Комисия по правни въпроси
Стенограма от заседание на комисия
П Р О Т О К О Л
№ 97
На 13 януари 2017 г. от 14.06 ч. се проведе извънредно заседание на Комисията по правни въпроси. То бе открито и ръководено от председателя господин Данаил Кирилов.
***
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Откривам извънредното заседание на Комисията по правни въпроси, което беше обявено преди повече от 24 часа от сегашния момент.
Разполагате с предложение за дневен ред.
1. Обсъждане за първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс, № 654-01-140, внесен от Георги Стоянов Кадиев на 13.12.2016 г.
2. Обсъждане за първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Изборния Кодекс, № 754-01-3, внесен от Цветан Генчев Цветанов и група народни представители на 12.01.2017 г.
Изказвания по дневния ред? Няма.
Подлагам на гласуване дневния ред. (Шум и реплики.)
За – 7, против – 10, въздържали се – няма.
Не се приема дневният ред.
Колеги, искам прегласуване по дневния ред. Бяхте редовно уведомени. Законопроектите са внесени навреме. Заседанието е обявено навреме. Променяте очевидно тактиката… (Шум и реплики.)
Преди поне излагахте аргументи и съображения.
РЕПЛИКА: Процедура.
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: В конкретния случай няма аргументи и съображения да не бъдат обсъдени законопроектите. Ако искате да си тръгнете мълчаливо и с едно вдигане на ръка, мисля, че това не е достойно парламентарно поведение. (Шум и реплики.) Мисля, че това наистина би уронило престижа и на Правна комисия, и на Народно събрание. Ако някой има съображения против, да ги изложи в дебата и да ги гласуваме.
В конкретния случай, пак повтарям: законопроектите са факт, внесени са валидно в Деловодството, могат да бъдат обсъдени, комплектовани са съобразно изискванията на Правилника и могат да бъдат обсъдени на Комисията по правни въпроси.
Имаше две вдигнати ръце – колегата Нотев – процедура, колегата Кадиев – предполагам, като вносител.
ЯВОР НОТЕВ: Господин Председател, обръщам внимание…
РЕПЛИКИ: Трябва да прегласуваме.
Какви са тези процедури? (Шум и реплики.)
Няма дебат.
Не е открит дебатът, господин Председател. (Шум и реплики.)
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Не знаем каква е процедурата, която ще поиска господин Нотев. (Шум и реплики.)
ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Господин Нотев ще предложи поименно гласуване – може би?!
ЯВОР НОТЕВ: Не, не искам.
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Заповядайте, господин Нотев.
ЯВОР НОТЕВ: Господин Председател, две забележки по повод на Вашето изявление.
Първо, Вие сте председател на Комисията, пръв сред равните членове на тази Комисия и коментарът Ви е неуместен по отношение на целесъобразността на поведението на членовете на Комисията по гласуването на дневния ред. Това – първо.
Второ, съобщихте невярното обстоятелство, че повече от 24 часа са изминали от свикването на Комисията. Това е очевидно невярно. 9,45 тази сутрин по мобилна връзка получих съобщение, че ще има извънредно заседание на Правната комисия. Това са моите бележки по процедурата. Благодаря Ви.
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Господин Нотев, по отношение на процедурата, освен всяко друго уведомяване при откриване на заседанието във вчерашния ден в 13,30 ч. уведомих лично всички членове на Комисията за настоящето насрочване. Мобилните връзки, имейлите имат за цел да напомнят и да подобрят организацията. За имейла целта е да получите по-добра подготовка, като разполагате с приложение на материалите.
Господин Кадиев.
ГЕОРГИ КАДИЕВ: Благодаря, господин Председател.
Уважаеми колеги, искам да Ви помоля да не се крием зад процедурни хватки. Все пак тук имате представител на Инициативен комитет на 2,5 млн. българи, гласували за този референдум. Харесва ли, или не, те са гласували. Имате омбудсман, който е подготвил проекта заедно с екипа си. Имате мен като формален вносител, защото някой трябва да го внесе. Някак си да не излезем очи в очи срещу хората и да им кажем: „Ние това харесваме, това не харесваме, гласуваме „за“, гласуваме „против“, гласуваме „въздържали се“, ние с някаква процедурна хватка – изведнъж няма да има заседание – защо правим това нещо?! Не можем ли просто да излезем и да си кажем мнението?! Хората това искат от нас, нищо повече! Никой не Ви кара да гласувате „за“, „против“ или „въздържал се“. Гласувайте както прецените. Аз самият съм гласувал за един от въпросите на референдума против. Имам си своето мнение, ама не се крия зад това, че не приемам дневния ред. Извинявайте, това е толкова срамно, че даже не мога да си го представя! Ще бойкотираме и ще саботираме гласа на 2,5 милиона, защото не приемаме някакъв си дневен ред?! Хайде, вземете се малко в ръце, изказвайте съображенията, както искате – „за“, „против“, все ми е едно. Станете обаче и си кажете мнението. Благодаря.
ЯВОР НОТЕВ: Ще чакаме да ни гълчи ли още? (Шум и реплики.)
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Благодаря.
РЕПЛИКИ: Прегласуване.
Реплика.
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Реплика по начина на водене или прегласуване?
РЕПЛИКА: Процедура по прегласуване.
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Колеги, прегласуваме.
За – 7, против – 9, въздържали се – няма.
Двама не участват.
Господин Филип Станев.
РЕПЛИКА: При това положение би трябвало да прекратим заседанието, освен ако не предложите друг дневен ред.
ФИЛИП СТАНЕВ: Надявам се уважаемите господа депутати да осъзнават, че тук в момента има медии, има камери. Това са очите на всички български избиратели, които ще видят какво се случва. Аз не съм специалист по процедурата в Правната комисия, но това, което правите, според мен е една абсолютно недопустима демонстрация против демокрацията изначално като неин смисъл. Твърде елементарна хватка прилагате според мен.
Апелирам към Вашата съвест и към вашия морал! Благодаря Ви. (Голяма част от гласувалите „против“ дневния ред народни представители напускат заседанието.)
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: И аз Ви благодаря.
Господин Нотев, има и гости по двете точки, има и вносители по двете точки. Съобразно волята им, очевидно няма да има заседание, но не бих искал да им отнемам думата, още повече след като с вашето гласуване и с Вашето изявление Вие саботирахте заседанието на Правната комисия. Но те са на публично място, проявили са инициатива, следва да имат възможността да вземат становище дори по това процедурно гласуване на Правна комисия.
РЕПЛИКА: Значи, започва шоуто…
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Господин Делчев беше първи с процедурно възражение, предполагам.
ДИМИТЪР ДЕЛЧЕВ: Уважаеми господин Председател, нека да напомня, че до края на работата на това Народно събрание остават не повече от 4-5 пленарни дни. Ако ГЕРБ толкова много искаха да се приемат мажоритарните избори и новото райониране на държавата, те на първо място можеха да не подават оставка, а господин Борисов да каже: „На мен ми е много мил вотът на гражданите, нека да направим необходимата промяна на българската изборна система и да има дълъг дебат в продължение на шест месеца, да се стигне до обществен консенсус и наистина да вървим към мажоритарна система, която се приема от българското общество.
На второ място, можехте да вземете мандата.
На трето място, можехте да не пропилявате четири или три месеца в това да чакаме нещо да се случи и да вкарате Изборния кодекс онзи ден, за да има извънредно заседание на Правна комисия. (Шум и реплики.)
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Колега Делчев, преговаряхме с Вас и Вие подкрепихте нашето становище и изискване…
ДИМИТЪР ДЕЛЧЕВ: Само да кажа, че електронното гласуване го приехме миналата година и има преходен период до 2022 г., нали така? – шест години преходен период, за да се види дали електронното гласуване може да бъде въведено по начин, който е сигурен.
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: А за машините как е?
ДИМИТЪР ДЕЛЧЕВ: А Вие искате да промените цялата избирателна система за пет дни?! Е, много Ви благодаря.
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Господин Нотев, заповядайте.
Не разбрах вашето политическо изказване, нещо срещу ГЕРБ искахте да кажете. А не очаквам от Вас подкрепа.
ДИМИТЪР ДЕЛЧЕВ: Просто не се правете на защитници на народа!
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Ние Ви подкрепяхме за Антикорупционния закон, сега дори не дойдохте пред заместник-главния секретар на Европейската комисия да обясним – ние и Вие, как гласувахме в Правна комисия и защо аналогично тогава бяхме блокирани – ние и Вие, ние с 6 гласа, Вие – с 2 гласа.
ДИМИТЪР ДЕЛЧЕВ: Какво стана с Антикорупционния закон само да питам: внесохте ли го на следващото заседание или на пό следващото, както правите сега с въпроса за мажоритарните избори? Не, отказахте се от него, за да можете да преследвате една цел, която и за Вас е ясно, че няма как да се постигне, защото Европейската комисия казва, че една година преди избори не се променят изборните правила. Така ли е, господин Кирилов?!
ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: По Антикорупционния закон може би отсъствахте от заседанието, когато беше поставен на гледане в Правна комисия, господин Делчев, да Ви припомня.
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Господин Нотев.
ЯВОР НОТЕВ: Благодаря, господин Председател.
Вземам думата, защото наистина напомнихте тази етична постановка, че в залата има и гости, има и медии, на които дължим определено поведение и да напуснем така – без да позволим те да свършат тяхната работа, като че ли наистина не е най-доброто решение и може би бие по авторитета на Парламента…
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Защо напуснахте тогава?
ЯВОР НОТЕВ: Момент, аз ще обясня всичко.
…по авторитета на този парламент, в който работят народни представители, които имат за патронен празник Деня на негодника – това по думите на сценариста Димитър Петров от Инициативния комитет, народни представители, които са от „негодниците на Корнелия Нинова, на Мустафа Карадайъ, от негодниците на Волен Сидеров, в които се припознавам и аз лично, от тези на Валери Симеонов, негодниците на Лютви Местан, на Гоце Първанов, Красимир Каракачанов“ – думи на нашите гости, на които дължим добро поведение.
Става дума за народни представители, които в Шоуто на Слави бяха представени от същите тези членове на Инициативния комитет като хора „алчни, страхливи, некадърни, прости, позорни, жалки, лъжливи, отвратителни, вонящи, продажни, корумпирани, крадливи, мръсни, гнусни, тъпи, ненужни, вредни човечета“ – Тошко Йорданов в ефир.
На тези ли хора, които определят така състава на Народно събрание ние дължим реверанса да позволим да свършат тяхната работа?! В името на какво?! Сега ще кажа на какво.
В името на манипулацията, че референдумът бил победил във вида, по който беше поднесен от вносителите и от Инициативния комитет. Извинете, кой обжалва резултата? Кой обжалва официалния резултат? Победителят обжалва ли резултата? Не е ли причина за това да нямаме окончателно влязло в сила решение на ЦИК жалбата на Инициативния комитет?! Ако те са съгласни с резултата, ако те се чувстват победители и ако искат да бъдат отстояни в този състав на парламента, защо не оттеглят жалбата си?! Хайде да имаме едни окончателни резултати! Всеки второкурсник юрист, а и всеки патил шофьор знае, че животът на едно обжалвано решение се удължава с подадена жалба, която поддържа нестабилността на акта, с който се санкционира определена позиция. Ето тази жалба е причината, поради която ние твърдим, че влязло в сила решение на ЦИК няма. И съдържателно обявихме защо сме против онова популистко, негодно и нищо незначещо решение: Хайде да дадем, да започнем да се стягаме, че като дойде времето, ние евентуално да подкрепим референдума. Извинете, чакаме да видим, дали съдът, дали Инициативният комитет или някому другиму ще хрумне дали имаме готово решение, дали имаме годен предмет.
И сега: днес сме се събрали да гледаме законопроекти, в които, докато четете, не можете да се ориентирате дали четете правилата за играта „Не се сърди, човече“ или кой знае коя друга елементарна детска игра, докато не стигнете в последния текст, където „е заровено кучето“: отговорността за невъзможността да бъде прието изменението на изборните правила е прехвърлена на новоизбрания президент Румен Радев.
Аз не съм негов фен, аз съм конкурент в битката за президентството, но тогава, когато вносителите на този проект ни казват, че районирането на страната, което е същността, разковничето на тези промени, което ще бъде тежкият спор по този Законопроект, то е прехвърлено като отговорност и като работа на президента, който трябвало да го направи с указ. Кога да е, уважаеми дами и господа?! Кога?! Изборите чукат на вратата. Кой ще районира? Кой ще помогне на президента? Той да е Господ, няма как да го направи. Румен Радев, макар и въздушен ас, да Ви кажа, този път не се държа като паднал от небето. Той постъпи много разумно, рационално и достойно. Той отговори още на следващия ден: не е встъпил в длъжност и не го замесвайте в тези игри! Защото това са игри и играта се казва: „Как да прецакаме другарчето“, как да прехвърлим другиму последиците от това, че ние не сме си свършили работата.
Тук вече можем да се съгласим с представителите на Инициативния комитет. Да, те имаха право да настояват, след като предизвикаха този референдум. Положиха невероятни усилия, събраха нужния брой подписи. Това се е случвало на българските граждани тогава, когато събраха подписи за „Козлодуй“, за „Белене“, които потънаха в нечии чекмеджета и не се стигна до резултат от референдумите, със същата достойна бройка! Само че тези подписи очевидно се оказаха недостатъчни или поне не мотивираха управляващите от ГЕРБ, които ни по врат, ни по шия и по никакъв повод и начин с разумно обяснение отстъпиха от властта, направиха времето да спре, предизвикаха правителствена и парламентарна криза, предизвикаха криза в отношенията между различни граждански съсловия, включително и този скандал, който тече сега! Ние сме в едни непредвидими формации! Забележете: Инициативният комитет заедно с Бойко Борисов! И двете страни отричат да са заедно, но работят и теглят нещата в една и съща посока! Ще ни отговори ли някой какво се случва в страната днес?! Кой работи за референдума и кой не?! Кой внася тези нелепи изменения, нелепи и невъзможни за изпълнение?! И кой ги подкрепя? И кой обижда народните представители, защото отказват да се натоварят с отговорността…
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Господин Нотев, ако искахте да говорите по измененията, щяхте да гласувате по същество и аз щях да Ви отговоря конкретно по всеки един от въпросите, с които сега манипулирате общественото мнение.
ЯВОР НОТЕВ: А, благодаря Ви за това.
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Разбрах колко много Ви липсва ГЕРБ на всички.
ЯВОР НОТЕВ: Аз съм манипулаторът, а Вие, добре че ме чухте дотук, защото сега ще бъде отнета и думата ми, но това няма никакво значение за мен,…
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Нямам намерения да отнемам думата.
ЯВОР НОТЕВ: …защото няма как да не видите невъзможността на поставената задача и да не усетите, че тук се играе симулативна игра! Някой казва: много искам да приемете промени и хвърля един проект, абсолютно негоден и недовършен, проект без райониране, който трябва да се отнася за мажоритарния вот.
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Ама защо дефинирате?
ЯВОР НОТЕВ: Това представлява проектът.
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Защо дефинирате невъзможен проект, без да имаме възможност за дебат по същество?!
ЯВОР НОТЕВ: Защото чета…
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Аз съм готов да защитя всяка една от тезите, всяко едно от предложенията, което сме представили на Вашето внимание.
ЯВОВР НОТЕВ: Та като Ви казах, че вносителите на референдума, на инициативата за референдума са загубили този референдум, поправям първата тотална грешка, която е придобила гражданственост, и твърдя, че нямаме влязло в сила решение на ЦИК. Това не е криене зад процедурни хватки, колеги, това е уважение към закона.
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Като няма влязло в сила решение на ЦИК, но казахте да разгледаме законопроекта…
ЯВОР НОТЕВ: И второто…
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Сега разглеждаме, предложихме Ви – с искане да разгледаме двата законопроекта, Вие връщате нещата обратно: „Ами, нямаме решение!“.
ЯВОР НОТЕВ: Повтарям: щяхме да имаме влязло в сила решение, ако беше оттеглена жалбата.
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Помислете каква е логиката на вашата теза!
ЯВОР НОТЕВ: Този победител от референдума е същият жалбоподател, който държи във висящо и в невлязло в сила положение акта на ЦИК – ето, това е истината.
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Не, просто съдебният спор не е релевантен към нашите обсъждания. И няма смисъл да се връщаме към онзи дебат.
ЯВОР НОТЕВ: А нека да Ви кажа…
Не съм свършил, господин Председателю. (Шум и реплики.) Председателят обеща да не ми взема думата. Ако ми вземате думата, кажете го.
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Имате думата.
ЯВОР НОТЕВ: Благодаря Ви.
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Така съм решил: който пожелае, ще има думата, макар да нямаме приет дневен ред.
Преди да закрия заседанието, всеки, който пожелае, ще има думата по законопроектите, които предложихме на Вашето внимание.
ЯВОР НОТЕВ: Твърдя най-отговорно по това, което заявих като позиция по предходните два въпроса, които поставих на вниманието и на гостите, и на медиите, държа да се извиня и на гостите, и на медиите, че присъстват на този панаир, недостоен за българския парламент – позволявам си тази квалификация. Причината обаче не е в Правната комисия. Причината е другаде и вероятно са разбрали какво имам предвид.
Искам да кажа и още две думи. Тогава, когато тези изброени „негодници“ от съответните групи са гласували срещу решението да се приемат неокончателните резултати от референдума, поне аз, като един от тях, гласувах напълно осъзнато, с всички резерви и с всички аргументи „против“ приемането на мажоритарната система.
Това е съображението, че при нея съвсем очевидно голяма част от българските избиратели остават непредставени. Съвсем наскоро имах повод да се убедя в мажоритарната подкрепа, която получих като участник в кандидат-президентската двойка в надпреварата с новоизбрания президент Румен Радев, с кандидата на ГЕРБ и с другите кандидати. Ние имаме подкрепата на 600 хил. български граждани, която подкрепа и чиито гласове ще отидат на боклука, ще отидат в кошчето при евентуално приемане на тази порочна система, защото тя не отчита никой друг, освен гласовете за окончателния краен победител в определен район. Говорим за национални избори, говорим за избори, които отправят на събиране някакви пълномощници от определените региони, говорим за хора, които трябва да отговарят за изпълнението на партийни платформи и програми, а не самосиндикални участници в някаква надпревара в 240 местенца на нашата родина, неясно кои и неясно какви.
Ето защо аз имам принципни възражения и не само аз, а политолози, социолози, и то с международна значимост и авторитет отхвърлиха възможността да се приеме тази система. Не чухме нито един от тях да подкрепи тази система. При това положение имам право да гласувам точно както ме учи съвестта, познанията, житейският ми опит. Това и направих, заради което се сдобих с тези квалификации, които преди малко изброих: че съм бил Кириак Стефчов, че съм подкрепял вредни за България решения.
Най-вероятно желанието ни това заседание да не се превърне в същата тази говорилня със същите последици, се дължи на нежеланието да чуем същите квалификации, каквито чухме по наш адрес на 11 януари – вечерното предаване на „Шоуто на Слави“, това, което е продуцирано и възпроизведено от Инициативния комитет. Това са нашите съображения. Нищо недостойно няма. Искахме да запазим атмосферата, мира и да кажем, че в тази зала наистина такива приказки, които включително и аз изговорих сега, нямат място, нямат място! Те нямат място и в ефира, в телевизионния ефир, но това вече е грижа на други институции и органи и самостоятелна отговорност на хората, които го замърсяват. Това исках да кажа. Благодаря, господин Председател.
Поддържам гласа си за това: „против“ дневния ред, несъстоятелен, несвоевременен и неподготвен – с невъзможен предмет. Това е основанието за моя глас. Благодаря.
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Благодаря Ви.
Би следвало да имам реплика по отношение на Вашите твърдения, най-малкото част от тях касаят моята работа и ги приемам и по начина на водене.
Не видях кое е неподготвено в настоящия дневен ред. Не видях кое от процедурата по провеждане на настоящето…
ЯВОР НОТЕВ: Извинете ни. (Народните представители Явор Нотев и Емил Димитров излизат от залата.)
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Не мога да Ви извиня. След като повдигнахте въпроси и не искате да чуете отговора.
Така или иначе ще довърша накратко и в смисъл, че колегите, които говориха за цирк, всъщност направиха цирк. Няма нищо в тази процедура, което да обосновава отказа и блокирането от обсъждане на два законопроекта, които бяха на вниманието на всички народни представители, имаха възможност да се запознаят с тях и очевидно –от изказването на колегата Нотев, имат становище по отделни елементи и правни решения, които са предложени в тези законопроекти.
Продължавам да смятам, че редното и достойно парламентарно поведение беше да приемем дневния ред и да влезем в дебат по същество. Ако има такава съпротива по отношение на конкретните законопроекти, с гласуване да се стигне до решение на парламентарната комисия.
Господин Лазаров.
ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Ще бъда съвсем кратък, уважаеми господин Председателю, доколкото съм се подписал като вносител на единия от законопроектите.
Направиха се внушения, че видите ли, че Законопроектът е негоден в частта, че президентът ще определя районирането.
Искам да напомня, че и по сега действащия Закон за избор на Велико народно събрание президентът е този, който определя 200 едномандатни района, а и при избора на ВНС тогава също е било възложено и то в не по-малко кратки срокове да бъдат определени тези едномандатни изборни райони. Да напомня, че тогава изборите бяха така: 200 депутати в многомандатни райони при едни много по-сложни избори и 200 депутати в едномандатни райони, така че това е практика в България и не виждам защо някой иска да прави такива внушения. Благодаря.
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Благодаря, господин Лазаров.
Заповядайте.
ФИЛИП СТАНЕВ: Благодаря. Ще бъда съвсем кратък
Цяло щастие е, че след пламенната, патетична и отправяща някакви изключително странни внушения реч на господин Нотев той стана и напусна залата. Това е достатъчно показателно за думата „панаир“, която използва той. „Панаир“-а той го започна и го завърши по един доста театрално-драматичен начин.
Що се отнася до това, че господин Нотев или някой друг се е почувствал засегнат от някакви думи в едно телевизионно предаване, за всички е ясно, че в демократичната държава, в която живеем, има начин всеки един човек, който се е почувствал засегнат или обиден, да си потърси правата. Единият от тези начини е в съда. Другият е да поиска в телевизионен смисъл право на отговор.
И още нещо много важно, което искам да добавя. Ако мен ме нарекат „негодник“ и аз не съм негодник, повярвайте ми, не бих се обидил. Благодаря Ви.
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Благодаря Ви.
Уважаеми колеги, при това положение закривам заседанието на Правна комисия поради неприемане на дневния ред.
На тези, които останаха, благодаря.
ГЕОРГИ КАДИЕВ: Господин Кирилов, тъй като имаше критики, че ненавреме е свикано, може ли сега да свикате ново заседание за понеделник? Да не влизаме отново в… Защо не свикате ново извънредно заседание за понеделник пак по същите две точки, но поне да няма същия този аргумент с времето?
ПРЕДС. ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Това е абсолютно несъществен аргумент, господин Кадиев. Аз мога да свикам още три заседания, но виждате, че когато се стигне до гласуване, аргументите нямат значение.
Оспорвам твърдението за ненавременно свикване. Колегите експерти от Правна комисия са на Ваше разположение да проверите цялата кореспонденция, защото обявлението не е само едно, те са поне 7-8 за последните 26 часа и да видите как са направени обявленията – и по електронна поща, и по други технически способи, комуникационни способи, и на хартиен носител. А и вчера от стенограмата на Комисията също можете да проверите и да видите точния момент, в който съм уведомил колегите и съм ги поканил за днешния ден. При закриването снощи на Комисията – след 20,00 ч., също повторих поканата, като приключихме заседанието, с уговорката, че в днешния ден ще получат уведомление само за залата. Обсъдихме дали заседанието да бъде в бившия Партиен дом, където традиционно заседава Комисията по правни въпроси, или в основната сграда на парламента. Те предпочетоха да положим усилия да бъде в тази сграда. По тази причина рано сутринта е заявена зала „Изток“ и всички са получили конкретизацията, че заседанието ще бъде не в зала № 238, в бившия Партиен дом, а ще бъде в зала „Изток“, тук.
(Закрито в 14,37 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Данаил Кирилов