Парламентарни комисии
Комисия по външна политика
Комисия по външна политика
07/09/2016
Проект за решение за преразглеждане на политиката на санкции на Европейския съюз по отношение на Руската федерация № 654-02-74, внесен от Корнелия Петрова Нинова и група народни представители на 10 август 2016 г.
На редовно заседание, проведено на 7 септември 2016 година, Комисията по външна политика разгледа Проект за решение за преразглеждане на политиката на санкции на Европейския съюз по отношение на Руската федерация, внесен от Корнелия Петрова Нинова и група народни представители.
Мотивите към проекта за решение бяха представени от народния представител от ПГ "БСП лява България" Таско Еременков.
Комисията се запозна със становището на Министерството на външните работи относно проекта за решение.
В рамките на дискусиите по налагането на ограничителни мерки спрямо Русия, България винаги е поддържала умерена и балансирана позиция, като отчита националния интерес и политиката на ЕС към процеса. Българската позиция се основава на разбирането, че санкциите са инструмент за деескалация на кризата в Украйна и са средство за подпомагане на политическия процес в търсенето на трайно решение.
Решението за налагане на мерките и на двата етапа е взето с единодушие след задълбочена дискусия и внимателна преценка, като прилагането на мерките се осъществява на основата на солидарността между държавите-членки на ЕС. Решение за отмяна на санкциите може да се очаква в случай че отпаднат причините, довели до налагането им.
Относно предложения проект за решение следва да се има предвид, че по правната си природа актовете, с които се налагат санкции от страна на ЕС, имат задължителен за държавите-членки характер. В този смисъл едностранни действия не са допустими.
Секторните санкции спрямо Русия бяха продължени до 31 януари 2017 г., в съответствие с постигнатото съгласие за обвързване на срока на санкциите с пълното изпълнение на договореностите от Минск, с което са се ангажирали участващите в тях страни. Това означава, че промяна в позицията на България и ЕС по отношение на рестриктивните мерки спрямо Русия, както и по интензивността на сътрудничеството, ще зависи от цялостното прилагане на договореностите от Минск.
От момента на въвеждането на ограничителните мерки и целевите санкции спрямо Руската федерация в Комисията по външна политика неколкократно е разяснявана съществуващата дерогация от забраната за достъп на територията на ЕС на включените в списъка лица. А именно:
а) в качеството на държава-домакин на международна междуправителствена организация;
б) в качеството на държава-домакин на международна конференция, свикана от ООН или провеждана под нейната егида;
в) съгласно многостранно споразумение, предоставящо привилегии и имунитети; или
г) съгласно Договора за помирение от 1929 г. (Латерански договор), сключен от Светия престол (град-държава Ватикан) и Италия.
Дерогацията е приложима и в случаите, когато дадена държава членка е страна-домакин на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).
Държавите членки могат да предоставят освобождаване от ограничителните мерки, когато пътуването е с цел участие в междуправителствени срещи и в срещи, които се провеждат с подкрепата на ЕС или чиито домакин е ЕС или държава-членка, поела председателството на ОССЕ, и на които се провежда политически диалог, пряко насърчаващ политическите цели на ограничителните мерки, включително подкрепа за териториалната цялост, суверенитета и независимостта на Украйна.
Въз основа на изложеното становище от страна на Министерството на външните работи, проведеното обсъждане и последвалото гласуване, Комисията по външна политика с 3 гласа „за“, 10 гласа „против“ и 3 гласа „въздържал се“, предлага на Народното събрание да не приеме Проект за решение за преразглеждане на политиката на санкции на Европейския съюз по отношение на Руската федерация № 654-02-74, внесен от Корнелия Петрова Нинова и група народни представители на 10 август 2016 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА:
ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА