Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по бюджет и финанси
Комисия по бюджет и финанси
17/09/2015 първо гласуване

    Законопроект за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове, №502-01-66, внесен от Министерския съвет на 05.08.2015г.
    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ


    Д О К Л А Д

    Относно: Законопроект за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове, №502-01-66, внесен от Министерския съвет на 05.08.2015г.

    На заседание, проведено на 17.09.2015г., Комисията по бюджет и финанси разгледа Законопроекта.
    Той бе представен от г-н Томислав Дончев-зам.министър председател по европейските фондове и икономическата политика.

    Законопроектът урежда обществените отношения, свързани с различните дейности по координация, изпълнение, мониторинг и контрол на средствата, предоставени от Европейския съюз на Република България в режим на споделено управление съгласно чл. 59 от Регламент (ЕС, ЕВРОАТОМ) № 966/2012 на Европейския парламент и Съвета относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза и за отмяна на Регламент (ЕО, ЕВРАТОМ) №1605/2002 на Съвета.
    С него се цели гарантирано по-прозрачна, по-разбираема и по-ефективна система на публичните средства от Европейския съюз като част от финансовата система на страната; постигане на по-добър административен капацитет и засилена координация на ниво управление и на всички нива на контрол; чрез кодификация на нормативната уредба - унифицирани и опростени процедури на основа на ясно разписани срокове, формуляри и други правила с ефект намаляване на административната тежест; ефективна съдебна защита за бенефициентите.
    Законопроектът има характер на процесуален закон, разписващ основно административни производства. Той е структуриран в пет глави, Административно-наказателни разпоредби, Допълнителни разпоредби и Преходни и заключителни разпоредби. Запазена е съществуващата национална институционална рамка, но чрез настройване към засилване на нейния капацитет за координация, управление и контрол на средствата от ЕСИФ.
    Особен акцент в законовата регулация е поставен върху
    установяването на ясни административно-правни отношения между
    управляващите органи и бенефициентите. Тези отношения е
    предвидено да възникват въз основа на два различни института
    на административното право - Административния договор, който е основната форма при предоставянето на безвъзмездната финансова помощ, и финансовите корекции, които се определят по основание и размер с индивидуален административен акт.
    Очакваните положителни резултати от приемането на закона са: създаване на предсказуема среда за изпълнението на програмите, финансирани със средства от ЕСИФ, с ясно регламентирани права и отговорности на участниците в процеса; премахване на съществуващата фрагментарност на нормативната уредба чрез отстраняване на недостатъците в действащата подзаконова нормативна уредба; кодифициране и унифициране на процедурите за изпълнение; утвърждаване на публично-правния режим в отношенията между управляващите органи и бенефициентите на финансова подкрепа, съответен на техния предмет - средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове / ЕСИФ / са публични средства; въвеждане на ускорени процедури по обжалване, невъзпрепятстващи процеса на усвояване на средствата от ЕСИФ.
    В последвалото обсъждане на законопроекта членовете на Комисията по бюджет и финанси изразиха принципната си подкрепа.
    Проведеното гласуване приключи със следните резултати:
    С 11 гласа „за”, 0 гласа „против“ и 4 гласа „въздържал се” Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове, №502-01-66, внесен от Министерския съвет на 05.08.2015г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО
    БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ:
    МЕНДА СТОЯНОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума