Парламентарни комисии
Комисия по бюджет и финанси
Комисия по бюджет и финанси
05/03/2015
Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз 2015 г., № 502-00-5, внесена от Министерския съвет на 29.01.2015 г.
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ
Д О К Л А Д
Относно: Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз 2015 г., № 502-00-5, внесена от Министерския съвет на 29.01.2015 г.
На заседание, проведено на 5 март 2015 г., Комисията по бюджет и финанси разгледа посочената Годишна програма.
На заседанието присъстваха представителите на Министерство на финансите – Фейзи Бекир – заместник-министър, Людмила Петкова – директор на дирекция „Данъчна политика”, Маринела Петрова – директор на дирекция „Икономическа и финансова политика”, Анна Андонова – експерт в дирекция „Държавен дълг и финансови пазари”.
Годишната програма беше представена от г-н Фейзи Бекир.
Акцентът в Годишната програма на Европейската комисия за 2015 г. е върху „големите въпроси” като работни места и растеж в съответствие с десетте приоритета в политическите насоки на председателя Жан-Клод Юнкер, представени пред Европейския парламент. Комисията предлага да оттегли или измени онези предложения, които не допринасят за постигането на тези приоритети, като желанието е всички институции да се съсредоточат върху постигането на най-същественото. В компетентността на Комисията по бюджет и финанси попадат три приоритетни области: нови стимули за работните места, растежа и инвестициите; по-задълбочен и по-справедлив вътрешен пазар със засилена промишлена база и по-задълбочен и по-справедлив икономически и паричен съюз.
Следвайки дневния ред на Европейската комисия през 2015 г. Комисията по бюджет и финанси предлага на Комисията по европейски въпроси и контрол на европейските фондове да включи в проекта на Годишна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз за 2015г. следните законодателни и незаконодателни актове, по които Народното събрание, респективно Комисията по бюджет и финанси ще осъществява наблюдение и контрол:
1. План за инвестиции за Европа: Последващи законодателни мерки.
2. Преглед в средата на периода на стратегията „Европа 2020”.
3.Съюз на капиталовите пазари – План за действие за подобряване на финансирането на икономиката чрез по-ефективни пазарни инструменти за финансиране, включително и работа за изграждане на рамка за висококачествена секюритизация.
4.Рамка за разрешаване на проблемите на финансови институции, които не са банки.
5. Пакет за мерки за задълбочаване на икономическия и паричен съюз.
6. Предложение за директива с цел да се предвиди задължителен обмен на информация по отношение на трансграничните режими.
7. План за действие относно усилията за борба с укриването на данъци и данъчните измами, включително съобщение за подновен подход за корпоративното данъчно облагане в единния пазар в контекста на развитието в световен план.
Предложенията за законодателни и незаконодателни актове за включване в Годишната програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз 2015 г. бяха подкрепени със: „За” – 15 народни представители, без „Против” и „Въздържали се”.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ:
МЕНДА СТОЯНОВА