Комисия по бюджет и финанси
П Р О Т О К О Л
№ 3
На 4 декември 2014 г. /четвъртък/ от 14.00 часа в зала «Изток» на Народното събрание, се проведе извънредно заседание на Комисията по бюджет и финанси.
Заседанието бе открито в 14.15 часа и ръководено от госпожа Менда Стоянова – председател на Комисията.
Списъкът на присъствалите народни представители и гости се прилага към протокола.
* * *
/ Начало 14 часа и 15 минути /
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Уважаеми колеги, започваме нашата извънредна Комисия по бюджет и финанси.
Предлагам днешното заседание да премине при следния дневен ред:
Д н е в е н р е д:
1. Представяне, обсъждане и приемане на Законопроект за ратифициране на Финансовия договор между Република България и Европейската инвестиционна банка / проект “България – съфинансиране по Фондовете на ЕС 2014-2020 г. /СЗП/”, № 402-02-6, внесен от Министерския съвет на 02.12.2014 г.
2. Проект за решение за приемане на процедура и правила за изслушване и избор на член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори във връзка с проект на решение за избиране на член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори, № 420-00-4, внесен от Ваня Донева – председател на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори на 04.11.2014 г.
Който е за, моля да гласува.
Против? Няма. Въздържали се? Няма.
Дневният ред е приет.
По точка първа наши гости са:
Карина Караиванова – зам.министър на финансите
Гергана Беремска – директор на Дирекция “Международни финансови институции и сътрудничество”
Те ще ни представят накратко законопроекта с няколко изречения.
КАРИНА КАРАИВАНОВА: Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители, сключването на финансовия договор между Европейската инвестиционна банка и Република България за структурен програмен заем, в размер до 500 млн. евро за съфинансиране на проекти, изпълнявани със средствата от фондовете на Европейския съюз за периода 2014 – 2020 г. е предвидено в чл.74 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2014 г.
Този структурен програмен заем ще подпомага усвояването на средствата от фондовете на ЕС, като ще покрива националното съфинансиране по оперативни програми транспорт, околна среда и регионално развитие. Предвидена е възможност за ползването на средства от заема и за останалите оперативни програми, по искане на Правителството на Република България, след анализ и одобрение от Европейската инвестиционна банка. Срокът на заема е 25 години, със седем години гратисен период, като е предвидена възможност за средносрочно и дългосрочно погасяване от централния бюджет.
Предвидена е възможност за авансово усвояване на част от средствата от заема с първия транш. Като максималния му размер не може да надвишава 30 процента от общия размер на заема или 150 млн. евро. Надяваме се до края на годината да имаме основание да поискаме размера на аванса по този договор.
Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Благодаря госпожо Караиванова.
Имате ли въпроси, уважаеми колеги? Няма.
В такъв случай преминаваме към гласуване.
Гласуваме точка първа от дневния ред.
Законопроект за ратифициране на Финансовия договор между Република България и Европейската инвестиционна банка /проект “България – съфинансиране по Фондовете на ЕС 2014-2020 г. /СЗП/, № 402-02-6, внесен от Министерския съвет на 02.12.2014 г.
Който е за, моля да гласува.
Против? Няма. Въздържали се? Няма.
Приема се.
Точка втора от дневния ред.
Във връзка с новия Правилник за организация и дейността на Народното събрание чл.89 от Правилника, ал.7 изисква избора на различни членове на комисии, които се избират от Народното събрание, да бъде публичен и прозрачен. Да се извършва чрез изслушване на съответните кандидати, в съответната комисия по одобрени правила. Правилата съгласно чл.7 се изработват от Комисията. Поднасят се в Народното събрание. Народното събрание приема решение. След това комисията изслушва кандидата по тези правила.
В нашия случай трябва да изберем представител на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори. Съгласно закона за този публичен надзор над регистрираните одитори, членовете на тази комисия са квота на различни институции. В нашия случай, освободеното място, поради изтичане на мандата е квота на ИДЕС – Института на дипломираните експерт счетоводители. Те на свое заседание са излъчили свой представител, който е предложен на Комисията. Председателката на Комисията, изпълнявайки закона, следва да го внесе като предложение в Народното събрание. Тя го е внесла. Сега ние на това заседание трябва да приемем проект на правила, които утре да предложим на пленарна зала и тя да ги гласува.
Предлагам ви следния проект за решение за приемане на процедурни правила, за изслушване и избор на член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори.
Народното събрание на основание чл.86, ал.1 от Конституцията на Република България и чл.89, ал.7 от Правилника за организация дейността на Народното събрание
Р Е Ш И:
Приема следните процедурни правила за изслушване и избор на член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори.
І. Изслушване на предложения от председателя на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори кандидат за член на същата комисия.
1. Изслушването се провежда на открито заседание на Комисията по бюджет и финанси, което се излъчва в реално време в интернет страницата на Народното събрание.
2. Кандидатът се представя от вносителя на предложението, председателят на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори и от представител на Управителния съвет на Института на дипломираните експерт счетоводители, до две минути за всеки. Представянето включва и данни за специфичната подготовка, мотивация, публична репутация и обществена подкрепа на кандидата.
Така е записано в Правилника.
3. Лично представяне на кандидата до пет минути.
4. Представяне в резюме на становищата на лицата по чл.89, ал.3 от Правилника за дейността на Народното събрание, ако са представени такива, до две минути всяка.
Това са неправителствени организации, които евентуално ще присъстват
5. Въпроси от страна на народните представители до една минута.
6. Отговор на кандидата по представените становища. След изчерпване на зададените въпроси до 10 минути.
7. От изслушването се изготвя пълен стенографски протокол, който се публикува на интернет страницата на Комисията.
8. Комисията изготвя доклад от изслушването и го внася в Народното събрание. Към него се прилага проект за решение за избор на член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори.
ІІ. Избор на член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори от Народното събрание.
1. Кандидатът се представя от председателя на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори до две минути.
2. Народното събрание изслушва резюме от внесения доклад на Комисията по бюджет и финанси.
3. Провеждат се разисквания по кандидатурата по реда на Правилника за организация на дейността на Народното събрание.
4. Гласуването се извършва явно чрез компютъризираната система за гласуване.
Въпроси, предложения има ли? Няма.
Който е за, моля да гласува.
Против? Няма. Въздържали се? Няма.
Процедурата е приета.
Ще я внесем веднага в Народното събрание и ще помолим утре по първа точка, да ни приемат тази процедура.
С това дневния ред се изчерпа.
Благодаря ви.
Закривам заседанието.
/ Закрито в 14 часа и 30 минути /
Стенограф: Силвия Михайлова
Файлът съдържа 7 680 знака
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ:
/ Менда Стоянова /