Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
17/05/2012 първо гласуване

    Д О К Л А Д
    за първо гласуване



    Относно: Законопроекти за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност:
    - № 254-01-22, внесен от н. п. Ваньо Шарков и група народни представители на 23 февруари 2012 г.
    - № 254-01-50, внесен от н. п. Волен Сидеров и група народни представители на 4 април 2012 г.
    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО




    Д О К Л А Д
    за първо гласуване



    Относно: Законопроекти за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност:
    - № 254-01-22, внесен от н. п. Ваньо Шарков и група народни представители на 23 февруари 2012 г.
    - № 254-01-50, внесен от н. п. Волен Сидеров и група народни представители на 4 април 2012 г.


    На свое редовно заседание, проведено на 17 май 2012 г., Комисията по здравеопазването разгледа и обсъди законопроекти за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност:
    - № 254-01-22, внесен от н. п. Ваньо Шарков и група народни представители на 23 февруари 2012 г.
    - № 254-01-50, внесен от н. п. Волен Сидеров и група народни представители на 4 април 2012 г.

    На заседанието присъстваха г-жа Десислава Атанасова, министър на здравеопазването, представители на съсловните организации в сферата на здравеопазването и на пациентските организации.
    І Законопроекти за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, № 254-01-22, внесен от н. п. Ваньо Шарков и група народни представители на 23 февруари 2012 г.
    Законопроектът и мотивите към него бяха представени от д-р Ваньо Шарков. Той информира народните представители, че предлаганите промени предвиждат намаление на ставката на данък върху добавената стойност /ДДС/ за лекарствените продукти и медицинските изделия от 20 % на 9 %, което респективно ще намали значително тяхната цена и по този начин ще бъдат облекчени българските граждани нуждаещи се от лечение. От друга страна, лечебните заведения за болнична помощ, които отделят значителна част от общите си разходи за лекарства ще получат възможност за подобряване на финансовото си състояние.
    Министерството на здравеопазването и Националната здравно осигурителна каса са институциите, които разходват публични средства за закупуване на лекарствени продукти и медицински изделия и чрез предлаганата промяна в закона биха получили реална възможност за намаляване на бюджетните разходи или пренасочването им към финансиране на лечебните заведения за болнична помощ.
    В заключение д-р Шарков добави, че разпоредбите на чл. 98 от Директива 2006/112/ЕО дават правото на всяка държава-членка на Европейския съюз да прилага до две диференцирани ставки за доставка на стоки или услуги от категории посочени в Приложение № 3 на директивата, където попадат фармацевтичните продукти. В този смисъл предложеният законопроект не влиза в противоречие с Европейското законодателство и практика.
    В хода на дискусията, членовете на Комисията по здравеопазването изразиха следните становища и препоръки:
     Възможностите за намаляване цените на лекарствените продукти би следвало да се разглежда в контекста на цялостна консенсусна лекарствена политика като корекцията на ДДС е само един от нейните елементи.
     По принцип, когато става дума за данък върху добавената стойност и за диференцирани ставки, трябва да има съответствие с цялостната данъчна политика и не може да се обсъжда по отношение на отделна стока или услуга.
     За предприемането на такава стъпка е необходимо провеждането на широк обществен дебат с участието на специалисти от всички сектори.
    В дискусията взе участие и г-жа Десислава Атанасова, която подкрепи изцяло мнението на членовете на Комисията по здравеопазването и допълни, че в момента се подготвят промени в редица нормативни актове, предприети с цел намаляване цените на лекарствените продукти в страната.
    От страна на съсловните организации в сферата на здравеопазването Българският фармацевтичен съюз изрази пълна подкрепа за въвеждането на диференцирана ставка за лекарствените продукти и медицинските изделия в размер на 9 %, тъй като с приемането на законопроекта ще бъде подобрен достъпа на гражданите до лекарствените продукти и същевременно чувствително ще намалеят разходите на НЗОК, МЗ и лечебните заведения за болнична помощ за лекарствени продукти.
    Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За” – 4, „Против”- 0, „Въздържал се”- 8, Комисията по здравеопазването предлага на Народното събрание да не приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, № 254-01-22, внесен от н. п. Ваньо Шарков и група народни представители на 23 февруари 2012 г.



    ІІ Законопроекти за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност № 254-01-50, внесен от н. п. Волен Сидеров и група народни представители на 4 април 2012 г.

    Законопроектът предвижда въвеждането на нулева ставка на данък върху добавената стойност /ДДС/ за хляб, лекарства, учебници, безоловен бензин и дизелово гориво, което респективно ще намали значително тяхната цена и по този начин ще бъдат облекчени българските граждани по отношение на най – необходимите им стоки. Според вносителите въвеждането на нулева ставка за тези стоки няма да доведе до ощетяване на държавния бюджет, а ще стимулира икономиката и транспорта, ще подобри финансовото състояние на лечебните заведения и ще намали разходите на НЗОК за лекарствени продукти.

    Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За” – 0, „Против”- 0, „Въздържал се”- 13, Комисията по здравеопазването предлага на Народното събрание да не приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, № 254-01-50, внесен от н. п. Волен Сидеров и група народни представители на 4 април 2012 г.






    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:


    Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума