Комисия по отбрана
21/07/2016 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, № 654-01-87., внесен от Красимир Дончев Каракачанов и група народни представители на 7.07.2016 г.
На заседание проведено на 21 юли 2016 г., Комисията по отбрана разгледа и обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, № 654-01-87., внесен от Красимир Дончев Каракачанов и група народни представители на 7.07.2016 г.
В работата на заседанието участваха от министерството на отбраната министърът на отбраната Николай Ненчев и заместник-министър Атанас Запрянов. Присъстваха също професор Петьо Хаджиев и Марин Григоров от Движението за защита на гражданите и държавата.
Със законопроекта се предлага възстановяване на наборната военна служба в страната, като задължение на гражданите за участие в нейната отбрана единно с професионалната военна служба, изпълнявана на основата на договор в досегашния и вариант. Регламентира се също и възможността за доброволна военна служба за определена категория лица на основата на договор.
В мотивите на вносителите е посочено, че основа за предложения законопроект е привеждането на националната отбрана в съответствие с Конституцията на Република България, където в чл. 59, ал.1 е посочено, че защитата на отечеството е дълг на всеки български гражданин. Заедно с това, като основни мотиви са въведени актуалното рязко влошаване на параметрите на сигурността в Европа, очевидното намаляване на реалната боеспособност на въоръжените сили и затрудненото комплектуване на военновременните формирования с качествени кадри и специалисти за определени специалности.
С предложенията вносителите внасят промяна в част от текстовете на сега действащия Закон за отбраната и въоръжените сили регламентиращи професионалната военна служба и въвеждат нов раздел, който да създаде законови разпоредби относно задълженията на гражданите по отношение отбраната на страната в смисъла на наборната военна служба.
На заседанието присъстваха 16 (шестнадесет) народни представители.
Мотивите на вносителите бяха представени от народния представител Милен Михов.
Министърът на отбраната Николай Ненчев заяви, че министерството на отбраната не намира предложенията за целесъобразни и не споделя мнението на вносителите, което подробно е отразено в изпратеното по-рано становище.
Изказаха се народните представители Владимир Тошев, Красимир Каракачанов, Димитър Димитров, Петър Славов, Милен Михов, Янко Янков, Ангел Найденов, Христо Гаджев, Пламен Манушев, Корман Исмаилов и Михо Михов.
Несъгласие с предложенията на вносителите за въвеждане на наборна военна служба изрази народният представител Владимир Тошев. Той посочи, че визираните в проектозакона предложения са архаични, имат ясно изразена политическа насоченост и са неосъществими от гледна точка на финансови разходи, демографското състояние и обществените настроения. Беше подчертана несъстоятелността на предложението от гледна точка на изискванията за дълбока професионализация на основни специалности във въоръжените сили и тежкото положение с военната инфраструктура.
В обширно изказване вносителят на законопроекта, народният представител Красимир Каракачанов подчерта политическата същност на законопроекта предвид на изключително сложната външно-политическа обстановка, която днес е коренно-различна с условията при които беше взето решението за професионализация на армията през 2007 г. Като изрази несъгласие с представените разчети на МО, че наборния принцип на окомплектоване е по-скъп, той обоснова по - високите първоначални разходи за въвеждане на наборна военна служба с „пропуканата“ според него система за колективна защита.
В своето изказване народният представител Димитър Димитров изрази пълно несъгласие с мотивите на вносителите и посочи, че въпросът не е политически, а изцяло популистки и призова да се спре с разделянето и злоупотребата с настроенията в обществото. Той подчерта, че с тероризма, като главна заплаха на днешното време не може да бъде водена успешна борба с наборни въоръжени сили.
Народният представител Петър Славов изтъкна, че опитвайки се да разбере мотивите на вносителите счита за по-необходимо да бъде извършена модернизацията на армията и посочи, че днес дори ръководството на въоръжените сили е силно против възстановяването на наборната военна служба.
Народният представител Янко Янков заяви, че в много отношения вносителите имат правото да изразяват безпокойство по състоянието на армията и е съгласен с основни съображения, залегнали в мотивите на проектозакона. Нихилизмът, безразличието и некомпетентността по отношение на отбраната на страната, демонстрирана от части на обществото и управлението крият неподозирани опасности. В същото време той посочи изключителното значение и правилно разбиране на значението на колективната защита за малка страна като нашата. Необходима ни е високоефективна армия и модернизацията не търпи отлагане, което по своята същност е нашият принос и към колективната защита.
Изказалите се народни представители Ангел Найденов, Христо Гаджев, Пламен Манушев и Корман Исмаилов изразиха несъгласие и представиха аргументи против възстановяването на наборната военна служба.
Председателят на комисията по отбрана Михо Михов изтъкна, че въпреки споделянето на загрижеността на вносителите за състоянието на армията и отбраната на страната, професионализацията на Българската армия не е до такава степен завършена и оценена, за да се счита, че тя не може да изпълни своите задължения по изискването на Конституцията. Той посочи, че защитата на Отечеството не се измерва само с носенето на оръжие и преминаване през военна служба и изтъкна предприетите през последните години от Министерството на отбраната доста добри стъпки по отношение на подготовката на младите хора. Усилията на държавата трябва да бъдат насочени към попълване на сериозния некомплект на професионалната армия и задълбочаване на качеството на професионалната специализирана подготовка.
След обсъждането беше проведено гласуване в което участваха 16(шестнадесет) народни представители. С 2 (два) гласа „ЗА“, 1 (един) глас „ПРОТИВ“ и 13 (тринадесет) гласа „ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ“ , Комисията по отбрана прие следното
РЕШЕНИЕ:
Не подкрепя внесения Законопроект за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България № 654-01-87., внесен от Красимир Дончев Каракачанов и група народни представители на 7.07.2016 г.