Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по правни въпроси
Комисия по правни въпроси
11/05/2016

    Доклад на комисия
    Д О К Л А Д
    Вх.№ 653-03-55/11.05.2016 г.

    Относно: Предложение за произвеждане на национален референдум с въпроси:
    1. Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?
    2. Подкрепяте ли броят на народните представители да бъде намален на 120?
    3. Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?
    4. Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?
    5. Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?
    6. Подкрепяте ли директорите на областните дирекции на Министерството на вътрешните работи и началниците на районните управления в областните дирекции на Министерството на вътрешните работи да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?,
    № ПГ-516-00-21, внесено от Инициативен комитет на 8 февруари 2016 г., заедно с протокол от 7 април 2016 г. за проверка на подписката на граждани, които го подкрепят, извършена от Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ към Министерство на регионалното развитие и благоустройството, постъпил на 8 април 2016 г. с писмо с вх. № ПГ-516-00-21 от министъра на регионалното развитие и благоустройството.

    На свое заседание, проведено на 11 май 2016 г., Комисията по правни въпроси обсъди предложение за произвеждане на национален референдум, с вх. № ПГ-516-00-21, внесено от Инициативен комитет на 8 февруари 2016 г.
    На заседанието присъстваха: от Инициативния комитет – г-н Тошко Хаджитодоров - член на Инициативен комитет, г-жа Виктория Василева – пълномощник и г-н Димитър Христев - член на юридическия екип; от Министерството на вътрешните работи – г-н Красимир Ципов - заместник-министър, г-н Златко Тодоров - началник на политическия кабинет на министър Румяна Бъчварова и г-н Бойко Славчев - административен секретар.
    Внесената подписка в подкрепа на инициативата, за произвеждане на национален референдум № ПГ-516-00-21, на 8 февруари 2016 г. е в съответствие с изискванията на чл. 45, ал. 1 и чл. 48, ал. 2 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление.
    От представения протокол за резултатите от извършената проверка на подписката на Национална гражданска инициатива от Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване” в Министерството на регионалното развитие и благоустройството се установяват 672 488 броя проверени записи, като от тях 572 650 броя са на гражданите с коректно вписани данни, 99 838 броя са некоректните записи. При проверката е извършена съпоставка на данните за лицата от подписката (имена, ЕГН, постоянен адрес) с данните им, съдържащи се в регистъра на населението - Национална база данни „Население”. Проверено е дали лицата в подписката, отговарят на законовите изисквания за участие в същата, да имат избирателни права: да са български граждани, навършили 18 години, да не са поставени под запрещение и да не изтърпяват наказание лишаване от свобода (по данни, предоставени от главна дирекция „Изпълнение на наказанията” в Министерство на правосъдието), както и да фигурират само веднъж в подписката.
    От името на вносителя, предложение за произвеждане на национален референдум, № ПГ-516-00-21, внесено от Инициативен комитет на 8 февруари 2016 г., беше представено от г-н Тошко Хаджитодоров, който мотивира всеки от представените въпроси, като акцентира на предимствата на мажоритарната избирателна система, предпоставяща по голяма ангажираност на всеки народен представител с неговите избиратели и регионалните актуални проблеми и особености.
    По отношение на предложението за намаляване на броя депутати за обикновено Народно събрание се подчерта предимството да се избират 120 народни представители, като очакването е намаляването им да благоприятства по-ефективното упражняване на законодателната власт в страната и повишаване на политическата отговорност.
    Въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите цели да увеличи броя на активните граждани, изразяващи политическата си воля с акта на гласоподаването. Г-н Хаджитодоров изрази становището, че по-големият брой избиратели, упражняващи конституционното си право на глас, ще засили демократичната легитимност на референдумите и изборните резултати, а също и авторитета на вземаните решения.
    В подкрепа на дистанционното гласуване по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите бе посочено, че по този начин ще се подобри възможността за гласуване, а това ще позволи на по-широк кръг от избиратели да участват в политическия процес. Електронният вот ще намали и разходите за организиране на изборите, а освен това ще улесни и облекчи, както самия изборен процес и произвеждането на референдуми, така и обработката и огласяването на резултатите.
    Относно предложението за намаляване на годишната държавна субсидия на един лев за един получен действителен глас, се изтъкна, че субсидията трябва да е съобразена със стандарта на живот в България и намаляването й би било разумно, финансово обосновано и съответстващо на бюджетното и икономическото състояние на държавата.
    По направеното предложение директорите на областните дирекции на Министерството на вътрешните работи и началниците на районните управления в областните дирекции да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура бяха изложени доводи, за повишаване на доверието между правоохранителните органи и суверена.
    В Комисията по правни въпроси е постъпило писмено становище на Министерство на вътрешните работи, представено от г-н Златко Тодоров, който посочи, че в действащия закон за Министерство на вътрешните работи в съответствие с препоръките на Европейската комисия е въведен принципът на конкурсното начало, който обхваща както първоначалното постъпване на държавна служба, така и заемането на ръководни длъжности. Той отбеляза, че няма практика в Европейския съюз ръководните длъжности в правоохранителните органи да се заемат след провеждането на пряк избор и че провеждането на конкурс цели да установи, дали съответният служител отговаря на специфичните условия и притежава необходимите професионални качества за заемане на длъжността при спазване принципите на прозрачност, публичност, обективност, равни възможности в кариерното развитие при назначаването му.
    В обсъждането взеха участие народните представители Филип Попов, Димитър Делчев, Явор Хайтов, Димитър Лазаров, Емил Димитров, Данаил Кирилов, Хамид Хамид, Чавдар Георгиев, Митхат Метин, Кирил Калфин и Петър Славов.
    В хода на дискусията народните представители Филип Попов, Чавдар Георгиев, Хамид Хамид и Митхат Метин изразиха резерви по отношение на част от поставените въпроси и тяхната конституционосъобразност. Народният представител Данаил Кирилов отбеляза, че въпросът относно възможността да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите е бил вече предмет на обсъждане и е залегнал в нормите на Закона за изменение и допълнение на Изборния кодекс и направи процедурно предложение въпрос № 4 да бъде подложен на отделно гласуване и да бъде отхвърлен, тъй като по същество този въпрос е гласуван и приет от Народното събрание.
    Мнозинството от народните представители подкрепиха останалите въпроси на Инициативния комитет и приветстваха участието на гражданското общество в държавната власт.

    Комисията по правни въпроси обсъди процедурното предложение за разделно гласуване на въпрос № 4, а именно „Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите“ и
    - с 3 гласа „за”, 2 гласа „против“ и 9 гласа „въздържал се”, предлага на Народното събрание да отхвърли въпрос № 4 от поставените въпроси от Инициативния комитет за произвеждане на национален референдум.


    След проведената дискусия, Комисията по правни въпроси:
    - с 12 гласа „за”, 2 гласа „против“ и 1 глас „въздържал се”, предлага на Народното събрание следния проект на решение:













    Проект!
    Р Е Ш Е Н И Е
    Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 във връзка с чл. 84, т. 5 от Конституцията на Република България и чл. 10, ал. 2 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление
    Р Е Ш И:
    Одобрява предложение за произвеждане на национален референдум с въпроси:
    1. Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?
    2. Подкрепяте ли броят на народните представители да бъде намален на 120?
    3. Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?
    4. Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?
    5. Подкрепяте ли директорите на областните дирекции на Министерството на вътрешните работи и началниците на районните управления в областните дирекции на Министерството на вътрешните работи да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?

    Решението е прието от 43-то Народно събрание на …….. 2016 г. и е подпечатано с официалния печат на Народното събрание.

    Председател на Народното събрание:
    Цецка Цачева



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
    ДАНАИЛ КИРИЛОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума