Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по външна политика
Комисия по външна политика
01/04/2015

    Проект за решение за премахване на визовия режим за краткосрочно пребиваване (до 90 дни) в Република България за гражданите на Руската федерация, № 554-02-40, внесен от Волен Сидеров и група народни представители на 24 март 2015 година.
    На редовно заседание, проведено на 1април 2015 година, Комисията по външна политика разгледа Проект за решение за премахване на визовия режим за краткосрочно пребиваване (до 90 дни) в Република България за гражданите на Руската федерация.
    Мотивите към проекта за решение бяха представени от народния представител от ПГ на партия АТАКА Волен Сидеров.
    Представители на Министерството на външните работи и на Министерството на вътрешните работи представиха становищата на съответните министерства относно проекта за решение.
    Изпълнението на визовите норми е обвързано, както с международното право, така и с европейското и местното законодателство.
    Наличието на визов режим по отношение краткосрочното пребиваване на гражданите на Руската федерация е предвидено в Регламент (ЕО) 539/2001 от 15 март 2001 година за определяне на третите страни, чиито граждани трябва да притежават виза, когато преминават външните граници на държавите-членки, както и тези, чиито граждани са освободени от това изискване, както и в Споразумението между Европейската общност и Руската федерация относно улесняване на издаването на визи на гражданите на Европейския съюз и на Руската федерация.
    От датата на присъединяване на Република България към Европейския съюз, Регламент (ЕО) 539/2001, който определя общия визов режим на Европейския съюз, е задължителен за Република България, доколкото е посочен в Приложение ІІ - Списък на достиженията на правото от Шенген, които са интегрирани в рамките на Европейския съюз и в актовете, които се основават на тях или по друг начин са свързани с тях, които разпоредби са задължителни и се прилагат в новите държави-членки, считано от датата на присъединяване (по смисъла на чл. 4, параграф 1 от Акта за присъединяване), към Договора за присъединяване.
    Руската федерация е включена в Приложение І от Регламента, а според чл.1, парагграф 1 от същия „гражданите на третите страни, които са изброени в списъка в приложение I, трябва да притежават виза при преминаване на външните граници на държавите-членки.”
    Редът и условията за издаване на визи за краткосрочно пребиваване на гражданите на Руската федерация се уреждат със Споразумението между Европейската общност и Руската федерация относно улесняване на издаването на визи на гражданите на Европейския съюз и на Руската федерация, което има за цел да улесни на реципрочна основа издаването на визи на граждани на Европейския съюз и на Руската федерация за планиран престой до 90 дни на всеки период от 180 дни.
    По отношение на Република България е в сила и Протокол към споразумението относно държавите-членки, които не прилагат напълно достиженията на правото от Шенген, според който „тези държави-членки, които са обвързани с достиженията на правото от Шенген, но все още не издават шенгенски визи, издават национални визи, които са валидни в границите на тяхната собствена територия, докато очакват съответното решение на Съвета за тази цел.”
    Следва да се има предвид, че освен обичайните мерки, които Министерството на външните работи предприема в рамките на правото на Европейския съюз, за да улесни издаването на визи на руски туристи, България едностранно е признала валидните единни визи, визи за дългосрочно пребиваване и разрешения за пребиваване, издавани от държавите членки, които изцяло прилагат достиженията на правото от Шенген и асоциираните държави, както и тези, които се издават от Хърватия, Кипър и Румъния, като равностойни на националните й визи за краткосрочно пребиваване, като по този начин допълнително улеснява пътуванията на руските граждани.
    Министреството на външните работи е предприело и други конкретни мерки с цел облекчаване издаването на туристически визи за руски граждани.
    На руските граждани може да бъдат издавани двукратни и шест – месечни многократни визи за нашата страна. Това позволява на руските туристи да посещават и съседни страни в рамките на престоя им в България. На туристи, посещавали България в предходни периоди може да бъде издавана многократна виза с валидност до една година. На собствениците на недвижими имоти може да бъдат издавани многократни визи с валидност до три години. Малолетните и непълнолетни лица, желаещи да посетят България за участие в младежки лагери се ползват от правото на безплатни визи. За лицата, удостоверили със съответен документ, че са с увреждания, може да се издават многократни безплатни визи с валидност до 1 година.
    Допълнителна възможност да посещават България имат всички руски граждани, притежаващи Шенгенска виза.
    Предложеният проект на решение не е съобразен с Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз, с обвързващите разпоредби на правото на Европейския съюз, както и с разпоредбата на чл. 5, ал. 4 от Конституцията на Република България. Приемането на проекта на решение би довело до нарушаването на общностното законодателство.
    Въз основа на проведеното обсъждане и последвалото гласуване, Комисията по външна политика с 3 гласа „за“, 9 гласа „против“ и 3 гласа „въздържал се“ не подкрепя мотивите на вносителя и предлага на Народното събрание да не приеме Проект за решение за премахване на визовия режим за краткосрочно пребиваване (до 90 дни) в Република България за гражданите на Руската федерация, № 554-02-40, внесен от Волен Сидеров и група народни представители на 24 март 2015 година.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА:

    ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума