Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по външна политика
Комисия по външна политика
07/04/2016 първо гласуване

    Законопроект за ратифициране на Евро-средиземноморското споразумение в областта на въздухоплаването между Европейския съюз и неговите държави-членки, от една страна, и Хашемитско кралство Йордания, от друга страна, № 602-02-10, внесен от Министерския съвет на 21 март 2016 година.
    На редовно заседание, проведено на 6 април 2016 година, Комисията по външна политика разгледа внесения от Министерския съвет законопроект.
    Мотивите към законопроекта бяха представени от заместник – министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Валери Борисов.
    Сключването на Евро-средиземноморско споразумение в областта на въздухоплаването с Йордания е приоритет за Европейския съюз и представлява важен елемент в развитието на Европейската политика за съседство. Споразумението има три основни цели:
    - постепенно отваряне на пазара по отношение на достъпа до маршрути и капацитета за всяка от страните;
    - недискриминационни и равни условия за всички стопански субекти въз основа на принципите на договорите на Европейския съюз;
    - привеждане на йорданското законодателство в областта на въздухоплаването в съответствие със законодателството на Европейския съюз по въпроси като безопасността, сигурността и управлението на въздушното движение.
    Понастоящем въздухоплавателните услуги между отделните държави - членки на Европейския съюз, и Йордания функционират въз основата на двустранни споразумения. Част от политиката за добросъседство на Европейския съюз е тази система от двустранни споразумения да бъде заменена със създаването на евро-средиземноморско авиационно пространство между Европа и нейните средиземноморски партньори. В този смисъл разпоредбите на настоящото споразумение заместват съществуващите двустранни споразумения за въздухоплавателни услуги между страните и гарантират постепенното създаване на общо авиационно пространство между Европейския съюз и Йордания.
    Споразумението позволява условията му да бъдат едновременно валидни във всяка една държава - членка на Европейския съюз, прилагайки еднакви правила без дискриминация и в полза на всички въздушни превозвачи от Съюза независимо от тяхната национална принадлежност. Тези превозвачи ще могат свободно да предоставят услуги от всеки пункт в Европейския съюз до всеки пункт в Йордания, което понастоящем не е възможно.
    Премахването на ограниченията за пазарен достъп между Европейския съюз и Йордания ще привлече новонавлизащи участници на пазара, ще създаде възможности за обслужване на по-малко използвани летища и ще улесни процеса на консолидация между въздушните превозвачи в Европейския съюз. Според оценката от консултативен доклад, изготвен за Комисията през 2008 г., общото авиационно пространство между Европейския съюз и Йордания би генерирало допълнително 54 000 пътници, а през първата година на дейност след отварянето на пазара ползите за потребителите ще достигнат до 30 милиона евро.
    Споразумението осигурява и достъп на въздушните превозвачи от Европейския съюз до търговски възможности, като например възможността за свободно ценообразуване. Една от по-нататъшните цели на мандата е да установи равнопоставеност между всички въздушни превозвачи от Европейския съюз и Йордания, а за това е необходимо тясно регулаторно сътрудничество, което може да бъде постигнато само на равнище Европейски съюз. Държавите членки ще продължат да извършват обичайните административни дейности, които изпълняват в контекста на международния въздухоплавателен транспорт, но следвайки общи и еднакво прилагани права.
    След изслушване на мотивите към законопроекта се проведе обсъждане и гласуване, в резултат на което с 10 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 0 гласа „въздържал се“, Комисията по външна политика предлага на Народното събрание, на основание чл. 85, ал. 1, т.5 и 7 от Конституцията на Република България да приеме на първо гласуване законопроект за ратифициране на Евро-средиземноморското споразумение в областта на въздухоплаването между Европейския съюз и неговите държави-членки, от една страна, и Хашемитско кралство Йордания, от друга страна.


    ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА:
    ПЛАМЕН МАНУШЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума