КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по здравеопазването
П Р О Т О К О Л
№ 67
На 01 декември 2011 година се проведе редовно заседание на Комисията по здравеопазването при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Обсъждане на проект за решение за преобразуване на факултет „Обществено здраве” в структурата на Русенския университет „Ангел Кънчев” във факултет „Обществено здраве и здравни грижи”, № 102-03-27, внесен от Министерски съвет на 18.11.2011 г. – първо гласуване.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по здравеопазването
П Р О Т О К О Л
№ 67
На 01 декември 2011 година се проведе редовно заседание на Комисията по здравеопазването при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Обсъждане на проект за решение за преобразуване на факултет „Обществено здраве” в структурата на Русенския университет „Ангел Кънчев” във факултет „Обществено здраве и здравни грижи”, № 102-03-27, внесен от Министерски съвет на 18.11.2011 г. – първо гласуване.
Списък на присъствалите народни представители – членове на Комисията по здравеопазването, и гости на заседанието, се прилага към протокола.
Заседанието беше открито в 15.05 часа и ръководено от председателя на комисията госпожа Десислава Атанасова.
Председател Десислава АТАНАСОВА: Уважаеми колеги, тъй като вече имаме необходимия кворум предлагам да започваме днешното заседание, което ще се проведе при следния дневен ред:
1.Обсъждане на проект за решение за преобразуване на факултет „Обществено здраве” в структурата на Русенския университет „Ангел Кънчев” във факултет „Обществено здраве и здравни грижи”, № 102-03-27, внесен от Министерски съвет .
Има ли предложения за включване на допълнителни точки в днешния дневен ред? Не виждам. Подлагам на гласуване така представения дневен ред.
„За” - 11, „против” и „въздържали се” - няма.
Дневният ред се приема.
1. Обсъждане на проект за решение за преобразуване на факултет „Обществено здраве” в структурата на Русенския университет „Ангел Кънчев” във факултет „Обществено здраве и здравни грижи”, № 102-03-27, внесен от Министерски съвет на 18.11.2011 г.
Преминаваме към разглеждане. Кой ще представи законопроекта? Моля, да се представите.
Господин Любомир ЙОСИФОВ: Уважаема госпожо председател. Уважаеми дами и господа народни представители. Аз се казвам Любомир Йосифов и съм директор на „Правната дирекция” към Министерството на образованието, младежта и науката и явно на мен се падна честта да кажа няколко думи по този законопроект.
Факултет „Обществено здраве” в структурата на Русенския университет „Ангел Кънчев” е открит преди две години, с Постановление № 145 на Министерски съвет от 9 юни 2009г.
С решение от месец ноември 2010 година Академичният съвет на Националната агенция за оценяване и акредитация, е дал положителна оценка на проектите на висшето училище за откриване на специалностите от регулираните професии „Медицинска сестра” и „Акушерка”.
През септември 2011 година, Акредитационният съвет на Националната агенция за оценяване и акредитация е дал положителна оценка на проект на университета за преобразуване на основното звено.
Преобразуването на факултет „Обществено здраве” във факултет „Обществено здраве и здравни грижи” има за цел да осигури възможност в него да се провежда обучение и по специалностите „Медицинска сестра” и „Акушерка” от професионално направление „Здравни грижи”. За информация, в момента там се извършва обучение по специалността „Кинезитерапия”.
Обучението на медицински сестри и акушерки в град Русе е традиция и там е съществувало медицинско училище, преобразувано по-късно в Полувисш медицински университет и в Медицински колеж – Русе, в структурата на Медицински университет - Плевен. През 2007 година като неефективно звено колежът е закрит по предложение на ръководството на Медицински университет - Плевен.
След закриването на колежа в регионите на Североизточна България има недостиг на медицински сестри и акушерки, затова проектът на Русенския университет се подкрепя от областните управители от Област Русе, Област Велико Търново, Област Габрово, Област Разград и Област Търговище. Както видяхме, становището се подкрепя и от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи и от Българския лекарски съюз.
