Комисия по бюджет и финанси
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
-----------------------------------------------------------------------------
КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ
П Р О Т О К О Л
№
На 13 май 2016 година /петък /, от 10.30 часа в зала„Запад“ на Народното събрание, се проведе извънредно заседание на Комисията по бюджет и финанси.
Заседанието бе открито в 10 часа и 30 минути и ръководено от госпожа Менда Стоянова – председател на Комисията.
Списъкът на присъствалите народни представители и гости се прилага към протокола.
* * *
/ Начало 10 часа и 30 минути /
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Уважаеми колеги, откривам извънредното заседанието на Комисията по бюджет и финанси. Имаме кворум. Предлагам заседанието да премине при следния дневен ред.
Д н е в е н р е д:
1. Обсъждане и приемане на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители, № 602-01-26, внесен на 12.05.2016 година от Министерския съвет.
Ние не сме водеща комисия по законопроекта. Но тъй като той касае изцяло възстановяването на акциз на горивата използвани от земеделските производители в тяхната дейност, а в Преходни и заключителни разпоредби има и промяна в Закона за акцизите, тъй като се сменя начина, по който ще се извърши това възстановяване, се налага и ние макар и като не водеща комисия, да го гледаме.
Тъй като законопроекта следва да бъде приет от Народното събрание в най-кратки срокове, с цел след това да бъде изпратен на Европейската комисия и там одобрението да мине също в максимално кратките срокове, за да могат нашите производители да се възползват от тази преференция, се наложи да направим днешната Комисия.
Поканили сме и представител на Министерство на земеделието и храните - господин Румен Янчев, който е началник на отдел „Държавни помощи“. Тук е и госпожа Людмила Петкова – директор, Дирекция „Данъчна политика“ в Министерство на финансите, чийто отдел работи активно по текстовете и на този законопроект.
Предлагам да й дадем думата накратко да ни каже, какво наложи да се промени режима и какво предвижда този режим, който сега ни се предлага.
Заповядайте, госпожо Петкова.
ЛЮДМИЛА ПЕТКОВА: Благодаря, госпожо председател.
Уважаеми дами и господа народни представители, знаете че предишната схема за намалена акцизна ставка действаше до 2014 г. Това, което наложи приемането на нова схема е във връзка с приетия нов регламент за държавните помощи.
А по отношение на промяната на самата схема знаете, че при старата схема се използваха ваучери за гориво. Но тъй като се създаваше много голяма административна тежест, както за земеделските производители, така и за търговците на горива, се наложи да променим схемата. Тоест да се опрости, за да може по-лесно да се ползва намалената акцизна ставка.
Както и при старата схема, така и при новата, общият размер на квотата по схемата се утвърждава със Закона за държавния бюджет. Имаме разрешение от Европейската комисия до 70 млн., които могат да бъдат завишени до 84 млн. Като идеята е всъщност земеделските производители - определя се общата годишна квота от 84 млн. на базата на литрите, които са необходими за всеки земеделски производител годишно, които изразходва, да се раздели на тази сума, за да се определи отстъпката от акциза.
Акцизът на литър гориво е 65 ст. Примерно 20 или 30 ст. на база на литрите, които ще се използват годишно, това ще бъде отстъпката, годишния размер на акциза. И вече на всеки земеделски производител се определя каква му е индивидуалната квота, за да могат тези суми да му бъдат възстановени. Той си закупува горивото с пълна ставка акциз, а след това се възстановява от Агенция „Митници“. Идеята е проверката да се прави от Министерство на земеделието и храните или след като са направили проверката, че действително са изразходвани тези количества горива, че са изразходвани за производство на първична селскостопанска продукция, се подготвя списък със сумите, които подлежат на възстановяване. И Агенция „Митници“ изплаща сумите на всеки земеделски производител. Като в списъка се съдържа каква е сумата, данните и банковата сметка.
По отношение на самите проверки, които ще се извършват, доколко фактурите примерно са реални, т.е. не са фиктивни и фалшиви, ще бъде изготвена инструкция между Министерство на земеделието и храните и Националната агенция за приходите, за проверки на тези фактури. Изцяло проверката ще бъде в Министерството. Агенция „Митници“ ще възстановява само акциза по утвърден списък със заповед на министъра на земеделието и храните. Това е накратко.
Имаше някои проблеми по отношение прилагането на регламента. Направихме запитване до Европейската комисия. Казват, че няма проблем да се прилага схемата, тъй като по стария ред схемата се одобряваше с решение на Европейската комисия. Докато сега е национално решение. Тоест, ние само уведомяваме комисията, че имаме такава схема. Но с цел правна сигурност за лицата и за да няма проблеми след това за възстановяване на недължимо внесени суми, направихме предварително запитване до комисията. Имаме одобрение. Така че мисля, че схемата няма проблеми по отношение на европейското законодателство.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА:
Благодаря, госпожо Петкова.
Аз имам допълнителна информация, че са започнали вече разговори за съвместните действия между Министерство на земеделието, Агенция „Митници“ и НАП. Така че ще им бъде подаден формата, в който ще се качват на електронен носител фактурите. Така че този формат директно да може да се съпоставя с базите данни на Агенция „Митници“ и на НАП за закупените количества, за платения акциз, за това откъде е закупено горивото и т.н. Тоест да се избегнат всякакви злоупотреби с горива.
Уважаеми колеги, имате думата за въпроси и изказвания. Мисля, че беше изчерпателно.
РУМЕН ГЕЧЕВ: Ние ще подкрепим това предложение, защото то първо отговаря на европейската директива.
Второ е логично.
Трето се надяваме да има резултат за земеделците и животновъдите.
Така че ще подкрепим това предложение.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Предлагам да гласуваме.
Гласуваме Закон за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители, № 602-01-26, внесен на 12.05.2016 година от Министерския съвет.
Който е за, моля да гласува.
Гласували 16 „за“.
Против? Няма. Въздържали се? Няма.
Текстът е приет.
С това закривам заседанието.
Много ви благодаря за експедитивността, тъй като другата седмица трябва да влезе в зала.
Благодаря.
Закривам заседанието.
/ Закрито в 10 часа и 40 минути /
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ:
/ Менда Стоянова /