КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
26/02/2013 първо гласуване
Доклад за първо гласуване на законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 354-01-16, внесен от н. п. Даниела Дариткова - Проданова, Светлана Ангелова, Димитър Главчев, Антоний Кръстев и Геновева Алексиева на 12 февруари 2013 г.
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 354-01-16, внесен от народните представители Даниела Анастасова Дариткова – Проданова, Светлана Ангелова, Димитър Главчев, Антоний Кръстев и Геновева Алексиева на 12 февруари 2013 г.
На свое редовно заседание, проведено на 21 февруари 2013 г., Комисията по здравеопазването разгледа и обсъди законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 354-01-16, внесен от н. п. Даниела Дариткова - Проданова, Светлана Ангелова, Димитър Главчев, Антоний Кръстев и Геновева Алексиева на 12 февруари 2013 г.
На заседанието присъстваха заместник-министърът на здравеопазването,д-р Минчо Вичев, управителят на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК),д-р Пламен Цеков, подуправителят на Националния осигурителен институт (НОИ),г-жа Весела Караиванова, представители на Министерството на труда и социалната политика, съсловните организации в сферата на здравеопазването и на пациентските организации.
Законопроектът и мотивите към него бяха представени от един от вносителите доц. Геновева Алексиева. Тя информира народните представители, че съгласно действащите към момента разпоредби на Кодекса за социално осигуряване, осигурителни вноски се дължат върху осигурителния доход, който включва всички възнаграждения и доходи от трудова дейност на конкретно лице. Към настоящия момент обаче няма правно основание за внасяне на осигурителни вноски за специализантите, които се предвижда да получават средства за обучение по европейски проекти и програми, тъй като тези средства нямат характер на доход от трудова дейност.
Същевременно, специализантите, получаващи възнаграждение по договор за обучение за придобиване на специалност, са осигурени за всички осигурителни социални рискове. Липсата на същата уредба по отношение на специализантите, получаващи средства за обучение по европейски проекти и програми, би ги лишило от възможността времето, през което се обучават за придобиване на специалност да се зачита за осигурителен стаж и по този начин би ги поставило в неравностойно положение спрямо останалите специализанти, получаващи възнаграждение по договор за обучение, финансиран със средства от държавния бюджет. Предлаганият законопроект има за цел създаването на нормативна уредба, която да регламентира зачитането на срока на обучение на специализантите, финансирано със средства по европейски проекти и програми, за осигурителен стаж. Предвижда се осигурителните вноски за специализантите, финансирани със средства по европейски проекти и програми, дължими за държавното обществено осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване и здравното осигуряване, да бъдат изцяло за сметка на институцията, провеждаща практическото обучение, като времето, през което тези специализанти се обучават да се зачита за трудов стаж.
Подуправителят на Националния осигурителен институт, г-жа Весела Караиванова, изрази подкрепа за предлаганите изменения и допълнения и поясни, че обособяването на отделна категория осигурени лица в Кодекса за социално осигуряване е законосъобразно и целесъобразно. Тя уточни, че за постигане на целите, посочени в мотивите на законопроекта е необходимо прецизиране на текстовете на някои от предлаганите разпоредби преди приемането им на второ гласуване.
В хода на дискусията, членовете на Комисията по здравеопазването изразиха единодушно своята подкрепа за представения законопроект и отправиха конкретни въпроси във връзка с предложението осигурителните вноски на специализантите, финансирани по европейски проекти и програми да се заплащат със средства от бюджета на лечебните заведения, които осъществяват обучението. Тази норма създава предпоставка за утежняване финансовото положение на лечебните заведения, тъй като целевото предназначение на получаваните от НЗОК средства са за извършени медицински дейности, а не за обучение.
В отговор на поставените въпроси, председателят на Комисията, д-р Даниела Дариткова поясни, че действително се предвижда лечебните заведения да отделят от общия си финансов ресурс за заплащане на осигуровките на специализантите, финансирани по европейски проекти и програми, но от друга страна, лечебното заведение е финансово облекчено от заплащане на възнаграждения на тези специализанти, тъй като за срока на обучението им, те ще получават стипендии. Тя допълни, че задържането на специализантите в България и създаването на по-благоприятни условия и ред за специализация е цел, към която всички институции следва да се стремят, в рамките на утвърдените финансови средства.
Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За” – 11, „Против”- 0, „Въздържал се”- 0, Комисията по здравеопазването предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 354-01-16, внесен от н. п. Даниела Дариткова - Проданова, Светлана Ангелова, Димитър Главчев, Антоний Кръстев и Геновева Алексиева на 12 февруари 2013 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА