Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по бюджет и финанси
Комисия по бюджет и финанси
25/09/2015 първо гласуване

    Законопроекти за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, № 554-01-69, внесен от Георги Ковачев и група народни представители на 03.04.2015 г. и №502-01-79, внесен от Министерския съвет на 16.09.2015 г.
    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ



    Д О К Л А Д


    Относно: законопроекти за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, № 554-01-69, внесен от Георги Ковачев и група народни представители на 03.04.2015 г. и № 502-01-79, внесен от Министерския съвет на 16.09.2015 г.



    На заседание, проведено на 24 септември 2015 г., Комисията по бюджет и финанси разгледа законопроектите за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, внесени от Георги Ковачев и група народни представители и от Министерския съвет.
    На заседанието присъстваха представителите на Министерството на финасите - Фейзи Бекир – заместник-министър, Людмила Петкова – директор на дирекция „Данъчна политика”, Искра Гърбелова – началник на отдел в същата дирекция, Светла Генова – директор на дирекция „Акцизи” в Агенция „Митници”, Георги Димитров - главен юрисконсулт в същата агенция, представители на Българската асоциация на тютюневата индустрия, Българската петролна и газова асоциация, Асоциацията на индустриалния капитал, Националното сдружение на общините в Република България и др.
    Със законопроекта, внесен от Георги Ковачев и група народни представители се предлага всички лица, независимо дали са данъчнозадължени по Закона за акцизите и данъчните складове, които приемат, разтоварват, съхраняват или извеждат енергийни продукти от пристанища, железопътни разтоварища, митнически складове или други обекти с обща резервоарна вместимост над 50 кубически метра да бъдат задължени да използват в тези обекти средства за измерване и контрол по чл. 103а от закона на местата за въвеждане и извеждане на енергийните продукти, както и в местата за съхранението им. Предлагат се и административнонаказателни разпоредби при неспазване на това задължение.
    Законопроектът, внесен от Министерския съвет, беше представен от г-н Фейзи Бекир, който изтъкна, че с него се предлага прецизиране на някои разпоредби с цел отстраняване на неясноти и улесняване на практическото им прилагане, въвеждане на мерки за предотвратяване на злоупотреби и отклонение от акцизно облагане чрез неправомерно използване на тежки и маркирани горива не по предназначение и промени, съобразени със съдебната практика на Съда на Европейския съюз.
    Основните промени в законопроекта са:
    1. Предлага се облекчаване на регулационния режим за смазочните масла, като се освобождават от облагане с акциз опаковки до 5 литра, вместо до 3 л, както е в действащия закон. Предлага се и опростена процедура за уведомяване по чл. 76в от ЗАДС в случаите на получаване на смазочни масла от друга държава членка в количества над 5 литра до 210 литра.
    2. За данъчнозадължените лица, които използват в своята дейност денатуриран по специален метод етилов алкохол за производство на стоки, които не са предназначени за човешка употреба, се предвижда директно освобождаване от облагане с акциз, а не възстановяване на акциза.
    3. Предлага се промяна в определението за „енергиен продукт за отопление”, която е съобразена с практиката на Съда на Европейския съюз.
    4. Предвижда се движението от един данъчен склад до друг данъчен склад на един и същ лицензиран складодържател на територията на страната на акцизни стоки, облепени с бандерол, да не се счита за освобождаване за потребление, а същите да са под режим отложено плащане на акциз след получено разрешение от директора на Агенция „Митници“.
    5. Предлага се промяна, с която се предотвратява възможността лице вложител, което има неуредени публични задължения, събирани от НАП, да прехвърля собствеността върху акцизните стоки на друго лице вложител с цел избягване плащането на дължими публични задължения.
    6. С цел предотвратяване на възможностите за злоупотреби и отклонение от акцизно облагане чрез неправомерно използване на тежки и маркирани горива не по предназначение като гориво за отопление, а като моторно гориво, се предлага увеличаване на акцизните ставки за енергийните продукти, използвани като гориво за отопление.
    7. Предлага се да не се смята за производство на енергийни продукти пълненето на втечнен нефтен газ в бутилки предназначени за използване като гориво за отопление при условие че акциза е заплатен, във връзка с което се премахва забраната за пълнене на втечнен нефтен газ в бутилки, различни от бутилките за газови уредби за автомобили, в станции за зареждане на моторни превозни средства.
    8. Въвежда се изискване да не се издават лицензи, удостоверения и регистрации на лице, чиито собственици, управители, прокуристи, мажоритарни съдружници или акционери са или са били към момента на възникване на задълженията собственици, прокуристи, мажоритарни съдружници или акционери, членове на органи за управление или контрол на лица с неуредени публични задължения, събирани от митническите органи.
    9. Предлага се намаляване на сроковете за издаване на решение за възстановяване на платения акциз за електрическата енергия от 3 месеца на 2 месеца.
    10. Прецизират се разпоредбите, свързани с комбинираното производство на топлинна и електрическа енергия, като се конкретизира начина за определяне на данъчната основа за използвания енергиен продукт за производство на топлинна енергия.
    11. Въвежда се възможност за отнемане на разрешения, удостоверения и лицензи в случаите, когато лицето е представило неверни данни и същите са послужили за издаването на съответния документ.
    12. Предлага се разрешения за търговия с тютюневи изделия да не се издават на лице, което е извършило търговия или съхранение на тютюневи изделия без разрешение през последните 24 месеца, освен ако административнонаказателното производство е завършило със споразумение. Забранява се държането, пренасянето и превозването на ръчно свити цигари или цигари, изработени от заготовки с филтър, в количество над 40 къса.
    13. Предлага се промяна в съотношението между специфичния и пропорционалния акциз за цигарите, като специфичният акциз се намалява от 101 лв. на 70 лв. за 1000 къса, а пропорционалният акциз се изменя поетапно до достигане на минималните нива на облагане за ЕС от 90 евро за 1000 къса до 1 януари 2018 г. Промяната в съотношението между специфичен и пропорционален акциз ще доведе до минимално увеличение на цените на цигарите от най-ниските ценови категории.
    След представянето на законопроектите се проведе обсъждане, при което членовете на комисията изразиха принципна подкрепа на законопроекта с вносител Министерския съвет. Поставиха се въпроси относно мотивите за увеличаване на акцизните ставки на енергийните продукти за отопление и необходимостта от изготвяне на анализ за ефекта за потребителите на тези горива; относно мотивите за промяна на акцизната ставка и структурата на акциза на цигарите и промяната в цените на цигарите. Представителите на браншовите организации изразиха несъгласие с предлаганото увеличение на акцизните ставки на енергийните продукти за отопление и въвеждането на облагане с акциз на втечнения нефтен газ(LPG), както и по отношение увеличението на ставките и промяната на структурата на акциза на цигарите.
    Обсъждането на законопроектите приключи с гласуване със следните резултати:
    1. По законопроекта, внесен от Георги Ковачев и група народни представители: 0 гласа „За”, 0 гласа „Против” и 16 гласа „Въздържали се”.
    2. По законопроекта, внесен от Министерския съвет: 12 гласа „За”, 0 гласа „Против” и 4 гласа „Въздържали се”.
    Въз основа на гореизложеното, Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да не приеме на първо гласуване законопроекта за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, № 554-01-69, внесен от Георги Ковачев и група народни представители на 03.04.2015 г. и да приеме на първо гласуване законопроекта за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, № 502-01-79, внесен от Министерския съвет на 16.09.2015 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ:

    МЕНДА СТОЯНОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума