Комисия по отбрана
02/07/2015 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на класифицираната информация , № 554-01-118, внесен от Петър Владиславов Славов и група народни представители на 17.06.2015 г.
На редовно заседание, проведено на 02 юли 2015 г., Комисията по отбрана обсъди на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на класифицираната информация, № 554-01-118, внесен от н.п Петър Владиславов Славов и група народни представители на 17.06.2015 г. На заседанието присъстваха 19 народни представители.
В заседанието участва съветникът на председателя на Министерския съвет Аню Ангелов.
Законопроектът беше представен от вносителя, н.п. Петър Владиславов Славов, който изложи и мотивите за внасянето му в Народното събрание.
В законопроекта се предлага:
1. Промяна в чл.40, ал.1,т. 5 от Закона за защита на класифицираната информация(ЗЗКИ). Точка 5 да отпадне от текста.
2. В чл.56 да се създаде нова ал.5 със следния текст:
„При образуване на досъдебно или съдебно производство за умишлено престъпление от общ характер срещу лице, притежаващо разрешение за достъп до класифицирана информация, служителят по сигурността на информацията в организационната единица предприема мерки за ограничаване на достъпа му до класифицирана информация.“
3. В преходните и заключителните разпоредби да се допълни:
„Органът, отказал издаване или отнел разрешението за достъп до класифицирана информация в едномесечен срок от влизане в сила на закона, отменя издадените от него решения на основание чл.40, ал.1, т.5 или чл.59, ал.1, т.1 във връзка с чл.40, ал.1, т.5, във връзка с образувано срещу съответното лице досъдебно или съдебно производство за умишлено престъпление от общ характер, ако към тази дата лицето не е осъдено за умишлено престъпление от общ характер.“
В мотивите си вносителят изтъкна, че действащият в момента текст на т.5 на чл.40, ал.1 от ЗЗКИ е в нарушение на чл.31, ал.3 от Конституцията на Р България, противоречи на чл.6, т. 2 от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи и чл. 16 от Наказателно – процесуалния кодекс. Той изтъкна, че формалното прилагане на изискването срещу лицето да няма образувано досъдебно или съдебно производство за умишлено престъпление от общ характер води до постановяване на откази за достъп до класифицирана информация или до отнемане на издадени разрешения за достъп. Това влече значителни негативни последици за лицата. Те нямат право да кандидатстват за заемане на длъжности, налагащи достъп до класифицирана информация за срок от една година, а в случай на отнемане на разрешението, лицето е ограничено да кандидатства за такива длъжности – три години.
В обсъждането на законопроекта участваха народните представители Петър Славов, Пламен Манушев, Владимир Гаджев от Комисията по отбрана и съветникът на министър председателя Аню Ангелов, които се обединиха около следното.
С отмяната на т. 5 от чл. 40, ал. 1, критериите за оценка на надеждността на лицата няма да доведат до понижаване на стандартите за сигурност в областта на персоналната сигурност на класифицираната информация.
С отмяната на тази точка се създава възможност за възстановяване правата на всички лица, на които е отказан достъп до класифицирана информация, или вече издаденият достъп е отнет, само поради наличието на досъдебно или съдебно производство за умишлено престъпление от общ характер.
При положение, че образуваното срещу тях досъдебно или съдебно производство, не е завършило с осъдителна присъда, и след отмяна на решението на органа, отказал издаването или отнел разрешението за достъп до класифицирана информация в предложените срокове, същите ще могат да се ползват със статута на лица, по отношение на които не е било налице отказ, респективно отнемане на достъпа.
Направените предложения за създаване на нова алинея 5 в чл.56 на ЗЗКИ и допълнителните текстове към преходните и заключителните разпоредби са свързани с предложението за отпадането на точка 5 в чл.40, ал. 1 и са необходими за да се синхронизират текстовете.
Народните представители оцениха по достойнство предложенията в законопроекта, и заявиха, че са логични.
След изслушването на мотивите и обсъждането се проведе гласуване , в което участваха 19 народни представители. С 19 гласа „ЗА“, 0 гласа „ПРОТИВ“ и 0 гласа „ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ“ Комисията по отбрана прие следното
РЕШЕНИЕ:
Предлага на Народното събрание, да приеме на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на класифицираната информация, № 554-01-118, внесен от н.п. Петър Владиславов Славов и група народни представители на 17.06.2015 г.