Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по отбрана
Комисия по отбрана
30/07/2015
    П Р О Т О К О Л № 22

    1.Законопроект за изменение на Закона за защита на класифицираната информация, № 502-01-59, внесен от Министерски съвет на 20.07.2015 г.

    2.Разни.
    На 30 юли 2015 година се проведе извънредно, заседание на Комисията по отбрана.
    Заседанието беше открито в 13:40 часа и ръководено от председателя на комисията господин Михо Михов при следния


    Дневен ред:


    1.Законопроект за изменение на Закона за защита на класифицираната информация, № 502-01-59, внесен от Министерски съвет на 20.07.2015 г.

    2.Разни.


    Към протокола се прилага списък на присъствалите народни представители на заседанието.


    Председател Михо Михов: Уважаеми колеги, откривам заседанието на Комисията по отбрана, което е 22-ро за лятната сесия на Народното събрание.
    Предлагам дневният ред да се състои от една-единствена точка - Законопроект за изменение на Закона за защита на класифицираната информация, № 502-01-59, внесен от Министерски съвет на 20.07.2015 година.
    Има ли други предложения за изменения, допълнения и отпадане на точката от дневния ред? Който е съгласен с приемането на така предложения дневен ред, моля да гласува. Приема се.
    Уважаеми народни представители, пристигнало е разпореждане на председателя на Народното събрание с номер 550-01-325 от 22 юли тази година.
    На основание чл. 8, ал. 1, т. 1 и чл. 74, ал. 1 и 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, разпореждам:
    Разпределям законопроект за изменение на Закона за защита на класифицираната информация, № 502-01-59, внесен от Министерски съвет на 20 юли 2015 година, на следните постоянни комисии:
    Водеща комисия: Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред. И Комисията по отбрана. Председател на Народното събрание: Цецка Цачева.
    До председателя на събранието министър-председателят Бойко Борисов е изпратил следното писмо:
    Уважаема госпожо Цачева, На основание чл. 87, ал. 1 от Конституцията на Република България изпращам Ви одобрения с Решение с номер 538 на Министерския съвет от 2015 година проект на Закон за изменение на Закона за защита на класифицираната информация“.
    Решението на Министерския съвет е както следва:
    Министерският съвет реши:
    Одобрява проекта на Закон за изменение на Закона за защита
    на класифицираната информация.
    Предлага на Народното събрание да разгледа и приеме
    законопроекта по т. 1.
    Министър-председателят да представи законопроекта по т. 1 в Народното събрание.
    Министър-председател Бойко Борисов. Главен секретар – Галина Маринова.
    Закон за изменение за Закона за защита на класифицираната информация.
    § 1. В чл. 40, ал. 1 т. 5 се отменя.
    Преходните разпоредби,. Въпреки, че Вие сте запознати, ще ги прочета, те са кратки.
    § 2. Заварените производства по жалби срещу откази за издаване на разрешения за достъп до класифицирана информация или срещу отнемания на разрешения за достъп до класифицирана информация, издадени на основание чл. 40, ал. 1, т. 5, се приключват по реда на този закон.
    § 3. Прекратяват действието си влезлите в сила откази за издаване на разрешения за достъп до класифицирана информация или отнемания на разрешения за достъп до класифицирана информация, издадени на основание чл. 40, ал. 1, т. 5, за които сроковете по чл. 57, ал. 6 и чл. 59, ал. 6 не са изтекли.
    Законът е приет от 43-ото Народно събрание като предложение.
    Пристигнаха ли вносителите? Не. Позволявам си да прочета мотивите на вносителите.
    Предложението за отмяна на т. 5 на чл. 40, ал. 1 от Закона за защита на класифицираната информация отразява натрупаната до момента практика по неговото прилагане. Предложението не изменя установената цялостна концепция в защитата на класифицираната информация в Република България, което, от своя страна, е гаранция за запазване на стабилна Национална система за защита на класифицираната информация.
    Всички членове на комисията запознати ли са с мотивите от това, което беше предварително изпратено до Вас? Да. Затова считам, че развитието на този законопроект е надграждане и развитие или може би финализиране на приетите от нас решения с два законопроекта – на господин Ангел Найденов и господин Славов.
    Откривам дискусията по този законопроект. Който има желание да се изкаже, заповядайте. Господин министър, заповядайте.

    Господин Ангел Найденов: Благодаря Ви, господин председател. Уважаеми колеги, тази дискусия ми се струва, че ще бъде сред най-лаконичните и кратки в заседанията на Комисията по отбрана.
    Мога да кажа, господин председател, че освен, че сме подкрепили досега внесените законопроекти, ние самите сме вносители на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на класифицираната информация в същата посока, в която е и предложението за изменение на Министерския съвет.
    В този смисъл, без каквото и да е колебание мога да заявя нашата позиция, че ще подкрепим внесеното предложение.
    Единственото, което буди известно недоумение, е фактът, че губим време в разглеждането на различни законопроекти, които третират една и съща материя.
    Досега вече можехме да бъдем с окончателно приет законопроект за изменение и допълнение, което да решава въпроса с производствата, които са започнали за отказ или за отнемане на издадени вече разрешения на основания на основание чл. 40, ал. 1, т. 5 от Закона за защита на класифицираната информация. Но да приемем, че няма да бъдат увредени интересите на хората по отношение, на които е започнало подобно производство или по отношение, на които имаме приключило отнемане на издадените разрешения.
    Единственото, което бих могъл да посоча е надеждата си, че във възможно най-кратки срокове, вероятно след приключване на ваканцията на Народното събрание ще бъде окончателно приет законопроектът.


    Председател Михо Михов: Благодаря Ви, господин министър и аз така разсъждавам, но както знаете, ние не сме водеща комисия и е добре, че и по този въпрос разсъждаваме, за да бъдем успешни преди края на лятната сесия.
    Други изказвания? Заповядайте, господин Славов.


    Господин Петър Славов: Господин председател, ние от Реформаторския блок ще подкрепим този законопроект. Виждам, че той частично съответства на това, което ние сме предложили по отношение на чл. 40, ал. 1, т.5. Допада ми също решението, което е потърсено в Преходните и заключителни разпоредби за заварени положения и уреждане на тези висящи производства. Така, че мисля, че той естествено допълва вече внесените два законопроекта – и на колегата Найденов. Така, че Ви предлагам да го подкрепим.


    Председател Михо Михов: Благодаря и за Вашата подкрепа. В текстовете и Вие като юрист и законотворец считате, че ние надграждане една и съща тема, но хубавото е, че Министерският съвет се е ангажирал с нея.
    Заповядайте, господин заместник-председател.


    Заместник-председател Янко Янков: Две думи само от наша страна. Благодаря Ви, господин председател. Уважаеми колеги.
    От формална гледна точка искам да изразя и нашата позиция. Ние ще подкрепим законопроекта, защото всъщност досегашното законодателство понякога създаваше условия човешки съдби да бъдат поставени в изключително неизгодни условия безпричинно и човек да не може по никакъв начин да си възстанови честа, достойнството и работното място.
    От тези законопроекти, които сме приели до момента ще бъде изготвен общ законопроект, който надявам се, без да ощети с нищо системата на националната сигурност да направи така, че хората, които работят в тази система да се чувстват спокойни и да имат проблеми само когато наистина има основание за такива проблеми, а не да не могат да се защитят или да не могат да си върнат статута в една ситуация.
    Така, че господин председател, ние ще подкрепим законопроекта и смятаме, че това е за добро на системата и на хората, които работят в нея.


    Председател Михо Михов: Благодаря Ви, господин заместник-председател.
    Други изказвания? Няма. Ако няма, отказвам се от цялостно и пространно становище, което секретариатът е подготвил.
    В мотивите, с които започнах и с които сте се запознали по повод на законопроекта на Министерски съвет се посочват негативните последствия за лица поради формалното налагане на изискване на т. 5, ал. 1 на чл. 40 – невъзможност за защита и отказ от право за кандидатстване за длъжност или за изпълняване на задача, която се изисква достъп до класифицирана информация.
    С Преходните разпоредби изрично се установява приключването на заварените производства по жалби срещу откази за издаване на разрешения или срещу отнемания на разрешения за достъп до класифицирана информация, издадени на основата на съществуващата т. 5 от ал. 1 на чл. 40 да се извършва по новия ред, както и влезлите вече в сила откази и отнемания, за които срокове по силата на чл. 57, ал. 6 с пояснението „без право за заемане на длъжности или изпълнение на задачи свързани с класифицирана информация за една година от издаването на отказа.
    И чл. 59, ал. 6 – без право за заемане на длъжности или изпълнение на задачи свързани с класифицирана информация за 3 години от отнемането му.
    В резултат на посоченото до тук и от Вашите изказвания предлагам Комисията по отбрана да подкрепи предложението на Министерски съвет за изменение на закона за Защита на класифицираната информация така както е внесен в Народното събрание като изрази следното становище:
    Предлага на Народното събрание да приеме на първо четене Законопроект за изменение на Закона за защита на класифицираната информация, № 554-01-59, внесен от Министерския съвет на 20 юли тази година.
    Който е съгласен с така направеното предложение за внасяне на решение от нашата комисия, моля да гласува. Единодушно всички 14 присъстващи в залата приемат така направеното предложение.
    Благодаря Ви, уважаеми народни представители. С това считам, че 22-то заседание на Комисията по отбрана е успешно. Завършихме и надявам се успешно нашата лятна сесия. Ще се видим отново през есента с нови законопроекти. Както виждаме наши членове вече подготвят такива.
    Имам потребността да сведем две съобщения пред членовете на комисията от външни инстанции по повод наша дейност.
    Заповядайте, господин полковник.


    Господин Александър Александров: Благодаря, господин председател. Господа народни представители.
    На 15 юни е пристигнало писмо до председателя на Комисията по отбрана. Вие участвахте на 26 юни в срещата на комисията с курс от Висшия колеж на НАТО в Рим беше тук в Народното събрание.
    Получено е писмо от генерал-майор Януш Боярски, който тогава води курса и в писмото се казва:
    „Споделената позиция и коментарите, които бяха направени лично от Вас и от членовете на Комисията по отбрана и които представихте пред курсистите от Колежа на НАТО дадоха един изключителен поглед по характерни геополитически въпроси и българската позиция по непосредствените предизвикателства по отношение на сигурността.
    Вие отговорихте по един прям, открит и искрен начин на множество въпроси и дадохте безценни съвет за същността на проблемите на сигурността в Алианса, тяхната комплексност и как България гледа на това.
    Уверявам Ви, господин председател, че точно това е една от истинските цели на курса. И с голяма уважение и благодарност Ви споделям, че отзивите след приключването на нашите посещения във всички страни бяха изключително позитивни и членовете на курса определят срещата с Вас и Вашите колеги като един от върховете на това пътуване в няколко страни-членки на НАТО и партньори“.
    И накрая генерал Боярски изразява най-сърдечни благодарности за изключително топлото гостоприемство в Народното събрание, отделеното ценно време, както и за демонстрираната готовност за продължаване на помощта към Колежа на НАТО от членовете на Комисията по отбрана.


    Председател Михо Михов: Благодаря Ви, господин полковник. И другото писмо накратко.


    Господин Александър Александров: И другото писмо е благодарствено писмо, също до председателя на комисията от представители на фирма „Райн Метал, еър дифенс“, които изнесоха брифинг тук в Народното събрание на 22 юли, като благодарят за тази среща, за възможността да се изслуша брифингът по въпроси на подготовката на Българската армия и преди всичко на проектите за батальонните бойни групи.
    Завърших. Благодаря.


    Председател Михо Михов: Благодаря, господин полковник. Тези две благодарствени писма де дължат на Вашето участие. По повод на второто писмо ръководството на Комисията по отбрана прие тази делегация, която беше своеобразно надграждане на икономически форум, проведен в Цюрих с участието на нашия министър-председател и водещи министри по искане и молба на посланик Плугчиева.
    Ако заместник-председателите имат нещо да споделят? Някакви въпроси? Няма.
    Закривам заседанието. Приятно лято и почивка до на есен.

    Заседанието беше закрито в 13:50 часа.
    Форма за търсене
    Ключова дума