Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
31/10/2012 първо гласуване

    Доклад за първо гласуване на законопроект за публичните финанси, № 202-01-60, внесен от Министерски съвет на 10 октомври 2012 г.
    Д О К Л А Д
    за първо гласуване


    Относно: Законопроект за публичните финанси, № 202-01-60, внесен от Министерски съвет на 10 октомври 2012 г.

    На свое редовно заседание, проведено на 25 октомври 2012 г., Комисията по здравеопазването разгледа и обсъди законопроект за публичните финанси, № 202-01-60, внесен от Министерски съвет на 10 октомври 2012 г.

    На заседанието присъстваха подуправителят на Националната здравноосигурителна каса, доц. Марияна Василева, представители на Министерство на финансите, Министерство на здравеопазването, съсловните организации в сферата на здравеопазването, синдикатите и на пациентските организации.

    Законопроектът и мотивите към него бяха представени от г-н Цветослав Миков, началник на отдел „Бюджетна методология” към Дирекция „Бюджет” в Министерството на финансите. Той информира народните представители, че с предлаганият законопроект се цели системата за управление на публичните финанси да се постави на широка основа, като средносрочната бюджетна рамка се превърне в реален инструмент за средносрочно прогнозиране и планиране чрез прилагане от органите на централната и местната власт на строги фискални правила и създаване на трайна уредба на отношенията, свързани с разработването и отчитането на програмен формат на бюджет. Постига се и хармонизиране на българското законодателство с изискванията на европейските регламенти и директиви в областта на публичните финанси.

    Законопроектът предвижда уреждането с един нормативен акт на общото устройство и структура на публичните финанси. Той е израз на стремежа да се консолидират всички аспекти на управлението и използването на публичните ресурси както на национално, така и на местно ниво. Публичните финанси се разглеждат като единна система за осигуряване и финансиране на публични блага и услуги, преразпределение и трансфериране на доходи и акумулиране на ресурси от бюджетните организации.

    Предлаганите разпоредби, уреждащи съставянето на средносрочната бюджетна прогноза, на държавния бюджет, на бюджетите на държавното обществено осигуряване, на Националната здравноосигурителна каса и на общинските бюджети, имат за цел въвеждането на многогодишна бюджетна перспектива, основана на многогодишно фискално планиране.

    В самостоятелни глави (четвърта и пета) са уредени бюджетните взаимоотношения на държавния бюджет с бюджетите на държавното обществено осигуряване, на Националната здравноосигурителна каса и с други бюджети и сметки, на общинския бюджет с държавния бюджет и с други бюджети и сметки, както и финансовите взаимоотношения с общия бюджет на Европейския съюз и с други международни програми и договори. По отношение на бюджетните взаимоотношения между общинските бюджети и държавния бюджет са запазени основни принципи, действащи и понастоящем.

    Във връзка с целта за въвеждане на цялостни, съгласувани и надеждни практики за прогнозиране и наблюдение на подсекторите на сектор „Държавно управление” с влизането в сила на Закона за публичните финанси се предвижда отмяна на Закона за устройството на държавния бюджет и на Закона за общинските бюджети, както и промени в десетки други закони.

    Доцент Марияна Василева запозна народните представители със становището на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) по внесеният законопроект, в което се изразява сериозно притеснение по отношение текстовете на предлаганите разпоредби на чл. 90, ал. 3, чл. 115, ал. 2 и § 63 от Преходните и заключителните разпоредби. В становището се посочва, че по този начин се ограничават правомощията на Надзорния съвет като орган на самоуправление на НЗОК да преразпределя средства в рамките на утвърдения бюджет за съответната година, което от своя страна би довело до затруднения в оперативната дейност при осъществяване на задължителното здравно осигуряване. Доцент Василева поясни, че при съгласувателната процедура, гореизложените забележки на НЗОК не са били възприети от представителите на Министерството на финансите.

    В хода на дискусията членовете на Комисията по здравеопазването се обединиха около становището, че между първо и второ гласуване на законопроекта следва да се потърси консенсус между двете институции и да се намери компромисно решение, което да гарантира безпрепятственото изпълнение на законоустановените функции на Националната здравноосигурителна каса.

    Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За” – 10, „Против”- 2, „Въздържал се”- 1, Комисията по здравеопазването предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за публичните финанси, № 202-01-60, внесен от Министерски съвет на 10 октомври 2012 г.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
    Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума