Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
01/03/2012 първо гласуване

    Проект за решение за приемане на Доклад за младежта за 2009-2010 г., № 202-03-7, внесен от Министерския съвет на 10 февруари 2012 г.
    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО




    СТАНОВИЩЕ



    Относно: Проект за решение за приемане на Доклад за младежта за 2009-2010 г., № 202-03-7, внесен от Министерския съвет на 10 февруари 2012 г.


    На свое редовно заседание, проведено на 1 март 2012 г., Комисията по здравеопазването разгледа и обсъди проект за решение за приемане на Доклад за младежта за 2009-2010 г., № 202-03-7, внесен от Министерския съвет на 10 февруари 2012 г.
    На заседанието присъстваха, г-жа Петя Евтимова, заместник – министър на образованието, младежта и науката, представители на съсловните организации в сферата на здравеопазването и на пациентски организации.
    Годишния доклад за младежта бе представен от г-жа Петя Евтимова. Тя информира народните представители, че целта на изготвения доклад е постигане на прогнозируемост в развитието на младежката политика, запознаване с резултатите до момента и изготвяне на дългосрочна визия за развитието на младите хора в страната. Методиката на изготвяне е съобразена с основните приоритети, залегнали в Националната стратегия за младежта 2010 – 2020 г., като са проследени 21 конкретни индикатори за идентифициране и анализ на състоянието на младежта, както и обвързаните с тях задачи и предприети мерки.
    В доклада са отразени промените в живота на младите хора през 2009-2010 г. и предприетите, от страна на институциите и органите за местно самоуправление, мерки и политики. Той посочва девет основни области, важни за личностното изграждане на младите хора и развитието им като активни граждани на България, Европа и света – демография и социален статус, образование, здравеопазване, трудова реализация, свободно време, гражданска активност, европейско измерение на българската младеж и повишаване ролята им в превенцията на престъпността.
    Нивото на информираност и придобитите умения и знания за здравословен начин на живот са представени в Приоритет ІІІ „Насърчаване на здравословен начин на живот”. Като основни рискови и поведенчески фактори за здравето на младите хора през последните години са тютюнопушене, употреба на алкохол, наркотични и психотропни вещества, ХИВ/ СПИН, сексуални и репродуктивни проблеми и нездравословен начин на хранене. За повишаване на информираността на младите хора като уязвима група по отношение на поведенчески рискови фактори се осъществяват различни национални програми, проекти, финансирани по оперативни програми и международни фондове, и донори.


    Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За” – 11, „Против”- 0, „Въздържал се”- 0, Комисията по здравеопазването предлага на Народното събрание да приеме Доклад за младежта за 2009-2010 г., № 202-03-7, внесен от Министерския съвет на 10 февруари 2012 г.





    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:


    ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума