Комисия по бюджет и финанси
П Р О Т О К О Л
№ 4
На 8 декември 2014 г. /понеделник/, в зала «Изток» на Народното събрание, се проведе извънредно заседание на Комисията по бюджет и финанси.
Заседанието бе открито в 18.50 часа и ръководено от госпожа Менда Стоянова – председател на Комисията.
Списъкът на присъствалите народни представители и гости се прилага към протокола.
* * *
/ Начало 18 часа и 50 минути /
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Уважаеми колеги, откривам извънредното заседание на Комисията по бюджет и финанси.
Предлагам днешното заседание да премине при следния дневен ред.
Д н е в е н р е д:
1. Изслушване на кандидата за член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори Симеон Първанов Милев, предложен от Управителния съвет на Института на дипломираните експерт-счетоводители и Председателя на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори.
На нашето заседание сме поканили госпожа Ваня Донева – председател на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори, господин Бойко Костов – председател на Управителния съвет на Института за дипломираните експерт-счетоводители, чиято кандидатура е господин Милев. И господин Милев, съответно кандидат за член на Комисията.
Който е съгласен с този дневен ред, моля да гласува.
Против? Няма. Въздържали се? Няма.
Дневният ред е приет.
Преминаваме към точка първа от дневния ред.
Знаете, че на миналата Комисия по бюджет и финанси изработихме проект на решение на Народното събрание за приемане на процедурни правила за изслушване за избор на член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори, на основание чл.89, ал.2 от Правилника на Народното събрание. Тези процедурни правила са приети, така че днес ще работим по тях.
Заседанието, съгласно Правилника, се предава онлайн, пряко е предаването. И съгласно правилата, то се излъчва в реално време в този момент.
По точка втора от правилата, предоставям думата на вносителя на предложението, а именно госпожа Ваня Донева – председател на Комисията за публичен надзор. И съответно след нея ще има възможност и господин Бойко Костов също да представи тяхната кандидатура.
Заповядайте, госпожо Донева.
ВАНЯ ДОНЕВА: Благодаря, госпожо председател.
Уважаема госпожо Стоянова, уважаеми дами и господа народни представители, м. юли приключи мандата на представителя на Института на дипломираните експерт-счетоводители, който беше избран за член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори. Ще припомня на народните представители, че Комисията освен председател се състои от четирима члена. Единият от които се номинира от Централна банка. Един е по предложение на Комисията за финансов надзор. Един е по предложение на Министерство на финансите и един член по предложеине на ръководството на професионалната организация на Института на дипломираните експерт-счетоводители.
Задължението на председателя на Комисията е да представи тази кандидатура пред народните представители.
Да спомена само, че на 7 юли Управителният съвет е взел решение този техен представител да бъде Симеон Милев. Аз ще ви запозная накратко с професионалната биография, но преди това искам да ви запозная с нещо, което се случи на 17 юни т.г. Беше публикуван съвсем нов документ, европейски регламент на Европейския парламент по отношение специфичните изисквания за независим одит на предприятията от обществен интерес. В този регламент, който влиза в сила от 17 юни 2016 г. вече има предвидена, разписана забрана, след тази дата представителя на професионалната организация, изобщо член на Комисията да бъде практикуващ одитор. До този момент, когато влиза регламента в сила, няма никакви законови пречки това да се случи.
Ще ви запозная съвсем накратко с квалификацията на Симеон Първанов Милев – икономист, счетоводител.
Завършил е 1976 г. Придобива квалификация от Икономическия университет – Варна. Доктор по икономика. Университет за национално и световно стопанство от 1988 г. Дипломиран експерт-счетоводител от 1991 г. Доцент по счетоводство и контрол в Икономическия университет – Варна. Квалификация придобита през 1995 г. От 1991 до 1996 г., господин Милев е член на Комисията по етика към Асоциацията на дипломираните експрет-счетоводители. Участник е в дискусиите и подготовката за промените в счетоводното законодателство през 2000 г., на данъчното законодателство 2002 г.
Председател е на регионалната организация на гр.Варна и областта към Института на дипломираните експерт-счетоводители от 2001 до 2002 г. Председател е на Института, на ИДЕС, от 2002 г. до 2004 г. Автор е на над 80 публикации по въпроси на счетоводството, данъците и финансовия контрол.
От м.септември 2003 г. е доцент по счетоводство и одит във Варненския свободен университет.
Понастоящем е управляващ съдружник в Дружество с ограничена отговорност “Раков и Милев”. Като преди това е бил управител във варненския офис на “Делойт и Туш”, тогава.
Господин Милев е на разположение.
Това беше в рамките на предвидените в правилата мое изложение в рамките на две, три минути.
Благодаря.
ПРЕД. МЕНДА СТОЯНОВА: Благодаря.
Господин Костов, заповядайте.
БОЙКО КОСТОВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители, след тази професионална автобиография, аз едва ли бих могъл да добавя нещо по-съществено. Искам да кажа само, че в мандата, в който господин Милев беше председател на ИДЕС, аз бях член на този същия Управителен съвет. Така че сме работили много близко с него. Той се отличава не само с високия си професионализъм, със своята почтеност и морал.
Бих искал също да подчертая, че освен всичко това, което беше изредено като негови професионални качества, той е един от най-добрите лектори по международни одиторски стандарти и по международни стандарти за финансово отчитане. Като част от ежегодната задължителна законова програма на одиторите, които имат най-малко 40 часа задължение да се обучават, в така нареченото продължаващо обучение, господин Милев е един от най-често желаните от колегията лектори по тези въпроси.
Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Благодаря. Само едно уточнение. Господин Костов може би към Вас. Вие декларирате, че господин Милев притежава всички необходими изисквания по закон, както и необходимата, освен специфична подготовка, мотивация и публична репутация и обществена подкрепа.
Господин Милев, имате думата за лично представяне, ако желаете. Заповядайте.
СИМЕОН МИЛЕВ: Уважаеми народни представители, повода да се съглася да бъда номиниран в Управителния съвет от ИДЕС беше молбата на няколко мои колеги, поради това, че е изтекъл мандата на предходния колега, който се казва Христо Мавродиев. Тази молба произтече от това, че имам известен авторитет, за което съм им благодарен, че по този начин подходиха. Съгласих се, че трябва да поема тази отговорност към Института и към колегите професионалисти, които работят в него. И считам, че много е добре в един преходен период, който продължава вече повече от шест години и през 2016 г. ще станат почти осем години, да има представител на ИДЕС. Тъй като тази професия, както и публичния надзор върху нея, особено Комисията за публичен надзор от 2008 г., са относително нови и се изисква известен опит, докато се натрупа такъв в служителите на Комисията. Моят личен опит се надявам да бъде полезен в това отношение.
Много важно е това, когато има представител на ИДЕС, виждането от две гледни точки на нещата, които се случват и които са важни за професията и за общественото мнение за тази професия. Ще бъде улеснен този диалог, когато има представител на ИДЕС. Надявам се да успея да се справя за това.
Това е, което исках да кажа основно. Ако има някакви въпроси, съм готов да отговарям.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Благодаря ви.
По процедурата следва представяне на становища на лицата по чл.89, ал.3. Това са обществени неправителствени организации, ако има такива. На нашето заседание няма такива, макар че те са поканени чрез обявата в интернет.
Преминаваме към въпроси от страна на народните представители. Заповядайте. Имате думата. Заповядайте, господин Гечев.
РУМЕН ГЕЧЕВ: Становище и въпрос, който е от любопитство. Не познавам колегата и не е необходимо, но това което чух от биографията, имаме един силен кандидат в комбинация на силно академично ниво, доктор с практика „Делойт и Туш”, консултантски и т.н. Едва ли може да има някакви претенции. Кандидатът е силен. Още повече, това е важно, той е завършил във Варна магистратура, докторантура в друг университет - в УНСС. Няма да кажа най-добрия, за да не засенчвам другите, но тук съм пристрастен малко.
Биографията според мен отговаря на всички изисквания като опит. Въпросът ми е на каква тема Ви беше дисертацията в УНСС?
СИМЕОН МИЛЕВ: Счетоводни проблеми на търговските и търговско-производствените комбинати в България. Защитата беше в Научен съвет във ВИИ “Карл Маркс”, тогава. На практика я разработих в Катедрата във Варна.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Господин Цонев, заповядайте.
ЙОРДАН ЦОНЕВ: Аз ще подкрепя тази кандидатура с най-голямо удоволствие. Не само заради биографията, качествата и това, което каза и господин Гечев. Разбира се, с една реплика към господин Гечев. Може да е най-добрият университет, но счетоводната школа на Варненския имам претенциите, че е по-добра от тази на УНСС. Разбрах, че 1976 г. сте завършили. Аз завърших няколко години по-късно същия университет. Професор Базлянков ли ви преподаваше счетоводство?
СИМЕОН МИЛЕВ: Бях негов асистент, когато постъпих. Той все още не беше пенсиониран. Около година и половина след това го пенсионираха. Беше на 68 години.
ЙОРДАН ЦОНЕВ: Това е школата, за която говорим. Да ме извини Университета за национално и световно стопанство. Аз нямам въпроси. Адмирирам тази кандидатура.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Благодаря. Заповядайте.
БОРИСЛАВ БОРИСОВ: Няма как да се въздържа да не кажа, че основните учредители и първите председатели на Съвета на експерт-счетоводителите бяха от УНСС.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Господин Димитров, имате думата.
ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Госпожо председател, аз съм едно щастливо стечение на обстоятелствата. Завършил съм ВИИ “Карл Маркс” и после УНСС следдипломна. Но съм избран за депутат от Варна. Искам да кажа нещо за гилдията, която донякъде се припокрива и с моята професия.
Когато бях директор на Агенция “Митници” се занимавах с банки и в ОЛАФ, навсякъде. Имах един колега от вашия Институт, който изключително много ми помагаше. Вече не е сред нас, но съм с отлични впечатления от Института, с който работехме на един етаж на Леге 2, а после вие се отделихте. Считам, че Вие ще дадете своя принос. България има нужда от кадри като Вас. Аз лично с радост ще гласувам за Вас.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Благодаря.
Позволете ми и аз да кажа две думи. Аз няма да акцентирам на Вашата биография. Тя е впечатляваща.
Струва ми се, че ние от скоро започнахме да разбираме важността на Комисията за надзор на независимия финансов одит. Мисля, че досега беше неглижирана нейната дейност, някак встрани от бюджета, от данъците, от проблемите, които решава Парламента.
Струва ми се, че последната година, особено със случая КТБ, на всички ни стана ясно, колко е важна надзорната функция на различни подобни органи, които се избират от Народното събрание. И Вие сега влизате в този орган, точно в един такъв момент, в който се финализира едно разследване, което Комисията прави към независим одитор, респективно одитор на КТБ.
Затова за мен е много важно да успеете като член на Комисията да се абстрахирате от позицията си на действащ одитор и колега на всички подконтролни субекти, които ще има Комисията. И наистина да вземате решения и да помогнете да се вземат правилните решения, така че наистина независимите одитори, независимия одит да гарантира на обществото и на всички засегнати страни в един или друг случай, нямам предвид само КТБ, а въобще всички търговски компании, които се одитират от независими одитори. Да гарантира наистина, че слагайки чек о кей, там наистина всичко е о кей.
Тук отговорността на Комисията е голяма и аз се радвам, че свежа сила влиза в този тежък момент.
След като приключа, аз имам желание и ще помоля колегите да ме подкрепят, да Ви поканим в Комисията на изслушване, да ни разкажете как е протекъл там и какви са резултатите от това. Защото казуса КТБ може да ни бъде урок и пример лош, разбира се. Но и добър, как може да си вършим работата и да предотвратяваме подобни казуси. В този смисъл е моето изказване и се надявам, че вие ще помогнете наистина Комисията да не прави едни рутинни планове и проверки пост фактум, а да се задълбочи в превантивния надзор, така да се каже, като идентифицира самата Комисия рискове предварително и се насочва към проверка на онези случаи, които са евентуално рискови от тази гледна точка.
Ако имате да ми отговорите нещо по темата, ще бъда щастлива.
СИМЕОН МИЛЕВ: Съгласен съм, че едно от ужасните неща, които ни се случват сега е случая КТБ, защото има твърде много хора, особено в тази зала, които помнят добре втората половина на 90-те години. По това време работех в Делойт и Туш като одитор и съм участвал в няколко от фалиралите банки тогава. Те бяха повече от 17 – 1996 – 1998 г. и може би след това имаше още нещо такова. Тогава уж беше много голям урок, но нещо не сме си научили урока съвсем, след като се случва това, което сега се случи.
