Комисия по външна политика
29/06/2016
Законопроект за ратифициране на Меморандум за разбирателство между Министерството на отбраната на Република България, Министерството на отбраната на Република Естония, Министерството на отбраната на Република Латвия, Министерството на националната отбрана на Република Литва, министъра на националната отбрана на Република Полша, Министерството на националната отбрана на Румъния и Върховния щаб на Съюзническите сили в Европа (SHAPE) относно Щабните елементи за интегриране на силите на НАТО (NFIU), № 602-02-24, внесен от Министерския съвет на 20.06.2016 г.
На редовно заседание, проведено на 29.06.2016 година, Комисията по външна политика разгледа внесения от Министерския съвет законопроект.
Мотивите по законопроекта бяха представени от Николай Ненчев – министър на отбраната на Република България, както следва:
Меморандумът между шестте държави домакини и Върховния щаб на НАТО беше подписан на 30 март 2016 г. въз основа на решение на Министерския съвет по т. 14 от Протокол № 9 от заседанието на 2 март 2016 г.
В съответствие с приетите решения от Северноатлантическия съвет включително във формат министри на отбраната, се изграждат Щабни елементи за интегриране на силите на НАТО (NFIU) на териториите на България, Естония, Латвия, Литва, Полша и Румъния. За определяне на правните, финансовите и други аспекти по установяването на Щабните елементи в страните домакини се наложи сключване на Меморандум за разбирателство с Върховния щаб на Съюзническите сили в Европа (SHAPE).
Меморандумът формулира необходимостта от създаване на Щабни елементи за интегриране на силите на НАТО, ръководните принципи, основните положения и отговорностите на страните и отразява минималните изисквания за поддръжка от страните домакини. Той създава специален режим за предоставяне на поддръжка от страната домакин на Щабни елементи за интегриране на силите на НАТО и всички дейности, свързани с изпълнение на задачите им.
Щабните елементи за интегриране на силите на НАТО ще бъдат структурирани, за да се даде възможност за рутинна интеграция на способностите на Алианса, свързани с военните дейности на НАТО, включително мерки за гарантиране на сигурността на съюзниците.
Щабните елементи за интегриране на силите на НАТО ще улеснят координацията на планирането и предоставянето на експертен съвет, както и предоставяне на детайлизирана подкрепа, за да се осъществяват дейностите на Плана за готовност за действие.
Персоналът ще варира между индивидуалните Щабни елементи за интегриране на силите на НАТО и ще бъде съобразен, за да отговори на специфичните изисквания на всяка страна домакин. Комплектоването с личен състав на постоянната структура на всеки Щабен елемент за интегриране на силите на НАТО ще отразява споделената задача с около петдесет процента съотношение между съответната страна домакин и други контрибутиращи държави, като комбинирана структура, гарантираща принципите на един напълно интегриран, последователен и свързан субект.
Меморандумът предвижда задължения за Република България като страна домакин по отношение на цялостното осигуряване на Щабен елемент за интегриране на силите на НАТО за времето на неговото разполагане в страната, което по същество се явява поемане на траен финансов ангажимент от българската страна. Поради това е необходимо меморандумът да бъде ратифициран на основание чл. 85, ал. 1, т. 4 от Конституцията на Република България.
След изслушване на мотивите към законопроекта се проведе обсъждане и гласуване, в резултат на което с 11 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 2 гласа „въздържал се“, Комисията по външна политика предлага на Народното събрание, на основание чл. 85, ал. 1, т. 4 от Конституцията на Република България, да приеме внесения от Министерския съвет проект за Закон за ратифициране на Меморандумa за разбирателство между Министерството на отбраната на Република България, Министерството на отбраната на Република Естония, Министерството на отбраната на Република Латвия, Министерството на националната отбрана на Република Литва, министъра на националната отбрана на Република Полша, Министерството на националната отбрана на Румъния и Върховния щаб на Съюзническите сили в Европа относно Щабните елементи за интегриране на силите на НАТО.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА:
ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА