Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по правни въпроси
Комисия по правни въпроси
01/04/2015 първо гласуване

    Доклад на комисия
    Д О К Л А Д
    за първо гласуване
    Вх. № 553-03-48/07.04.2015 г.

    Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за административните нарушения и наказания, № 502-01-19, внесен от Министерския съвет на 16.03.2015 г.


    На свое заседание, проведено на 1 април 2015 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за административните нарушения и наказания, № 502-01-19, внесен от Министерския съвет на 16.03.2015 г.

    На заседанието присъства г-н Петко Петков – заместник-министър на правосъдието.
    От името на вносителите, законопроектът беше представен от заместник-министъра на правосъдието г-н Петко Петков. Той посочи, че повод за изготвяне и внасяне на предложения законопроект са на първо място отправените препоръки към Република България с доклада на Работната група за борба с подкупването на чужди длъжностни лица към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и препоръките, отправени в резултат на прегледа за съответствие на българското законодателство с разпоредбите на Конвенцията на ООН срещу корупцията, и на второ място – необходимостта от усъвършенстване на реда за реализация на отговорността на юридически лица, които са се обогатили или биха се обогатили в резултат на извършено престъпление. Със законопроекта се цели ясно определяне на компетентния съд по делата, образувани по реда на чл. 83а и следващи от ЗАНН, разширяване на възможността за образуване на производство за налагане на санкция на юридическото лице при прекратяване или спиране на производството срещу физическото лице; увеличаване на максималния размер на санкцията за юридическите лица; регламентиране на възможност в полза на държавата да се отнемат преките и косвените облаги от престъплението. Със законопроекта се предвижда разширяване на кръга от престъпления, извършването на които би могло да бъде основание за иницииране на производство по реда на чл. 83б и следващите от ЗАНН, предвижда се като първа инстанция по делата да действат окръжните съдилища по седалището на юридическото лице, а като въззивна – апелативните съдилища. Предвиден е ред за възобновяване на делата и субсидирано прилагане на Наказателно-процесуалния кодекс.

    В обсъждането взеха участие народните представители Филип Попов, Христиан Митев и Явор Нотев. Г-н Попов отбеляза, че въпреки съгласието си с голяма част от предлаганите разпоредби, не би могъл да го подкрепи поради наличие на някои проблеми, като възможността да се стигне до понасяне на санкциите от акционери на дружеството, за извършено от конкретно физическо лице престъпление; възможността за двойно санкциониране на юридическите лица в случаите, когато имуществото липсва или е отчуждено; неяснота във връзка с налагането на санкция на юридическо лице, което няма седалище на територията на Република България и др. Г-н Митев постави въпрос относно необходимостта от приемане на Закон за изменение и допълнение на ЗАНН, с оглед очакваното внасяне за разглеждане на Кодекс за административните нарушения и наказания. Г-н Нотев изрази своята подкрепа за законопроекта, мотивирана от съдържанието в него на добре написана и аргументирана идея.

    След проведената дискусия, Комисията по правни въпроси с 10 гласа „за”, 0 гласа „против” и 2 гласа „въздържал се”, предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за административните нарушения и наказания, № 502-01-19, внесен от Министерския съвет на 16.03.2015 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
    ДАНАИЛ КИРИЛОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума