Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление
Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление
28/05/2015 първо гласуване

    Доклад за дейността на омбудсмана на Република България през 2014 г., № 539 – 02 – 2, внесен от Омбудсмана на Република България
    С Т А Н О В И Щ Е

    На свое редовно заседание, проведено на 28 май 2015 г., Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление обсъди доклад за дейността на омбудсмана на Република България през 2014 г., внесен на 31. 03. 2015 г. на основание чл. 22, ал. 1 от Закона за омбудсмана.
    На заседанието присъстваха г-н Константин Пенчев - Омбудсман на Република България, г-жа Роза Георгиева – началник - кабинет на омбудсмана и г-жа Росица Тоткова - главен секретар на омбудсмана. Докладът бе представен от Омбудсмана на Република България г-н Константин Пенчев.
    В съответствие с изискванията чл. 22, ал. 2 от Закона за омбудсмана докладът съдържа информация за постъпилите жалби и сигнали, по които проверките са приключили; случаите, когато намесата му е имала резултат, както и случаите, когато намесата му е останала без резултат, и причините за това; направените предложения и препоръки, както и дали са били взети предвид; зачитането на правата на човека и основните свободи и ефективността на действащото законодателство в тази област; отчет на разходите и резюме на доклада. Годишният доклад е придружен и от конкретни примери и подробни статистически данни.
    В доклада е обърнато специално внимание на работата на омбудсмана през 2014 г. с органите на местното самоуправление и местните администрации и на проблемите, които срещат гражданите, обърнали се към омбудсмана с оплаквания от местните органи на властта.
    Оплакванията от гражданите най-често са свързани с предоставянето на обществените услуги, гражданската регистрация, определянето на размера на обезщетенията при отчуждаване, проблемите на устройството на територията, собствеността и незаконното строителство.
    Наред с приетото вече от законодателя предложение за прецизиране и разграничаване на отговорностите на държавните и местни органи при осъществяване на контрола за нарушения в строителството и предотвратяване на незаконното строителство, според омбудсмана е необходимо да бъдат потърсени допълнителни законодателни решения, с които да се постигне по-голяма справедливост при налагане на санкции, съответстващи на степента на извършеното нарушение, като премахването на незаконно строителство да не се прилага като санкция във всички случаи. При прилагането на закона в този му вид и събарянето на незаконни жилищни строежи се създават допълнителни проблеми за големи групи от хора, които остават без жилище, а държавата и общините не са в състояние да ги осигурят
    Обърнато бе внимание, че въпреки промените в законодателството, в някои общини все още има случаи на жалби срещу недостатъчната публичност при организиране и провеждане на обществените обсъждания по устройствените планове на общините.
    Продължават случаите на жалби срещу несправедливи обезщетения от страна на държавата и общините при отчуждаване на частни имоти за държавни или общински нужди. Налице е и противоречива съдебна практика в това отношение. Според омбудсмана е необходимо да бъдат потърсени и допълнителни законодателни решения.
    Постъпили са и редица жалби от собственици на имоти, на чиито адреси и без тяхно знание неправомерно е извършена адресна регистрация на други лица. В тази връзка са необходими промени в законодателството, които да гарантират правата на собствениците на имоти за извършване на проверки и за заличаване на регистрациите, направени в нарушение на закона.
    Констатирани са и неправомерни откази в редица общини за предоставяне на различни услуги от местните администрации в случаи, когато лицата не са заплатили местни данъци и такси. Установени са и допълнително поставени от някои общини изисквания в нарушение на закона, свързани с предоставянето на талони за паркиране на лица с увреждания.
    Коментиран бе и въпроса за общинските омбудсмани. Констатациите са, че все по-малко общини се възползват от предоставената от закона правна възможност за избор на общински омбудсман, а практиката показва, че тяхната дейност е от полза както за гражданите, така и за местните органи. В тази връзка бе направено предложение да се обсъди промяна в нормативната уредба, чрез която да се регламентира избора на омбудсман с по-малко от сега съществуващото мнозинство, като се предвиди задължителен избор в по-големите общини, а в по-малките общини да бъде предоставената правната възможност за избор, или чрез обединяването им на регионален принцип и избор на общ омбудсман за няколко общини.
    В хода на дискусията изказалите се народни представители оцениха положително ролята на омбудсмана за разрешаване на проблемите на гражданите във взаимоотношенията им с органите на местната власт и администрацията, както и констатациите и препоръките за подобряване на тяхната дейност. Същевременно бе отчетено, че голяма част от препоръките на омбусмана, макар и оценявани положително, не винаги намират своето законодателно решение. Членовете на комисията считат, че по-активното участие на омбудсмана и представители на неговата администрация в дискусиите по отделни законопроекти, както и с предложения до съответните комисии за промени в законодателството, произтичащи от констатираните проблеми в практиката, ще допринесат не само за подобряване на взаимодействието между институциите, но ще бъдат полезни и за усъвършенстване на нормативната уредба, насочена към гарантиране на правата на гражданите.
    В тази връзка членовете на комисията единодушно се обединиха около необходимостта от систематизиране на препоръките на омбудсмана, направени в направленията на дейността и законите, по които работи комисията, за да бъдат разработени от членове и експерти от комисията съвместно с представители на омбудсмана, на общините и други заинтересовани институции необходимите промени в законодателството.
    Въз основа на дискусията и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по регионална политика и местно самоуправление с 14 гласа ”за”, 0 гласа ”против” и 0 гласа ”въздържали се”, предлага на Народното събрание да приеме за сведение Доклада за дейността на омбудсмана на Република България през 2014 г., № 539 – 02 – 2, внесен от Омбудсмана на Република България, като вземе акт от констатациите, оценките и препоръките, посочени в него.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    НА КОМИСИЯТА ПО
    РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА,
    БЛАГОУСТРОЙСТВО И
    МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ:
    Найден Зеленогорски
    Форма за търсене
    Ключова дума