Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по отбрана
Комисия по отбрана
24/03/2016
    1.Изслушване на министъра на отбраната и началника на отбраната относно готовността на въоръжените сили да противодействат на терористични атаки.

    2.Изслушване на директора на Главна дирекция „Отбранителна аквизиция“ господин Венислав Цанов относно дейността на дирекцията в периода от 01.01.2014 г. до 15.03.2016 г. по ЕФПМТО, планираните дейности по този списък и ЕПСОССУ до края на 2016 г.

    3.Разни.
    На 24 март 2016 година се проведе извънредно заседание на Комисията по отбрана.
    Заседанието беше открито в 14:30 часа и ръководено от заместник-председателя на комисията господин Валентин Радев при следния


    Дневен ред:


    1.Изслушване на министъра на отбраната и началника на отбраната относно готовността на въоръжените сили да противодействат на терористични атаки.

    2.Изслушване на директора на Главна дирекция „Отбранителна аквизиция“ господин Венислав Цанов относно дейността на дирекцията в периода от 01.01.2014 г. до 15.03.2016 г. по ЕФПМТО, планираните дейности по този списък и ЕПСОССУ до края на 2016 г.

    3.Разни.

    Гости и докладчици на заседанието бяха:


    Министерство на отбраната:
    -Министър на отбраната, Николай Ненчев
    -Заместник-началник на отбраната, генерал Пламен Атанасов
    -Директор на дирекция „Отбранителна аквизиция“, Венислав Цанов

    Към протокола се прилага списък на присъствалите народни представители на заседанието.


    Заместник-председател Валентин Радев: Уважаеми господа народни представители, добър ден. Добре дошли и на нашите гости – на министъра на отбраната, на генерал Пламен Атанасов, Цанов къде отиде пак? Господин Цанов също е поканен.
    Аз се надявам, че поканените по двете точки, ако ги приемем след малко, няма да издават някакви военни тайни, така, че засега поне предлагам да си остане открита комисията.
    Дневният ред, който сте получили е в две точки - Изслушване на министъра на отбраната и началника на отбраната относно готовността на въоръжените сили да противодействат на терористични атаки.
    И втора точка е Изслушване на директора на Главна дирекция „Отбранителна аквизиция“ господин Венислав Цанов относно дейността на дирекцията в периода от 01 януари 2014-та до март месец 2016 година по Единния финансов материален план и планираните дейности по този списък до края на 2016 година.
    И точка трета – Разни. Има ли други предложения за дневния ред? Няма. Който е съгласен с този дневен ред, моля да гласува. Единодушно се приема – 10 човека. „Въздържали се“? Няма. „Против“? Няма. Приехме дневния ред.
    Преди да дам думата на министъра на отбраната и началника на отбраната по първата точка искам да кажа, че началника на отбраната го няма днес, защото е на медицински преглед, а пък и вчера беше в тази зала, държахме го до 18:00 часа и мисля, че неговият заместник и министърът са достатъчни, за да чуем необходимата информация, за която сме решили да ги изслушаме днес. Предлагам да дадем думата на господин министъра. Заповядайте.

    1.Изслушване на министъра на отбраната и началника на отбраната относно готовността на въоръжените сили да противодействат на терористични атаки.

    Министър Николай Ненчев: Благодаря. Уважаеми господин заместник-председател на комисията. Уважаеми господа народни представители. Благодаря Ви за възможността днес да проведем това заседание, да Ви запозная с всички мерки, действия, които сме предприели през последните няколко дни, пък и през последната година и половина в координация с МВР и другите отговорни институции и служби.
    Аз предлагам да направя един кратък брифинг, да Ви запозная с всичко онова, което сме предприели като действия. Моля да се съгласите да не цитирам конкретни цифри за участие на военнослужещи, време за подготовка и реакция поради съображения за сигурност.
    Благодаря Ви. Ако сте съгласни по този начин, да продължа?

    Заместник-председател Валентин Радев: И да добавя, господин министър и за генерала след това ако вземе думата, нещо класифицирано ако се колебаете не го споменавайте. Ние ще задаваме и въпроси с колегите, там също ще внимаваме, заради това, че откриваме комисията.

    Министър Николай Ненчев: Няма да споменавам нищо, което считам, че под една или друга форма би навредило. Има ли други предложения?

    Заместник-председател Валентин Радев: Няма. Заповядайте.

    Министър Николай Ненчев: Уважаеми господин председателстващ. Уважаеми господа народни представители. Тенденцията за нарастване на терористична заплаха в глобален мащаб и зачестилите случаи на радикализъм и прерастването му в активна терористична дейност доведоха до необходимостта от актуализиране на стратегическите и доктринални документи в Република България за противодействие на тези съвременни феномени с висока степен на обществена опасност.
    Съгласно чл. 57 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България въоръжените сили могат да изпълняват задачи по оказване съдействие на органите за сигурност, борбата им срещу разпространяване на оръжия за масово унищожаване, незаконен трафик на оръжие и международен тероризъм, както и да участва в охраната на стратегически обекти, на обекти и системи от критичната инфраструктура, както и в операции за пресичане на терористични действия.
    Във връзка с приетата в края на миналата година Стратегия за противодействия на радикалния тероризъм за периода 2015-2020 година и планът за нейното изпълнение, с Решение № 1 от 5 януари 2016 година на Министерския съвет беше приет Национален план за противодействие на тероризма. В съответствие с Националния план Министерството на отбраната разработи План за действие на Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия по противодействието на тероризма. С моя заповед планът е въведен в действие, а структурите от въоръжените сили разработиха собствени планове за участие в съвместни операции по противодействие на тероризма на територията на цялата страна.
    Съгласно разработените планове въоръжените сили са в състояние да предоставят за съвместни действия следните сили и средства:
    Първо – за извършване на директни действия, освобождаване на заложници и неутрализиране на терористи.
    Второ – за изпълнение на задачи по ограничаване на достъпа до определени зони и райони, контрол на придвижването по определени маршрути, охрана на важни обекти от критичната инфраструктура. Планирани са общо 29 взвода, няма да спомена колко човека участват, достатъчно са, според мен.
    И трето – за поддръжка на силите и средствата са предвидени един транспортен самолет Ц-27 „Спартан“ и един транспортен вертолет „Кугър“ с готовност до няколко минути да реагират. Разбира се, ако е необходимо, ще предвидим и други средства. Поддържа се готовност за оказване на медицинска помощ и извършване на медицинска евакуация със сили и средства на Военномедицинска академия, включително с наземен и въздушен транспорт. Предвидено е и това е залегнало в нашите планове.
    За овладяване, ограничаване и ликвидиране на последствията от терористичен акт, при необходимост, имаме готовност да използваме мобилни формирования от Българската армия за оказване на помощ на населението при бедствия и аварии. Командирите от всички степени са определили допълнителни сили и средства за защита на войсковите райони и обекти. Предприели сме и конкретни действия. Набелязани са и мерки за защита, предвижване и разполагане на сили и средства извън пунктовете за постоянна дислокация.
    И конкретно за изпълнение задачите на Служба „Военна полиция“, произтичащи от Закона за военна полиция и Плана на Министерството на отбраната е разработен План за противодействие на тероризма. Целите на плана на Служба „Военна полиция“ са свързани с осигуряването на постоянно и адекватно изпълнение на следните функции и задачи:
    Първо – осъществяване на антитерористична дейност в Министерството на отбраната, в структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия.
    Второ – разкриване, предотвратяване, пресичане и противодействие на замислени, подготвени или започнали терористични актове и намаляване на рисковете за извършването им.
    Трето – осигуряване на адекватно съдействие на органите за сигурност в борбата им срещу разпространяването на оръжия за масово унищожаване, незаконен трафик на оръжие и международен тероризъм.
    Четвърто – участие в операции за пресичане на терористични действия в охрана на стратегически обекти, на обекти и системата от критичната инфраструктура.
    При степен „постоянна готовност“ структурните звена на Служба „Военна полиция“ изграждат и прилагат система от мерки за противодействие на тероризма, насочени към:
    Първо – разкриване на признаци за подготовка и извършване на терористични актове в Министерството на отбраната и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната в Българската армия, както и срещу чуждестранни военнослужещи по време на престоя им на територията на България във взаимодействие с други служби за сигурност и обществен ред.
    Второ – придобиване, анализ и своевременно докладване на информация относно ефективността на система от мерки за противодействие на тероризма чрез своите представители в националния контратерористичен център и обмен на информация с останалите компетентни структури и партньорски служби.
    Трето – самостоятелно или във взаимодействие с други служби за сигурност и обществен ред осъществяваме оперативно-издирвателна дейност по отношение на граждани на Република България и чужди граждани, пребиваващи в страната, които осъществяват дейности свързани с подготовка, организирането или извършването на терористичен акт.
    И четвърто – охрана на стратегически обекти от въоръжените сили, в случая МО-1 и МО-2.
    Пето – извършване на охранителни обследвания на охраняеми обекти от Министерството на отбраната и такива от критичната инфраструктура като очакваме и препоръки в антитерористично отношение.
    Шесто – поддържане на готовност със специализирани полицейски сили за пресичане и предотвратяване на терористични действия както и ескортиране на формирования от въоръжените сили, участващи в различни операции.
    Чрез участие в междуведомствени работни групи под ръководството на Министерството на външните работи МВР, Служба „Военна информация“ допринесе за изготвянето на Национална стратегия за противодействие на радикализацията е тероризма 2015-2020 година и планове за нейното изпълнение, както и Национален план за противодействие на тероризма и предложение за законодателни промени в изпълнение на Резолюция 2178 от 2014 година.
    В изпълнение на Националния план за противодействие на тероризма на национално ниво, директорът на службата е включен в консултативната група за противодействие на тероризма към Съвета по сигурността към Министерски съвет. Службата изпълнява и ангажименти в националния контратерористичен център към ДАНС, формиран с Постановление на Министерски съвет с номер 198 от 27 юли 2015 година като своевременно предоставя информация от собствени източници за лица и организации свързани с терористична дейност, насилствен екстремизъм и радикализация.
    При провеждането на националното учение по противодействие на тероризма на 22 и 23 март Служба „Военна информация“ взе реално участие в работата на консултативната група, Националния контратерористичен център и Националния оперативен щаб за управление на силите и средствата при терористични заплахи.
    Ако желаете, уважаеми заместник-председател, господа народни представители, ще Ви дам информация относно учението, което проведохме съвместно с МВР. Имам готовност за това.

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря Ви. Може би да чуем и генерал Атанасов и след това ако има някакви въпроси да уточним и за учението. Ако не възразявате колеги, така да продължим? Заповядайте, господин Генерал.

    Пламен Атанасов: Благодаря, господин председател. Уважаеми господа народни представители.
    В допълнение на това, което министърът на отбраната каза, мога да съобщя, че съгласно изготвения план се проведоха допълнителни занятия във всички формирования, които участват с формирования в плана по задачите, които трябваше да изпълняват и които трябва да изпълняват. Освен това, във връзка с атентата, който стана преди два дни във всички формирования се извърши проверка на наличното въоръжение, бойни припаси и наново се извърши оценка на обектите, които подлежат на охрана от въоръжените сили. Допълнително се извърши проверка на сигнално-охранителната система в охраняваните обекти и се осъществява координация и взаимодействие с органите на Служба „Военна полиция“ и МВР по места за предотвратяване на нерегламентирани достъпи до обектите във въоръжените сили.
    При извършването на дейности извън военните обекти се предприемат допълнително мерки за защита на силите и средствата. Това, което мога да кажа още е, че всички формирования, които са определени за действия в плана са осигурени с необходимите материални средства, с необходимите защитни средства, съответно и с боеприпаси, които трябва да притежава всеки един от тях.
    Ако имате някакви други въпроси, готов съм да отговоря.

    Заместник-председател Валентин Радев: Аз Ви благодаря, Вие сте военен човек, кратко беше, по-добре да дадем възможност на колегите да Ви зададат въпроси. Но преди да преминем към това се обръщам и към администрацията, сигурно заради мен сте го направили, защото аз председателствам днес, но като ми давате списък ми давайте всички гости, сега аз пропуснах да посоча и съветника на министър-председателят е тук – господин Аню Ангелов и парламентарният секретар Лора Кендова.
    Уважаеми колеги, аз предлагам да задаваме въпроси по реда както сме свикнали с парламентарните групи, към министъра на отбраната и заместник-началника на отбраната по темата от точка първа. От ГЕРБ? Заповядайте, колега Михов.

    Цветомир Михов: Благодаря, господин председател. Аз имам един кратък въпрос, тъй като от всичко това, което чухме мисля, че на всички ни стана ясно. Само ако може да уточните освен готовността на въоръжените сили да кажете има ли повишено ниво на готовност и на ведомствената болница – Военномедицинска академия, има ли повишено ниво с допълнителни кадри, повече дежурства и така нататък, защото знаем, че недай си Боже при евентуални заплахи или нещо по-сериозно там биха се дислоцирали голяма част от пострадалите?

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря. Нека отговаряме веднага.

    Министър Николай Ненчев: Краткият отговор е да. Само бих искал да Ви информирам, че тези мерки не сме ги взели в последните два дни. Те са предвидени, заложени са в плана, проведени са необходимите инструкции. В Националния оперативен щаб участва и министърът на здравеопазването. Тоест и по време на учението те участваха изключително активно, но да, ние също имаме готовност с необходимите екипи и превозни средства, ако това се наложи.

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря, господин министър. Нека дадем по ред на другите групи. БСП, заповядайте.

    Ангел Найденов: Благодаря Ви, господин председателю. Уважаеми господин министър. Господин генерал.
    На предишно заседание коментирахме необходимостта от трансформация на бригадата „Специални сили“ или на части от нея в Сили за специални операции. Очевидно сили, които са много по-подходящи и по-необходими включително с оглед на днешната ситуация. Моят въпрос в тази връзка, господин министър е, без да навлизате в подробности, има ли дадени указания вече за промяна на плановете за подготовка? Разписват ли се допълнителни указания свързани с усвояването на нови умения във връзка с тази трансформация и изобщо как гледате на тази трансформация на бригадата или на части от нея в Сили за специални операции?

    Заместник-председател Валентин Радев: Заповядайте, господин министър.

    Министър Николай Ненчев: Благодаря Ви, господин Найденов. Ние не веднъж сме коментирали въпросът със специалните сили. Те бяха ангажирани и участваха в това съвместно действие – тренировка, което направихме с Министерството на вътрешните работи и получиха много висока оценка както от мен, така и от органите на МВР. Но Вие сте прав, вземаме конкретни мерки и най-вероятно това ще се случи. Оказва се и във всички заседания, които проведохме до момента, че необходимостта от специалните сили е изключително голяма. Имаме, разбира се, известни проблеми, които надявам се те са по-скоро технически, които трябва да решим. Гледаме изключително положително и сериозно към това, което Вие направихте вече, може би, за втори път като предложение към нас. Да, ще предприемем конкретни действия, имаме и конкретни предложения, които надявам се, ще бъдат приети.

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря Ви, господин министър. ДПС, колега Янков, заповядайте.

    Янко Янков: Благодаря Ви, господин председател. Уважаеми господин министър. Уважаеми господин генерал.
    Съвсем кратък въпрос, ние чухме изложението, благодарим за него, беше подробно. Кажете ни няколко думи за логистиката на всичко това, което в момента имате като намерение от гледна точка на човешки ресурс, от гледна точка на неговото качество и количество, но от гледна точка на логистиката как стоят нещата – финансово, консумативи, всичко свързано с обезпечаване на ангажиментите на Министерството на отбраната към борбата с тероризма и опазване на границата.
    Благодаря.

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря Ви. Господин генерал-майор, Вие ли? Заповядайте.

    Пламен Ангелов: Уважаеми господа народни представители. Аз преди малко споменах, че във връзка с изготвения антитерористичен план бяха определени формирования, които да участват. За участието на всяко едно формирование бе подготвен табел с необходимите материални средства, които трябва да има всеки един от тях. И този табел за всяко едно от тези формирования е попълнен на 100 %. Така, че в логистично отношение ние нямаме никакви проблеми относно изпълнението на мероприятията по плана.

    Министър Николай Ненчев: Само на този етап обаче. Аз съм приготвил тук една заявка, която ще внеса и за която ще разчитам и на Вашата подкрепа, действително имаме нужда от допълнителни средства, за да бъдем изцяло обезпечени и те са главно за специалните сили. Благодаря Ви.

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря Ви. Реформаторския блок – нямате въпроси. Патриотите? Господин Каракачанов, заповядайте.

    Красимир Каракачанов: Ами те някои от въпросите бяха зададени, затова ще се задоволя с това да изкажа някои съображения и мнение, по-точно мнения не съображения.
    Господин министърът каза: „Нарастване на опасността в последно време“. Тя не е нараснала опасността в последно време, а буквално поне в последните пет годни. Трябва да отбележим, че ние подценявахме въпроса. Година и нещо ни трябваше да се убеждаваме, че трябва да използваме армията за защита на границата. Сега виждаме, че го правят всички, даже те преди нас го направиха. Така, че ако си направим един анализ на ситуацията, ще установим, че процесите, от които днес се страхуваме са забелязваха с просто око, по явни източници още преди пет годни, да не се каже и повече, кога бяха първите атентати в метрото в Лондон, в Мадрид на гарата, първите атентати, които са други по-малки, които се случваха. Анализът показваше едно – второ, трето поколение мюсюлмани родени в страните, в които извършват тези престъпления. Следователно, не трябва да се заблуждаваме, че ние ще бъдем хей така подминати. Има два начина на мислене, ако се поставим в психологията на тези хора. Единият е да удариш нещо символично, което ще отекне в целия свят, както се случи в целия свят, както се случи с Париж – светската столица на Европа и политическата столица – Брюксел. Демонстрация, целия свят говори. Но когато се позатягат мерките там, другата реакция е да търсиш слабите звена. И ние нямаме никакви основания да смятаме, че ще бъдем подминати. Всеки казва: „Дай Боже“, но както се казва, армията не е институция, не е църква. И службите ни за сигурност и полицията няма какво да кажем Бог да дава, ние трябва да се готвим.
    Следователно, за подготовката генерал-майорът каза, лично аз смятам, че трябва да се наблегне на подготовката точно за подобни действия и то не за реагиране като последица, а за превантивни действия. Така, че пак казвам, охраната на границата беше нещо необходимо.
    Второ, охраната на стратегически обекти, които са потенциални мишени. Това са АЕЦ „Козлодуй“, аерогари, гари, правителствените обекти има кой да ги пази. В северна България нямаме нито един войник. Следователно може би трябва да се помисли за някаква предислокация на някакви сили, нямаме нито един, който може да свърши нещо подобно.
    Аз не говоря формално за хора с униформа, то сигурно пазачи на военни обекти има много места, аз говоря за сили, които могат да поемат нещо реално, допълнително в тази ситуация, в която се намираме. Плановете за подготовка, аз не прекъсвах никой и мисля, че …

    Заместник-председател Валентин Радев: Само ако може накрая и въпросите да се зададете.

    Красимир Каракачанов: Не, въпроси какво да си задавам въпроси, те въпросите са ясни.

    Заместник-председател Валентин Радев: Не, не са ясни. Защото има и други въпроси и после ако искате да се изкажете.

    Красимир Каракачанов: Ако кажете да не изразяваме мнение, да чакаме да стане нещо и тогава да говорим.

    Заместник-председател Валентин Радев: Не, изказвайте мнение, но по-кратко, ако обичате, това е молбата.

    Красимир Каракачанов: Аз казвам какво трябва да се мисли. Първо, ускорена подготовка. Армията не е обучавана за подобни неща. Няма как само с едно учение. Това беше много добро …

    Заместник-председател Валентин Радев: Тоест, питаме ги дали са обучени за тези неща ли? Моля Ви се да формулирате въпрос.

    Красимир Каракачанов: Аз пък не съм тук, за да ме учите какво да говоря. В края на краищата минал съм през всички видове училища, имал съм учители. Не ме учете какво да говоря. Имам право да си изразя мнението и не е коректно. Ако някой не му харесва да си изрази мнението в последствие, не да ме прекъсвате. Така, че ситуацията не е за подценяване и мисля, че трябва да се наблегне отсега, а не да чакаме последици върху охрана на стратегически обекти. Тук се говори и за службите – добре, центърът – добре, Силите за специални операции, но според мен е необходима определена предислокация към обекти, които са потенциално важни и армията трябва да се види там. Това е мнение. А иначе какви въпроси да задаваме? Естествено, че ако се наложи да се отпускат допълнителни средства ще се отпускат. Ситуацията е такава, че няма какво да се молим на този или на онзи.

    Заместник-председател Валентин Радев: Добре, благодаря Ви. Между впрочем, много неща можеха да се отговорят. Ако имате някаква реакция, господин министър на това, което каза господин Каракачанов, заповядайте.

    Министър Николай Ненчев: Само няколко неща. Първо, никой не си е правил илюзията, че цялата тази активност, която сме предприели е от два дни. Ние работим изключително активно, в много тясна координация както с МВР, така и със съответните служби. Вече години и половината, откакто съм на тази позиция, пък и преди това се е работило, разбира се. Предприели сме всички необходими мерки, но Вие имате основание в едно отношение – превенцията. Затова тя е на първо място във всички наши планове. Ние виждаме и анализите показват, че атентаторите не бива да бъдат подценявани. Те първо са много добре организирани, имат изключително добра подготовка и координация, така че на първо място във всички инструкции и планове, които сме разработили е превенцията. И на първо място в превенцията е обмен на информация. Тоест, засилили сме сътрудничеството от наша страна, че Служба „Военна информация“ с всички партньорски служби, опитваме се да придобием превантивно изпреварваща информация. Това е най-важно, господин Каракачанов. Иначе е сложно и дано не сте прав във Вашите очаквания. Ние също сме силно обезпокоени. Затова и през всички тези месеци се опитахме да подобрим максимално координацията както между Министерство на отбраната, така и между Министерството на вътрешните работи, ДАНС, вътрешното разузнаване, за да имаме синхрон и да можем да отреагираме изключително бързо при получаване на какъвто и да е вид информация, свързана с подготовка на терористични атаки. Иначе ако действаме постфактум е много трудно.

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря Ви, господин министър. БДЦ, господин Филипов? Нямате въпроси. Аз да Ви задам един въпрос от името на ГЕРБ, господин министър.
    Вчера в тази зала имаше заседание на две комисии - на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред и Комисията за контрол на службите и тук присъстваше Вашият заместник, господин Кюмюрджиев и началника на отбраната генерал Попов. Успяхме накрая да ги попитаме нещо, но те преди това в изложението си заместник-министърът каза за това, че ще подпомагате Министерството на вътрешните работи в борбата срещу тероризма и каза едно число – 2,5 милиона лева, които ще са необходими. Не стана много ясно това еднократна сума ли е, за какво точно е. Та моят въпрос към Вас е малко по-широк, само го разказвам това, защото и медиите са тук, а те точно това очакват и ние затова сме ги поканили, да видим каква е Вашата готовност, въобще на Министерство на отбраната и въоръжените сили на Република България за подпомагане работата на органите по сигурността, както е записано в чл. 57, от Закона за отбраната и въоръжените сили, борбата им с международния тероризъм.
    Та моят въпрос към Вас е знаете добре, че внесохме поправки в закона за участие, както написахме, такъв е глаголът – участие на въоръжените сили в охраната на държавната граница и там, другата алинея я казахме, че парите идват от Министерски съвет. Въпросът ми тук е мислите ли за някаква промяна в нормативната уредба или в случая в Закона за отбраната и въоръжените сили по този чл. 57? Ще искате ли някакви допълнителни финансови средства, защото аз тук трябва да се съглася с господин Каракачанов, това не е еднократен акт, това ще продължи месеци и години напред, вероятно. И дори сега не искам конкретен отговор, просто даже искам да знам дали сте мислили по въпроса, дали ще има такива промени инициирани от Вас? Това е в посока на този закон.
    И другото нещо, което се спекулира в медиите в момента и то с основание, тъй като го имаше като една от осемте препоръки на Съвета към президента, Консултативния съвет към президента, там беше казано, че трябва да се изготви закон за или борба, или само срещу борба срещу тероризма или Закон за тероризма. Вие очаквате ли нещо, което да е свързано с армията в този закон, имате ли нужда от него или пък от някаква друга промяна на нормативната уредба, най-общо казано? Други закони, които примерно ние не сме ги видели. Имате ли такава идея? Ние се опитваме да Ви кажем в аванс, че правим някакъв преглед, но е много добре чуем според мен и правилно и Вашето мнение.
    Благодаря.

    Министър Николай Ненчев: Благодаря Ви, господин заместник-председател. Законодателството дава достатъчно основания и ние се ползваме, както споменахте, въз основа на чл. 57, така и въз основа на разработените планове и Националната стратегия, която вече приехме и съобразно инструкциите, а ние имаме и план, приет за действие от страна на Националния оперативен щаб, не срещаме особени затруднения и пречки, на този етап. Но ако е необходимо да разширим правомощията на Министерството на отбраната в участие в този тип мисии, вероятно ще се наложи да направим едни значителни промени. Благодаря.

    Заместник-председател Валентин Радев: Добре, благодаря. Караме подред. Извинявайте колеги. БСП, заповядайте, господин Зафиров.

    Атанас Зафиров: Благодаря Ви, господин заместник-председател. Уважаеми господин министър, моят въпрос към Вас е следният: На вчерашното заседание на двете комисии, за които говори колегата Радев и на което присъствах като гост, в докладите беше отчетено, че единият от възможните бъдещи пътища на мигрантите може да се очаква, че ще бъде през Черно море. В този ред на мисли всички въпроси, които обсъждаме до момента до голяма степен касаят участието на Сухопътните сили в охраната на Сухопътната граница. Бихте ли ми обяснили какво е Вашето виждане за участието на Военноморските сили в този процес и разбира се, за евентуално участие на Военновъздушните сили в процеса? И това нещо влиза ли в тази сума, за която говори колегата Радев? Благодаря.

    Министър Николай Ненчев: Благодаря Ви, господин Зафиров. Предвидено е. Работим много активно. Не подценяваме този въпрос. Провел съм няколко срещи с началника на Военноморските сили. Предвиждаме в най-скоро време едно съвместно учение с Гранична полиция. Не подценяваме този въпрос и в този смисъл бих искал да Ви информирам, че предприех редица двустранни срещи с моите колеги, на първо място да ги уведомя, че Българската армия ще присъства, ще окаже съдействие на Гранична полиция по охраната на държавната граница. И на второ място да Ви уведомя, че единствено това ще бъдат нашите задължения свързани с подпомагане на Гранична полиция – охрана на българската граница и никакви други дейности и действия, които биха могли под една или друга форма да заплашат тяхната териториална цялост.
    Имах среща с моя македонски колега, тя беше съвместна среща, с министъра на вътрешните работи и вицепремиер Бъчварова и техния министър на вътрешните работи. Вчера бях в Сърбия, разговарях с моя сръбски колега, за да го уведомя и наред с всичко останало да поискам и тяхната подкрепа и съдействие относно както вече споменах, обмен на информация. Ние имаме изключителна необходимост да знаем с каква информация разполагат те, дали има конкретни заплахи с конкретни лица, които са на територията на Сърбия и имат намерение да преминат на територията на България. Имах среща в понеделник с министъра на отбраната на Румъния, на който също изложих и това бяха основните ми аргументи за необходимостта от по-интензивна комуникация. Коментирахме много подробно с тях и Черноморския район, басейна и евентуално – потенциална заплаха за преминаване на бежански потоци през Черно море. Истината е, че до момента не разполагаме с подобна информация. Но въпреки това сме предприели всички необходими действия. В рамките на следващия месец ще направим съвместно учение и с Гранична полиция, както вече споменах, ще участват няколко патрулни кораба, за да имаме подготовка, евентуално ако се наложи да отреагираме своевременно.
    Благодаря Ви.

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря.

    Атанас Зафиров: Само уточняващ въпрос. Тоест, да разбираме, че в тези суми е калкулирано и това участие на други родове войски, сумите за които говорим?

    Министър Николай Ненчев: Говорите за охраната на границата?

    Атанас Зафиров: Да, точно така.

    Министър Николай Ненчев: Предвидени са необходимите средства, но не и за ученията.

    Заместник-председател Валентин Радев: Да, добре.

    Пламен Атанасов: Само в допълнение, от Щаба на отбраната са изпратени указания до командира на Военноморските сили за изготвяне на подробен план за охрана на морската граница при миграционен натиск. Същият до края на месец март ще бъде разработен като това е стиковано с Морска администрация и с Гранична полиция. Не имахме идеята да направим това учение още в началото на месец април, но поради ангажираност на колегите от Гранична полиция предложиха същото да се проведе в средата на месец април, така че и то е планирано и то ще се проведе.
    Що се касае до финансовите средства, за които говорихте, те са подробно разписани в Националния план, който е за охраната на държавната граница от миграционния натиск.

    Заместник-председател Валентин Радев: Добре, благодаря Ви господин генерал. Колега Янков, заповядайте.

    Янко Янков: Благодаря Ви, господин председател. Уважаеми господин министър. Господа генерали.
    Всички сме наясно, че тероризмът има разнопосочни действия, освен гражданските обекти това, което се случи в Анкара показва, че и срещу обекти на въоръжените сили могат да бъдат извършвани терористични действия и включването на Българската армия в антитерористична политика може и на наша територия да предизвика такъв вариант на терористични действия.
    Затова моят въпрос господин министър е, всъщност ние приехме тук понеже са и медиите, смятам, че българските граждани ги изключително ги интересува степента на охраната на обектите, които са свързани с утилизацията. Там има изключително много възможности за мащабни такива дейности, а всъщност последния закон, който приехме, Министерството на отбраната има определени функции в тази посока. Затова моят въпрос е Министерството на отбраната отчита ли тези възможности и за въздействие върху свои обекти и там където има, макар и косвен ангажимент? Взимат ли се съответните мерки за охраната на тези обекти и за предотвратяване на възможни терористични действия там?

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря. Да допълня, защото е свързан въпросът и кажете нещо за складовете с боеприпаси и въоръжение, говорихме с началника на отбраната, как се охраняват, нещо засилено има ли? Заповядайте, Вие ако ще отговаряте, господин генерал.

    Пламен Атанасов: Уважаеми господин заместник-председател. Господа народни представители.
    Охраната на обектите от въоръжените сили в момента е по схема, която си е към сега действащата. Не се налага допълнително усилване на охраната на обектите като особено внимание е обърнато на складовете където се съхраняват, както Вие казахте складовете с въоръжение и бойни припаси, като там единствено сме регламентирали засилени проверки и то ежедневно да се извършват проверки на складовите райони за нарушаване на охраната на обекта, на влизане в района на обекта. Това е, което единствено допълнително сме разпоредили да се извършва ежедневно в тези райони. А схемата за охрана си е по сега действащата. Аз и преди това споменах, че наново сме обследвали всички райони съвместно с Военна полиция, проверена е сигнално-охранителната система там където беше необходимо се извършиха и се извършват ремонтни дейности, така че относно охраната на обектите аз смятам, че към момента нямаме проблеми.
    Но, при нарастване степента на заплаха, Вие знаете, че има четири степени на заплаха, в нашите планове за охрана е предвидено нарастване на силите за охраната на тези обекти. Има подробно разработени планове за охрана. Това е.

    Заместник-председател Валентин Радев: Заповядайте.

    Янко Янков: Благодаря Ви, господин генерал. Аз не напразно споменах и обектите за утилизация, там Министерството на отбраната има контролни функции. Също трябва да бъде завишен контролът, защото в крайна сметка това не е само КОС. Законът го променихме и министърът на отбраната има определени функции там. Така, че нашата молба е да се завиши вниманието към тези обекти, дори и там където министерството няма пряк ангажимент, но все пак това е част от антитерористичната дейност. И господин министър, очакваме законът за промяна на Закона за Военната полиция, за да може тя да придобие допълнителни функции свързани с интегриране в антитерористичната система на България.

