Комисия по отбрана
10/09/2015 първо гласуване
Разглеждане на първо гласуване на Законопроект за ратифициране на Меморандума за разбирателство между правителството на Република България и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) за изпълнението на проект между България и ОССЕ за унищожаване на запасите от ракетно гориво (компоненти на течно ракетно гориво), Протокол № 1 за изменение на Меморандума за разбирателство между правителството на Република България и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) за изпълнението на проект между България и ОССЕ за унищожаване на запасите от ракетно гориво (компоненти на течно ракетно гориво) и Протокол № 2 за изменение на Меморандума за разбирателство между правителството на Република България и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) за изпълнението на проект между България и ОССЕ за унищожаване на запасите от ракетно гориво (компоненти на течно ракетно гориво) № 502-02-25, внесен от Министерския съвет на 31/07/2015.
На редовно заседание, проведено на 10 септември 2015 г., Комисията по отбрана обсъди на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Меморандума за разбирателство между правителството на Република България и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) за изпълнението на проект между България и ОССЕ за унищожаване на запасите от ракетно гориво (компоненти на течно ракетно гориво), Протокол № 1 за изменение на Меморандума за разбирателство между правителството на Република България и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) за изпълнението на проект между България и ОССЕ за унищожаване на запасите от ракетно гориво (компоненти на течно ракетно гориво) и Протокол № 2 за изменение на Меморандума за разбирателство между правителството на Република България и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) за изпълнението на проект между България и ОССЕ за унищожаване на запасите от ракетно гориво (компоненти на течно ракетно гориво) № 502-02-25, внесен от Министерския съвет на 31/07/2015.
В заседанието участваха 15 (петнадесет) народни представители.
На заседанието присъстваха заместник-министърът на отбраната Орхан Исмаилов, парламентарният секретар на Министерството на отбраната Лора Кендова и експертът в дирекция „Логистика“ в Щаба на отбраната полковник Митко Григоров.
От името на вносителите, законопроектът беше представен от заместник-министъра на отбраната Орхан Исмаилов.
Меморандумът регламентира унищожаването на излишни специални ракетни горива и компоненти, останали на съхранение в България след снемането от въоръжение и унищожаване на ракетни комплекси, които не могат да се използват по предназначение. Процесът по освобождаването от тях е започнал още през 2010г., с включването им в списъка на отбранителни продукти с отпаднала необходимост, но същият се забавя по редица обективни причини.
Поради факта, че тези горива и компоненти за тях са токсични, агресивни, взриво- и пожароопасни, те изискват специални условия за съхранение, спазване на строги мерки за безопасност, допълнителен ресурс от хора за съхранение и охрана и финансови средства, с които страната не разполага. През 2012г. се предприемат действия за търсене на международна помощ чрез Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) в Европа с цел тяхното унищожение.
Меморандумът е одобрен от Министерския съвет с Решение № 313 от 19 май 2014г. и в резултат на това е подписан на 22 май 2014г. от министъра на отбраната на Република България и Генералния секретар на ОССЕ.
Излишните ракетни горива и компоненти, съгласно Меморандума, ще се унищожават извън територията на страната, което е задължение на изпълнителя, определен от ОССЕ чрез средства, осигурени на доброволен принцип от държавите-участнички. България поема финансовите разходи за тази дейност, които по предварителна оценка ще възлизат на около 310 хил. лева, осигурени от бюджета на Министерство на отбраната. Страната ни поема и задължения от технически и административен характер, като предоставя необходимите за дейността оборудване, материали, съоръжения, сгради и земя в рамките на своите задължения да ги подготви за транспортиране до едно предварително уточнено и съгласувано място, откъдето да бъдат извозени до мястото на унищожение от изпълнителите.
По този начин се избягват всякакви рискове за околната среда, в хода на тяхното унищожаване, освен рисковете свързани с транспортирането до мястото за извозване, което е отговорност на България.
С Протокол № 1 към Меморандума се извършва допълнение на параграф 4 от чл.7, като се регламентира, че служителите на ОССЕ, които са граждани на Република България, се освобождават от юридически процедури по отношение на всички действия, извършени от тях в процеса на изпълнение на функциите им. В параграф 5 на чл.7 се предвижда Генералният секретар на ОССЕ да може да вземе решение за снемане на имунитета на лице, притежаващо гражданство или постоянно пребиваващо в Република България и което се ползва с имунитет съгласно настоящия меморандум. В този случай българската страна ще бъде уведомена относно решението за снемане на имунитета по дипломатически път.
Проектът на Протокол № 1 е одобрен с протоколно решение по т.12 от Протокол 36 от заседанието на Министерския съвет от 3 септември 2014г. и е подписан на 30 октомври същата година във Виена, Австрия. След подписването на Меморандума и на Протокол № 1 в Българската армия бе снето от употреба още един тип ракетно гориво, което наложи и подписването на Протокол № 2.
След предварително съгласуване между двете страни, Министерството на отбраната и ОССЕ подписват Протокол № 2, с което се дава възможност да се прибавят нови количества и видове горива и компоненти за тях. С Протокол № 2 се предлага окончателното определяне на вида и количеството ракетно гориво, подлежащо на унищожаване, да се извършва чрез приемо-предавателен протокол, подписан при изпълнение на фактическото предаване между представители, упълномощени от ОССЕ, министъра на отбраната на Р България и фирмата- изпълнител. Уточнени са и количествата от различните видове ракетни горива, подлежащи на предаване и унищожаване съгласно Меморандума.
Проектът на Протокол № 2 за изменение на Меморандума също е одобрен с протоколно решение по т.13 от Протокол № 17 от заседание на Министерския съвет на 23 април 2015г. и е подписан на 4 юни 2015г. във Виена, Австрия.
Меморандумът е одобрен от Министерския съвет и е подписан при условията на последваща ратификация. Това, както и факта, че се поемат финансови ангажименти за страната и се предвижда арбитражна процедура за решаване на спорове, възникнали във връзка с неговото прилагане, се налага да бъде ратифициран със закон от Народното събрание, съгласно разпоредбите на чл.85, ал.1, т.4,5,7 и 8 от Конституцията на Р България.
Законопроектът не е в противоречие със Закона за административните актове на Република България и международното право.
В обсъждането на законопроекта взеха участие народните представители Пламен Манушев, Ангел Найденов, Валентин Радев и Михо Михов. Те се обединиха около тезата, че законопроектът е изключително навременен и необходим и трябва да се ускори въвеждането му в изпълнение.
След изслушването на мотивите и обсъждането на законопроекта се проведе гласуване, в което участваха 14 (четиринадесет) народни представители. С 14 (четиринадесет) гласа „ЗА“, 0 (нула) „ПРОТИВ“ и 0 (нула) „ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ“ Комисията по отбрана единодушно прие следното
РЕШЕНИЕ
Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Меморандума за разбирателство между правителството на Република България и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) за изпълнението на проект между България и ОССЕ за унищожаване на запасите от ракетно гориво (компоненти на течно ракетно гориво), Протокол № 1 за изменение на Меморандума за разбирателство между правителството на Република България и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) за изпълнението на проект между България и ОССЕ за унищожаване на запасите от ракетно гориво (компоненти на течно ракетно гориво) и Протокол № 2 за изменение на Меморандума за разбирателство между правителството на Република България и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) за изпълнението на проект между България и ОССЕ за унищожаване на запасите от ракетно гориво (компоненти на течно ракетно гориво) № 502-02-25, внесен от Министерския съвет на 31/07/2015.