Академичният състав на преобразувания факултет ще отговаря на изискванията на чл. 26 от Закона за висшето образование, предвижда се той да се увеличи със 17 хабилитирани лица. Определената база за практическо обучение и клинична практика осигурява необходимите условия за качествен учебен процес.
Определеният от Националната агенция за оценяване и акредитация капацитет на специалностите в Русенския университет е съответно 80 бройки за „Медицинска сестра”, което ще рече 20 студенти годишен прием, и 60 бройки за „Акушерка”, което ще рече 15 студенти годишен прием.
Благодаря Ви за вниманието.
Председател Десислава АТАНАСОВА: Благодаря, господин Йосифов. Дебатът е открит. Колеги, желаете ли да вземете участие в дебата? Заповядайте, доц. Алексиева.
Доц. Геновева АЛЕКСИЕВА: Аз горещо подкрепям това решение, защото наистина има изключителен недостиг на медицински сестри, на рехабилитатори, на фелдшери, на акушерки. И в нашата специалност – медицината, определено, се задъхваме за такива кадри. Не могат да функционират качествено много структури. Изискването за добрата медицинска практика е, че съотношението сестри – лекари, трябва да е две към едно. Иначе, съответните институции са застрашени от лоша акредитация, от лоши преценки, лоши оценки на работата им. И смятам, че с това виждане и с това предложение, особено в онзи регион на страната, ще се подобрят много условията на работа в центровете, в болниците, във всички медицински институции. И приветствам това решение.
Председател Десислава АТАНАСОВА: Благодаря, доц. Алексиева. Д-р Сахлим, заповядайте.
Д-р Нигяр САХЛИМ: Благодаря Ви, госпожо председател. Уважаеми колеги. Уважаеми гости.
Аз също искам да декларирам, че ще подкрепя с удовлетворение това предложение. Аз съм от тези, които са завършили, когато имаше УПК-та, по силата на едни нескончаеми реформи в образованието, този тогава – Колеж за медицински сестри, след което бях приета „Медицина” и завърших „Медицина”. Така че, преди да стана лекар бях медицинска сестра, макар че, не съм работила като такава.
Да, Североизточна България няма кой знае какъв недостиг, в момента поне, на тези кадри. Но той предстои. Има страхотен недостиг на лекари, между впрочем. Но в момента какво се получава? Изморените девойки от тези региони просто бяха принудени, по силата и на наше решение, преди години, да пътуват, в условията на тази криза, в условията на тези такси, в условията на тези години за обучение до Плевен, до Варна и до къде ли не.
Ето защо, трябва да се възстанови тази справедливост и в Русе да има такъв колеж. Просто да се разшири неговата дейност. Убедена съм, че Русе има капацитет да осигури преподавателите, има и традиции. Самата болница, също, винаги е била база и има капацитет да се справи с предстоящото предизвикателство.
Благодаря.
Председател Десислава АТАНАСОВА: Благодаря. Други, колеги? Не. В такъв случай, подлагам на гласуване проекта за решение за преобразуване на факултет „Обществено здраве” в структурата на Русенския университет „Ангел Кънчев” във факултет „Обществено здраве и здравни грижи”, № 102-03-27, внесен от Министерски съвет на 18 ноември 2011 година.
Моля, който е „за”, да гласува.
„За” – 15, „против” – няма, „въздаржали се” – няма.
Решението за преобразуване на факултет „Обществено здраве” в структурата на Русенския университет „Ангел Кънчев” във факултет „Обществено здраве и здравни грижи”, № 102-03-27, внесен от Министерски съвет, се приема.
Благодаря на всички, закривам заседанието.
Заседанието беше закрито в 14.40 часа.
Председател :
Десислава Атанасова
Стенограф:
Жулиета Георгиева
02.12.2011 г.