Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
31/03/2015

    Проект за решение за недопускане на имигранти от Близкия изток и Северна Африка, включително и бежанци от Сирийската арабска република на територията на Република България, № 454-02-22, внесен от Волен Сидеров и група народни представители на 27.10.2014 г.
    На свое заседание, проведено на 18 март 2015 г. Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред разгледа Проект за решение за недопускане на имигранти от Близкия изток и Северна Африка, включително и бежанци от Сирийската арабска република на територията на Република България, № 454-02-22, внесен от Волен Сидеров и група народни представители на 27.10.2014 г.
    На заседанието присъстваха представители от Министерството на вътрешните работи - Ася Георгиева, главен юрисконсулт в Главна Дирекция "Гранична полиция" и Министерство на външните работи - Ради Игнатов, Дирекция „Права на човека“ и Бойко Хаджийски, Дирекция „Консулски отношения“.

    Проекта за решение бе представен от народният представител Илиян Тодоров. В изложението си народният представител изтъкна, че Република България няма нужния капацитет, способности и финансови възможности за приемането на бежанци, т.к. Европейският съюз отказва да подпомогне финансово страната ни по издръжката им и огромната част от разходите остават изцяло за наша сметка. Народният представител Илиян Тодоров изтъкна, че Министерството на вътрешните работи няма никакви оперативни данни за лицата, които нахлуват от Близня Изток на наша територия без документи за самоличност, твърдейки, че са „сирийци“. Като изход от създалата се ситуация е предлаганият Проект на решение за прекратяване на потока на нелегални имигранти, допускани на територията на страната, посредством всички необходими мерки включително и чрез затваряне на границата ни с Република Турция и Република Гърция.

    От Министерството на външните работи, Ради Игнатов изтъкна, че като отговорен член на международната общност, България има задължения и не може да остане безучастна към тази хуманитарна катастрофа. Страната ни се включва активно във всички регионални и глобални формати и инициативи като участва в хуманитарните акции на международните организации за оказване на помощ на населението, засегнато от конфликта в Сирия. Като израз на ангажираността на страната ни за разрешаването на конфликта и проява на солидарност и съпричастност към усилията на съседните държави за осигуряване на нормални условия за живот на сирийските бежанци предоставя помощ чрез Световната продоволствена програма, върховния комисар на ООН за бежанците, доверителния фонд на ЮНЕСКО и други. Към момента Министерския съвет е предприел законно установените действия и е издал актовете, необходими за регулиране на миграционните потоци през територията на Република България и за противодействие на нелегалната имиграция. Приемането на решение на Народното събрание, каквото предлага групата народни представители би било безпредметно, тъй като няма да създаде нови задължения за изпълнителната власт. Бойко Хаджийски от Дирекция „Консулски отношения“ в Министерство на външните работи добави, че едно такова решение, не само би било безпредметно, то е и юридически недопустимо, а и би било практически неприложимо, защото конвенцията, по която България е страна е с предимство пред всички вътрешноправни актове, които й противоречат.

    От Министерството на вътрешните работи, Ася Георгиева изтъкна, че регламентацията на Закона за убежището и бежанците е въведена като част от националните изпълнителни мерки по транспониране на Директива на Съвета за минималните стандарти за предоставяне на временна закрила в случаите на масово навлизане на разселени лица и за мерките за поддържане на баланса между държавите-членки в полагането на усилия за прием на такива лица и понасянето на последиците от този прием. В допълнение поясни че, Директивата на Съвета за определяне на минималните стандарти относно приемането на лицата, търсещи убежище, Директивата на Съвета за минималните стандарти, за признаването и правното положение на гражданите на трети държави или лица без гражданство като бежанци или лица, които по други причини се нуждаят от международна закрила, както и относно съдържанието на предоставяната закрила и Директива на Съвета за минималните норми относно процедурата за предоставяне или отнемане на статут на бежанец в държавите-членки са част от правния инструментариум на Европейския съюз в рамките на общата политика в областта на убежището и бежанците. В заключение г-жа Георгиева изтъкна че, приемането на представения Проект на решение не може да бъде подкрепено, тъй като би довело до промяна на текстове в Закона за убежището и бежанците, което от своя страна ще доведе до нарушаване на поетите ангажименти на Република България като страна по редица международно-правни актове и неизпълнението на законодателството на Съюза.

    В създалата се дискусия отношение взеха народните представители: Стефан Дедев, Любомир Христов, Цветан Цветанов и Мустафа Карадайъ. Председателят на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, Атанас Атанасов обобщи и изрази становището че, най-сериозните аргументи, изведени от дебатите са международните ангажименти, които България е поела като държава и подписаните редица международни актове, договори, конвенции, с които имаме задължения в тази насока.

    След проведените разисквания, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред с 0 гласа „за”, 10 гласа „против” и 3 гласа „въздържали се” предлага на Народното събрание да не приема Проект за решение за недопускане на имигранти от Близкия изток и Северна Африка, включително и бежанци от Сирийската арабска република на територията на Република България, № 454-02-22, внесен от Волен Сидеров и група народни представители на 27.10.2014 г.


    Председател на
    Комисията по вътрешна сигурност
    и обществен ред:

    Атанас Атанасов
    Форма за търсене
    Ключова дума