    Министър Николай Ненчев: Те са залегнали. Смятам, че консултациите, може би с БСП трябва да направим и след което вече сме напълно готови да преминем към конкретика. Благодаря Ви за въпроса. Само с една дума, да, повишено е вниманието, взели сме допълнителни мерки, но не бих искал да говорим повече за това. Благодаря Ви.

    Заместник-председател Валентин Радев: Останали са консултации само с БСП, защото с другите сте направили. С всички, само с БСП е останало, това го разбрах и аз.
    Господин Исмаилов? Нямате въпрос. Господин Каракачанов, заповядайте.

    Господин Красимир Каракачанов: Господин председател, първо да се извиня за резкия тон преди малко, не сте Вие причината за моето лошо настроение и не са въпросите военни, но това е положението. Между другото, на голяма част от въпроса, който щях да задам, Вие отговорихте на господин Зафиров, ставаше въпрос за морските граници. То е логично това. Само въпросът ми е каква е целта – недопускане в наши териториални води, тоест на наша територия или, тъй като това, което се наблюдава в Гърция, в Гърция в голямата част от случаите гърците са посрещачи и ги обгрижват в открито море с вода, сандвичи и други работи, медицинска помощ. Въпросът е каква е целта, която е поставена – недопускане за навлизане в наши териториални води или гръцкият вариант с обгрижването? Това ми беше въпросът и това много ясно да се знае. Това е много важно да се знае.

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря. Господин министър.

    Министър Николай Ненчев: Господин Каракачанов, аз вече съм Ви отговарял на този въпрос. Разбира се целите са няколко, на първо място мониторинг, разузнаване на района, изпреварваща информация, но разбира се, целта е недопускане на територията на България. Казвал съм го няколко пъти вече, защото ние не можем да поемем този ангажимент.

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря Ви. Господин Филипов? Нямате въпрос. ГЕРБ – най-старшият. Заповядайте господин Влайков.

    Нено Влайков: Господин министър, аз искам да попитам имате ли някакви планове за провеждане на разяснителна кампания сред населението? Масова разяснителна кампания с използване на медиите, защото ми се струва, че ако хората са запознати как трябва да действат в такива случаи, могат да станат и източник на информация предварителна за провеждането или подготовката на подобни действия от терористични групи.

    Заместник-председател Валентин Радев: Заповядайте, господин министър. Господин Тошев, ако въпросът Ви е подобен, добавете.

    Владимир Тошев: В същата посока ми е въпросът. На практика само тук на масата в момента сме 15 офицери. Ако засвирят сирените сега или се подаде по радиото сигнал се съмнявам, че в тази зала където са петдесет специализирани хора, няма да знаят 5 човека какво да правят. Та в тази посока, паниката е по-опасна отколкото самото действие на някаква терористична атака. И допълвам въпроса на колегата и към министъра и към господин генерала, логистика, подготовка и така нататък, но цялата армия трябва да бъде готова как да реагира в първия момент, защото след това се разчита на нея тя да помага на населението ако се наложи някъде да се ликвидират последствия и то в първите минути, а не в дни и седмици след това. Много е важно да се подготви и армията от редника до висшия команден състав, както и населението, не само от армията, разбира се, чрез медиите, но и специализирани обучения да се правят, защото сега, пак Ви казвам, ако засвирят сирените или се подаде сигнал „буря“ или „вихър“, ще се чудим за Великден ли говорят или за Коледа. Благодаря.

    Заместник-председател Валентин Радев: Добре, благодаря. Заповядайте, господин министър.

    Министър Николай Ненчев: На първия въпрос свързан с разяснителната кампания, да, този въпрос беше много подробно дискутиран на Националния оперативен щаб, там се взеха и конкретните решения как точно да се реагира в конкретния случай.
    Бях предвидел да Ви информирам точно колко хора, за колко време, с точност до минути. Съвсем умишлено задържах тази информация, но иначе имаме необходимите разчети и готовност.
    Благодаря Ви.

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря. БСП? Нямат въпроси. ДПС, господин Янков? Не. Добре, колеги ако иска някой от Вас да вземе отношение, заповядайте. Всеки от нас е свободен да изкаже някакво становище, да посъветва разбира се, освен че сме с контролни функции, можем и да посъветваме нещо. Тук е и професионалното ръководство, а не само министър. Заповядайте, господин Гаджев.

    Христо Гаджев: Благодаря, господин председател. Уважаеми господин министър. Господин генерал. Колеги.
    Голяма част от въпросите вече бяха засегнати, но ако може да хвърлим една малко по-широка краска. Колкото до предния въпрос относно обучение и тренировка, доколко не би могло да се ревизира военното обучение, което се прави в момента десети и девети клас? А доколко няма да включва малко и реакции при кризи, съвместно с МВР да се види дали има някаква възможност по принцип да се анализира това как е възможно това като идея.
    Миналата седмица, ако не ме лъже паметта, Министерският съвет прие постановление, в което разшири списъка на стратегическите обекти, включващ всички останали частни дружества от военнопромишления комплекс, включително „Терем“, включително и ВМЗ. Това все пак се прави с цел да се увеличи контролът и сигурността. Въоръжение и боеприпаси има не само в складовете на МО и на МВР, но и в частните заводи. Там министерството ще има ли някаква отговорност по контрола на вече частните складове по контрола на боеприпасите и въоръжението, което има в тях?
    И третата ми, по-скоро констатация е дали всъщност всичките тези учения, които се водят за повишаване на готовността при охрана на границата и при евентуални контратерористични операции влияят ли по някакъв начин на нормалната подготовка на въоръжените сили, защото все пак те трябва да си се готвят за основната им дейност, за основните им цели, а това са все пак съпътстващи?
    Благодаря.

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря. Заповядайте, господин министър.

    Министър Николай Ненчев: Благодаря. Допусках и бях почти сигурен, че ще ми го зададете. Стремим се това да не влияе. Разбира се, изключително важно е, ние имаме основни приоритети, които са свързани и имат други цели. Стремим се това да не влияе на този процес. Ротираме хората, които участват. Включително днес имахме едно изключително успешно съвместно учение с МВР. Още веднъж искам да акцентирам върху това. До този момент имаме изключително добро сътрудничество, добра координация и почти никакви, защото честно казано, аз имах известни безпокойства в началото – дали ще успеем да се сработим, дали ще има чуваемост, дали ще успеем в синхрон да извършим поставените задачи. Слава Богу това е така.
    Що се касае за контрола на боеприпасите, към нас не е постъпило подобно искане, но имаме готовност, то е отразено в плана. Ако се наложи, ние бихме могли да окажем необходимото съдействие и в този смисъл.
    Обучението, би било чудесно. Благодаря, аз това го приемам по-скоро като препоръка, благодаря Ви, бихме могли да го заложим в учебните планове и това е една много хубава идея.
    Но ако сме на приключване, само няколко неща да кажа на финал. Благодаря за подкрепата, за съдийството, за сътрудничеството, благодаря за разбирането. Моето дълбоко убеждение е, че само единни бихме могли да постигнем повече.
    Пак се връщам към необходимостта от много тясна координация, както между службите в България, така и в координацията между нашите и чужди служби. Това е един изключителен тежък казус, пред който сме изправени и според мен решението можем да търсим само и единствено в много тясно сътрудничество както в рамките на Европейския съюз, така и в НАТО.

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря. Господин Ангелов, искахте думата, заповядайте.

    Аню Ангелов: Уважаеми господин министър. Уважаеми господа народни представители.
    Искам само да кажа, че България остана една от малкото държави, която няма специализиран Закон за борба с тероризма. Дадени са указания и държавните институции до няколко седмици ще подготвят такъв проект на Закон за борба с тероризма. Защо? Защото в цялото законотворчество в различните закони има отделни елементи на дейности на държавните институции за борба с тероризма, но има редица действия на държавните институции както по отношение на гражданите, така и по ограничаване на придвижване, така и по затваряне на летища и метра, така и по съвместни патрули между въоръжените сили и полицията по улиците на българските градове. Има редица въпроси, които не са решени и следва да бъдат решени законово.
    Така, че до няколко седмици, вероятно народното представителство ще има възможност да вземе отношение по един такъв проект на Закон за борба с тероризма. Не, че такъв закон ще реши всички въпроси на борбата с тероризма. Както знаете и във Франция има, и в Белгия има такъв закон. Въпросът е, че не е необходимо да се налага извънредно положение както е вече няколко месеца във Франция например, все още продължава това извънредно положение. Не е необходимо, а е необходимо със закон да се дадат някои ограничителни мерки, които съгласно Конституцията могат да бъдат приложени само със закон.
    Благодаря Ви.

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря Ви, господин Ангелов. Колеги, някакво друго мнение? Или да се възползвам, че ми е включен микрофонът и съм председателстващ днес та да питам и аз нещо. Сетих се много професионално, което мен ме вълнуваше, но пък ми се струва, че е много в темата. Все едно ние европейците сме доста толерантни, даже много от нас пацифисти, нямам предвид себе си, защото съм бил бивш военен, но това вероятно ни води тези главоболия с терористите. Ние все миролюбиво искаме да ги решим въпросите и така сме свикнали повече от половин век време. И се сещам, че армията когато отиваше на мисии в Афганистан, най-вече, но и в Ирак мисля, че имаше, имаше едни разпореждания и НАТО даже ни казваше, табел се казва, та в табела ако нямате несмъртоносни оръжия, няма да ходите. Вземете и си закупете. И армията си купи такива несмъртоносни оръжия, които са много удобни за борба точно в такива среди, в които един нож да носиш ти вече си враг. Говоря за тези страни, знаете го много добре. Гледам генерала, защото той сигурно е най-наясно и въпросът ми всъщност е към него, след като свърша. Та мисълта ми е, Вие имате такива средства, МВР също има. Аз просто знам, защото се занимавах с тези въпроси. На тези учения, без да разкривате нещо особено, но на мен ми се иска да имате такива средства и когато се наложи, дано не се налага, и тръгнат не десет, не двадесет, не шейсет, както видяхме на камерите и вчера дето минавали там през Бургас, а хиляда. Недай си Боже да тръгнат или петстотин или по-малко, да не ги спираме по друг начин освен чрез несмъртоносни оръжия. Това е много ефективно – с газови, с кинетични и знам, че армията е подготвена. И свързано с това, искам да Ви питам Вас лично, защото вероятно сте най-подготвен в случая, защото аз няколко пъти се изказвам и по телевизията, че армията сме едва ли не по-подготвени от МВР, за да спираме такива хора, да прави чек поинтове. Това така ли е, докъде е така? Ние очевидно очакваме срещу нас въоръжени хора, но сега, в това положение имаме ли такава подготовка, нещо ще закупуваме ли, което ни трябва още?
    Тоест на тези два въпроса ако може да ми отговорите? И моят съвет е да използвате повече несмъртоносни, но какво бихте казали, господин генерал?

    Пламен Атанасов: Господин заместник-председател. Господа народни представители.
    Да, Вие сте прав, в армията има ограничен брой такива средства. Това се наложи от изпълнението на мисията, която имахме в Афганистан и по-точно в Кабул. В седем от ротите, които участваха в Кабул имаха и такива задачи за борба с безредици в Афганистан и за тази цел бяха закупени необходимите средства. Говоря тук изключително за щитове, за специални каски, за палки, за сълзотворни гранати, пушки за изстрелване на тези сълзотворни гранати и всеки един от тези контингенти, които заминаваха бяха подготвени в тази област.
    Към момента също разполагаме с част от тях и ние с тях бяхме включително долу на границата на Кулата, съвместно с жандармерията, тренирахме съвместно с тях. Такива средства имат и Военна полиция, които там също демонстрираха. Така, че има още какво да се желае. Даже може да се закупят и допълнително такива средства.

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря. Други колеги? Заповядайте, господин Янков.

    Янко Янков: Благодаря, господин председател. Просто и от това, което стана дума преди малко, господин министър, господа генерали. Всъщност тук може би пропуснахме нещо. Основната функция, основната ефективност на противодействието на тероризма ще се търси в превантивната работа, в недопускането на терористичните актове. От тази гледна точка всъщност изказванията на всички експерти по света са в посока, че трябва да има онлайн обмен на информация между специалните служби в тези страни.
    И между другото, понеже тук е съветникът на премиера, господин Ангелов, Вие му предайте, че в парламента по темата антитероризъм опозиция няма. Всичко, което е нужно като подкрепа, Вие ще я получите и по закона бързо да бъде приет. Но тук, господин министър, много сериозна роля има Служба „Военна информация“. Изключително сериозна роля и може би това го пропуснахме днес да го коментираме, не му е и мястото сега съвсем подробно да го коментираме, но надявам се, че ще предприемете необходимите действия за ефективната симбиоза между Военна информация, Военна полиция и другите служби в рамките на Съвета по сигурността при премиера. Защото всъщност ролята на въоръжените сили на България, пък гледам и в Европа какво става, когато се извърши терористичен акт, тогава излизат въоръжените сили да осигуряват ред, защото има и друг вид престъпност, която след терористичния акт, паниките и така нататък, ескалация на други видове престъпност, което пък армията със своето присъствие може да го предотврати.
    Така, че това е, което исках да кажа и свършвам, господин председател, Служба „Военна информация“ има изключително важна роля в целия този процес и аз се надявам, че Вие знаете какво да правите, не е нужно ние да питаме тук.
    Благодаря.

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря. Това е само мнение, господин министър. Ако откривате нещо, което да отговорите?

    Министър Николай Ненчев: Аз споменах в началото на разговора, че диалога между различните служби е много интензивен. Имах предвид точно и Служба „Военна информация“. Разпоредил съм много ефективна координация, комуникация. В постоянна връзка сме с партньорски служби. Обменяме информация, прав сте, Служба „Военна информация“ е изключително полезна в този процес.

    Заместник-председател Валентин Радев: Да, те вчера участваха в съвместно заседание, между другото.
    Колеги? Господин Найденов.

    Ангел Найденов: Тук няколко думи, вземам повод, господин председател и от казаното от генерал Ангелов. Аз вече имах възможност да изразя скептицизъм не само мой, но и на моята парламентарна група по отношение намеренията за един антитерористичен закон, дори и от гледна точка на факта, че има достатъчно стратегии, конвенции, текстове, включително в Наказателния кодекс, които регламентират и борбата с тероризма и предотвратяването на радикализацията, и движението, и набирането на терористи, но така или иначе предвид на ситуацията не бихме възразили да разгледам предложенията, които биха се съдържали в един нов законопроект.
    Разбира се, преди да се отиде на варианта закон, по-скоро според нас трябва да се мисли по необходимостта да бъдат подобрени текстовете, които съществуват в други нормативни. Аз чух и министър Ненчев да споменава, че има достатъчно текстове, в това число регламентиращи участието и отговорностите на Българската армия.
    Ако трябва да погледнем само общите международни документи, ще видите, че има Генерална стратегия План за действие на ООН, Генерална стратегия и План за действие на Европейския съюз за борба с тероризма, Стратегия и План за действие срещу радикализацията и набирането на терористи, конвенции, които разбира се са част от българското право, свързани с мерките срещу финансиране на тероризма. Гледахме и приехме изменения в действащ български закон, включително разбира се мерки срещу кибер престъпността и прочие.
    Но ако смята и изпълнителната власт, че и е необходим още един закон, нека да го разработи, ще го видим и тогава ще коментираме по-подробно.
    Генерал Атанасов, аз чух на въпроса на господин Атанасов да казвате, че ако е необходимо ще бъде предвидено допълване на екипировката на примерно военните формирования, които биха участвали в такива антитерористични операции. Според мен, не просто ако трябва, то трябва да бъде заложено. В този смисъл ми се иска да изясним, мислите ли че е необходима някаква промяна и допълване на личното въоръжение, на индивидуална екипировка, на средствата за индивидуална защита, на средствата за индивидуални и съответни общи комуникации на участващите военни формирования? Включително, разбира се и онова, за което стана дума – несмъртоносните оръжия и екипировката за борба с безредици. Всъщност, това според мен трябва да бъде на преден план на вниманието в този момент на ръководството на министерството и на командването на Българската армия. Затова без каквито и да е опасения трябва да направите своите предложения, включително и за допълнителното финансиране.

