Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по външна политика
Комисия по външна политика
23/09/2015

    Проект за решение по позицията на Република България за санкции от страна на Европейския съюз по отношение на Руската федерация, както и да заяви неучастието на Република България, № 554-02-73, внесен от Волен Николов Сидеров и група народни представители на 11 септември 2015 година.
    На редовно заседание, проведено на 23 септември 2015 година, Комисията по външна политика разгледа Проект за решение по позицията на Република България за санкции от страна на Европейския съюз по отношение на Руската федерация, както и да заяви неучастието на Република България, внесен от Волен Сидеров и група народни представители на 11 септември 2015 година.
    Мотивите към проекта за решение бяха представени от народния представител от ПГ на партия АТАКА Илиан Тодоров.
    Заместник-министърът на външните работи Валентин Порязов представи становище относно проекта за решение.
    Като първи етап, във връзка с нарушаването на териториалната цялост на Украйна, както и с незаконното анексиране на Крим и Севастопол, в рамките на ЕС бяха въведени целеви ограничителни мерки, включващи замразяване на активи и забрана за достъп до територията на ЕС на лица и организации, имащи общо с конфликта в Украйна (целеви санкции) със срок до 15 март 2016 г.
    В допълнение на целевите санкции, на 29 юли 2014 г. държавните и правителствени ръководители на ЕС договориха пакет за налагане на съществени допълнителни ограничителни мерки, насочени към секторното сътрудничество и обмена с Руската федерация (секторни санкции).
    По отношение на периода на действие на санкциите следва да се има предвид, че на заседанието на Съвет „Външни работи“ на 22 юни 2015 г. секторните санкции спрямо Русия бяха продължени до 31 януари 2016 г. Това решение бе взето след постигането на съгласие за обвързване на срока на санкциите с пълното изпълнение на договореностите от Минск, чиито срок е до 31 декември 2015 г., с което са се ангажирали участващите в тях страни. Това означава, че промяна в позицията на ЕС, съответно България, по отношение на рестриктивните мерки спрямо Русия, както и по интензивността на сътрудничеството, ще зависят от цялостното прилагане на договореностите от Минск.
    В рамките на дискусиите по налагането на ограничителни мерки спрямо Русия, Република България винаги е поддържала умерена и балансирана позиция, в максимална степен отчитаща националния интерес и интересите на ЕС като цяло. Позицията се основава на разбирането, че санкциите са инструмент за деескалация на кризата в Украйна и са средство за подпомагане на политическия процес в търсенето на справедливо и трайно решение.
    Решението за налагане на мерките и на двата етапа е взето с единодушие след задълбочена дискусия и внимателна преценка, като прилагането на мерките се осъществява на основата на солидарността между държавите-членки на ЕС. На същата основа и съответно с консенсус ще се вземе решение за отмяна на санкциите, в случай че отпаднат причините, довели до налагането им.
    Въз основа на проведеното обсъждане и последвалото гласуване, Комисията по външна политика с 2 гласа „за“, 11 гласа „против“ и 0 гласа „въздържал се“ не подкрепя мотивите на вносителя и предлага на Народното събрание да не приеме Проект за решение по позицията на Република България за санкции от страна на Европейския съюз по отношение на Руската федерация, както и да заяви неучастието на Република България, № 554-02-73, внесен от Волен Николов Сидеров и група народни представители на 11 септември 2015 година.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА:
    ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума