Комисия по бюджет и финанси
16/01/2017
Проект за РЕШЕНИЕ за подкрепа на продължаване на изпълнението на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради и на действията на Министерския съвет на Република България за увеличаване на финансовия ресурс на 2 млрд.лв., № 602-03-17, внесен от Министерския съвет на 15.12.2016г.
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ
Д О К Л А Д
Относно: Проект за РЕШЕНИЕ за подкрепа на продължаване на изпълнението на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради и на действията на Министерския съвет на Република България за увеличаване на финансовия ресурс на 2 млрд.лв., № 602-03-17, внесен от Министерския съвет на 15.12.2016г.
На редовно заседание, проведено на 12.01.2017 година, Комисията по бюджет и финанси разгледа проекта за РЕШЕНИЕ за подкрепа на продължаване на изпълнението на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради и на действията на Министерския съвет на Република България за увеличаване на финансовия ресурс на 2 млрд.лв., № 602-03-17, внесен от Министерския съвет на 15.12.2016г.
Документът с вносител Министерски съвет бе представен от г – жа Лиляна Павлова – министър на регионалното развитие и благоустройството.
С Решение № 1059 от 15.12.2016г., Министерският съвет одобри Доклада на Министъра на регионалното развитие и благоустройството за изпълнението на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради, приета с ПМС № 18 от 02.02.2015г.
Националната програма е в унисон със съществуващата в ЕС твърда убеденост за приноса на енергийната ефективност за устойчиво развитие на Общността. Поради това енергийната ефективност е определена за траен приоритет в развитието на ЕС до 2020г. и в дългосрочен времеви хоризонт до 2050г.
С оглед на обстоятелствата по програмата беше наложително прецизирането й, което доведе до неколкократно изменение и допълнение на ПМС № 18 от 02.02.2015г.
Министър Павлова засегна какви са ефектите от прилагането на програмата - социални, икономически и екологични. Те са видими и измерими. България е държавата с най-ниска енергийна ефективност на сградния фонд като цяло. В програмата са ангажирани около 600 малки и средни предприятия – строителни фирми, избрани за изпълнители по ЗОП; тя засяга около 3 000 000 души, общо 2022 са сградите, които са обект на изпълнение на програмата, за които има сключени договори с Банката за развитие, от тях над 1000 сгради вече са в процес и процедура по изпълнение, като такива и над 200 завършени сгради, промени се облика на градовете, където се изпълнява проекта, домакинствата са усетили намаление на сметките си за ел.енергия с около 50%.
Размерът на сключените договори от страна на банката е достигнал почти до 1 милиард лева, което обосновава причината временно да се апелира за преустановяване сключването на нови договори, докато се вземе решение, предвид че правителството е в оставка, за продължаване на програмата като срок за кандидатстване, който изтече в края на 2016 г. Необходимостта от удължаване на срока и на ресурса по програмата с още един милиард лева е стратегически важно за страната. Програмата е аполитична и е насочена към всички българи.
Безспорно дългосрочната визия и стратегия, създавайки тази програма, а също и другите документи, свързани с обновяването на жилищния фонд в страната като цяло, показва, че такъв тип програма в България трябва да продължи да има в следващите поне 10 години, за да може да се покрият не само панелните сгради, които сега са във фокуса, но и да се разшири към всички видове жилищни сгради на територията на страната, не само многофамилните, а впоследствие и еднофамилните жилищни сгради. Така е записано и в стратегическите документи,
Докладът, одобрен от МС, съдържа детайлна информация за постигнатото досега и очакваното в бъдеще.
Подкрепата от Народното събрание е необходима предвид прозрачността на изразходването на средства по програмата и поемането на дългосрочен финансов ангажимент за следващите поне 10 години, съобразно разпоредбите на Закона за публичните финанси.
След представяне и обсъждане на проекта за решение се проведе гласуване, което приключи при следните резултати: С 8 гласа „за”, 0 гласа „против“ и 2 гласа „въздържал се” Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да приеме РЕШЕНИЕ за подкрепа на продължаване на изпълнението на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради и на действията на Министерския съвет на Република България за увеличаване на финансовия ресурс на 2 млрд.лв., № 602-03-17, внесен от Министерския съвет на 15.12.2016г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО БЮДЖЕТ И
ФИНАНСИ:
МЕНДА СТОЯНОВА