    Заместник-председател Валентин Радев: Заповядайте, господин министър.

    Министър Николай Ненчев: Благодаря Ви, господин Найденов. Аз идвам със заявката. Имаме нужда, разбира се. Имаме нужда, тук имам списък с конкретни неща, които са ни изключително необходими, ако разбира се, влезем в такава процедура. Така, че бих помолил и за Вашата подкрепа тези искания да бъдат изпълнение, защото те са съвсем навременни и справедливи. Благодаря Ви.

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря. Господин генерал.

    Пламен Атанасов: Само едно допълнение относно несмъртоносните оръжия. Ние планираме тези несмъртоносни оръжия да се използват при охраната на държавната граница. А при антитерористичните дейности, там вече нямаме право да ги използваме. Там трябва да използваме смъртоносни, защото сами знаете какви са последствията.

    Заместник-председател Валентин Радев: Колеги, мисля че изчерпахме въпросите. Благодарим и на генерал-майор Атанасов, и на министъра и преминаваме към втора точка.
    Господин министър, Вие може да останете, ако искате можете да оставите само господин Цанов да разпитваме него, да му задаваме въпроси.

    Министър Николай Ненчев: Ако Вие прецените, ще остана, но ако няма необходимост ще тръгвам понеже имам предвиден ангажимент.

    Заместник-председател Валентин Радев: Не, ние него сме поканили, просто ако желаете, може да останете.
    Уважаеми колеги, продължаваме с втората точка по плановете, които предполагам повечето от Вас има. Ако случайно някой от Вас няма, тук размножихме и да зададем своите въпроси, но първо да чуем някакво експозе от Вас. Предполагам, че аз да Ви кажа какво очакваме, Вие ако сте решили да ни кажете нещо, ще ни го кажете него, така че заповядайте.

    2.Изслушване на директора на Главна дирекция „Отбранителна аквизиция“ господин Венислав Цанов относно дейността на дирекцията в периода от 01.01.2014 г. до 15.03.2016 г. по ЕФПМТО, планираните дейности по този списък и ЕПСОССУ до края на 2016 г.

    Венислав Цанов: Благодаря Ви, господин заместник-председател. Списъците, които са Ви предадени са съгласно Вашето искане, три на брой. Предполагам всеки е съумял, въпреки краткото време, да ги прегледа. Липсва списъкът или по-скоро плановете за снабдяване и доставки на стоки и услуги за 2016-та както и списъкът за строителството и строителни услуги за 2016 година.
    Искам само да поясня, че те са в една напреднала степен на подготовка, но все още не са официален документ. Искрено се надявам това до края на другата седмица това да се случи. Те се утвърждават от министъра на отбраната и са документите, по силата на които след това главната дирекция ще трябва да разкрива тръжни процедури и да извършва съответните процедури. Така, че за съжаление не можахме да се подготвим в тази част от искането, което е във Вашия документ, но аз поемам ангажимента в момента, в който стане факт утвърждаването на двата списъка това да Ви бъде предадено, по съответния ред, за информация.
    Освен това съм подготвил един доклад, който за съжаление днес до обяд го готвих, а не можах по-рано. Ще го оставя на Вашето внимание. Към него има две приложения, които според мен ще Ви бъдат от полза. Едното приложение това са процедурите, които са обжалвани в КЗК и по които има произнасяне на КЗК в полза на министерството или срещу решения за обявяване на съответни процедури. Все пак предварително искам да кажа, че в 90 на 100 от решенията си КЗК подкрепя министерството. И 100 % в частта, която аз доскоро ръководих. Нека и да се похваля. Освен това има информация за действието на дирекцията във връзка с изпълнение на Програма „Сътрудничество на EPF и EFS“ през 2014-та и 2015-та година, нещо което не е тема заложена във Вашето искане, но мисля, че е от значение, защото по тези две програми през предходните две години се доставиха доста въоръжение и техника, които са пряко свързани с повишаване на бойните способности и достигане на заложените цели за Българската армия.
    Разбира се, тъй като се казва изслушване, ще помоля за кратко експозе в смисъл такъв, че част от доклада ще Ви помоля да ме изслушате ако нямате нищо против?

    Заместник-председател Валентин Радев: Стига да не е много дълъг.

    Венислав Цанов: Ще се опитам да бъда максимално кратък, тъй като знам, че всъщност важно е след това да се зададат въпросите.

    Заместник-председател Валентин Радев: Добре, слушаме Ви.

    Венислав Цанов: Ще прескоча частта, която разказва какво прави дирекцията, тъй като всеки един от Вас в общи линии, даже и много конкретно знаете с какво се занимаваме. Но все пак искам да кажа, че планирането на възлагането на обществени поръчки се осъществява в строго съответствие с разпоредбите на вътрешните правила относно реда за планиране и организация на провеждането на процедурите за възлагане и контрол на изпълнението на сключените договори.
    Като основен планиращ документ се явява Планът за обществени поръчки, осигуряващ получаването на доставки и услуги и строителство. Структурата и съдържанието на всеки план е съгласно образец, утвърден във вътрешните правила. Ежегодно след утвърждаване на единния финансов план за материално техническо осигуряване и единния поименен списък на обектите за строителство и строителни услуги на база на основни годишни предложения се планират процедурите за възлагане на обществени поръчки. Както вече казах, тези планове се съгласуват преди утвърждаването им от две дирекции и от Военна полиция. Дирекциите са „Планиране, програмиране и бюджет“ и „Правно-нормативна дейност“.
    По отношение на дейността през 2014 година. Дирекция „Инвестиции в отбраната“ през 2014 година са извършени дейности по възлагане на обществени поръчки в резултат, на което са сключени 115 договори, 9 рамкови споразумения, като 61 от тях са изпълнени през същата година. По-конкретно направленията, в които са сключвани договорите са свързани с окомплектоване на българските контингенти и войсковите формирования на територията на страната с въоръжение, техника и индивидуално снаряжение. Доставка на горива и доставки на масла, смазки и специални течности за подготовка на войските както на твърди и течни горива за отоплителния сезон. Доставка на автомобилни гуми и акумулатори за осигуряване подготовката на военни формирования на Българската армия. Поддържане летателната годност на военните и въздухоплавателни средства включващо редица неща например: доставка и услуги свързани с експлоатацията на МиГ-29, доставки свързани с експлоатация на вертолет Бел-206, интегрирана логистична поддръжка на самолет „Платос“ и редица други неща свързани с авиацията. Освен това, ремонт на кораби, радиолинейни станции на фрегати клас Е-71 „Дръзки“, „Верни“ …

    Заместник-председател Валентин Радев: Изчакайте малко да влязат журналистите и ще продължите. Моля Ви да влизате и настанявате бързо. Продължавайте, господин Цанов.

    Венислав Цанов: Доставка на бронежилетки, комплект модули за тях и бойни каски за Сухопътни войски. Доставки на обикновени пистолети, доставки на патрони 7/62 милиметрови, доставка на снайперски карабини „Хеклер“ и „Кох“.
    Какво сме постигнали през 2014 година на базата на така изредените основни направления и сключените с тях договори? По отношение на въоръжението, техниката и имуществото за изпълнение на мисии и задачи, поставени на въоръжените сили на Република България.
    По отношение на самолетите МиГ-29.Изпълнени бяха договори за удължаване на ресурса на двигателите, ремонти на 8 броя двигатели, ремонтно оборудване и доставка на резервни части и оборудване на самолетите.
    По отношение на учебния самолет „Пилатос“ RS9-M и транспортен самолет RS-12. Сключено бе ново рамково споразумение за срок от седем години с предмет интегрирана логистична поддръжка на самолет „Пилатос“. И конкретен договор към него. В края на годината бяха сключени два нови договора към рамковото споразумение, което позволи да се поддържат в летателна годност четири броя самолета RS9-M и един RS-12.
    Учебен самолет L-39 през 2014 година е възстановена летателната годност на два броя L-39 и е сключен договор за възстановяване летателната годност на още един брой L-39, при което общият брой на тези ремонтирани самолети стана четири. Чрез осигуряване с финансови средства през 2015 година общият брой на ремонтирани самолети L-39 по съществуващото рамково споразумение се увеличи с два броя, тоест до заложените в рамковото споразумение – шест броя.
    Транспортния самолет „Спартан“ в изпълнение на рамково споразумение за интегрирана логистична поддръжка се поддържа летателната годност на всички три самолета „Спартан“.
    Ми-24. По договор към рамковото споразумение се ремонтира един вертолет Ми-24.
    Вертолети „Кугър“. Към рамковото споразумение за интегрирана логистична поддръжки на вертолети AS-532 „Кугър“ се изпълнява договор за доставка и услуги, а към рамковото споразумение за интегрирана логистична поддръжка на двигатели „Макила“ през 2014-та бяха изпълнени два договора.
    Учебни вертолети Бел-206. Изпълнява се договор за доставка на резервни части за вертолетите. Изпълнени са по сключеното рамковото споразумение и две инспекции на два броя двигатели.
    Дейността през 2015 година. В дирекцията „Отбранителна аквизиция“, тоест новото наименование на „Инвестиции в отбраната“ през 2015 година са извършени дейности по възлагане на 91 обществени поръчки, в резултат на което са сключени 146 договора и 18 рамкови споразумения. През тази година, тоест миналата година, сключихме с Агенцията по комуникации и информация на НАТО три технически споразумения и един договор с Агенцията на НАТО за поддръжка и снабдяване. Тъй като към дирекцията премина функцията по застраховане на имущество и сключване на договори за охрана бяха сключени четири договора за застраховки на недвижими имоти и три договора, допълнителни споразумения за охрана.
    По отношение на постигнатите резултати във връзка с въоръжение, техника и имущество за изпълнение на мисиите и задачите поставени на въоръжените сили на Република България се получи следното нещо:
    Сключени са рамкови споразумения и договори за доставка на автомобилни губи и акумулаторни батерии за осигуряване подготовката на военните формирования. В последните две години са доставени автомобилни гуми на стойност около 400 000 лева и акумулаторни батерии на стойност 700 000 лева.
    Отново искам да подчертая, че е осигурена интегрираната логистична поддръжка на самолет „Палатос“, вертолети „Кугър“ и „Пантер“ като по този начин се осигури летателната годност на четири самолета PC-9M, средно четири вертолета „Кугър“ и три вертолета „Пантер“. Възстановена е летателната годност на един вертолет Ми-24 и към момента се възстановява летателната годност на един вертолет Ми-17.
    Доставени бяха бронежилетките за нуждите на Сухопътни войски и съответните каски.
    Разбира се, по отношение на Военноморските сили, организирани са два докови ремонта на базов миночистач „Прибой“ и фрегати „Дръзки“ и „Верни“.
    В областта на телекомуникационните услуги достави се такава услуга сателитни мрежи „Имарсат“, „Иридиум“, „Торая“ за осигуряване на българските контингенти зад граница. Сключени са технически споразумения с „NCI“ за подмяна на оборудване за обмен на класифицирана информация с НАТО и за провеждане на изследвания за придобиване на нови 3D радари за наблюдение на въздушното пространство на Република България. Тези споразумения осигуряват подмяна на остарялото оборудване за обмен на класифицирана информация с НАТО, надграждане и актуализиране на информационните системи за осигуряване взаимодействие с различните командни структури на Алианса.
    Споразумението за изследване за придобиване новите 3D радари за наблюдение на въздушното пространство ще предоставят възможност за радиолокационно покритие на Република България и възможност за търсене на начини за стартиране на процедура за придобиването на тези 3D радари чрез финансиране от Инвестиционната програма на НАТО в областта на сигурността – ИНСИП.
    Има сключени договори за доставка на обувки – полеви, целеви и половинки, полушуби – кожени, фланели, боти и чорапи за осигуряване на полагащото се вещево имущество на военнослужещите чрез военните магазини. Обувките са нов образец, изработени от лицева част, комбинация от хидрофорбирана естествена кожа и черен текстил, с грайферни ходила от гума и полиратан. Същите в момента са преминали полеви изпитания и ще бъдат доставени за пръв път за осигуряване на военнослужещите от Българската армия.
    През 2016 година към момента имаме 11 сключени договора, които ще ги изредя – доставка на полушубки за мъже и полушубки за жени, интегрирана логистична поддръжка на вертолети „Кугър“, интегрирана логистична поддръжка за двигатели „Макила“, комплексна услуга „Третиране на отпадъци“, извънгаранционна поддръжка, абгрейд на хардуер и софтуер и доставка на резервни части за фрагмента на СКС, цялостна поддръжка на копирна техника, пощенски и куриерски услуги.
    Уважаеми народни представители, аз мога много да чета тук, но ако искате да продължавам, ако не …

    Заместник-председател Валентин Радев: Извади ако има нещо, ако не, оставете въпросите колегите да зададат.

    Венислав Цанов: Изводите, които могат да се направят са, че в крайна сметка процесът по придобиване на стоки и услуги свързани с бойната подготовка, с въоръжението и техниката и с ежедневните нужди на Българската армия се развиват в нормални размери, но големят проблем е липсата на достатъчно финансиране в началото на годината. Тоест, в момента ние се готвим да стартираме подготовката на процедурите като естествено, тъй като има ограничение бюджетът, не говоря за допълнителните средства за МиГ-29 и за новия кораб, но те идват в рамките на ноември и декември когато ако няма рамкови споразумения, по които да се уплътнят средствата от бюджета има риск за неусвояването им, а когато се работи в един екстремен двумесечен период по усвояване, винаги е възможно да се допуснат пропуски и да не се постигне най-доброто решение за какво точно да отидат средствата.
    В крайна сметка това е проблем, който надали точно сега и тук е мястото да бъде решен или поставен, но създава огромно напрежение в системата, тъй като разходите в последното тримесечие на годината винаги са значително превишаващи ежегодните месечни лимити, които не могат да бъдат усвоявани в рамките на предхождащите ги девет месеца.
    Благодаря за вниманието и съм готов да отговоря на поставените въпроси.

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря Ви и аз. Колеги, аз предлагам да зададем въпросите си към господин Цанов. Заедно с това сте свободни всеки да изказва мнение, но предполагам, че по-добрият вариант е накрая всеки, който иска да направи обобщение и да направи предложение, а сега да зададем въпроси и да се ориентираме ако има някакви неясноти. Ако не възразявате, да продължим така. От ГЕРБ, заповядайте, господин Гаджев.

    Христо Гаджев: Благодаря, господин председател. Аз имам няколко въпроса и ще пробвам да ги групирам по някакъв начин. Но първо, днес сутринта като се запознахме със справката, която дойде, впрочем, вътре има някои неточности, които най-вероятно при принтиране не са се отбелязали и не става ясно за какво става въпрос вътре. Но така като смятах, само по точка едно са около 187 – 188 милиона лева без да броим рамковите споразумения, които са сключвани преди посочения период от 1 януари 2014 година, които са не факторирани, а за които са сключени договори.
    Това, което ми направи впечатление, че като извадим, между другото 25 700 000 лева, които са сключени с МОБА за охрана, нещото, което ми прави впечатление, че е за охрана на имоти с отпаднала необходимост. А въпросът тук е какво става с охраната на действащите поделения? На този въпрос ако може да отговорите.
    Също така има предвидени поредните разходи – 22 милиона за ТЕТРА. Ако може да ни кажете за какво става въпрос в тази ТЕТРА, за какво е необходима, имайки предвид колко средства вече са изразходвани допълнително преди години за изграждане на системата и въобще тази система съвместима ли е с системата на МВР? Защото имайки предвид по първа точка както си говорихме за съвместните операции и от тук нататък все по-голямата координация между МВР и МО при съвместни действия ако Тетрите или по-скоро радиостанциите им не са съвместими, то тогава става малко голям нонсенс.
    Също така това, което ми направи впечатление, че като ги изключим тези разходи остават около 150 милиона. От тях една трета са отишли за горива. Тоест около 50 милиона са отишли за горива и керосин като главно са отишли за горива – дизел, бензин и газиол. Сега две фирми, това си е друга работа, предполагам през борса са минавали, надявам се като процедури. Явно те са си давали най-интересната борсова цена. От тази гледна точка фона на което има акумулатори общо за 600 000 лева и гуми за 500 000 лева някак си доколко при положение, че 2012 и 2013 година също бяха закупени големи количества керосин и горива всъщност доколко е било необходимо всичките средства да се насочват натам? И всъщност това от капиталовите ли са или от средствата за текуща издръжка на министерството?
    Едно нещо ми направи впечатление и с това ще приключа засега, че станах малко дълъг. Споменахте сключените договори с Ен Си Ай, един ми направи впечатление за три де радарите, който и Вие го споменахте. Откакто се занимавам с тази дейност слушам за три де радарите и за подготовката за три де радари. Къде биха могли да бъдат поставени, какви радари точно биха били и така нататък? При положение, че има и Институт по отбрана, който всъщност се занимава с изготвянето на тези критерии и анализи, технически спецификации, доколко е било необходимо всъщност да се ходи в една агенция, която впрочем е и доставчик на подобни радари? И не е ли тук притеснително, че има план какви радари са необходими, как да бъдат разположени и трябват ли ни, се прави всъщност от доставчик на подобна технология? Това от една страна и второ, все пак имайки предвид, че това ще бъде разход за над 100 000 000, такъв проект все още няма, тъй като не е одобрен от Народното събрание. Всичко останало е планове, за които всъщност са изхарчени вече сравнително голяма сума пари. И най-малкото, споменахте, че не могат да бъдат придобити чрез ЕНСИП, което е под голям въпрос, тъй като подобни структури не се финансират по принцип от ЕНСИП като правило на НАТО. Така, че от тук вече ми е големият въпрос ако може да уточните и по тази тема.

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря. Аз изброих няколко въпроса, но ако не бяхте от ГЕРБ …
    Заповядайте, господин Цанов. Следващият път ще бъда много строг. Колеги, аз не бях на миналото заседание и не знам точно каква е причината да поканим само господин Цанов. На мен ми се струва, че това, което чувам от колегата Гаджев, а може би и Вие ще задавате такива въпроси, те надали са към него. Тук трябваше да дойде заместник-министър Йосифова, може би тя трябваше да бъде, защото извинявайте, господин Гаджев, обаче половината от нещата не са към него. Това са обществени поръчки и той може да отговаря за тях. Но нека чуем неговия отговор, но така си мисля, отново казвам, без да съм наясно, защо точно него каним. Ще стане ясно.
    Заповядайте, господин Зафиров щом бързате да зададете своя въпрос.

    Атанас Зафиров: Бихте ли ни казали кой отговаря за сключването на консултантски договори към министерството? Това влиза ли в диапазона на Вашата дирекция? И ако да, ще задам допълнителен въпрос.

    Заместник-председател Валентин Радев: Ако обичате отговорете първо на него, щом като колегата има ангажимент и след това на колегата Гаджев.

    Венислав Цанов: Зависи за каква консултантска дейност става дума – по граждански договор или за консултации свързани с надзор, строителство или да кажем друго нещо. Значи гражданските договори за използването на физически лица за консултанти също е функция на работа на нашата дирекция.

    Атанас Зафиров: Тук в този списък не видяхме да има. Това означава ли, че няма или просто не са в обхвата на този списък? Няма сключвани такива граждански договори?

    Венислав Цанов: Те не са по Закона за обществените поръчки.

    Атанас Зафиров: Тоест, няма ги тук. Благодаря.

    Венислав Цанов: Мисля, че няма тъй като както знаете, аз днес се явявам за пръв път на работа от доста време.

    Атанас Зафиров: Те се сключват директно, така ли да разбирам?

    Венислав Цанов: Има си техническо задание, което се разработва от структурата, която ще ползва консултанта. Предлага се и на тази база се сключва договор с този човек, като има докладни, разбира се до министъра, който казва: „Да, има нужда от такъв човек, потвърждавам, че трябва да има граждански договор“.

    Атанас Зафиров: А можем ли да получим такъв списък с тези граждански договори?

    Венислав Цанов: По съответния ред се поиска.

    Заместник-председател Валентин Радев: Господин председател, може ли да се включите? Наша воля е, ние затова сме поканили господин Цанов, ще помолим него ако трябва разрешение да вземе необходимото и да ни предостави списък.

    Венислав Цанов: Няма проблем.

    Атанас Зафиров: Тъй като аз предполагам, че те представляват по-голям интерес. Тук гуми, масла, това е ясно.

    Заместник-председател Валентин Радев: Добре, аз обаче ще Ви помоля да го направите писмено искането, за да сме точни, да не ни отговорят после, че това питате, това отговаряме. Напишете го писмено, аз предполагам, че никой от колегите не възразява да поискаме такава информация.

    Атанас Зафиров: Добре. Аз сега ще Ви помоля да ме извините, но ми се налага да изляза.

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря Ви. Продължавайте, господин Цанов.

    Венислав Цанов: Както казахте, господин заместник-председател, обхватът на зададените въпроси е изключително широк и надхвърля моите компетенции като структура. Но все пак ще се опитам да дам някаква яснота доколкото е възможно.
    По отношение на договора с МОБА мисля, че Вие сте видели размера на договора, но това е за …

    Христо Гаджев: Само за уточнение. Ставаше въпрос за сега действащите формирования, просто дали са към дирекцията. Това само да уточним, това е свързаното с МОБА.

    Венислав Цанов: Искам да кажа, че ние мислихме как и по какъв начин СКС, което основно поддържа такива действащи терени със складове с въоръжение и техника да може да бъде обслужван от МОБА, но за съжаление тъй като СКС е самостоятелно юридическо лице, то е извън обхвата на действие на изключението за инхаос. Тук има една специфика, тъй като охраната на съответното имущество за разлика пример от мобилните услуги или други услуги, които могат да се обединят по искане на отделните възложители да възложат на министъра, а той да сключва общ договор за ползване на такива услуги, за охраната това не може да се случи, тъй като собственикът трябва да се грижи и има отношение към стопанисването на своята собственост. Поне това е мнение на нашата Правна дирекция.
    По отношение на ТЕТРА-та. Вие сте видели рамковия договор, рамковото споразумение за няколко години. За момента само част от споразумението е стартирало с конкретен договор за доставката на една част. Както знаете, има два оперативни центъра за работа с ТЕТРА системата на МО, единият център е в София, другият във Варна. Тъй като системата физически и морално вече е остаряла и не може да се разчита, особено в такава промяна в средата за сигурност на нейната сигурност, тогава се е взело решение, пак казвам, това е въпрос на специалистите и на дирекциите, които се занимават с тази система, за целесъобразно да се стартира подмяната, на единия пункт поне, в София. Доколкото знам, изпитанията са успешни в Германия и предстои транспортирането му другата седмица на този център в България и инсталирането му в рамките на месец април. Тоест, единият център ще бъде подменен с нов.
    Що се касае за съвместимост, доскоро имаше позиция, че не може да са съвместими ТЕТРА системите на МО и на МВР. Ние организирахме една среща миналата седмица с ръководителя на дирекция КИС в МВР. Аз не успях да присъствам на тази среща затова не знам конкретния резултат, но колегите споделят, че има някаква нова възможност, разбира се тя е доста скъпа за обединяване на двете системи и започване на работа в условия на оперативна съвместимост.
    По отношение на горивата, в продължение на две-три години доставките на горива, да сумарно може да са такава сума около 50 милиона лева, но трябва да Ви кажа, че реално за нуждите на Българската армия, особено когато има завишени разходи свързани не само с охрана на раницата, но и на въздушното пространство, преди всичко, и транспортни разходи на Сухопътни войски се счита, че един годишен разход от 35 до 40 милиона лева е съвсем нормална величина. А както виждате, това са парите за две години, тоест има недофинансране на доставка. От текущите разходи са.
    За ИНСИП ще помоля да не коментирам, тъй като не съм достатъчно компетентен.

    Заместник-председател Валентин Радев: Добре. Това бяха. И аз такива въпроси записах. Колега Гаджев, нещо да допълните? Няма, добре. Господин Найденов, заповядайте.

    Ангел Найденов: Благодаря Ви, господин председател. Господин Цанов, на мен ми се иска да хвърлите светлина по един въпрос, който продължава да привлича и медийно, и обществено внимание и това е въпросът свързан с парашутните системи за специалните сили. По-точно интересува ме какво е подписано и каква е била необходимостта от подписването на този документ след договаряне на доставката на парашутните системи по линията на FMF от американска страна? Предполагам, че това ще бъде любопитно включително и за народните представители, защото темата е особено чувствителна, включително, разбира се и от гледна точка на осигуреността на специалните ни сили със съвременни и надеждни парашутни системи.

    Заместник-председател Валентин Радев: Сагата с парашутите. Заповядайте.

    Венислав Цанов: Благодаря за този въпрос, господин народен представител и мой бивш министър.
    Значи, все пак трябва да кажа, че в момента се извършват проверки в министерството и не знам дали трябва да влизам в детайли, но все пак това, което мога да кажа. Това, което мога да кажа е следното:
    През август месец на 2013 година стартира процедура по Закона за обществените поръчки за избор на доставчици на два вида парашути. Избор по рамково споразумение. Обхватът на рамковото споразумение е три години, а размерът на очакваните средства са около 2,6 милиона лева. След това възниква един основателен въпрос. Комисията продължила своята работа много дълго време и е работила някъде до края на месец май 2014 година. През това време нуждите от доставки на парашути за Българската армия, за трите вида въоръжени сили е анализирана и обобщена, както общият размер на необходимите парашути и парашутни системи е в размер на около 10,5 милиона щатски долара.
    Това, което беше важно е, че в началото на 2014 година, имайки предвид изключително неокомплектоване на специалните сили в трите вида въоръжени сили, стартира процес на преговори с американците, за да може за сметка на икономиите по FMF програмата да може американската държава да подпомогне Българската армия с доставка на един голям брой парашути. Икономията беше в размер на около 6 милиона долара и след като се водиха редица преговори лично посланикът тогава, най-накрая американците приеха, че могат да предоставят на Българската армия договор, с който се осигуряват доставките на два вида парашути – с кръгъл купол и тип крило.
    Разбира се, американците казаха, това е официална документация, официална преписка, че тъй като тяхната бюджетна година стартира след месец септември те не могат да поемат ангажимент, тъй като американската страна трябва да финансира тези доставки от програма FMF, за доставките на парашутите в рамките на 2014-2015 година, даже бих казал, че в приложението към FMF договорът, който вие сте подписал на 1 юли 2014 година, в приложението срокът на доставките на парашутите е четвъртото тримесечие на 2016 година, тоест настоящата година, и за двата типа парашути. Тоест, при създалата се ситуация Сухопътни войски не са снели от единния финансов план за материално и техническо снабдяване позицията рамково споразумение за доставка на парашути, а напротив, те настойчиво са поставили въпроса за сключване на договора, тоест на рамковото споразумение по проведената вече процедура благодарение на което, тъй като няма друго основание за прекратяване, договорът беше сключен на 20 юни 2014 година. Веднага Сухопътни войски заявиха и искане за конкретен договор за прословутите 26 бройки кръгъл купол и 6 бройки крило и на 27 юни се подписа и конкретният договор с доставчика. Доставката на 26-те броя парашути беше извършана от доставчика в края на миналата година, на по-миналата година. Приемателната комисия на няколко пъти ги връща за доработка. Така и не се приеха и договорът, този конкретен договор е денонсиран в тази част за 26-те парашута и сме удържали всички дължими неустойки към доставчика по договора за тези 26 парашута. Шестте се приети от приемателна комисия, в която участват представители на Института по отбрана, представители на Сухопътни войски и други експерти и в последствие, в средата на миналата година след като има акт за приемане на тази стока, тоест шестте парашута са издадени документи за плащане и са платени тези шест парашута.
    Това е, което мога да кажа по този въпрос. Тоест, неокомплектовката към онзи момент, в пари говоря, е била над 10 милиона долара. Дори да приемем, че американците бяха доставили веднага тези техни парашути, пак около 4 милиона долара оставаше неокомплектовката в Българската армия. Това е. Ако имате въпроси …

    Заместник-председател Валентин Радев: Господин Найденов?

    Ангел Найденов: Само, за да бъдем прецизни да уточним, господин Цанов, тъй като споменахте два пъти, че е сключен договор. Какво е първо подписаното, първият подписан документ?

    Венислав Цанов: Първият подписан документ е договорът с немската фирма.

    Ангел Найденов: Договорът или споразумението?

    Венислав Цанов: Споразумението и след това договора.

    Ангел Найденов: Това исках да уточним, че е подписано рамковото споразумение в рамките, на което вече могат, при необходимост, и при осигурено финансиране, да се сключват конкретни договори за конкретна доставка.

    Венислав Цанов: Така е, господин министър.

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря.

    Ангел Найденов: Рамковото споразумение на задължава министерството в този случай с финанси или със съответната доставка.

    Венислав Цанов: В рамковото споразумение има клауза, че доставката ще стане при налична необходимост и налични финансови ресурси, покриващи тази необходимост. Това нещо е станало веднага след сключване на рамковото споразумение със съответно искане чрез дирекция „Логистика“ от Сухопътни войски, в които те са посочили, че имат позиция в единния финансов план за конкретен договор, осигурен на 100 %.

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря. Господин Михов, заповядайте.

    Милен Михов: Аз споделям Вашето мнение, че нашите въпроси като че ли няма да бъдат отправени точно към човека, който трябва да бъде, но все пак си позволявам да го задам, надявайки се, че на следващо заседание ще получа отговор. То е продължение на едни мои питания за стрелковото оръжие и въоръжение на Българската армия.
    Много се зарадвах като видят тук, че са закупени 26 броя снайперски карабини, това е страница седма, 71-ва позиция, за общата сума, малко над 727 000 лева, предполагам че е това, като средна цена, малко под 28 000 за карабина. Също така съм радостен, че това е последен модел на тази карабина по натовски стандарт. Но въпросът ми е, от публична информация е посочено, че това е въоръжение за Военна полиция. Не знам дали е вярна тази информация. Разчитайки тази позиция смятах, че това е за специалните сили и затова въпросът ми е свързан с екипировката на парашутите. Дали това е истина, защото все пак сайтът е професионален, но е западен или е някаква грешка. Това ми е въпросът, но сигурно Вие не можете да ми отговорите.

    Венислав Цанов: Аз знам това, което ще кажа. Договорът е сключен и всъщност това е доставка към един конкретен договор към рамково споразумение сключено преди няколко години и с доставката с този конкретен договор се изчерпваше целия спектър и обем по рамковото споразумение. Това, което аз знам е, че е по заявка на Сухопътните войски за специалните сили.

    Заместник-председател Валентин Радев: Заповядайте, господин Михов.

    Цветомир Михов: Понеже видях, че освен това оборудване има и закупени за 1 100 000 пистолети „Зиг Зауер“ и няма уточнени бройки. Може ли да уточним това във връзка с въпроса на колегата?

    Венислав Цанов: Трудно мога да Ви отговоря за бройките. Съжалявам, но те също са задължителни на Сухопътни войски.

    Заместник-председател Валентин Радев: Заповядайте, господин Михов.

    Цветомир Михов: Ако ми позволите, господин председател, мисля, че това е несериозен отговор. Вие сте изготвили обществената поръчка. Няма как да напишете условия за обществена поръчка, в която да пишете пистолети за един милион, а да не напишете колко броя.

    Венислав Цанов: Абсолютно сте прав, но в момента не мога да Ви отговоря, тъй като това е нещо, което е минало доста преди …

    Цветомир Михов: Преди една година.

    Венислав Цанов: Не помня бройката. Съжалявам. Мога да Ви дам допълнителна информация. Ако кажа цифра, която не е такава, съжалявам.

    Заместник-председател Валентин Радев: Ако неможете, неможете. Колеги? От реформаторите? Заповядайте, господин Исмаилов.

    Корман Исмаилов: Благодаря Ви, господин председател. Моят въпрос е свързан с обединението на двете дирекции в главна дирекция с промяна на устройствения правилник, която Вие оглавихте. Защото този въпрос беше разглеждан и на комисията ни, беше поставен и на различни други политически формати. Дори министърът тук пред комисията не можа да даде адекватни аргументи, защо се прави това обединение и какво по-добро ще се постигне с това. Вече измина повече от месец, сигурно от това, да оставим, че това създаде проблеми в политическото ръководство на министерството, дори на Министерски съвет, защото беше прието, едва ли не под пара, без съгласуване дори. Към момента каква е Вашата оценка, какво се постигна по-добро в работата, в управлението на тази огромна икономическа структура?

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря. Заповядайте.

    Венислав Цанов: Действително обединението е факт от 15 февруари. Тоест, около един месец е минал. Каква оптимизация и какво подобрение на работата? Сега, първо трябва действително да изясним въпроса, защо се направи? В общи линии, както знаете в предишната дирекция – Главна дирекция „Инфраструктура в отбраната“ има доста проекти свързани с усвояването на средствата по програма NSIP, възлагането на строителството и строителни услуги, както по усвояване и свързани с усвояването на тези средства, така и по единния списък за строителни услуги и строителство, за което стана дума в началото, че в момента са съгласува на последна инстанция. Трябва да Ви кажа, че и съгласно новия закон за обществени поръчки, чието влизане предстои съвсем скоро и от практиката е ясно, че специализацията в областта на обществените поръчки налага едно окрупняване и създаване на единен център, който да работи, да се усъвършенства и да може да повиши своите професионални умения и възможности, което между нас казано, по моята скромна оценка, в главната дирекция липсваше. Тоест, добрите практики в една дирекция трябва да се пренесат вече в общата структура и към другите отдели вече, които са отдели от новата главна дирекция.
    По отношение на другата работа, както знаете, застраховането на имуществото като функции премина към старата дирекция „Отбранителна аквизиция“ от бившата главна дирекция „Инфраструктура в отбраната“. Освен това охранителната дейност. Възлагането на обществената поръчка се извършваше в предишната дирекция „Отбранителна аквизиция“, но контролът по изпълнението на договорите по охрана на излезли излишни имоти с отпаднала необходимост, които са към Министерството на отбраната се извършваше от експерти и специалисти в структурите на бившата главна дирекция. Тоест, имаше една изходна ситуация, при която да няма еднопосочни действия между тези, които сключват и контролират договорите и тези, които контролират на място изпълнението на договорите. И това е практически ползата, че в момента в единна структура такъв дисонанс е невъзможен. Въпрос е на организация и на мениджърски умения на ръководния екип на новата главна дирекция.
    Искам да кажа, че все пак структурата на новата дирекция е променена, тя не е съвсем автоматично преливане на едната в другата. Има една оптимизация на работата. За NSIP исках да кажа, че все пак хубаво е на едно място в една главна дирекция да има работа по външно финансиране. Тоест, както в старата дирекция „Отбранителна аквизиция“ програмите FMF, FMS и други такива без NSIP се управляваха от един център, в един отдел, сега под шапката на главната дирекция влиза и другата част от външното финансиране по NSIP. Това е.

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря.

    Корман Исмаилов: Аз само един допълващ въпрос.

    Заместник-председател Валентин Радев: Заповядайте.

    Корман Исмаилов: По тази логика трябва да се подходи по същия начин във всички министерства. Такива аргументи не бяха представени тогава при внасянето, при представянето и при изслушването от страна на министъра. Да Ви кажа, аз съм много скептичен за резултатите, защото ще изчакаме, ще наблюдаваме процесите, но след месец-два ако нещата не се случват, дори се каза, че ще има оптимизация на съкращения на персонала, обикновено при такова сливане. Би трябвало да отпаднат определени структури и звена, а се оказа, че в устройствения правилник това въобще не е разписано. Така, че останаха много съмнения, много въпроси неотговорени и единствено резултатите ще покажат във времето. И ако те не са адекватни, тогава ние ще искаме да се носи отговорност.

    Заместник-председател Валентин Радев: Преди да отговорите да добавя и аз нещо, защото като Ви слушам Вие сте добър управленец, разбрах, на тази дирекция, така казахте. Защо не вземете да предложите да премахнем това, което ние въведохме – видовете въоръжени сили да са самостоятелни юридически лица по същата логика. По-добре ще се управляват обществените поръчки като ги съберете всичките в една дирекция – освен главната дирекция, освен дирекция „Инвестиции в отбраната“, сложете вътре и всички обществени поръчки както беше. Ще го предложите ли това на министъра по тази логика?

    Ангел Найденов: Той няма как да отговори.

    Заместник-председател Валентин Радев: Съжалявам, че срещу нас е колегата и ще го измъчваме малко, но това е още един въпрос. Но той като управленец би трябвало да каже: „Господин министър, тук обединихме тези двете и ще работим по-добре заради това, което колегата изложи“. Обаче аз виждам, че и други обществени поръчки, които едни още преди нас направиха, преди нашето управление, дайте и тях да ги приберем тук. Това ще го посъветвате ли? Защото това е Ваш въпрос, Вие сте човекът, който разбира от обществени поръчки.

    Венислав Цанов: Аз се извинявам, но пропуснах нещо много важно да кажа като очакван резултат.
    Значи, инфраструктурата така или иначе това е подземната и надземна част от военната аквизиция като цяло. Но има нещо изкуствено. Не може, ето например за летищата. Трябва да са в пълна субординация договорите за доставка на оборудване за летищата с наличното земно оборудване. Нещо, което в момента се опитваме да постигнем, а имаше определени проблеми – коя фирма ще демонтира радарите, коя къде ще се съхраняват, което носи вреда на министерството. Аз мисля, че един от добрите резултати ще бъде субординацията в работата по отношение на доставки там където имаме съчетани между инфраструктура и доставки, които се инсталират върху тази инфраструктура.

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря. Колега Филипов, заповядайте.

    Кънчо Филипов: Благодаря, господин председател. Аз също не присъствах на миналото заседание и не знам по какъв повод сега организираме това изслушване. Мисля, че можем да се информираме, но не е точно това целта на нашата комисия. Хубаво е, че получаваме отговори за отделни поръчки, но аз мисля, че всички въпроси са към господин Цанов. Аз нямам въпрос, искам само да Ви кажа, да декларирам, че ние отдавна се познаваме, от Министерство на енергетиката, когато работихме, въпреки че той тогава не се е занимавал с обществени поръчки, занимавахме се с централите, той ръководеше Методическата и икономическата дирекции в министерството. Мога да Ви кажа, че от там, наистина, Вие подчертахте, че той има управленски опит и ние наистина можем да използваме нашата среща с него да ни информира и по други въпроси, но не за всичко той носи отговорност. Интересни са въпросите, но наистина малко прехвърляте неговите възможности. Благодаря.

    Заместник-председател Валентин Радев: Със сигурност. Той самият го каза.
    Колеги, да попитам и аз, ако не възразявате? Господин Михов, ще Ви дам след това думата и на Вас. Аз това го казах, че не е точният човек, който трябва да питаме, можем да питаме много неща. Искам да питам, защото не знам и колко време ще ни остане, колегите са търпеливи, но мен лично ме интересува нещо такова. В последно време се наслушахме на това, че в държавата се спират поръчки. Щом премиерът го прави, сигурно е прав. Обаче почнахте и Вие да спирате поръчки в Министерството на отбраната. Чухме от премиера, че това е съгласувано, тоест министър Ненчев е съгласувал с него. И аз си задавам простия въпрос. Ще отговорите само в частта, която разбира се можете. Спряхте ли котките? Имаше поръчка, незнайно защо извън Програмата 2020, извън Плана за развитие някой сложи на масата и Вие, нямате вина за това, това идва известно от къде – войските, институтът, пишат се класификации и Вие го обявявате. Моят въпрос към Вас е, който е Ваш въпрос, тази процедура спряна ли е? Защото имаше коментари ту, че е спряна, ту не е спряна.
    Втори въпрос. Спряна ли е поръчката с „Текстрон“? Спряна ли е утилизацията в двете и части? Нещо пропускам ли, колеги, какво беше друго голяма, от големите поръчки? Храната. Благодаря, господин министър. Храната – спряна ли е или не е спряна? След като ми отговорите, че са спрени всичките, примерно или още някои, които Вие сигурно знаете, тук не всичко е видно, тогава се питам: „Добре де, ние за какво Ви дадохме толкова пари на Министерство на отбраната?“, не е въпросът точно към Вас, но колегите затова сме се събрали да контролираме какво се прави в министерството.
    Това означава, че Вие не доставяте необходимите способности на армията, а ние Ви влагаме дори задачи за бойната охрана на границата, тероризъм, какво ли не, освен основната – 99 % по чл. 9 дейност по Конституцията. Вие лично ми отговорете дали са спрени, а пък аз ще си направя извода ако са спрени какво правите със способностите на армията, защо го допускате? И ако са спрени, къде е Вашата вина, Вие сте шеф на тази дирекция. Тоест, не са направени правилно? Не са по план? Или каква е причината, че ги спирате? Защото това Ви казвам, за нас предполагам и за колегите, много по-важният въпрос е вторият. Това, че ги спирате – хубаво, но какво правим със способностите? Вие тогава, тоест отказвате способности на армията. И къде е вината на дирекцията? Хубаво, там сте много добри. И чух няколко пъти да ги казвате тези рамкови споразумения. Аз като бях там малко време ми остана да ги премахна изобщо. Това е толкова вредна практика. Питам Ви като професионалист, според Вас, това е втория въпрос всъщност, рамковите споразумения вредни ли са?
    И още нещо, за да не вземам думата още. Направих един анализ, който и аз като колегите сутринта получихме материала. Абе Вие за ново въоръжение, ще Ви ги изчета, които сте направили, затова чух и последното. Купили сте изстрели за 110-милиметрови, това е за фрегатата, предполагам, под милион – 174 000 лева изстрели за 102-милиметровите морски оръдия на фрегатата. 7/62-милиметрови патрони халосни сте купили за 86 000 лева само. За 86 000 лева само. Пистолети за един милион и нещо – „Зиг Зауер“, много модерни, хубави пистолети. Снайперови пушки. Изброявам всичко какво сте купили въоръжение и техника – снайперови пушки, имам специално мнение за тях, най-модерните, най-хубавите, а кой ще стреля с тях е друг въпрос – близо един милион. И ако ги събера тук се получават 1 – 2 милиона дал се събират. Това е новото въоръжение в армията. Въоръжение и боеприпаси. Не е точно към Вас въпросът. Вие не си ли задавахте въпроса: „Няма ли някой да поръча тук да закупим въоръжение някакво, въоръжение на самолетите, някакви ракети, на които им изтича срокът“? Лично Вас прави ли Ви впечатление някой говорил ли го това в Съвета по въоръжение или на друго място? Интересува ли Ви този въпрос? Защото това и извадката, която аз си направих само ето сега.
    И още само още едно нещо, защото тук много неща съм си отбелязал, но и колегите сигурно искат да Ви питат. Тук Вие не можете да отговорите, но тук колеги, може би трябваше да поканим заместник-министрите да отговорят – какъв процент отива за ново въоръжение и техника, за боеприпаси, което аз Ви изброих? Какъв процент са между видовете въоръжени сили? Ние направихме един анализ 50 милиона от 56 капиталови разходи отиват за ВВС. И ако видите, това са само за поддръжка на съществуващото. Ама какво ново влиза вътре? Ние така ли ще кретаме на едно и също място. Но това, съжалявам, не са въпроси към Вас, господин Цанов.
    И последното, което считам, че Вие може да отговорите – инхаос. Как така дадохте инхаос на Интендантство пък не можахте на „Терем“, неможахте МОБА и защо утилизацията не отиде в „Терем“ е последният въпрос? Ако на това може да отговорите?

    Ангел Найденов: Ако можете да отговори, ще му потърсите друга работа.

    Заместник-председател Валентин Радев: Златен, аз направо ще го препоръча за заместник-министър ако отговори, но нека чуем, колегата има информация, да ни е полезен, все пак е тук.

    Венислав Цанов: За „Текстрон“ е прекратена процедурата и за утилизацията в двата варианта, също е прекратен като и в вата случая има съответните законови основания, тъй като при „Текстрон“ трите подадени оферти, документацията в тях не съответстват на изискванията на възложителя, а „Текстрон“ като говорим, малко неточно е. Става въпрос за доставката на машини 4х4. Но „Текстрон“ е един от участниците, един от трите.
    За утилизацията, по същата причина, там има два лота. Единият лот беше за унищожаване, другото за утилизация. Утилизацията, както знаете я прекратихме поради това, че влезе изменението в закона декември месец.

    Заместник-председател Валентин Радев: Грешка е, ще я поправим. Добре, че имаше такава грешка. Говорите за ал. 6.

    Венислав Цанов: Аз не казвам, че е грешка.

    Заместник-председател Валентин Радев: Аз Ви казвам, че е грешка и ще го поправим това. И добре, че стана, че да спрете утилизацията.

    Венислав Цанов: Но така или иначе е прекратена при това условие. След тава за другата част, която е за унищожаване също е прекратена, тъй като офериралите две фирми, едната отпадна заради документални пропуски, а втората даде цена, която е три-четири пъти над планираните средства.
    Що се касае за „Терем“, аз считам, че тук въпросът опира до планираните средства. Просто срещу 300 000 лева фирма „Терем“ не може и не е редно да работи на загуба, за да участва и да загуби от работата си само и само да има договор с Министерство на отбраната. Тъй като унищожаването е нещо, което е изключително важни, всички тук знаят защо, аз съм убеден, че в новия план за 2016 година ще се заложи повтаряне на процедурата и дано и планираните средства са съответстващи на истинските очаквани разходи за това на потенциалния изпълнител, пък съм убеден, че и „Терем“ този път ще участват.
    А що се отнася до храната. В момента няма решение за прекратяване на процедурата. Както пише в справката – комисията работи.
    За котките не съм в състояние в момента да Ви отговоря. Нали знаете, че аз не бях на работа, днес се появих и не съм имал време да се запозная, но поемам ангажимента да изчистя въпроса днес. Знам, че имаше очакване за прекратяване.

    Заместник-председател Валентин Радев: Тоест, Вие казвате, че не знаете какво е състоянието, защото не казвате нито едното, нито другото.

    Венислав Цанов: Не знам към момента. Не казвам нищо в момента.

    Заместник-председател Валентин Радев: Дали изтече рамковото споразумение с израелската фирма?

    Венислав Цанов: Мисля, че е изтекло, да.

    Заместник-председател Валентин Радев: Защото четохме в пресата, че 1,2 стрували старите котки, тези стрували 2,6, разделили са ги на две – електроника и техника. Едни неща, които вероятно са медийни или е истина това?

    Венислав Цанов: Както и да е, аз мисля ,че процедурата ще бъде прекратена, ако вече не е прекратена. Съжалявам, че не мога да бъда точен.
    По отношение на рамковите споразумение, абсолютно сте прав, действително тази вълна, тази модна вълна за сключване на рамкови споразумения, която е породена преди всичко от желанието да имаме готовност в рамките на бюджетната година, в края на бюджетната година когато има излишък да има къде да се усвоят излишните пари, тоест тези, които не могат да чакат процедури.
    Аз съм предложил на министър Ненчев, той е подписал една заповед, с която приземява съответните заявители и ограничава тяхната инициативност за предлагане и откриване на позиции в единния финансов план за процедури с рамкови споразумения.

    Заместник-председател Валентин Радев: Добре, това е добър ход.

    Венислав Цанов: По отношение на новото въоръжение. Считам, че въпросът не е към мен, тъй като е към тези, които заявяват.

    Заместник-председател Валентин Радев: Не е към Вас. Кажете ми другото за инхаоса. Защо МОБА охранява, аз ги извадих числата – 14 милиона давате за охрана на обекти с отпаднала необходимост, колеги и това го прави МОБА, която е създадена да охранява складовете с въоръжение и боеприпаси. Това е първото нещо, което съм си позволил да информирам министъра, когато стана министър. И сега с изненада, аз си мислех, че Вие наистина сте дали на тях да охраняват складовете. Отново станаха хиляда души. При Вас, господин министър, си спомням така се случи тогава – по-малко, сега са отново хиляда. Как не им дадохте на тези хора и защо за тях инхаоса не важи, а за Интендантско успяхте? Защо тези хора, подготвени, единствени, които доколкото си спомням и автоматично оръжие имаха, бивши офицери, сержанти или войници не охраняват най-важните складове с боеприпаси, което е свързано и с тероризма? И това е Вашето търговско дружество за охрана, най-голямото може би, едно от големите в държавата. Как го допуснахте това и Вие като управленец на тази дирекция, това видели ли сте го? Това са 14 милиона. Бяха 20, при нас станаха 10 в края на нашия мандат. След това не знам как се движи. Сега пак са станали 14 милиона. Много пари са това за нищо. Как ще ми отговорите?

    Венислав Цанов: Отговорът е следният: Аз вече отговорих, защо не може да поемат охраната на складовете, които са към въоръжените сили, основно към СКС. Има законов проблем свързан със специално охранителната дейност, че не може да се обединят отделни юридически лица, които са на пряко подчинение към държавния орган, тоест към министърът, да му възложат както за други неща, примерно пощенски услуги или комуникационни, телекомуникационни в един договор и те да бъдат в този договор. За съжаление, специално за охранителната дейност това е невъзможно, има законова пречка, която сега и да цитирам, да не заблудя нещо уважаемите народните представители, но съществува законов проблем.
    Що се касае до инхаоса, те в момента охраняват по договор за инхаос. И тези имоти, които са с отпаднала необходимост се охраняват от тях в следствие на договор, сключен инхаос. Тоест, прилага се изключението от закона, тъй като те отговарят на трите изисквания на закона – да са над 51 % държавно участие, принципалът да има възможност за пряко влияние върху управлението. И третото – оборотите за минали години да бъдат минимум 80 % към възложителя, в случая държавният орган – министърът.
    По отношение на „Терем“, това е големият проблем. Абсолютно сте прав, че „Терем“ е държавна компания, министърът назначава Съвета на директорите, но те не отговарят на третото изискване, тъй като в годините назад твърде малко поръчки са печелени в министерството и преобладаващо са работили за външни клиенти, за да оцелеят в условията на стагнация. Поради тази причина не можем на „Терем холдинг“ и на дъщерните компании да им се възлага инхаос.

    Заместник-председател Валентин Радев: Той въпросът не е към Вас. Това трябваше може би да се предложи и да се отсрочи този регламент европейски за няколко години – за 80 %, докато те добият. Но това е друга тема. Благодаря.
    Колеги, кой имаше въпрос? Господин Михов, имате думата.

    Цветомир Михов: Аз ще бъда максимално кратък. Благодаря, господин председател.
    Понеже тук от колегите бяха поставени известни питания, защо господин Цанов и така нататък. Те въпросите са два – защо, първо, Министерството на отбраната? Защото харчи един милиард на година, министерството с най-голям бюджет. И защо Вие? Защото поне според това, което аз успях да прочета, имате делегирани права и пълномощни да провеждате голяма част от процедурите, даже да подписвате договори. Така, че това е равносилно, дали Вие, дали министърът, тъй като на Вас са Ви възложени достатъчно права да подписвате, да си слагате подписа върху изразходването на голяма част от ресурса на Министерство на отбраната – стотици милиони. Съгласяваме се, че това са причините Вие да сте тук.
    На мен ми се искаше в тази справка да имаше малко по-голяма конкретика, защото когато се дава справка за изпълнени и за предстоящи процедури освен крайните числа, фактически трябва да се дава и количеството, за което са изразходени тези средства. Това просто Ви го давам като съвет, ако се наложи за следващ път когато трябва да бъде предоставена такава справка е хубаво да има насреща количествата, тъй като знаете, че според количествата и според крайна цена може да се определи дали един договор, една обществена поръчка е била целесъобразна, да не говорим за законосъобразна. Искрено се надявам, че такива случаи няма.
    И в добавка на това, само да кажа. Знаете, че Министерството на отбраната е обект на публично желание и от страна на представители на медиите, и на гражданите да се следи изкъсо изразходването на тези средства. Няма смисъл да Ви припомням случаи когато бяха купувани едни счели или кръгли халета, след това парашути, след това други работи. Може би това е причината всички да са любопитни в това какво се случва в Министерството на отбраната.
    Мен какво ми прави впечатление? Колкото и да е маловажно, според някои, докато не се намеси едно журналистическо разследване, тогава ще стане не маловажно, а много важно, прави ми впечатление, че се разделят договорите и надявам се само договорите, не обект на поръчките за доставката на едни и същи материали. Какво би наложило доставката на рециклирана хартия и нерециклирана хартия да бъде на отделни договори, не на отделни поръчки и на избор на двама изпълнители? Какво е наложително при избора на доставчик на автомобилни гуми един да доставя 20-цоловите, друг да доставя 17-цоловите, трети да доставя 15-цоловите? Или какво налага един да доставя дизеловото гориво, друг да доставя бензина? Различни договори, различни изпълнители, различни поръчки, при положение, че когато е доказано и това е целта на Закона за обществените поръчки, че когато окрупниш една поръчка се предполага, че ще получиш по-голяма отстъпка или ще спестиш повече средства на институцията, която представляваш? Това е логиката.
    Другата логика, която аз съм чувал е, че когато се разделят обществени поръчки с цел намаляване или достигането на праговете, в които може да се определя изпълнителят с публична покана или с директно договаряне и не е наложително да правиш поръчка с обявление, 45 дни и така нататък. Но знаете, че това попада под ударите на проверката на Сметната палата, надявам се такива случаи при Вас да няма.
    Неискам да изпадам в подробности, мисля, че ако изпаднем в подробности можем да стоим цяла вечер да размишляваме. Единственото, което ще си позволя да попитам като конкретика и свързано с възлагането, предполагам пак инхаос или не знам по каква процедура на дружеството „Снабдяване и търговия“ ЕОД и Вие сте му възложили приемане и съхранение на излишни движими вещи. Движими вещи, подчертавам. Срокът на договора е за една година, като сумата е 2 106 000 лева. Набързо сметнах с това, което имам като приспособление при мен, разделяйки го на 12 месеца, срокът на договора е една година, прави 175 500 на месец. Ако вземем средна търговска пазарна цена от 5 лева на квадратен метър складови площи, наеми, охрани и така нататък, прави по 35 000 лева на квадратен метър наем, което вариантите са два. Единият вариант е скрита държавна помощ на дружеството „Снабдяване и търговия“, за да не упражнява дейността си. Най-вероятно е такова. Вариант две, който даже не искам и да си го помисля, но ще се радвам на конкретен отговор. Но при всички положения за мен лично 35 000 метър квадратен площ за съхранение на излишни движими вещи е прекалено много. Хиляди пъти от нормалната пазарна цена.
    Благодаря.

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря. Кратко, разбира се и на конкретния въпрос, ако обичате, да дадете отговор.

    Венислав Цанов: Първо. Считам, че всичко, което виждате в справките като процедури отговаря на законовите изисквания. Няма умишлено разделяне на поръчки и мисля, че това се потвърждава години наред от съответните одити и проверки на Инспекторат, Сметна палата и всички други контролни органи.
    По отношение на справката. Действително, никакъв проблем няма да отбелязваме количество в графа допълнителна, за да може да се добие представа от четящия за единичната цена. Дори напротив, мисля че трябва да има и действително някакъв анализ, който да Ви се представи за първо, какви средства, по кои договори, за кои видове въоръжени сили са отишли, за да се види начинът, по който са осигурени доставките на въоръжение и техника и другите неща за съответните въоръжени сили, каква е пропорцията.
    И второ. Все пак трябва да се види тези доставки какви способности постигат. Декларираните способности докъде се покриват в следствие на тези доставки. Така, че такива разрези, такъв аналитичен доклад, според мен, ще е полезен за всички Вас, както и за нас.
    А що се касае за инхаоса „Снабдяване и търговия“, искам да Ви кажа, че с Правилника за прилагане на Закона за обществените поръчки, там има една методика, по която се ценообразува. Всяка цифра в разходната част се защитава от дружеството към което има отправена покана за сключване на такъв договор пред комисия от експерти, които гледат всяко нещо доколко съответства на разходни норми, ако говорим за да кажем Интендантско. Тук за възнаграждение на охранители и така нататък и така нататък. И на Снабдяване и търговия им е дадена една минимална печалба, която по правилника е в размер на до 10 %, но мисля, че тук е в рамките до 4 %. Така, че не считам, че Снабдяване и търговия злоупотребява с това, че е държавна компания. Сега, друг е въпросът дали това е държавна помощ или не, щом законът го разрешава, значи инхаоса действително е изключение от закона.

    Заместник-председател Валентин Радев: Заповядайте.

    Цветомир Михов: Благодаря, господин председател. Господин Цанов, доказах Ви нагледно, изпадаме в ситуация, в която можеше да избегнем ако в справката беше записано какво точно Снабдяване и търговия ще трябва да съхранява един месец за 2 милиона. Съгласете се, че 2 милиона за съхранение на излишни движими вещи са твърде много. Аз направих бегъл поглед. Вие не сте дали толкова пари за нови вещи, а сте дали 2 милиона за съхранение на стари вещи. Разбирате ли откъде идва учудването? Вие не сте дали два милиона за нови дрехи и обувки, а пък сте дали два милиона да съхраняваме стари дрехи и обувки. Това е парадоксалното човек като си направи бегла справка.
    А другото, което казахте за разделянето, само ще Ви дам конкретен пример. Позиция от 82 до 88 – сключени договори. 6.11.2014 година за доставка на масла, смазки, специални течности. 10.11.2014 година, друга фирма, да не ги споменаваме, да не им правим реклама или антиреклама, доставка на масла, смазки, специални течности. На следващия ден, на 10.11.2014 година доставка на масла, смазки, сумите варират съответно на 8 000, 8 000, 8 000 и изведнъж 90 000. Добре, тези 8 000 и 8 000 най-вероятно сте ги направили на директно договаряне. Знаете, че законът е безкомпромисен. Няма как едно и също нещо с наслагването става предмет на целия договор. Предполагам трябва да сте по-голям специалист от мен в обществените поръчки. Вие сте разделили доставката на едни и същи смазочни материали на шест позиции, които са ги спечелили шест различни фирми. Дали ако те бяха обединени нямаше да получите по-добра цена, примерно за шестте позиции, тъй като нормално при по-големи количества да имате по-добра отстъпка. Вие ще се опитате да ме оборите, че всяка от тези фирми би доставила различни смазочни материали, което би било отговор за широката публика. А всички знаем за какво става на въпрос. И не бива да чакаме поредното журналистическо разследване, за да изсветли нещо, което се случва и как се харчат публични средства.
    Моля Ви наистина, в следващата справка, която ще получим да има по-подробна разбивка, да не изпадаме в конфузни ситуации, в които трябва да смятаме, да изчисляваме и така нататък. Благодаря и няма да вземам повече отношение, господин председател.

    Заместник-председател Валентин Радев: И аз благодаря. Кратко, ако обичате, че времето напредва.

    Венислав Цанов: Кратко. Искам да кажа, че това разбира се тези позиции са различни масла и различни смазки. Но искам също така да кажа, че по изискванията на Закона за обществените поръчки когато се доставят такива смазки и гориво, смазочни материали по рамкови споразумения за едно и също нещо трябва да има минимум три сключени рамкови споразумения.

    Заместник-председател Валентин Радев: Това ли е? Колеги някакви други изказвания, въпроси? Ако обичате по-кратко да Ви призова. Заповядайте, господин Влайков.

    Нено Влайков: Моето ще е като изказване, но накрая ще имам и един въпрос. Хората, които са от по-отдавна в армията си спомнят, че ние някога произвеждахме парашути в нашата си армия, тук в България. Те се шиеха в Калофер, платовете им се произвеждаха във Видин, коланите мисля, че се правеха в Казанлък. Това бяха парашутите на Георги Йовчев, мой колега, Бог да го прости, загина през 1983 година с МиГ-21. Цяла серия от парашути, които покриваха цялата гама от потребности на армията по онова време и се изнасяха в чужбина.
    За мен като по-отдавна откъснал се от проблемите на армията интересно ми е как така сме загубили ето тази способност – сами да си произвеждаме парашутите. Това е моя въпрос.

    Заместник-председател Валентин Радев: Да беше само това. Благодаря, ако знаете нещо по въпроса, имате някаква информация, заповядайте.

    Венислав Цанов: Въпросът също не е към мен, защото просто към момента Интендантско обслужване няма съответната квалификация да произвежда парашути и парашутни системи. Иначе сте абсолютно прав. Във вече не толкова близкото минало действително Интендантско е бил лидер в производството на парашути за армиите от бившия Варшавски договор. Това е така. За съжаление, към момента, те нямат такава технологична база за съвременни устройства и съвременни парашутни съоръжения. И не знам дали това може да се създаде към момента, тъй като предприятието вече няма и достатъчно квалифицирани кадри за подобни дейности. Там има шивашка бригада, но тя се занимава преди всичко с камуфлажни облекла и всякакви други облекла за армията. Така, че трудно е да се установи такава способности. Иначе по принцип в миналото е така. А Вие сте абсолютно прав за миналото. Благодаря.

    Заместник-председател Валентин Радев: Добре. Колеги, последно? Заповядайте, господин Гаджев.

    Христо Гаджев: Благодаря. Първо бих искал да се присъединя към колегата Михов, господин председател да изискате една актуализация на тези справки вече с количествата от министерството. Разбира се по електронен път, за да бъде и по-лесно.
    Второ. Слушайки по-скоро въпроси и отговори около казуса с утилизацията и унищожаването на боеприпаси едно нещо не ми стана ясно и често казано не ми го побила умът. Тоест, планирани са „Х“ експлозиви като количество да се унищожат, за което има заложено около 300 000 лева, заради което „Терем“ не се явява, защото това са много под цената за унищожаване на тези боеприпаси, но процедурата тръгва, явяват се фирми, които дават цента много повече над тези 300 000 лева, които са планирани, съответно, това е причината за прекратяване на процедурата. И тук моят въпрос е, защо въобще се отваря процедура и нямало ли е анализ, че примерно унищожаването на тези експлозиви струва много повече от 300 000 лева, тъй като и „Терем“ и другите фирми, които са специализирани са дали цени, явно много по-големи. Това в кръга на размисъл, просто не ми стана ясно, защо въобще се отваря подобна процедура когато не е осигурена финансово?
    Другото нещо, което ми направи впечатление в рамковите договори в справката забелязах, че са извършвани плащания по два доста известни договора към Министерство на отбраната, сключвани още в далечната 2008 година с „Промакс“ и „Електронпрогрес“ именно за цифровизацията, тоест за освобождаване на честоти с оглед цифровизацията и за изграждане на Странджа-2, най-общо казано. Сега, цифровизацията доколкото си спомням от едни реклами на Министерство на транспорта тръгна отдавна вече. Защо се плаща допълнително сега за освобождаване на цифровизация при положение, че си върви? Ако може да ми отговорите. Също и дали продължава целият проект за изграждане на Странджа-2, тъй като все пак са изхарчени милиони в последните години.
    И последно, имам един конкретен въпрос относно една процедура. Всъщност те са две, но една предхожда другата и е повод за втората. Това е един договор с адвокатско дружество „Симеонов и Дерменджиев“. Става въпрос за анализ на едно споразумение за уреждане на задълженията на Министерство на отбраната и Юрокоптер, Франция. Сумата за него е 84 000 изплатена. Времето между 26 март 2015 година когато е сключен договорът и 5 май 2015 година. Тоест в рамките на месец и нещо анализът е изготвен, което е логично. Сега, посъветвах се с колеги адвокати, които казаха, че средно най-високият таван … Смисъл, имате ли идея първо, какви са били изискванията за избор на тази фирма, избрана чрез процедура и как точно се стигна до избор на конкретната фирма? А питам, защото това, което ми казаха колегите, че ако е избор на час на работа, най-високата ставка която взимат най-престижните компании в България е 200 евро на час. Тоест, ако разделим сумата, която е изпратена на въпросното дружество на базата на най-високата ставка, която съществува в момента в България излиза, че дружеството е работило близо шест седмици неспирно, тоест се е занимавало главно и само с този анализ. Всъщност откъде идва цялата идея за изготвянето на този анализ? Какво предвижда въпросният анализ, ако знаете?
    И тъй като в последствие става ясно, че към края на 2015 година е сключен договор за процесуално представителство с въпросното дружество в иск, който мисля, че стана на въпрос в миналия блиц контрол за иск към Юрокоптер, който е на стойност 2 300 000 лева с адвокатското дружеството. Та как всъщност е избрано дружеството и за какво се съдим с Юрокоптер?

    Заместник-председател Валентин Радев: Заповядайте. Тежки въпроси задават тези депутати. Трудна работа.

    Венислав Цанов: За адвокатското дружество. Тъй като Юрокоптер има отношение с Министерство на отбраната от 2004 година, като през годините има и анекси и така нататък във връзка с денонсиране на част от обема на споразумението – намаляване броя на вертолетите, това след това рефлектира върху размера на офсетните програми, които са договори за директен офсет и договори за индиректен офсет. В крайна сметка това, което през 2013 и 2014 година в началото се установи е, че има голямо забавяне и неизпълнение, да не казвам почти пълно неизпълнение на ангажиментите на френската компания. Тъй като това безспорно показваше, че трябва да се отиде на арбитраж и то там където в договорите с Юрокоптер го пише – в Парижкия арбитражен съд, ръководството на Министерството е преценило, че не може да се възлага защита на интересите на юристите, които са в министерството, тъй като квалификацията им не отговаря за такива сложни, не само правни, но и финансово-счетоводни анализи.
    В тази връзка е организирана процедура за избор на фирма, компания, адвокатско дружество със съответната квалификация на персонала, която да извърши такъв анализ, от гледна точка и на това, че имаше предположение за изтичане на редица давностни срокове и трябваше да се установи точно каква е ситуацията. В тази връзка се обяви процедура като критерият беше най-ниска цена. Участваха, по мои спомени, около десет компании, и то всички водещи компании в България. И цената, която беше планирана, на базата на предположения за подобен вид дейност от около 180 000 лева, тази фирма „Симеонов и Дерменджиев“ я спечели с тази сума от 84 000 лева, в това число с ДДС. Това е, което мога да кажа по въпроса.
    Как е избрана след това за процесуален представител? Знаете, че по Закона за обществените поръчки адвокатска кантора може да бъде избрана за процесуален представител и без да се провежда тръжна процедура. Тоест, без да се провежда тръжна процедура. Това нещо е заложено и в новия Закон за обществените поръчки. И по принцип след като анализът, който те направиха и се прие в министерството, съответно от експертите в министерството и от ръководството в министерството, преценено е, че най-добре е тези, които са направили правния анализ, са посочили в него какви са рисковете, какви са ползите, какви биха били действията на бъдещия процесуален представител, да си поемат отговорността да си довършат работата. Като сумата, която цитирате, тя е изчислена на базата, действително на минималните изисквания, разценки за подобен вид дейност и е постигната в следствие на едни, доколкото аз знам, твърде напрегнати преговори с адвокатите. Сега, искът е за 18 милиона евра, като се очаква размерът да се увеличи.

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря. Допълнение? Заповядайте.

    Христо Гаджев: Само една реплика набързо. Логично е, в смисъл всички сме запознати, че Юрокоптер не си изпълнява офсетрата програма и би следвало да се стигне до подобен казус. Питам поради простата причина, че по някакъв начин относно анализа. За процесуалното представителство там е ясно. Логично е, че хората, които са направили анализа и са вече запознати с темата, съответно да продължат, въпреки високото мнение за правно-нормативна дейност. Те как са осчетоводили, защото колкото колеги, които са юристи, адвокати, хора които наистина се занимават професионално с адвокатура споменаха, че това е по-скоро към тавана. А и обичайната практика, понеже споменахте, че искът е за 18 милиона евро или грубо 36 милиона лева. Другото, което е обичайна практика за минимална цена или по-скоро не за минимална цена, ами за средна цена е 2 % от иска. Така, че ако може да ни дадете малко повече информация, но както и да, няма значение.
    Другото нещо, което бих искал да Ви питам е за „Промакс“ ако можете да кажете и за „Електронпрогрес“, двата договора за Странджа и за цифровизацята.

    Заместник-председател Валентин Радев: Заповядайте.

    Венислав Цанов: По отношение на Странджа и „Промакс“ към настоящия момент има направен анализ по отношение на Странджа в Министерството от комисия, ръководена от директора на дирекция „КИС“, генерал Шошев и там анализът е направен и е даден на министъра. Не знам дали е утвърден от министъра, но в резултат на този анализ ще се реши бъдещата работа по Странджа-2 доколко, с какво и как.
    А що се касае за „Промакс“ това, което е платено, това е по един договор, който приключи с ВВС и фактически беше, знаете, виждате го, договорен много по-рано. Такъв коментар мога да дам. Просто договорът е приключил. Неприключил договор с „Промакс“ има по отношение на Военноморските сили, по-скоро там е прекратена работата по един договор на стойност, мисля око 73 милиона, ако не греша, на нивото около 16 – 17 милиона лева платени преди няколко години. Самият договор с Военноморските сили, срокът му е изтекъл преди две години и половина три.

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря.

    Христо Гаджев: Само едно изречение. Тоест, анализът за Странджа-2 си върви, но и плащанията си вървят, съответно.

    Венислав Цанов: Има договор, който се изпълнява в рамките на около 1 милион лева, като нещата, които правят от „Електронпрогрес“ по план-графика за усвояване на този 1 милион ще приключат в средата на тази година. Знам, че има едно споразумение, което беше за 1 милион лева в рамките на миналата година.

    Заместник-председател Валентин Радев: Добре. Благодаря. Кой? Господин Филипов, заповядайте.

    Кънчо Филипов: Благодаря, господин председател. Явно въпросите са много, но тъй като Вие казахте, че навярно ще зададем и допълнителни въпроси трябва много внимателно да обмислим въпросите да ги зададем, тъй като ние тук сме поискали договорите, а не процедурите, по които те са проведени. За анализа, за нашия анализ е по-важна процедурата, защото в една процедура за обществена поръчка може да има десет позиции и пет фирми по отделни позиции. Но тук ние не можем да разберем това нещо и затова задаваме и такива въпроси – защо едни са 20-цолови гуми, а другите 15 и така нататък. Там може да са отделни позиции и в зависимост от условията, а е много важно ако правим анализ да видим какви са условията. Защото много обществени поръчки се поръчват, само не се пише името на собственика с какви очи е – зелени, червени, сини. Благодаря. Просто трябва ако имаме допълнителни въпроси да ги обмислим много добре, за да имаме информация, на която можем да направим подходящ анализ.

    Заместник-председател Валентин Радев: Абсолютно сте прав. Благодаря. Господин Исмаилов.

    Корман Исмаилов: Затова питаме наистина внимателно. Мен нещо друго ми привлече вниманието. В колоната договори, номер, дата има два вида договори. Едните са договори по УД, номер, дата, преобладаващо, другите са борсови договори. Тоест, определени стоки през борсата, явно се търгуват, други стоки – УД договор. Излиза, че само горивата са от борсите. Кой определя кои стоки да са на борсата и кои да не са?
    И допълнителен въпрос. При положение, че само две фирми взимат през борсата поръчките, ако само две фирми се състезават, какъв е смисълът да се плащат сериозни суми и такси за борсата? Това състезание може да се направи в една такава зала в министерството, да дойдат двете фирми и да наддават. Много по-евтино, открито, ясно, пред камерите и така нататък. Просто как мислите, планирате и защо сте предприели такива действия?

    Заместник-председател Валентин Радев: Слушаме Ви, господин Цанов.

    Венислав Цанов: Благодаря. Стоките и услугите, които могат да се търгуват през борсата са включени в едно приложение към Закона за обществените поръчки. Едни от тези стоки са тези три-четири вида горива, които се търгуват през борсата. Действително, тази практика е въведена в Министерството на отбраната, мисля че това е практика и в МВР, както и в Държавния резерв. Но, дали не трябва да се направи отделна процедура е въпрос на управленско решение. Все пак едно от нещата заради което вървим все през борсата е свързано с действително хроничния недостиг на пари за горива. И в момента в бюджета на министерството няма никакви пари за горива.
    Разбира се, има едни средства, които са от възстановен акциз в рамките на 4 – 5 милиона лева от акциз към ВВС и под милион лева от корабното гориво, тоест от Военноморските сили. Но както вече казах, необходимите средства за попълване на военновременния запас и за използването за всякакви мероприятия и задачи на видовете въоръжени сили е минимум 35-40 милиона лева да отиват годишно. И тъй като винаги става така, че пари за горива се намират от различни източници, но чак някъде септември – октомври, а една процедура по Закона за обществените поръчки не може да стартира без финансова да бъде подкрепена, тоест да има обезпечаване с пари. Когато пък има пари трябва да процедури, които позволяват в рамките на месец да стане договор. И затова отиваме на борсата. Това става след септември, октомври и както знаете, понякога и декември месец. И действително това е един много стресов момент. Аз бих казал, че миналата година просто министерството имаше късмет с това, че падна цената на международния пазар на петрола и с едни пари, които бяха планирани за дадени количества, всъщност доставката е за 30-40 % по-големи количества. Това е един шанс, но в нормалния случай не е така. Обикновено в края на годината цените на петрола се повишават и това е риск от загуба на гориво за министерството.
    Отделно, разбира се, знаете много добре, че през борсата процедурите практически са необжалваеми, докато всички останали процедури, ако е открита процедура, след нейното приключване в рамките на шест месеца никой не може да прогнозира няма ли да се обжалва решението и да останем без горива.

    Заместник-председател Валентин Радев: Добре.

    Корман Исмаилов: Конкуренция му е майката. Тоест, процедурите трябва да са максимално прозрачни, максимално конкурентни и бързи. А това, което всички знаем за тези така наречени наши борси, това са едни тъмни стаи. За мен това са едни тъмни стаи където реално няма ефективна конкуренция.

    Заместник-председател Валентин Радев: Благодаря. Господин Михов.

    Цветомир Михов: Благодаря, господин председател. Последно изречение.
    Господин Цанов, от целия наличен състав на въоръжените сили имате ли идея колко процента са администрация и колко са реално военните?

    Заместник-председател Валентин Радев: Ето това е въпрос за господин Цанов.

    Цветомир Михов: Ще Ви кажа, защо попитах. От цялата справка, която сте ни дали, от сутринта до сега смятам, смятам, съвсем грубо, без да изпадам в подробности, но над 80 % от всички суми и всички поръчки, всички договори, всички обществени поръчки са изразходени за горива, смазочни материали, тонери, принтери, монитори, всякакви други принадлежности, които са свързани с функционирането на администрацията. И само 15 – 20 % са изразходени за военния състав на министерството – за войниците, за офицерите и така нататък. Всичко тук изброено, Вие сами сте го чели, виждате за какво става въпрос. Тонери, софтуери, монитори, значки и какво ли още не, съхранение на стари вещи, продажба на стари вещи, охрани. Разбирате ли за какво става въпрос? Ние искаме да поддържаме армия, а фактически 80 % от бюджета на армията го харчим за административни разходи. 80 % от бюджета харчим за административни разходи. Че ние по тази справка ако направим, той всеки войник трябва да е с таблет или с лаптоп и всеки трябва да има принтер. Аз имам чувството, че стотина фирми тук доставят принтери, хартия – рециклирана, нерециклирана, охрани. Много фирма, много нещо се е наредила на бюджета на армията.

    Заместник-председател Валентин Радев: Така е. Голям бюджет един милиард и три милиона.

    Цветомир Михов: Ако е така, дайте да кажем, че имаме само администрация, а армията да я разпуснем, защото знаем в какви условия живеят войниците, все се оплакваме от недостиг, ниски заплатите, а фактически администрацията – хубави, нови коли, гуми, компютри, принтери. Знам, че не зависи от Вас, просто позволявам си някакво обобщение, което мисля, че всички колеги биха се съгласили, че 80 % от бюджета отива за издръжка на администрацията, в края на краищата.
    Благодаря, господин председателстващ.

    Заместник-председател Валентин Радев: Ако ще трябва да говорите нещо, внимателно, защото не е във Вашия ресор, но Вие сте на прицел днес.

    Венислав Цанов: Очевидно се налага такъв посекторен и сегментиран анализ за къде и за какво, тъй като аз не съм убеден, че 80 % отиват за администрацията, но поне няма нови коли, това не го стартирахме.

    Цветомир Михов: Но има пликове и кламери за 30 000 лева.

    Заместник-председател Валентин Радев: Колеги, нека го оставим така, но понеже има и камера на телевизията да го кажем все пак. Не става въпрос за издръжка на администрацията, това което казвате колега. Това е издръжка на въоръжените сили и на Министерството на отбраната вкупом. И ние тук заедно ще се борим процентът за капиталови разходи, за които и аз питах за тези въоръжения да нараства от 6 – 7, както е сега, да стигне 20 в светлото бъдеще през 2025 и някоя друга година. Колегите се притеснява от това, което вижда, но явно тази справка не е и съвсем перфектна.

    Цветомир Михов: Позволете ми да не се съглася с разходи за рециклирана хартия за 106 000 лева.

    Заместник-председател Валентин Радев: Колеги, други въпроси има ли, за да задам главния въпрос на господин Цанов. Господин Цанов, защо сте в отпуска Вие сега? Принудителна ли е? Кой Ви пусна в отпуска или Ви принудиха да ходите? Защо сте там, а не сте на работа? Въпросът ми е сериозен. Чухме какви ли не неща. Аз предполагам, че не са верни.

    Венислав Цанов: Здрав съм, не съм болен.

    Заместник-председател Валентин Радев: Личи Ви.

    Венислав Цанов: И поводът да бъда в неплатен отпуск е едно предложение от министъра, с оглед на това, че в момента има редица проверки на работата в дирекцията и в двете й части – и бившата Главна дирекция „Инфраструктура“ и бившата дирекция „Отбранителна аквизиция“. Има редица проверки. За да не възпрепятствам работата или да влияя върху работата на проверяващите екипи. Аз не знам как бих могъл да повлияя на всичките?

    Заместник-председател Валентин Радев: Той подозира ли Ви в нещо? Аз Ви питам съвсем честно и аз се изненадах. Вие сте в дългосрочна отпуска, каза той по телевизия някъде чух. Какво значи това?

    Венислав Цанов: Имам неплатен отпуск до 18 април.

    Заместник-председател Валентин Радев: Не е дългосрочна. Все пак 18 април …

    Венислав Цанов: Надявам се да свършат проверките и да има резултати.

    Заместник-председател Валентин Радев: Колеги, нещо друго? Мисля, че няма повече въпроси. Благодаря на господин Цанов за отговорите, които ни даде.
    Колеги, по тази точка приключваме. Трета точка е Разни. Има ли някой нещо да сподели? Нямаме. Закривам заседанието. Благодаря на всички за участието и присъствието.

    Заседанието беше закрито в 17:20 часа.
    Форма за търсене
    Ключова дума