КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по здравеопазването
П Р О Т О К О Л
№ 47
На 03.02.2011 г. се проведе редовно заседание на Комисията по здравеопазването при следния
Д Н Е В Е Н Р Е Д:
1. Годишна програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2011 г.), № 102-00-3, внесена от Министерския съвет на 17 януари 2011 г.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по здравеопазването
П Р О Т О К О Л
№ 47
На 03.02.2011 г. се проведе редовно заседание на Комисията по здравеопазването при следния
Д Н Е В Е Н Р Е Д:
1. Годишна програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2011 г.), № 102-00-3, внесена от Министерския съвет на 17 януари 2011 г.
Списък на присъствалите народни представители – членове на Комисията по здравеопазване, и гости се прилага към протокола.
Заседанието беше открито в 15,05 ч. и ръководено от председателя на комисията госпожа Десислава Атанасова.
ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА: Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми колеги и гости! Добър ден на всички! Имаме необходимия кворум.
Откривам редовното заседание на Комисията по здравеопазването.
Предлагам на вашето внимание следния дневен ред:
1. Годишна програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2011 г.), № 102-00-3, внесена от Министерския съвет на 17 януари 2011 г.
Има ли други предложения за изменение или допълнение на дневния ред? Няма.
Предлагам да гласуваме така предложения дневен ред.
Моля, гласувайте.
“За” – 15, “против” и “въздържали се” – няма.
Дневният ред се приема.
1. Годишна програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2011 г.), № 102-00-3, внесена от Министерския съвет на 17 януари 2011 г.
Преминаваме към първа точка от дневния ред:
1. Годишна програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2011 г.), № 102-00-3, внесена от Министерския съвет на 17 януари 2011 г.
Уважаеми колеги,
Предварително на всички в работния материал е раздадено извлечение от Работната програма на Европейската комисия за 2011 г., в частта, имаща отношение към регулиране на обществените отношения по здравеопазването на европейско ниво.
Бих искала накратко да припомня на всички колеги процедурата за разглеждане и приемане на Годишната програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз, както и целта на приемането на Годишната програма от Народното събрание на Република България.
Процедурата за участие на националните парламенти в процеса на вземане на решения на Европейския съюз е регламентирана в Договора за Европейския съюз, Договора за функционирането на Европейския съюз и приложените към тях Протокол № 1 относно ролята на националните парламенти в Европейския съюз и Протокол № 2 относно прилагането на принципите на субсидиарност и на пропорционалност. На национално ниво процедурата е уредена в нашия Правилник за организацията и дейността на Народното събрание, глава десета „Парламентарно наблюдение и контрол по въпросите на Европейския съюз”.
На националните парламенти е вменено задължението да следят за спазването на принципа на субсидиарност при вземане на решения от страна на институциите на съюза. Най-общо националните парламенти следят дали даден акт не излиза извън техните правомощия или са извън изключителната им компетентност на Съюза, които са им дадени с Договора за присъединяване към Европейския съюз и Договора за функционирането на Европейския съюз. В случай, че българският парламент реши, че даден проект на законодателен акт нарушава принципа на субсидиарност, има право да отправи до председателите на Европейския парламент, на Съвета и на Комисията мотивирано становище, както и да сезира Съда на Европейския съюз.
Проектите на актовете на институциите на Европейския съюз, включени в програмата, са внесени от Министерския съвет. Те са придружени със становище и, включвайки дадени актове в годишната програма на българския парламент, България дава заявка за активно и ефективно участие в работата на европейските институции.
На нас ни е предложен един документ, всъщност това е предложение от Министерството на здравеопазването.
Сега ще дам думата на представителите на Министерството на здравеопазването. Моля да се представите и да изразите становището на Министерството на здравеопазването.
ДИМИТЪР ДОБРЕВ: Благодаря Ви, госпожо председател! Казвам се Димитър Добрев и съм експерт в дирекцията, която се занимава с европейските въпроси в Министерството на здравеопазването. Тук съм с госпожа Вилия Великова, която е национален консултант по Националната програма за ограничаване на тютюнопушенето на Министерския съвет.
Предложихме включването на досието от Директива 2001/37 за включване на Годишната програма на Министерския съвет, защото се предвижда Европейската комисия да предложи през 2011 г. промени, които са свързани вече с някои документи, по които работи Европейският съюз на този етап. Това е Рамковата конвенция за контрол на шума, по които европейските институции през миналата година предоставиха свое становище относно ръководните принципи за прилагане на чл. 8, чл. 9, чл. 10, чл. 11, чл. 14 от Рамковата конвенция.
Освен това през 2009 г. беше приета препоръка на Съвета за среда без тютюнев дим. По тази препоръка България също беше изготвила рамкова позиция.
ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА: Благодаря Ви, господин Добрев.
Това е накратко законодателната инициатива на Министерския съвет и Министерството на здравеопазването, включена в Годишната програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения.
ДИМИТЪР ДОБРЕВ: Да, точно така.
Ако имате нужда от допълнителна информация по какъв начин тези промени ще окажат влияние върху българското законодателство, моля да предоставите думата на госпожа Вилия Великова, която може да ви поднесе по-подробна информация по темата и може би ще бъде интересно за всички вас.
ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА: Благодаря Ви, господин Добрев.
Колеги, имате ли въпроси по представената ни законодателна инициатива, включена в програмата на Министерския съвет, която бе представена от Министерството на здравеопазването ? Не виждам въпроси.
В такъв случай давам думата за коментари по целия примерен списък за възможни инициативи в процеса на разглеждане на работната програма.
Има ли предложения за допълнително включване на точки в работната програма? Също не виждам.
В такъв случай ще взема инициативата в свои ръце и ще ви предложа в Годишната програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз да бъдат включени още няколко точки.
Предлагам като точка втора да бъде включено предложението за преразглеждане на решение за заразните болести заедно с инициатива за предотвратяване и контрол на други сериозни презгранични заплахи за здравето на равнище на Европейския съюз.
Това в документите, които са представени на народните представители, се намира на стр. 15, т. 34. Мотивите тази законодателна инициатива да бъде включена в Годишната програма са инициативата за здравна сигурност или преразглеждането й и актуализиране на съществуващото законодателство на Европейския съюз относно заразните болести, както и засилване на сътрудничеството на равнище Европейски съюз.
Предполагам, че всички сте съгласни.
Ще прочета всички точки, които предлагам да бъдат включени в годишната програма, и след това ще ги подложа на обсъждане и гласуване.
Следващата точка, която предлагам, е преглед на Директива 2001/95/ЕО
относно общата безопасност на продуктите.
Основната причина за тази законодателна инициатива са множеството сигнали до Европейската комисия и необходимостта от създаването на ориентири за определяне на безопасността на продуктите и свързаните с глобализацията предизвикателства в тази насока, както и по-ясни и строги правила за вътрешния пазар, за безопасни стоки за потребителите.
Следващата точка предлагам да бъде преглед на Директива 89/105 на Съвета относно прозрачността на мерките, регулиращи цените на лекарствените продукти за употреба от човека и включването им в обхвата на националните системи за здравно осигуряване.
Дебатът за лекарствените продукти в хуманната медицина вълнува всички ни. Наскоро приехме промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Предстои от Министерството на здравеопазването да бъде внесен втори пакет от мерки.
Затова аз смятам, че е важно да проследим законодателните инициативи в Европейския съюз, изобщо и в Европейската комисия, свързани с този въпрос.
На следващо място, предстои втора фаза на консултации със социалните партньори относно закрилата на здравето на работниците от рискове, свързани с излагането на тютюнев дим в околната среда и на работното място – тема, която също вълнува не само Комисията по здравеопазването, но и цялото ни общество, както и евентуално мерките, които ще се вземат за ограничаване на тютюнопушенето.
Имам и предложение относно инициативи за опростяване на постоянната програма и намаляване на административната тежест от работната програма на Европейската комисия. Това е Приложение ІІІ от материалите за цялата Годишна програма, в което се включва и инициатива на общността за свързаните с трудовата дейност мускулно-скелетни смущения. В момента тази инициатива е на фаза преразглеждане след втора фаза на консултации със социалните партньори, както и преразглеждане на Директива 90/269/ЕИО на Съвета от 29 май 1990 г. относно минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при ръчна обработка на товари, когато съществува опасност конкретно от нараняване и мускулно-скелетни смущения.
Поради тази причина съм поканила и представители на Министерството на труда и социалната политика.
Бих искала да дам думата на заместник-министър Красимир Попов за становище на министерството.
Заповядайте, господин Попов.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР КРАСИМИР ПОПОВ: Благодаря Ви, госпожо председател! Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми колеги! Аз бих искал да кажа, че от наша страна ние подкрепяме инициативата да се създадат тези промени в актовете на общността.
Така или иначе, последната директива, която споменахте, госпожо председател, е транспонирана в законодателството ни и при последващи промени просто своевременно би трябвало да се отразят промените и в националното законодателство.
Така че от страна на Министерството на труда и социалната политика имате нашата подкрепа.
Благодаря ви.
ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА: Благодаря и аз, господин заместник-министър.
Като следваща точка бих искала да предложа отново България да наблюдава Директива 96/29 на Съвета относно постановяване на основните норми на безопасност за защита здравето на работниците и на населението срещу опасности, произтичащи от йонизиращото лъчение – тема, която също беше обсъждана.
Съжалявам, че доктор Шарков в момента излезе от залата. Той се вълнуваше от йонизиращите и нейонизиращите лъчения.
На последно място като незаконодателна инициатива предлагам да бъде наблюдавана Зелената книга за директива за професионалните квалификации. Тази незаконодателна инициатива цели на база изготвен доклад за оценка на функционирането на директивата за професионалните квалификации да се изготви Зелена книга за консултиране относно нуждата от по-нататъшна реформа на Директивата за професионалните квалификации.
Това са моите предложения.
Имате думата за коментари и становища.
Явно няма желаещи да вземат думата.
Закривам дебата.
Подлагам на гласуване Годишната програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2011 г.), № 102-00- 3, внесена от Министерския съвет на 17 януари 2011 г. ведно с допълненията и предложенията, които направих на днешното заседание.
Моля, гласувайте това предложение.
"За" - 15, "против" и "въздържали се" - няма.
Годишната програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2011 г.), № 102-00- 3, внесена от Министерския съвет на 17 януари 2011 г. ведно с допълненията и предложенията, които направих на днешното заседание, се приема единодушно.
Благодаря на всички за участието в заседанието.
Поради изчерпване на дневния ред на днешното заседание го закривам.
(Закрито в 15,25 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
(Десислава Атанасова)
Стенограф:
(Божидарка Бойчева)