Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление
Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление
28/05/2015 първо гласуване

    Административен мониторингов доклад за 2014 г. по изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020), № 502-00-32, внесен от Министерски съвет
    Д О К Л А Д


    На редовно заседание, проведено на 28 май 2015 г., Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление обсъди Административен мониторингов доклад за 2014 г. по изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020), № 502-00-32, внесен от Министерски съвет на 08. 05. 2015 г.
    В заседанието на комисията взеха участие г-н Иван Аспарухов – заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството, експерти от Министерството на регионалното развитие и благоустройството и от секретариата на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси към Министерски съвет.
    От името на вносителите докладът бе представен от г-жа Ахавни Топакбашян – държавен експерт в секретариата на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси към Министерски съвет.
    Административният мониторингов доклад е внесен в съответствие с решението на Народното събрание от 1 март 2012 година за приемане на Национална стратегия на Република България за интегриране на ромите. Докладът отчита напредъка по изпълнение на плана за действие по националната стратегия за 2014 година. Той е изработен въз основа на подадените отчети за извършена дейност на отговорните институции и обобщен от секретариата на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси, който е административното звено, което изпълнява и функциите на национална контактна точка по изпълнение на Стратегията за интеграция на ромите.
    През отчетната 2014 година е предприето изпълнението на редица мерки, финансирани от държавния бюджет, както и на проекти, финансирани със средства от европейските фондове и други програми, като е приключило изпълнението на първия етап от Плана за действие по Националната ромска стратегия, както и изпълнението на общинските планове за действие за интеграция на ромите. Въз основа на получените резултати и на актуализирани анализи на ситуацията по места е започнала подготовката и изготвянето на общински планове за действие за периода до 2017 година. Към момента близо две трети от общините подготвят такива планове и една голяма част от тях имат вече приети общински планове.
    Опитът, натрупан до момента от изпълнението на мерките за интеграция на ромите показва, че е необходим комплексен и интегриран подход, добра координация, финансиране, както от националния бюджет, така и допълване с финансиране от фондовете на Европейския съюз. В сключеното Споразумение за партньорство на Република България, очертаващо помощта от Европейските структурни и инвестиционни фондове за периода 2014-2020 година изрично е посочено, че европейските Структурни и инвестиционни фондове ще подкрепят реализацията на областните стратегии и на общинските планове за действия за интегриране на ромите в изпълнение на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите. Подкрепата ще бъде предоставена основно чрез финансиране на интегрирани проекти с бенефициенти общините, както и други заинтересовани страни.
    В две от одобрените оперативни програми за настоящия програмен период - Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ и Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ има обособени специални инвестиционни приоритети за социално-икономическа интеграция на маргинализирани общности, по които ще се прилага както териториален, така и интегриран подход.
    Важен елемент за осъществяване на интеграционната политика е работата в посока преодоляване на негативните стереотипи. Това е важна насока и това може да стане с участието на цялата общественост, включване на целевите групи в процесите на формиране и изпълнение на национални и местни политики, инициативи за популяризиране на културната идентичност на етническите общности и други. Политиката за равноправно интегриране на ромите е хоризонтална политика и основните фактори, които могат да се изведат за успеха на тази политика са политическа воля, наличие на административен капацитет, наличие на позитивно отношение и преодоляване на предразсъдъци от страна на всички участници в процеса, ясен механизъм за изпълнение, стратегически подход при разработване на интервенциите, добро партньорство с местните власти, с гражданското общество, както и добро наблюдение и оценка на резултатите, за да се постигне желания ефект.
    В хода на дискусията изказалите се народните представители изразиха подкрепата си за доклада, като обърнаха внимание на важността от конкретните мерки, които ще бъдат предприети за нейното изпълнение. Отчетена бе необходимостта от подобряване на координацията и контрола при разходване на средствата в изпълнение на мерките, заложени в плана за действие за да се постигнат реални практически резултати, които да доведат до подобряване на положението на българските граждани в неравностойно положение. Подчертано бе, че на общините са възложени изключително сериозни задължения в един от най-проблемните сектори – подобряване на жилищните условия, които те не биха могли да изпълнят самостоятелно, без сериозна финансова подкрепа от страна на държавата.
    Въз основа на дискусията и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по регионална политика,благоустройство и местно самоуправление с 8 гласа - “за”, 0 гласа - “против” и 4 гласа – “въздържал се”, предлага на Народното събрание да приеме Административния мониторингов доклад за 2014 г. по изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020), № 502-00-32, внесен от Министерски съвет.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    НА КОМИСИЯТА ПО
    РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА,
    БЛАГОУСТРОЙСТВО И
    МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ:
    Найден Зеленогорски
    Форма за търсене
    Ключова дума