Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по външна политика
Комисия по външна политика
28/09/2016

    Проект за решение във връзка с Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между Канада, от една страна, и Европейския съюз и неговите държави-членки, от друга страна № 654-02-75, внесен от Корнелия Петрова Нинова, Петър Георгиев Кънев и Жельо Иванов Бойчев на 25 август 2016 г.
    На редовно заседание, проведено на 28 септември 2016 година, Комисията по външна политика разгледа Проект за решение във връзка с Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между Канада, от една страна, и Европейския съюз и неговите държави-членки, от друга страна, внесен от Корнелия Петрова Нинова, Петър Георгиев Кънев и Жельо Иванов Бойчев.
    Мотивите на вносителите към проекта за решение бяха представени от народния представител от ПГ "БСП лява България” Жельо Бойчев.
    Заместник-министърът на икономиката Даниела Везиева и заместник-министърът на външните работи Румен Александров представиха актуална информация относно очакванията от прилагането и основните дискусионни въпроси, свързани с Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между ЕС и Канада /СЕТА/. Народните представители бяха запознати и с резултатите от последното обсъждане на Споразумението, състояло се на 23 септември т.г. на Неформалното заседание на министрите на търговията в рамките на Съвет външни работи в Братислава.
    На срещата в Братислава страните членки са изразили позициите си относно споразумението. Дадена е предимно висока оценка и принципна подкрепа за споразумението. Постигната е договореност за свикване на извънреден съвет външни работи на 18 октомври, на който се очаква държавите – членки окончателно да одобрят и приемат решенията за подписване и временно прилагане на споразумението.
    Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между ЕС и Канада се очаква да насърчи и подобри търговско-икономическите връзки, както и да задълбочи сътрудничеството между България и Канада, в това число да гарантира високи стандарти при осъществяването на търговските взаимоотношения не само в сферата на търговията със стоки и услуги, но и по отношение на инвестиции, интелектуална собственост, правила за произход и други.
    Споразумението е от споделена компетентност. Областите, които са в правомощията на националните парламенти са защита на инвестициите, интелектуална собственост и морски транспорт.
    Договорени са правила и принципи за защита на инвестициите, като по този начин СЕТА ще замени всички съществуващи двустранни инвестиционни договори на ДЧ на ЕС. България до сега няма двустранен инвестиционен договор с Канада. В тази връзка с влизането в сила на споразумението ще се постигне двоен ефект, от една страна българският бизнес ще може да се възползва от ниво на защита в Канада, каквото до този момент не е имал, а от друга България ще повиши привлекателността си за канадските инвестиции, като се повиши прозрачността и предвидимостта на регулаторната среда в страната.
    Относно уреждането на инвестиционни спорове е постигната договореност, при която се предвижда постоянен специализиран арбитражен съд за уреждане на спорове вместо първоначално предвидената ад-хок арбитражна система. Членовете на арбитражния съд вече няма да се назначават от инвеститори и държавата замесена в спора, а ще бъдат определени предварително от страните по споразумението. ЕС и Канада се ангажират да създадат многостепенен постоянно действащ съд с апелативна инстанция, който да разглежда дела, свързани с инвестиционни спорове.
    Графикът на вътрешните процедури за подписване и одобрение на СЕТА от името на България е в процес на обсъждане. Споразумението подлежи на ратификация от националните парламенти на държавите членки на ЕС, като България продължава да настоява за намиране на благоприятно решение на визовия въпрос с Канада. Очакваме в най-кратки срокове официално изявление на канадската страна.
    В рамките на проведената дискусия от ПГ „БСП лява България“ и от ПГ „Движение за права и свободи“ бяха изразени позиции в подкрепа на проекта за решение.
    От страна на ПГ ПП ГЕРБ беше подчертана липсата на обективност в основанията за иницииране и приемане от Народното събрание на предложения проект за решение.
    Проектът за решение е мотивиран на базата на предоставена информация относно СЕТА на заседание на Комисията по икономическа политика и туризъм от 20 юли т.г., която според вносителите не дава необходимия анализ за ползите и рисковете от подписването на Споразумението. Става ясно обаче, че на 20 юли т.г. Комисията по икономическа политика и туризъм е изслушала единствено представители на Сдружение „Солидарна България“, на Гражданска инициатива, на КНСБ и на евродепутата от БСП Георги Пирински, без участието на компетентните министерства и държавни институции пряко обвързани с процеса на предстоящото подписване на споразумението, които да отговорят на поставените от народните представители въпроси.
    До момента вносителите на проекта за решението не са се възползвали от разпоредбите на чл.91 и чл.110 от ПОДНС, които дават възможност за представяне пред Народното събрание на необходимата допълнителна информация и актуален анализ относно СЕТА.
    Министерството на икономиката изрази готовност да представи доклад за очакваните ефекти от споразумението.
    Комисията по външна политика се ангажира да организира още едно изслушване след Съвет външни въпроси, предвиден за 18 октомври т.г.
    Въз основа на изложената информация от страна на Министерството на външните работи, становището на Министерството на икономиката, проведеното обсъждане и последвалото гласуване, Комисията по външна политика с 5 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 10 гласа „въздържал се“, предлага на Народното събрание да не приеме Проект за решение във връзка с Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между Канада, от една страна, и Европейския съюз и неговите държави-членки, от друга страна № 654-02-75, внесен от Корнелия Петрова Нинова, Петър Георгиев Кънев и Жельо Иванов Бойчев на 25 август 2016 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА:

    ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума