Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по външна политика
Комисия по външна политика
19/12/2014

    Проект за решение за признаване геноцида над арменците в Османската империя 1915-1922 г. № 454-02-6, внесен от Волен Николов Сидеров и група народни представители на 27 октомври 2014 г.
    На редовно заседание, проведено на 17 декември 2014 година, Комисията по външна политика разгледа Проект за решение за признаване геноцида над арменците в Османската империя 1915-1922 г. № 454-02-6, внесен от Волен Николов Сидеров и група народни представители на 27 октомври 2014 г.
    Мотивите към проекта за решение бяха представени от народния представител от ПГ на партия АТАКА Илиан Тодоров.
    Представители на Министерството на външните работи представиха становище относно проекта за решение.
    Решение на Народното събрание от сферата на външната политика, свързано със събития в други държави, включително исторически събития, следва да бъде съобразено с нормите на международното право. Геноцидът е кодифициран като престъпление съгласно международното право през 1948 г. с приемането на Конвенцията на ООН за преследване и наказване на престъплението геноцид. Тази конвенция няма обратна сила за събития, настъпили преди влизането й в сила. България и Турция са страни по Конвенцията от 1950 г.
    Римският статут на Международния наказателен съд, учреден през 1998 г., поставя престъплението геноцид под юрисдикцията на съда, като едно от най-тежките престъпления, които създават безпокойство за цялата международна общност. В съответствие с Римския статут на Международния наказателен съд, съдът има юрисдикция по отношение на изброените в него престъпления, които са извършени от лица, а не от държави.
    Този принцип на международното наказателно право, а именно наказателната юрисдикция за извършените престъпления с международен характер да се прилага спрямо лица,а не към държави, е всеобщо признат.
    Членовете на Комисията по външна политика изразиха позиции в подкрепа и против проекта за решение.
    От една страна, беше обсъдена необходимостта събитията в Османската империя през периода 1915-1922 г. да бъдат категорично осъдени. От друга страна, беше подчертано, че България навременно е изразила своето отношение още с приемането на арменските бежанци.
    Беше посочена възможността приемането на така формулирания проект за решение да доведе до вътрешна и външна конфронтация, както и до негативни финансови последици за страната.
    Въз основа на проведеното обсъждане и последвалото гласуване, Комисията по външна политика със 7 гласа „за“, 4 гласа „против“ и 7гласа „въздържал се“предлага на Народното събрание да не приеме Проект за решение за признаване геноцида над арменците в Османската империя 1915-1922 г. № 454-02-6, внесен от Волен Николов Сидеров и група народни представители на 27 октомври 2014 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА:

    ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума