Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по външна политика
Комисия по външна политика
25/11/2015

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, № 502-01-89, внесен от Министерския съвет на 06.11.2015 г.
    На редовно заседание, проведено на 25.11.2015 година, Комисията по външна политика разгледа внесения от Министерския съвет законопроект.
    Мотивите по законопроекта бяха представени от г-н Николай Ненчев – министър на отбраната, г-н Димитър Кюмюрджиев – заместник министър на отбраната, полк. Пламен Илиев – началник отдел „НАТО“ в дирекция „Отбранителна политика“ в Министерството на отбраната и г-жа Милена Маринова – началник отдел „Международни отношения“ към дирекция „Правно-нормативна дейност“ в Министерството на отбраната, както следва:
    На Срещата на върха в Уелс държавните и правителствените ръководители на страните - членки на Алианса, отправят препоръка, препотвърдена от министрите на отбраната от срещата им в Брюксел през февруари 2015 г., за необходимостта от провеждане на съвместна мисия за усилване на способностите по охрана на въздушното пространство на страните от източния фланг на НАТО, в това число и на България.
    С предложените изменения на чл. 130 от проекта на закон се създава нарочна законова уредба, по силата на която част от дейността на въоръжените сили, по-специално осъществяването на задачи по Охрана на въздушното пространство от страна на военновъздушните сили, ще може да се извършва съвместно със сили и средства и на съюзниците от Организацията на Северноатлантическия договор. Разгледани са две хипотези.
    1. Условията и редът за съвместните действия да се уговорят в международен договор.
    2. Извън случаите по т. 1 или при необходимост от предприемане на неотложни действия - при условия и по ред, определени от Министерския съвет по предложение на министъра на отбраната.
    На правителството е възложена и преценката относно разрешаване преминаването през или пребиваването на съюзнически сили на територията на страната за изпълнение на задачи, произтичащи от съюзнически договор. Това правомощие е залегнало в чл. 12 от Закона за преминаването през и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и на чужди въоръжени сили.
    С оглед функциите му по Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, се предвижда тази процедура да се инициира по предложение на началника на отбраната с оглед спешно предприемане на мерки за гарантиране и защита сигурността на страната и населението. При наличие на такава необходимост, разгледана във военно-оперативен аспект, страните - членки на НАТО, следва незабавно, индивидуално и съгласувано с останалите членове да предприемат действията, каквито считат за необходими, за възстановяване и поддържане на сигурността. Извършването на дейностите по охрана на въздушното пространство на Алианса е в рамките на Интегрираната система на НАТО за противовъздушна и противоракетна отбрана, която действа под командването и контрола на военните органи на НАТО.
    С промените в чл. 28 се предлага изменение в уредбата, свързана с употребата на оръжие и бойни средства, в случаите, когато това се налага при осъществяване на съвместен Охрана на въздушното пространство. Промените са продиктувани от необходимостта да се създаде законова рамка, която да даде достатъчни гаранции, че задачите ще бъдат изпълнени в цялост и при отчитане на националните интереси.
    Възможностите за реализиране на съвместни действия по охрана на въздушното пространство - предмет на законопроекта, ще се извършват при условията на международен договор или при решение на Министерския съвет. Поради това се предлага същите да бъдат изключени от приложното поле на Закона за преминаването през и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и на чужди въоръжени сили. В този смисъл е и предложението за промяна на чл. 4 от същия закон.
    Цялостната картина по наблюдението и координацията на действията във въздушното пространство на страните членки се извършва в Обединения център на НАТО за въздушни операции в Торехон, Испания.
    След изслушване на мотивите към законопроекта се проведе обсъждане и гласуване, в резултат на което с 12 гласа „за“, 1 глас „против“ и 2 гласa „въздържал се“, Комисията по външна политика предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, № 502-01-89, внесен от Министерския съвет на 06.11.2015 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА:



    ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума