Комисия по правни въпроси
08/06/2016 първо гласуване
Доклад на комисия
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Вх.№ 653-03-70/21.06.2016 г.
Относно: законопроект за колективното управление на авторското право и сродните му права, № 602-01-13, внесен от Министерски съвет на 25.03.2016 г.
На свое заседание, проведено на 8 юни 2016 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за колективното управление на авторското право и сродните му права, № 602-01-13, внесен от Министерски съвет на 25.03.2016 г.
На заседанието присъстваха: oт Министерство на културата – г-н Георги Дамянов - директор дирекция „Авторско право”, г-жа Катерина Пашова - държавен експерт в дирекция „Авторско право”; г-н Георги Саракинов - доктор по право, експерт по право на интелектуална собственост, г-жа Здравка Сиракова – управител на Европейска агенция за защита на изпълнителските, продуцентските и авторските права.
Законопроектът беше представен от г-н Дамянов, който посочи, че с него се урежда колективното управление на авторското право и сродните му права и се въвеждат изискванията на Директива 2014/26/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 февруари 2014 година относно колективното управление на авторското право и сродните му права и многотериториалното лицензиране на правата върху музикални произведения за използване онлайн на вътрешния пазар, която следва да бъде въведена е българското законодателство най-късно до 10 април 2016 г.
Законопроектът съдържа над 60 текста, които в голямата си част са устройствени и структурни правила за организации за колективно управление. Основните положения в законопроекта включват определяне на субектите на колективното управление, тяхната регистрация, както и изисквания към организационната им форма. Предвидена е възможността колективното управление на авторското право да може да се осъществява и от търговски дружества, като изчерпателно са разписани правата на носителите на авторски и сродни права, членствените правоотношения, правата на нечленовете, съдържанието на устава, функциите на управителния и надзорния съвет, и на Общото събрание. Предвидени са подробни разпоредби относно управлението на приходите, разпределението на събраните възнаграждения, удръжките за дейността на организациите, както и управлението на права от името на други организации за колективно управление на права, отношенията с ползвателите и реда за определяне размера на събираните възнаграждения.
Особено място в законопроекта е отделено на многотериториалното разрешаване на използването онлайн на музикални произведения от организации за колективно управление на права, като е въведено изискването такива организации да разполагат с достатъчно капацитет за обработване на данни по електронен път, с възможности за идентифициране на репертоара и за проследяване на използването му.
Проектът на закон въвежда разпоредби за контрол върху колективното управление на права и административно - наказателни разпоредби, като е предвиден шестмесечен срок, в който регистрираните организации да приведат уставите си в съответствие с изискванията на закона, както и тримесечен срок за актуализиране на съществуващия регистър.
Г-н Саракинов посочи, че въвежденото на изискванията на Директивата е в отговор на дигитализацията на информационните технологии, но с нея се цели осигуряването на адекватна защита за собствениците на интелектуалната собственост. Той застъпи становището, че предложенията следва да са в действащия закон, а не в нов закон, защото предложенията уреждат обществени отношения от една и съща област, като добави, че е неудачно индивидуалните отношения по повод на авторските и сродните права да се уреждат с един закон, а колективните правоотношения с друг. Г-н Саракинов изрази и резерви по отношение съответствието на предложените текстове с Директивата, като отбеляза, че според него има около тридесет несъответствия, които дават преимущество на определени правни субекти.
В обсъждането взеха участие народните представители Данаил Кирилов, Филип Попов, Емил Димитров
Г-н Димитров и г-н Митев съобщиха, че няма да подкрепят законопроекта, тъй като той не е съобразен с Закона за нормативните актове и според тях с предложените текстове се дава предимство на регистрираните организации за колективно управление на права за сметка на новорегистриращите се.
В отговор на поставения от г-н Попов въпрос г-жа Катерина Пашова уточни, че законопроектът няма изрична разпоредба регулираща правата на интелектуална собственост при прекратяване на сдруженията и дружествата, като в този случай се прилагат общите разпоредби на Закона за юридическите лица с нестопанска цел и Търговския закон.
Г-н Кирилов посочи, че предвид крайния срок за въвеждане на Директивата ще подкрепи законопроекта, но ако се приеме на първо гласуване в зала, следва да се прецизират определени текстове, за да се гарантира максимална откритост и прозрачност при въвеждането на изискванията на Директивата.
Г-жа Сиракова съобщи, че целта на Директивата е създаването на конкурентни условия между авторските организации и защита на възнагражденията на собствениците на интелектуални права. Тя изнесе данни, че съществуващите организации за колективно управление на авторски права в Република България са реализирали събираемост през последните 23 години на едва на 10 процента от използването на авторски права от задължените търговски обекти. Тя изрази становище, че предложения текст не осигурява възможност на потребителите на интелектуална собственост да избират свободно на кого да плащат.
В резултат на проведеното гласуване, Комисията по правни въпроси с 2 гласа „за”, 4 гласа „против“ и 5 глас „въздържал се”, предлага на Народното събрание да не приеме на първо гласуване законопроект за колективното управление на авторското право и сродните му права, № 602-01-13, внесен от Министерски съвет на 25.03.2016 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ДАНАИЛ КИРИЛОВ