Комисия по правни въпроси
20/01/2016
Доклад на комисия
Д О К Л А Д
Вх. № 653-03-3/02.02.2016 г.
ОТНОСНО: изслушване на кандидатите за инспектори в Инспектората към Висшия съдебен съвет
На свое заседание, проведено на 20 януари 2016 г. и излъчено в реално време чрез интернет страницата на Народното събрание, Комисията по правни въпроси изслуша кандидатите за инспектори в Инспектората към Висшия съдебен съвет.
На заседанието присъстваха: г-жа Теодора Точкова – главен инспектор в Инспектората към Висшия съдебен съвет; г-н Николай Гунчев и г-н Иван Георгиев от Съюза на съдиите в България; г-н Боян Магдалинчев – председател на Асоциацията на административните съдии; г-жа Недялка Грозева и г-н Теодор Славев от Български институт за правни инициативи; г-н Илия Бачев от Движение „Експерти на гражданското общество”.
В срока, определен в Процедурните правила за условията и реда за предлагане на кандидати, представяне и публично оповестяване на документите, изслушване на кандидатите и за избор на инспектори в Инспектората към Висшия съдебен съвет, са внесени двадесет предложения за кандидати за инспектори в Инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС). Към предложенията са приложени всички изискуеми документи, съгласно Раздел I, т. 2 от процедурните правила. Предложенията за кандидатите, заедно с всички документи, както и постъпилите становища и въпроси от юридически лица с нестопанска цел, регистрирани за осъществяване на общественополезна дейност, са публикувани в срок на специалната секция на интернет страницата на Народното събрание.
Съгласно Раздел III от процедурните правила, на предходно заседание на комисията на 16 декември 2015 г. са проверени представените документи и е констатирано, че всички кандидати отговарят на изискването за наличие на специализиран магистратски стаж по чл. 42, ал. 3 от Закона за съдебната власт (ЗСВ).
Въз основа на отправено искане до Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия е извършена проверка на двадесетте кандидати за инспектори за установяване на евентуална принадлежност на кандидатите, при която не са открити документи, установяващи принадлежност на лицата към органите на Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия.
Председателят на Комисията по правни въпроси представи постъпила на 20 януари 2016 г. молба от народните представители Кирил Добрев и Драгомир Стойнев за оттегляне на кандидатурата на г-жа Мая Сотирова Кипринска – Гьошева, след което се пристъпи към изслушването на 19 – те кандидати за инспектори в ИВСС, в поредността, определена по азбучен ред според собствените им имена: Александър Божидаров Мумджиев, Анелия Здравкова Маркова, Генади Йорданов Георгиев, Десислава Георгиева Янева – Димитрова, Диана Огнянова Добрева, Елена Тодорова Величкова, Игнат Иванов Георгиев, Йорданка Иванова Костова, Лидия Христова Стоянова, Любка Богданова Гелкова, Любка Димитрова Кабзималска, Любомир Василев Крумов, Мария Василева Славчева, Мария Господинова Нейкова, Милчо Иванов Генжов, Стефка Станева Мулячка, Теодора Георгиева Нинова, Ценка Иванова Георгиева, Юрий Димитров Кръстев.
В съответствие с правилата, след представяне от вносителите на съответните кандидати, те имаха възможност да представят допълнителна информация за професионалното си и кариерно развитие, както и да развият концепцията си за дейността на ИВСС.
В изложенията на кандидатите за инспектори се поставиха редица важни акценти относно:
– предвиденото в приетите конституционни промени повишаване на капацитета на ИВСС и гарантирането същевременно на независимостта на съда;
– необходимостта от стриктно спазване на принципа на случайния подбор при разпределение на делата, от извършването на преценка на съотношението качество – срочност, и от определянето на ясни стандарти на санкциите спрямо магистратите, с оглед утвърждаването на авторитета на съдебната власт;
– засилването на ролята на ИВСС във връзка с кариерното израстване на магистратите, тяхното атестиране и утвърждаването на аналитичното начало в инспекционната дейност;
– възможността събраните при проверките на ИВСС данни да осигурят база за анализ на регионалното разпределение на натовареността, материалните и човешките ресурси на съдебната система и да послужат като надеждна основа за вземане на управленски решения от Висшия съдебен съвет при атестиране на магистратите и оптимизиране на натовареността на органите на съдебната власт;
– установяването на единни стандарти и критерии, които да се използват при осъществяване на контролните правомощия на ИВСС;
– необходимостта при проверка на дейността на магистратите да се гарантира независимостта на съдиите, прокурорите и следователите и да се съобразят натовареността на съответния орган, фактическата и правна сложност на разглежданите дела, броят на отменените и потвърдени актове и организацията на работата чрез ясни, предварително установени и публично оповестени критерии за оценка, процедури и стандарти;
– възможността въз основа на резултатите от проверките на ИВСС да се изготвят препоръки, които да допринесат за подобряване на организацията и повишаване качеството на правораздавателната дейност, като с оглед постигане целите на проверките се установи механизъм за контрол на изпълнението на дадените препоръки;
– спазването на последователността проверка – анализ – препоръка, съобразяването на правилата за оценка на натовареността, активизирането на работата по преодоляване на противоречива практика, насърчаването на по-нататъшното професионално обучение;
– необходимостта от специализация на инспекторите по материя и видове дела;
–– преодоляване формалността на проверките и отчитането при извършването им на критериите за разумен срок, установени в практиката на Европейския съд по правата на човека;
– повишаване ролята на ИВСС като орган, който работи за укрепване на съдебната власт и възстановяване на доверието в нея;
– осигуряване на непротиворечивост, последователност и предвидимост на дисциплинарните мерки, предлагани от ИВСС при сходни нарушения;
– поощряване работата на магистратите, изпълняващи добросъвестно, качествено и в срок служебните си задължения;
–насочване на усилията на ИВСС към превръщането му в Етичен коректив на съдебната система;
– необходимостта в дейността си ИВСС да бъде изцяло ориентиран към интересите на държавата, обществото и гражданите, както и да следи за спазване на изискванията на чл. 6 от Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи.
В обсъждането на кандидатурите за инспектори взеха участие народните представители Филип Попов, Чавдар Георгиев, Димитър Делчев, Димитър Лазаров, Данаил Кирилов, Петър Славов и Явор Нотев.
В съответствие с приетите Процедурни правила, с оглед изясняване на концепциите на съответните кандидати, към част от тях народните представители поставиха следните въпроси:
– Какво е виждането на съответния кандидат за дейността на ИВСС като орган и каква оценка поставя на досегашната му дейност?
– Какво съдържа понятието дефицит на демократична легитимност на магистратите?
– Ще бъде ли повлияна независимостта на магистратите от конституционните промени и разширяването на функциите и правомощията на ИВСС?
– В състояние ли е ИВСС с новите си правомощия да се справи с проблемите на съдебната система и да допринесе за възстановяване на доверието в нея?
– Как би могла да се избегне злоупотреба от страните в процеса по висящо дело чрез подаване на сигнал до ИВСС?
– Как кандидатът си представя осъществяването на сигналната функция на ИВСС?
– Има ли възможност при приключване на съдебното производство да се извърши анализ на влезлия в сила съдебен акт и съответствието му с уеднаквената съдебна практика?
– Може ли ИВСС да проверява качеството на съдебните актове?
– Какво обхваща проверката за почтеността на магистратите?
– Може ли ИВСС да се намесва при публични скандали, накърняващи престижа на съдебната власт и нейната независимост и впоследствие да сезира прокуратурата при обосновано предположение за извършване на престъпление?
След поставянето на съответните въпроси, кандидатите, към които бяха отправени, обосноваха своите становища по тях.
След проведеното изслушване и въз основа на представените концепции, народните представители се обединиха около становището, че кандидатите отговарят на минималните законови изисквания за заемане на длъжността инспектор в Инспектората към Висшия съдебен съвет, по отношение на тях не са представени данни, които да поставят под съмнение нравствените и професионалните им качества, тяхната квалификация и опит, кандидатите демонстрираха своята специфична подготовка и лична мотивация за заемане на длъжността инспектор в Инспектората към Висшия съдебен съвет, и се ползват с безупречна професионална репутация и обществена подкрепа.
Комисията по правни въпроси с 18 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 0 гласа „въздържал се“, предлага на Народното събрание деветнадесетте кандидати за инспектори в Инспектората към Висшия съдебен съвет да бъдат подложени на обсъждане и последователно гласуване, за което прилага списък на кандидатите и проект на решение съгласно приложенията към доклада.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ДАНАИЛ КИРИЛОВ
Приложение № 1
Списък на кандидатите за инспектори в Инспектората към Висшия съдебен съвет:
1. Александър Божидаров Мумджиев;
2. Анелия Здравкова Маркова;
3. Генади Йорданов Георгиев;
4. Десислава Георгиева Янева – Димитрова;
5. Диана Огнянова Добрева;
6. Елена Тодорова Величкова;
7. Игнат Иванов Георгиев;
8. Йорданка Иванова Костова;
9. Лидия Христова Стоянова;
10. Любка Богданова Гелкова;
11. Любка Димитрова Кабзималска;
12. Любомир Василев Крумов;
13. Мария Василева Славчева;
14. Мария Господинова Нейкова;
15. Милчо Иванов Генжов;
16. Стефка Станева Мулячка;
17. Теодора Георгиева Нинова;
18. Ценка Иванова Георгиева;
19. Юрий Димитров Кръстев.
Приложение № 2
Проект!
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
Н А Р О Д Н О С Ъ Б Р А Н И Е
РЕШЕНИЕ
за избиране на инспектор в Инспектората към Висшия съдебен съвет
Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 във връзка с чл. 132а, ал. 3 от Конституцията на Република България и чл. 42, ал. 1 и 3 и чл. 46 от Закона за съдебната власт
РЕШИ:
избира ……………………………………………………. за инспектор в Инспектората към Висшия съдебен съвет.
Решението е прието от 43-то Народно събрание на ………….. 2016 г. и е подпечатано с официалния печат на Народното събрание.
Председател на Народното събрание:
Цецка Цачева