Парламентарни комисии
Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
26/02/2016 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита при бедствия, № 602–01–4, внесен от Министерски съвет на 27.01.2016 г.
На редовно заседание, проведено на 24 февруари 2016г., Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за зашита при бедствия, №602-01-4, внесен от Министерски съвет на 27.01.2016г .
На заседанието присъстваха представители от Министерството на вътрешните работи – Красимир Ципов, заместник-министър и гл.комисар Николай Николов, директор на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".
Законопроектът бе представен от заместник-министър Ципов. В изложението беше подчертано, че със законопроекта се предлагат изменения и допълнения във връзка с приоритетите, предвидени в Рамката за действие от Хиого 2005-2015 и Рамката за намаляване на риска от бедствия от Сендай 2015-2030, които отразяват съвременните тенденции и разбирания за управление на риска от бедствия. Измененията са насочени към подобряване разбирането за риска от бедствия във всичките му измерения на уязвимост, капацитет, излагане на опасности на хора и активи, характеристики на опасностите и околната среда. Цели се осигуряване на силно и координирано институционално управление на риска от бедствия като приоритет на национално, регионално и местно ниво. Предвижда се създаването на съвети за намаляване на риска от бедствия към Министерски съвет, областните управители и кметовете на общини. Въвежда се планиране на намаляване на риска на всички нива чрез провеждане на политики на съгласуване, което ще доведе до единен подход за защита и възможности за намаляване рисковете от бедствия. Подобрява се механизмът за финансиране на превантивните дейности по подготовка и реагиране. Регламентира се и минимален процент от средствата за непредвидени, но неотложни разходи за финансиране на превантивни дейности и дейности по подготовка за реагиране. Въвежда се и механизъм за подобряване обучението в предучилищното и училищното образование, както и за информираност на обществото чрез използване на достиженията на науката и технологиите. Осигурява се възможност за временно настаняване на пострадали лица в сгради с друго предназначение и използването на имоти и имущество предоставени от компетентните органи, юридически и физически лица. Предвижда се и повишаване капацитета на местната власт при бедствия чрез създаване на доброволни формирования в общините в съответствие с Програмата на правителството за стабилно развитие на Република България за периода 2014-2018 г. Директор на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението", Николай Николов допълни, че целта на законопроекта е да се създаде по-добра организация и координация с оглед постигането на по- добри резултати.
В разискванията взе участие народния представител Иван Иванов, който заяви, че завишените изисквания за участие на общините и регламентиране на допълнителни задължения не е ясно дали са финансово обезпечени и посочи сумата от 800 хил.лв.
Председателя на комисията, Цветан Цветанов поясни, че за първи път със законопроекта са предвидени средства за превантивна дейност. Подчерта, че диалогът с Националното сдружение на общините ще продължи, а що се отнася до споменатите 800 хил.лева, това е сума, която се претендира от общините и е прогнозна. Изрази мнение, че законопроектът подобрява системата за защита при бедствия, както на централно, така и на областно и местно ниво и предвижда интегрирана отговорност на всички органи.
След проведените разисквания, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред с 9 глас „за”, 0 гласа „против” и 3 гласа „въздържал се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за зашита при бедствия, №602-01-4, внесен от Министерски съвет на 27.01.2016г .
Председател на
Комисията по вътрешна сигурност
и обществен ред:
Цветан Цветанов