Парламентарни комисии
Комисия по външна политика
Комисия по външна политика
17/06/2015
Законопроект за ратифициране на Спогодбата между Република България и Кралство Норвегия за избягване на двойното данъчно облагане на доходите, № 502-02-19, внесен от Министерския съвет на 4 юни 2015 г.
На заседание, проведено на 17 юни 2015 година, Комисията по външна политика разгледа Законопроект за ратифициране на Спогодбата между Република България и Кралство Норвегия за избягване на двойното данъчно облагане на доходите, подписана на 22 юли 2014 г. в София.
Мотивите към законопроекта бяха представени от заместник-министъра на финансите Кирил Ананиев.
Между Република България и Кралство Норвегия към настоящия момент действа Спогодбата между Народна република България и Кралство Норвегия за избягване на двойното облагане с данъци на доходите и имуществата, подписана в София на 1 март 1988 г. (ДВ, бр. 48 от 1989 г.). Тази спогодба ще бъде отменена и ще престане да действа от датата, на която подписаната нова спогодба стане приложима.
В действащата към момента спогодба липсва адекватна на сегашните икономически условия правна регламентация на данъчните отношения между двете държави, което води до ограничено прилагане на Спогодбата между Република България и Кралство Норвегия за избягване на двойното данъчно облагане на доходите и до невъзможност съответната държава да води ефективна борба с предотвратяване на заобикалянето на данъчно облагане, укриването на данъци, данъчните измами и прането на пари.
Подписаната нова спогодба с Кралство Норвегия ще бъде ефективен инструмент за регулиране по най-благоприятен и взаимноизгоден начин на всички въпроси между Република България и Кралство Норвегия в областта на международното двойно данъчно облагане.
Коригирана е клаузата за „Местно лице“. С новата формулировка отпада ограничението за българско гражданство за физическите лица. Договорени са данъчни ставки в размер на 5% за облагане с данък при източниците на доход от лихви, авторски и лицензионни възнаграждения. Спогодбата е от взаимен интерес и ще съдейства за стимулиране на икономическото сътрудничество между двете държави.
По отношение на влизането в сила на спогодбата, всяка от договарящите държави ще уведоми писмено другата държава по дипломатически път за изпълнението на нейното законодателство за влизане в сила на настоящата спогодба. Спогодбата влиза в сила на датата на по-късното от тези две уведомления.
Тази спогодба остава в сила за неопределено време, но всяка от договарящите страни може да я прекрати по дипломатически път, като писмено уведоми другата договаряща държава за прекратяването, не по-късно от 30 юни на всяка календарна година, започваща пет години след годината на влизането на спогодбата в сила.
Спогодбата между Република България и Кралство Норвегия за избягване на двойното данъчно облагане на доходите подлежи на ратифициране от Народното събрание със закон на основание чл.85, ал.1, т.7 от Конституцията на Република България.
Въз основа на проведеното обсъждане и последвалото гласуване, Комисията по външна политика с 15 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 0 гласа „въздържал се“, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Спогодбата между Република България и Кралство Норвегия за избягване на двойното данъчно облагане на доходите, № 502-02-19, внесен от Министерския съвет на 4 юни 2015 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА:
ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА