравеопазването.
В началото на дискусията думата бе дадена на медицинските специалисти от системата за спешна медицинска помощ, които накратко изложиха належащите според тях проблеми и представиха своето становище по отношение бъдещето на Спешната медицинска помощ в страната. Те информираха присъстващите народни представители и гости, че нормативна уредба, засягаща този въпрос е заложена в редица актове, които не уточняват конкретния статут, задължения и отговорности на медицинските специалисти. Наред с финансовите на преден план те поставиха и кадровите проблеми и съществуващата сериозна необходимост от привличането на млади лекари, на които да бъде дадена възможност за специализация и осигуряването на съответното достойно заплащане. Бяха изложени и опасенията на специалистите за тяхното място в системата на спешната помощ след включването на парамедиците в нея. В заключение според тях разрешаването на редица проблеми в сектора ще бъде възможно чрез изготвянето и приемането на отделен Закон за спешната медицинска помощ.
В отговор на дискутираните проблеми д-р Добрев информира присъстващите, че Министерството на здравеопазването работи усилено по Концепцията за устойчиво развитие на системата за спешна медицинска помощ, която е обсъдена с ръководителите на всички Центрове за спешна медицинска помощ в страната и Българския лекарски съюз, от които са получени позитивни оценки. Много от въпросите, които се поставят са обсъдени и намират своето разрешение в концепцията, чиято цел е намаляване както на хоспитализацията, така и от неспешните повиквания и използване на ресурса на спешната помощ за несвойствени цели. Предвиждат се възможности за специализация в отделни области на медицината, облекчено кандидатстване за вземане на специалност „спешна помощ” и съответно осигуряване на работа в системата за спешна помощ. Д-р Добрев добави, че създаване на професионалната квалификация „парамедик” и тяхното обучение, е насочено в посока осигуряване на спешна помощ и спешен транспорт до специализиран медицински център и по никакъв начин няма да конкурира работещите в системата медицински специалисти.
Подробно бе представено и становището на съсловните организации, които изтъкнаха важната роля на спешната помощ като елемент от националната сигурност на страната и необходимостта от създаването на закон със съответните подзаконови нормативни актове. Според Българския лекарски съюз за изготвянето на такъв закон е необходимо да се вземат становищата на всички медицински специалисти, упражняващи тази дейност и регионалните колегии на Българския лекарски съюз. Законът трябва да постулира понятието „спешна помощ”, от което ще произтичат всички наредби и подзаконови актове, касаещи оказването на спешна медицинска помощ, стандартите за екипировка и оборудване на санитарни автомобили, регламенти за продължителност на ползване на транспортните и авиационните средства в системата на спешната помощ, алгоритмите за оказване на спешната помощ, медицинските стандарти по спешна медицина, уредбата, осигуряваща непрекъсваемост на информационния поток от ЦСМП към първичната медицинска помощ и болничната помощ. Необходимо е да се регламентира статута на работещите в центровете и филиалите за спешна медицинска помощ и да регламентира изграждането на авиационно-спасителен отряд като елемент от системата на спешната помощ на национално ниво.
Проф. Станка Маркова, почетен председател на Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи предложи няколко мерки, които биха разрешили съществуващите проблеми като облекчени условия за специализация на фелдшери, сестри и акушерки, работещи в спешната помощ, промяна в пенсионната система по отношение на тези специалисти и повишаване на възнаграждението им.
В хода на дискусията народните представители изразиха своето съгласие с изложените становища, като допълниха, че е необходимо да се вземе решение по отношение на формата за нормативно уреждане на тези проблеми чрез отделен закон, изменение и допълнение на Закона за здравето и кой вариант би отговорил на множеството въпроси за ролята на това централно звено в здравната система.
Настоящият доклад се изготвя на основание чл. 99, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА