Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по отбрана
Комисия по отбрана
02/04/2015 първо гласуване

    Доклад за състоянието на отбраната и Въоръжените сили на Република България през 2014 г., внесен от Министерския съвет на 30.03.2015 г.
    На редовно заседание, проведено на 2 април 2015 г., Комисията по отбрана обсъди изпратения в Народното събрание и одобрен с Решение № 209/27.03.2015 г. на Министерския съвет „Доклад за състоянието на отбраната и Въоръжените сили на Република България през 2014 г“. В решението си Министерският съвет предлага на Народното събрание, в съответствие с приложения Проект за решение и мотиви към него, да разгледа и приеме доклада.

    На заседанието присъстваха осемнадесет народни представители.

    Участие в работата на Комисията взеха министърът на отбраната Николай Ненчев с представители на дирекции от МО и Щаба на отбраната и съветникът на министър-председателя Аню Ангелов.

    От името на вносителя кратко експозе по доклада беше направено от Министъра на отбраната.

    Докладът е подготвен на основание чл. 23 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и съгласно мотивите към предложението на Министерския съвет, той представя пред Народното събрание и обществото обективна картина за състоянието на отбраната и Въоръжените сили на страната. Разработен изключително подробно, докладът засяга всички аспекти на управленческата, командно-организаторската и международно-съюзническа дейност на МО и БА. Той е отражение на реалното състояние на отбранителните способности на държавата в условията на все по-неустойчива и непредсказуема военно-политическа среда в регионален и трансконтинентален план.

    Градивното в доклада е критичния и самокритичен поглед към вътрешните управленски подходи и изпълнението на приоритетите на отбранителната политика. Особено внимание е отделено на политиката на прозрачност, отчетност, ефективно управление и на борбата с корупционните практики. В доклада подробно е разработена частта по състоянието на ресурсното осигуряване на Въоръжените сили. Заявено е, че Република България и въоръжените и сили са изправени пред предизвикателството с наличните, критично недостигащи финансови ресурси, да търсят нови пътища за изпълнение на възложените им мисии и задачи. Намирането на оптимален баланс между планираните способности и наличните ресурси доминира в изготвянето на бюджета на Министерството на отбраната, който в доклада се определя като крайно недостатъчен. Изнесените подробни сравнителни данни за последните години показват, че разходите за отбрана в процентно отношение към Брутния вътрешен продукт нареждат страната сред последните държави в НАТО. В абсолютна стойност те са само 117 лв. (60 евра) годишно на глава от населението, което е пет и повече пъти по-малко от средните стойности измежду съюзниците, а като цяло - десет пъти по-малко от това Гърция. През 2014 г. военният бюджет е позволил за модернизация да бъде отделен 1,38 % от него, като същия процент, съгласно тригодишната финансова рамка, през 2017 г. ще бъде сведен до 1,12 % , което е недопустимо.

    В доклада подробно са описани основните дейности по трите мисии на ВС и степента на изпълнение на десетте основни програми със съпътстващите ги проблеми. Направен е анализ на подготовката на Сухопътните войски, Военновъздушните сили и Флота, на основата на изпълнените 236 от различен мащаб национални и 71 международни учения.

    Успешно са сертифицирани от органите на НАТО две батальонни бойни групи, а 26 формирования от декларираните сили са изпълнили критериите по „Цели на способности“ на НАТО. В мотивите на Министерски съвет към предложения проект за решение на Народното събрание справедливо е посочено, че тяхното сертифициране е извършено с редица условности и ограничения в оперативната им съвместимост и готовност за бойно използване.

    В изпълнение на мисията на ВС „Подкрепа на международния мир и сигурност” през 2014 г. БА е участвала в 12 операции по поддържане на мира зад граница с 1043 офицери, сержанти, войници и цивилни служители. Значителен е приносът на 95 формирования на БА поддържали постоянна готовност и провели 167 оперативно-тактически акции по спасяване и евакуация на хора и материални ценности при наводнения в страната, гасене на пожари, обезвреждане на боеприпаси, прочистване на терени и медицинска евакуация. В посочените дейности са участвали 1771 военнослужещи и 443 единици военна техника. Оказана е и значителна помощ на държавните органи за овладяване на засиления миграционен натиск.

    Анализът на МО по състоянието на въоръжението и бойната техника, инвестиционните проекти, утилизацията на излишните боеприпаси, окомплектоването с личен състав, военно-образователната система, бойното и логистично осигуряване оптимистично се обвързва с предстоящото представяне на нова Програма за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили до 2020 г. и нов План за развитие на Въоръжените сили. Значително място е отделено на предприетите стъпки за усъвършенстване на отбранителния мениджмънт, като се акцентира на въведеното проектно планиране и управление.

    Докладът завършва с девет водещи приоритета, за изпълнението на които са съсредоточени усилията на ръководството на МО през 2015 г., в пълно съответствие със заложените приоритети от сектор „Отбрана” на управленската програма на Правителството.

    В обсъждането на така представения доклад взеха участие народните представители Валентин Радев, Пламен Манушев, Корман Исмаилов, Милен Михов, Ангел Найденов, Нено Влайков и Михо Михов.

    Свое мнение в обсъждането изрази и съветникът на министър-председателя Аню Ангелов.

    Народните представители се обединиха около тезата, че Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили за 2014 г. е добре структуриран, всеобхватен, обезпокоителен и политически предизвикателен. Отразява реалното, тежко състояние на отбраната и Въоръжените сили, което според част от членовете на Комисията следва да доведе до актуализация на бюджета за отбрана, срочна модернизация и превъоръжаване на основните родове войски от трите вида Въоръжени сили. Беше изказано мнение, че обективността на доклада налага да се отговори и на въпросите дали средствата за отбрана са правилно изразходвани в предишни бюджетни години, критично недостатъчни ли са или могат и трябва да бъдат потърсени и други вътрешни резерви.

    На проведеното след обсъждането гласуване участваха 18 (осемнадесет) народни представители. С 16 (шестнадесет) гласа „ЗА“, 1 (един) „ПРОТИВ“ и 1 (един) „ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ“, Комисията по отбрана при 43-то Обикновено Народно събрание прие следното

    РЕШЕНИЕ:

    Предлага на Народното събрание да приеме „Доклад за състоянието на отбраната и Въоръжените сили на Република България през 2014 г.”, внесен в НС на 30 март 2015 г. от Министерския съвет.
    Форма за търсене
    Ключова дума