Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по външна политика
Комисия по външна политика
19/12/2014

    Проект за решение за разваляне на договора със САЩ относно американските военни бази на българска територия, № 454-02-23, внесен от Волен Сидеров и група народни представители на 27октомври 2014 година.
    На редовно заседание, проведено на 17 декември 2014 година, Комисията по външна политика разгледа Проект за решение за разваляне на договора със САЩ относно американските военни бази на българска територия, внесен от Волен Сидеров и група народни представители на 27октомври 2014 година.
    Мотивите към проекта за решение бяха представени от народния представител от ПГ на партия АТАКА Илиан Тодоров.
    Представители на Министерството на външните работи и на Министерството на отбраната представиха становищата на съответните министерства относно проекта за решение.
    При така предложената формулировка на проект за решение е необходимо да се посочи, че „Договор със САЩ относно американски военни бази на българска територия” не съществува. Сключено е Споразумение между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за сътрудничество в областта на отбраната.
    Споразумението между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за сътрудничество в областта на отбраната представлява международен публичен договор. Споразумението е подписано в София на 28 април 2006 г., ратифицирано е със закон от Народното събрание на Република България и е обнародвано в ДВ, бр. 55 от 2006 год.
    В негово изпълнение на територията на Република България са изградени и функционират българо-американски съвместни съоръжения. Съгласно споразумението, всички постройки в договорените съоръжения и обекти, включително преустроени или подобрени от силите на САЩ, са собственост на България. Построените от силите на САЩ стават собственост на България при построяването им, но се ползват от силите на САЩ.
    Чрез ежегодни планове за сътрудничество между САЩ и България се осигурява необходимия контрол от българска страна върху използването на обектите и съоръженията от силите на САЩ.
    Тези съоръжения се използват за съвместна подготовка на формированията от българските и американските въоръжени сили и са важно средство за повишаване на оперативната ни съвместимост. В този смисъл, подготовката, провеждана в съвместните съоръжения, е възможност за българските въоръжени сили да обменят опит във военната сфера на наша територия и по този начин да повишават подготовката си на възможно най-ниска цена. Съвместните съоръжения са и важен елемент от регионалното военно сътрудничество.
    Обединяването в сферата на сигурността и общото използване на отбранителни ресурси, особено със страни от балканския и черноморския регион е една от основните политики на Министерството на отбраната.
    За периода 2010 – 2013 година, при провеждане на съвместни българо-американски подготовки и учения на територията на Република България и в тренировъчните центрове в Германия от американска страна са вложени средства в българската икономика в размер над 25 000 000 щ.д.
    За 2015 г. средствата, планирани за проекти от пакета за хуманитарна помощ и реконструкция са на стойност 1 750 000 щ.д.
    Съгласно разпоредбите на Споразумението, то има първоначален срок на действие 10 години, като то може да бъде прекратено от всяка една от страните с едногодишно писмено предизвестие до другата страна по дипломатически път, за което е необходимо и предприемането на съответните национални процедури по неговото денонсиране.
    Въз основа на проведеното обсъждане и последвалото гласуване, Комисията по външна политика с 0 гласа „за“, 14 гласа „против“ и 2гласа „въздържал се“ не подкрепя мотивите на вносителя и предлага на Народното събрание да не приеме Проект за решение за разваляне на договора със САЩ относно американските военни бази на българска територия, № 454-02-23, внесен от Волен Сидеров и група народни представители на 27октомври 2014 година.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА:


    ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума