Комисия по отбрана
06/11/2015 първо гласуване
Проект на решение за приемане на Програма за развитие на отбранителните способности на въоръжените сили на Република България 2020 и за определяне на числеността на въоръжените сили № 502-03-19, внесен от Министерския съвет на 05.10.2015г.
На открито редовно заседание, проведено на 09.10.2015 г. и на 06.11.2015г., Комисията по отбрана обсъди Проект на решение за приемане на Програма за развитие на отбранителните способности на въоръжените сили на Република България 2020 и за определяне на числеността на въоръжените сили № 502-03-19, внесен от Министерския съвет на 05.10.2015г.
В заседанието на 09.10.2015г. участваха 11 народни представители, а в това на 06.11.2015г. 14 народни представители. Присъстваха министърът на отбраната Николай Ненчев, заместник-министрите Димитър Кюмюрджиев и Орхан Исмаилов, заместник-началника на отбраната генерал-лейтенант Константин Попов, парламентарния секретар Лора Кендова и съветникът на министъра Атанас Запрянов.
От името на вносителите Програма за развитие на отбранителните способности на въоръжените сили на Република България 2020 бе представена пред членовете на Комисията от министъра на отбраната.
В обсъждането на програмата взеха участие народните представители Михо Михов, Владимир Тошев, Валентин Радев, Корман Исмаилов, Ангел Найденов, Янко Янков, Милен Михов и присъстващите от Министерството на отбраната.
В изказванията си народните представители се обединиха около това, че Програмата за развитие на отбранителните способности на въоръжените сили 2020 е добре структурирана и балансирана и отразява намеренията на правителството за продължаване и развиване на процеса на стратегическо преосмисляне на отбранителната политика на Р България и изграждане на необходимите отбранителни способности на въоръжените сили до 2020г. и след този период.
Изграждането на отбранителните способности на страната ще бъде извършено чрез ангажиране на целия комплекс от политическите, икономическите, технологичните, информационните, военните и гражданските ресурси на страната.
Запазва се и нивото на политическа амбиция в отбраната. По всяка мисия то се основава на конкретни национални задачи, свързани със сигурността на страната, съюзнически отговорности и определянето на разходи за отбрана в средносрочен план съобразно възможностите на държавния бюджет. Относителният дял на бюджета за отбрана към брутния вътрешен продукт се запазва на ниво, не по-ниско от достигнатото със Закона за държавния бюджет на Република България за 2014 г., а с нарастването до 2024 г., следва да осигури изпълнение на решенията от Срещата на високо равнище на НАТО в Уелс (2014 г.). Особено ангажиращо по отношение на модернизацията и военните способности е изпълнението на заложените 11 (единадесет)
измерители, отчитащи нивата на инвестициите за отбрана, приноса за развитие на способностите и фактическия принос към колективната сигурност и НАТО.
Програмата акцентира върху необходимостта от поддържане на числеността на въоръжените сили в рамките на 37 000-40 000 хиляди души, което според вносителите и членовете на комисията по отбрана е критичното ниво, допускащо възможности за неизпълнение на основните задачи. Подчертава се приемствеността между Бялата книга и Програма 2020. Тази приемственост е не само в повторението на задачите на основните компоненти на въоръжените сили, в съхраняването и развитието на структурите, но и в приетите основни инвестиционни проекти за отделните компоненти на въоръжените сили, които би трябвало да предопределят изпълнението на мисиите и задачите.
Членовете на Комисията по отбрана обсъдиха задълбочено способностите и структурите на всички компоненти на въоръжените сили, както и приоритетите на всеки един от тях за развиване на способности по трите мисии на Въоръжените сили:„Отбрана", „Подкрепа на международния мир и сигурност" и „Принос към националната сигурност в мирно време". Отбелязано бе, че има известно подценяване на изграждането и развитието на отбранителните способности на Сухопътните войски, които са основния вид въоръжени сили на страната, което трябва да се има предвид при разработването на съответните планове за развитие на въоръжените сили и инвестиционния план.
Положително в програмата е, че основен източник за финансиране е държавния бюджет, а не т.н „целеви средства", което говори за ангажираност на правителството при изпълнението и.
В своите изказвания народните представители обърнаха внимание на факта, че програмата не визира ясен подход на правителството за повишаване на отбранителните способности на въоръжените сили чрез превъоръжаване или чрез модернизация, което изисква и съответната икономическа и финансова обосновка. Връщането към приетите за изпълнение Цели за способности, изпълнението на които се отлага към 2028г. е положително, но липсва градивност, последователност, график и срокове за изпълнение на всяка една от тях. Няма я и необходимата позиция на правителството за поемане на домакинството на Многонационалната бригада за Югоизточна Европа през 2017г., което е във времевия обхват на програмата. Обезпокоително е, че през годините бюджетът за отбрана се обвързва с нивото на 2014г., което не предполага поврат в развитието на отбранителните способности на въоръжените сили.
Комисията счита за положително и отговорно в управлението на ресурсите за отбрана, в т.ч. финансовите, в Министерството на отбраната, в структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и в Българската армия за поддържане и изграждане на отбранителните способности, да се използва Интегрираната система за управление на ресурсите за отбрана на програмен принцип.
В хода на реализиране на програмата народните представители препоръчват да се извършат промени в действащото законодателство, чрез които да се създадат условия за реинвестиране в отбраната, модернизация на отбранителните способности на въоръжените сили и за изпълнение на международни договорености, което да намери отражение в плана за развитие на въоръжените сили и в инвестиционния план.
След обсъждането се проведе гласуване, в което участваха 14 (четиринадесет) народни представители. С 11 (единадесет) гласа „ЗА", 0 (нула) гласа "ПРОТИВ" , и 3 (три) гласа „ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ" Комисията по отбрана прие следното
РЕШЕНИЕ:
Предлага на Народното събрание на основание чл.86, ал.1 от Конституцията на Република България и чл.16,т.1,т.6 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България да приеме внесеното на 05.10.2015г. от Министерския съвет Решение за приемане на Програма за развитие на отбранителните способности на въоръжените сили на Република България 2020 и за определяне на числеността на въоръжените сили № 502-03-19.