Бих казал, че това което сега се случи, в моите очи и в моето преживяване е много по-голямо от 17-те банки тогава.
От тази гледна точка, на мен ми се струва, че има нещо, което е доста важно, много трудно, което аз ще се опитам да обсъдя с колегите в Комисията, съответно сигурно с екипите, от гледна точка на работата на Комисията, тъй като преценката за одиторското мнение е много специфичен момент в одитора. Той набирайки доказателствата и аргументацията и настройката, особено ако е работил години наред с едно и също предприятие, той има съответните усещания, въпреки че това е нож с две остриета, защото всеки одитор, когато работи с един клиент по-дълго време, той започва да работи малко рутинно и се опитва да спести време. Което няма нищо лошо на пръв поглед, но то може да доведе и до нещо неподходящо.
Така че пропуски и евентуално и компромиси, когато се правят, те в никакъв случай не могат да бъдат в такова предприятие, каквото е КТБ. Защото имам чувството, че ако кажа, че цял народ се притеснява сега, няма да съм далеч от истината. Аз нямам нито един лев в КТБ, но аз съм притеснен от такъв случай.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Ако ми позволите, въпреки всичко, понеже госпожа Донева искаше думата, макар и малко извън точно този ред, да й я дадем.
ВАНЯ ДОНЕВА: Аз исках само напълно да се съглася с вас по отношение на това, че е необходимо да се прави по-широко прилагане на рисково базирания подход, по отношение на анализ и оценка на риска, на един по-предварителен етап. Контролът на надзора над одиторите при всички случаи ще си остане последващ. Но една такава допълнителна дейност, по оценка и анализ на риска само би била полезна, за да може да напипваме предварително къде може да има рискови области и да реагираме своевременно. Исках да изразя подкрепа на вашите думи.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Благодаря.
Ако има други желаещи? Ако няма, позволете ми да изразя общото становище на Комисията.
Комисията се обединява около становището, че кандидатът отговаря на минималните законови изисквания. Притежава необходимите качества, подготовка за заемане съответно на длъжността. И ние ще внесем за разглеждане и гласуване от Народното събрание кандидатурата за избор на господин Симеон Първанов Милев, като член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори.
Това е първа точка, която ще подложа на гласуване.
Втора точка, тъй като е внесен проект от госпожа Ваня Донева заедно с кандидатурата, проект на решение за избиране на член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори.
Този проект на решение е от две точки.
Първата точка е: Избира за член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори Симеон Първанов Милев.
Втората точка е: Мандатът на избрания член започва от еди коя си дата.
Тази втора точка в този момент не е актуална. Затова предлагам тя да отпадне, тъй като мандатът на избрания член отдавна тече. Тъй като още лятото на 14 юли на господин Мавродиев му беше изтекъл мандата и е напуснал Комисията. Ето защо тази точка втора ще предложа от този проект да отпадне.
Подлагам на гласуване първата точка, която прочетох, че се обединяваме за подкрепа на кандидатурата.
Който е за, моля да гласува.
Против? Няма. Въздържали се? Няма.
Единодушно се приема.
Подлагам на гласуване отпадането на точка втора от проекта за решение.
Който е за, моля да гласува.
Против? Няма. Въздържали се? Няма.
Приема се.
Сега ще ви прочета окончателния текст на проекта за решение за избиране член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори.
„Народното събрание на основание чл.86, ал.1, т.1 и чл.84, т.8 от Конституцията на Република България и чл.35б, ал.ал. 2, 5 и 6 и чл.35в ал.1 от Закона за независимия финансов одит
Р Е Ш И:
Избира за член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори Симеон Първанов Милев.
Решението е прието от 43-то Народно събрание на еди коя си дата и е подпечатано с официалния печат на Народното събрание.„
Който е за тази окончателна редакция, която ние да предложим на Народното събрание, моля да гласува.
Против? Няма. Въздържали се? Няма.
Проектът е приет.
Много ви благодаря за търпението. Затова, че осъществихме тази Комисия. На кандидата получестито, тъй като го очаква още един тур в пленарна зала.
Благодаря ви.
Закривам заседанието.
/ Закрито в 19 часа и 15 минути /
Стенограф: Силвия Михайлова
Файлът съдържа 17 816 знака
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ:
/Менда Стоянова/